Matrixxx

Masina doar de oras - buget max. 2000 euro

101 posts in this topic

Anaful il poate scoate doar proprietarul masinii cu actele in original si copie(CI, talon cred, buletin).Asa este la noi.Se poate scoate in orice oras atat timp cat proprietarul masinii are actele in original la el pt ca la birou ti le verifica.Ca ex: sora mea o avut dauna totala la masina,casco, licitatie si a fost luata de o firma din bucale.Ea sta in bucale dar taxa masinii a fost platita la noi in Sebes,deci jud ALba.Omul dupa ce a castigat licitatia si a facut rost de actele masinii a cerut la anaf bucale dovada.

La fel cand am vandut s40-le anu trecut am scos dovada pt ca i o trebe neaparat la dosar, cumparatorului. Deci am depus cererea la anaf cu cateva zile inainte si dupa ce am avut dovada de la anaf ca nu am recuperat taxa am mers la biroul de acte pt CVC + radiere

Daca in alte judete este diferit nush.

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

in ms , am mers de 2 ori , cu Actele masini (copie) si buletinul Cumparatorului tot copie , si mi s-a specificat ca am nevoie de dovada emisa pe numele cumparatorului ... deah romania .

odata am transcris-o pe numele meu , apoi pe mama (eu am facut actele)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata, am luat un twingo din 2003. Mai ramine sa ma obisnuiesc cu botul masinii, in rest e ok, exterior, interior. Nu am luat cu piele ca era crapata, in poze arata mai bine.

AC, plafon retractabil, servo, totul functioneaza momentan 100%.

Omul lucreaza la RAR si a tinut la masinuta, e stock. Mi-a aratat facturile cu piesele bagate in ea, revizii, etc - le avea pe toate intr-o mapa in portbagaj.

Dupa o prima impresie prin Bucuresti, este amuzanta.

Va multumesc pentru sfaturi si pareri, dupa cum vedeti eu sunt mai incapatinat din fire si pina la urma tot ce am vrut eu am luat.

Citeva poze maine si dupa aceea, topicul se inchide.

:kiss2:

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa fie intr-un ceas bun cu multi km de acum in colo! :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Florin sa fie intr-un ceas bun si sa va bucurati de ea cat mai mult.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci ai ramas fidel masinii din hexagon.Felicitari si fara reparatii in urmatorii ani! :smile:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai am avut R25 V6, apoi R5 si acum twingo :slap:

Am scos si certificatul de autenticitate azi, nu mai e coada asa mare la rar, cum stiam eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa ti treci second car acum.Cu cat se lauda la consum buburuza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Să fie într-un ceas bun!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos. Sa-i pui floricele si buburuze, ca am vazut ca se poarta pe Twingo :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Florine, acum te astept la o liniuta :evil6: :evil6: :evil6: !!!

S-o folosesti sanatos!

Baga poze!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa il stapanesti sanatos si sa te poarte cu ea cat mai ieftin , ca asta cred ca este ideea principala !!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-o stapanesti sanatos!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei bine bravo. E o masina care arata cel putin misto. Mie imi place mult. Ba chiar la cei 1.92m ai mei incap la volan absolut lejer. Si vizibilitate buna, peste medie.Am mutat una la o spalatorie ca o lasase proprietarul si baietii nu aveau permis. Si interiorul arata bine.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata, fii-meu i-a si gasit porecla: FOCA ! Foarte tare, ma amuza ori de cite o vad si-mi aduc aminte de numele asta :laughing7:

Pozele promise.

In afara de faruri clare cu lupa si stopuri clare si poate un mp3 mai din zilele noastre (dar pierd comenzile de pe volan, mai vedem) Foca va ramine neschimbata.

Sper sa ne intelegem reciproc, fara batai inutile de cap (sau de portofel).

Acum urmeaza alargatura dupa acte...

post-96-0-20149900-1426800683_thumb.jpg

post-96-0-27854600-1426800688_thumb.jpg

post-96-0-74036400-1426800694_thumb.jpg

post-96-0-99013200-1426800702_thumb.jpg

post-96-0-20454600-1426800714_thumb.jpg

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai am o intrebare - pentru cunoscatori. Cum "scap" acum de vechitura mea de R5 ? Cred macar ca nici nu mai am pretentii sa iau bani, poate asa ceva, simbolic. Masina NU are Taxa de timbru achitata si nu o ia nimeni sa plateasca tampenia asta de taxa. Dar s-ar gasi cineva sa o ia sa o dezmembreze, pentru niste piese.

Ma gandeam ca pot face un contract de comodat cu cineva - pentru amenzi cel putin cred ca ma acopera. Nu sunt sigur cum se aplica la rovigneta, eventual daca stipulez in contract ca toate taxele si birurile (gen asigurare, amenzi, rovigneta, ITP, etc) sunt responsabilitatea comodantului, ar trebui sa fiu ferit de pagube in fata legii. Sau nu ?

Mie imi pare riscant - in caz de vreo infractiune pe mine ma cauta...potera :smile:

Nu pot sa o radiez fara sa demonstrez ca am un loc unde o tin (si nu am), asa macar mai vindeam una-alta de pe ea in timp. Deja primesc oferte (ba ca-mi da niste telefoane, ba un scuter, ba ca ar lua-o pentru piese, etc). Insa cum o scot de la fisc, sa nu mai platesc inutil impozitul ? Nu ca ar fi mare, dar e o bataie de cap inutila.

Sau: fac contract de vanzare cumparare la orice ghereta, cu cartea ( sau copie dupa carte ) si foaia aia care mi-o da de la ghereta ma duc a doua zi si o scot de la fiscal, ii dau omului toate actele ( eu opresc un exemplar dupa contract, imi aranjeaza doamna de la ghereta actele care raman la mine si care raman la el si ii las si ei 10 lei ), apoi el o ia la fiscal ( daca vrea, daca nu e treaba lui, poate sa o ia cand o vinde si plateste tot din urma )

Stie careva niste sfaturi, solutii legale ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă faci contract decomodat tu nu mai ai nici o treaba. Toate clauzele sunt stipulate in contract!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Contractul e standard ,mai precis!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu asa am facut cu alfa romeo, ideea este sa gasesti o pers de incredere , sa inscrie fiscalul pe numele lui , si cam asta e ...

Am verificat daca s-a scos masina de pe numele meu la fiscal si gata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cine se inscrie cu o masina care probabil va fi vanduta piesa cu piesa cu un ...fiscal ?

Persoana de incredere mai greu se gaseste...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

1. Vezi pe forum la Renault daca nu gasesti vreun pasionat dispus s-o ia.

2. Vezi poate faci un profit share cu vreun titular de parc de dezmembrari auto ( impartiti egal valoarea pieselor vandute) cu conditia sa o gazduiasca el acolo.

3. Nu stiu sigur cum e acum cu tichetele Rabla, daca mai pot fi vandute. Inainte se vindeau cam cu 50-60% din valoarea reala si daca inca mai merge, ar merita incercat. Sunt nominale acum? Fara drept de transmitere?

Succes!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa te bucuri de ea fara incidente!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi cum mai e cu Rabla , acum cu programul "prima masina" s-ar putea sa il vinzi usor , daca se mai poate.

sau asa cum a spus Bogdan incearca pe Club Reno .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am un prieten cu Twingo. E innebunit dupa el... consum mic, articulatii de dacie (super ieftine), nu stiu ce piese mai are tot de dacie (solenza cred). Singurul lucru care e nasol... ca sa faci distributia trebuie sa dai motorul jos. Mie mi-a placut bancheta pe sine.

In legatura cu cd-playerul, am inteles de la prietenul meu ca se potriveste cel original de solenza ca sa pastrezi functionalitatea comenzilor de la volan si cica ar avea intrare auxiliara???

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.