Matrixxx

Masina doar de oras - buget max. 2000 euro

101 posts in this topic

Bravo! Avea pile.

Legal se face cum am scris eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie tocmai mi-a dat mesaj omul ca a fost in Bacau si doamna de la finante i-a spus cum ca DOAR cumparatorul poate obtine aceasta adeverinta/dovada ANAF - mama ei de tara de prosti !!!

Atunci, voi face un CVC (ii dau 50 de ron) pentru asta, ma duc sa obtin adeverinta in baza acestui contract si daca o are platita, facem alt CVC, de data asta cu sume reale platite in mina.

:banghead:

Altfel nu vad rezolvarea - "cite bordeie atitea obicee". De 2 zile tot citesc forumuri, pareri si toate, dar toate sunt impartite, nimic CLAR 100%......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si de ce tii tu neaparat sa mai faci un CVC pe suma reala ? Doar ca sa mai dai 50RON ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Clar:

-Cvc

-Taxa poluare

-Declarata la financiar + platit acolo o taxa de 60 Lei pt inmatriculat

- RCA pe numele tau

-Identificare RAR aprox 140 Lei

-Taxa talon 35 lei la Cec

- Taxa nr inmatriculare aprox 40 la rand sau 90 preferentiale, asta o platesti la ghiseu in pipera.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tara de prosti, ce mai. Cate judete, atatea legi, dar mai vrem si regionalizare. Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie tocmai mi-a dat mesaj omul ca a fost in Bacau si doamna de la finante i-a spus cum ca DOAR cumparatorul poate obtine aceasta adeverinta/dovada ANAF - mama ei de tara de prosti !!!

Atunci, voi face un CVC (ii dau 50 de ron) pentru asta, ma duc sa obtin adeverinta in baza acestui contract si daca o are platita, facem alt CVC, de data asta cu sume reale platite in mina.

:banghead:

Altfel nu vad rezolvarea - "cite bordeie atitea obicee". De 2 zile tot citesc forumuri, pareri si toate, dar toate sunt impartite, nimic CLAR 100%......

Mie mi-a scos cineva dovada pentru C30 meu in baza unei împuterniciri semnata de mine si copie dupa CI

Share this post


Link to post
Share on other sites

La anaf eu am procedat asa: scanat actele (de la saphir) talon+ carte , si mergi la anaf (oricine poate merge) cu o copie de buletin a celui care vrea sa inmatric. Masina , completezi un formular si gata (atentie in ms mi-a venit in 2 sapt fix 14 zile )

Nu trebuie facut contract de vanzare cumparare sau altceva in prealabil !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si de ce tii tu neaparat sa mai faci un CVC pe suma reala ? Doar ca sa mai dai 50RON ? :smile:

Crezi ca vanzatorul accepta sa semneze un contract fara sa fi primit toata suma scrisa? Adica vrei sa-ti semneze ca ti-a vandut masina in acte pe 20ron apoi faci cu el contract pe toata suma?

Eu n-as semna un contract, indiferent de ce suma scrie in el, daca nu mi-as primi in prealabil toti banii ceruti!

Nu a zis nimeni ca dupa ce faci CVC-ul trebuie sa ii si dai banii omului. Daca e de buna credinta, o sa accepte sa ii dai banii DUPA ce obtii tu dovada de la ANAF ca e taxa platita, pe baza CVC-ului.

Buna credinta ar trebui dovedita si de catre cumparator,nu?

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa semnezi 10 contracte, daca nu o scoti de la impozit si nu ii predai cheile "noului proprietar", in 30 de zile rupi contractul si cu asta basta. Vrei siguranta ca ai incasat banii ca sa nu se duca "noul proprietar" sa te reclame ca nu i-ai dat masina ? Faci frumusel chitanta de mana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La anaf eu am procedat asa: scanat actele (de la saphir) talon+ carte , si mergi la anaf (oricine poate merge) cu o copie de buletin a celui care vrea sa inmatric. Masina , completezi un formular si gata (atentie in ms mi-a venit in 2 sapt fix 14 zile )

Nu trebuie facut contract de vanzare cumparare sau altceva in prealabil !

si asta la anaf in Tg Mures

Share this post


Link to post
Share on other sites

Complicat fratilor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci Matrix : suna-l pe om (daca vrei masina) si cere o scanare a talonului si carti masini, apoi mergi la anaf la tine in sector.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Omul e din Bacau, o sa-l rog sa-mi trimita pe e-mail copiile astea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact (scanate), email , si le tragi la imprimanta .

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-a trimis pe e-mail CI si talonul.

La administratie doamna aia tafnoasa mi-a replicat: fara contract de vanzare-cumparare nu va pot elibera dovada !

Omul e din Bacau...El sustine sus si tare ca nu poate scoate dovada. Va trebui sa fac un drum pina acolo...

Cum naiba pun atitia vanzatori poze cu dovada ANAF scoasa de ei (nu de cumparatori) habar nu am.

Aventura continua......mama ei de tara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maiii , ce sa zic , cineva cu timp , intr-o zona unde nu cere contract de vanzare cump sa iti verifice , spre ex tg mures , dar eu pot sa ajung pe la finante pfuuu nici nu stiu cand ...

Sapt viitoare luni cred ca te pot ajuta :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Florine, vorbeste cu Roskat ca el este din Bacau si poate te ajuta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina mica si fasneata, extrem de manevrabila este Honda Civic. Motor mic, consum mic, fiabilitate japoneza.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrixx,vezi ca modelul asta de nu se mai fabrica de ceva ani, iar turcisme pt mașina asta...ioc! E făcută in Portugalia la Aveiro! Motorul nu e unul strălucit, fiind generație vechie, si nici consumul nu satisface! 1500 EUR e ff.mult ținând cont ca afara foste între 200 si 500 eur

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

In afara de corsa, matizuri, fiat-uri si smart-uri nu gasesc nimic la 1300-1500. Motorul prost e ala c3g, cele peste 1997 au d7f care e foarte fiabil, cel in 8v. Pentru putere (dar nu am nevoie) este si cel de 16V la 75 cai care e pus si pe logan.

La twingo-ul ala se potrivesc piese de pe solenza, logan, clio, etc. Are portbagaj de bagi un frigider in el daca-i rabatezi banchetele,

Si ca dotari e ok. Au forum, au service, am citit tot de-acolo si nu m-a cuprins panica. Sunt si o gramada la dezmembrat.

Nu am chef nici timp pentru alergat in tari straine dupa fiare. Mie imi trebuie fierul IERI, deja e tarziu...ca iar ma duc azi sa car plase de la Cora cu T5-ul, ce naiba.

Am vazut deja 6 masini aduse de-afara, "impecabile" si cand le pui pe rampa te iei cu mainile de cap - ca-s aduse tipla din jermania.

Degeaba ma tot uit dupa anunturi ca nu gasesc nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ți-as recomanda punto, dar dacă te.ai hotărât sa iei pe Ochila..ce sa zic ... Bafta! Dacă te hotărai acum 2 ani ți- l dădeam gratis.. doar sa m-a scapi de el! Eu am ca mașina de oraș un Matiz. Cu 200 EUR am schimbat toată suspensia! Plus ca are 4 uși! Vezi tu...!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Dacă te hotărai acum 2 ani ți- l dădeam gratis.. doar sa m-a scapi de el!"

Super....

Matiz si tico nici macar in cosmar, sorry. Am si scris la inceput.

No offence.

Asa poti sa spui si de R5 ca e vai mama lui si la 900 de euro cit am dat pe el acum 3 ani si-a scos banii inmiit, fara nici o reparatie. Dar cand cade, cade - si nici nu mai am chef sa-l repar. Mi s-a luat de el moral, saracul :evil7:

Asa ca daca ma mai tine si "Ochila" 3-4-5 ani fara sa dau pe reparatii cit am dat pe el, sunt multumit.

Banii vin si pleaca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rectific: Matiz fabricat in Polonia ! Mare diferența! Tabla galvanizata, a.c...e din 2001 si nici gram de rugina! Dar, încă o data ați recomand Fiat punto! Nu se compara cu ww dar costa la jumate! Nu mai vb de piese! Am la firma,si de ar avea gura sa vorbească...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum spuneam la inceput , fiatul ne-a scos si pe noi multi km fara probleme , volvo ahh mai multi km dar si probleme ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.