Val8Geo

Variatie turatie relanti la apasarea franei

60 posts in this topic

Buna ziua tuturor,

Sunt un proaspat posesor al unui Volvo V50,1.6 d, 2007.

Atunci cand opresc la semafor ( de exemplu din treapta a 4-a ), la apasarea franei , am o scadere de relanti pana la aprox. 600 rot.

In momentul in care s-a oprit masina si ridic piciorul de pe frana, relantiul revine la normal.

Va rog sa ma ajutati!

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia franeaza tu cu ambreiajul calcat si vezi daca se mai intampla asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se mai intampla, dar nu e normal sa tin ambreiajul calcat atat de mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca apesi frana si masina este in viteza, scazi turatia cutiei de viteze, cutia de viteze prin intermediul discului de ambreiaj forteaza si motorul sa-si scada turatia. Banuiesc ca pana opresti masina debreiezi si scoti din viteza, in mod contrar odata cu oprirea autoturismului se va opri si motorul.Incearca sa franezi cu ea pe liber sa vezi daca fenomenul mai persista.

Edited by Dumi81
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica lichidul de la frana sa fie la normal , deoarece eu cred ca pompa de la servofrana iti solicita prea mult motorul , si scad turatiile exact ca si cand virezi mult spre stanga sau dreapta (pana in capat) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Marian, poti explica fenomenul??? Pompa de servo folosește aerul pentru acționare, lichidul de frână este folosit doar pe circuitul de frână si cel de ambreiaj. Si ce treaba are cu bracarea rotilor ? In cel mai rău caz daca nu avea lichid in pompa de servodirectie apar unele fenomene la virare, dar nu reducerea turatiei motorului si unele pocnituri cauzate de aerul din circuit.

O zi faina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca apesi frana si masina este in viteza, scazi turatia cutiei de viteze, cutia de viteze prin intermediul discului de ambreiaj forteaza si motorul sa-si scada turatia. Banuiesc ca pana opresti masina debreiezi si scoti din viteza, in mod contrar odata cu oprirea autoturismului se va opri si motorul.Incearca sa franezi cu ea pe liber sa vezi daca fenomenul mai persista.

Intr-adevar, pana opresc masina debreiez, scot din viteza si abia dupa ce ridic piciorul de pe frana turatia revine la normal.

Cand franez cu ea le liber nu mai scade turatia, desi o idee mi se pare ca oscileaza.

Am vorbit cu mecanicul la care merg si a ramas sa verifice servo frana cu toate anexele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Marian, poti explica fenomenul??? Pompa de servo folosește aerul pentru acționare, lichidul de frână este folosit doar pe circuitul de frână si cel de ambreiaj. Si ce treaba are cu bracarea rotilor ? In cel mai rău caz daca nu avea lichid in pompa de servodirectie apar unele fenomene la virare, dar nu reducerea turatiei motorului si unele pocnituri cauzate de aerul din circuit.

O zi faina.

Ma refeream ca este exact acelasi fenomen din ceea ce explicase el , in momentul cand brachezi rotile total stanga sau dreapta , noaptea poti observa si intensitatea luminii din far cum scade , si se observa si scaderea turatiilor dar niciodata pana la 600 cel putin la mine.

Later Edit : Stiu ca undeva in carte am citit ca : "Lichidul de frana trebuie schimbat la fiecare 2 ani . " (Eu nu l-am schimbat niciodata )

Edited by Marian Sabou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar trebui sa il schimbi Marian ! Sa nu fii nevoit sa franezi urgent si sa iti fiarba lichidul de frana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca apesi frana si masina este in viteza, scazi turatia cutiei de viteze, cutia de viteze prin intermediul discului de ambreiaj forteaza si motorul sa-si scada turatia. Banuiesc ca pana opresti masina debreiezi si scoti din viteza, in mod contrar odata cu oprirea autoturismului se va opri si motorul.Incearca sa franezi cu ea pe liber sa vezi daca fenomenul mai persista.

Am si eu aceasta problema cam de 1 saptamana , mie imi face acest lucru doar la liber , in scade undeva la 400 de rotatii se simte ca si o trepidare si dupa ce i-au piciorul de pe frana imi urca inapoi la 500 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu patesc la ambele masini , la v50 a disparut fenomenul cand am obturat o minifisura de pe admisie (intre debitmetru si turbo). Poti verifica etanseitatea admisiei .

Ps. Nu aveam erori si nu era deloc evidenta problema (motorul mergea bine)

Ar mai fi de mentionat ca nu facea prea des

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reusit sa ajung la mecanic pentru o cu totul alta chestie.

Intamplator am facut un test la lichidul de frana si a iesit mult sub parametri!

Drept urmare am schimbat lichidul de frana ( am pus Ata Typ 200 - dot 4 ) si inafara de faptul ca ambreiajul merge mai bine ( intra mai bine in viteze ), s-a rezolvat si problema cu oscilatia la relanti,

Sper sa o tina tot asa!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca are vreo legatura lichidul de frana, cu variatia ralantiului

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu , dar suna tentant partea cu ambreajul :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu , dar suna tentant partea cu ambreajul :D

Eu cand am schimbat lichidul de frana am simtit diferenta la franare (insa eu am simtit o diferenta inainte si anume: trebuia sa apas mai tare pe pedala, pt a opri masina), insa nu am simtit nici o diferenta la ambreiaj (si am schimbat lichidul si la ambreiaj)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La v70 si eu am simtit o diferenta la franare , dar am schimbat si 3 etriere si discurile fata + placutele .

La v50 nici o diferenta nu am simtit dupa schimbarea lichidului , dar la ambreaj nu l-au schimbat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cristi, pompa de ambreiaj foloseste lichid de frana, lichid care este comun cu cel din circuitul de franare. Cel putin asa este la S40/V50. In consecinta, eventualele imbunatatiri trebuia sa le percepi dupa schimbarea lichidului de frana, nu se umbla la ambreiaj, eventual se face o aerisire a circuitului.

Pompa de ambreiaj se alimenteaza din bidonasul de lichid de frana, racordul in bidonas este ceva mai sus fata de cel al circuitului de franare, astfel daca pierzi lichid mai intai nu vei mai putea actiona ambreiajul si abia dupa vei ramane fara frane, e o chestie de saftey.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta stiu , dar daca tu scti tot lichidul din sistemul de franare inclusiv borcanasul , ramai cu exact acelasi lichid obosit pe conducta care duce la pompa de ambreaj ... eu asta spuneam ca mi-au schimbat la frane lichidu dar la ambreaj nu au umblat

Share this post


Link to post
Share on other sites

In principiu, o aerisire ca la carte se face desfacand toate cele 4 aerisitoare de pe etrieri/pistonase si se lasa sa curga fluidul pana ce curge lichid curat, se va urmari nivelul din vas si se va completa cand este cazul,la fel se procedeaza si cu circuitul de ambreiaj. Necesita ceva mai multa atentie circuitul de ambreiaj, deoarece nu este de dorit sa patrunda aer in instalatie, odata intrat in cilindrul receptor, se dezaereaza mai greu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum lichidul pt ambreaj nu fierbe ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta stiu , dar daca tu scti tot lichidul din sistemul de franare inclusiv borcanasul , ramai cu exact acelasi lichid obosit pe conducta care duce la pompa de ambreaj ... eu asta spuneam ca mi-au schimbat la frane lichidu dar la ambreaj nu au umblat

Ia uitati-va atenti, ca la s60 este un aerisitor pe pompa, exact ca la frana (un pic mai gros, dar aceeasi treaba). Si Vectra B din '96 are asa ceva. Se aeriseste exact ca frana
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles Ionut , nu eu am facut aerisirea ci in service (seamana cu "exepertii" din germania, cred ca si-au deschis filiala in tg-mures) si ei n-au facut treaba cum trebuie , acum am 2 variante peste un an (l-am schimbat anul trecut) fie il schimb eu fie ... caut service si stau langa ei sa le explic , sper sa nu imi spuna "stim noi cum trebuie facut"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua tuturor,

Sunt un proaspat posesor al unui Volvo V50,1.6 d, 2007.

Atunci cand opresc la semafor ( de exemplu din treapta a 4-a ), la apasarea franei , am o scadere de relanti pana la aprox. 600 rot.

In momentul in care s-a oprit masina si ridic piciorul de pe frana, relantiul revine la normal.

Va rog sa ma ajutati!

Multumesc anticipat

"Asa face toate " este raspunsul corect, nu aerisire nu alte prostii .

Chiar nimeni nu mai da sfaturi competente pe forumul asta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine Bogadan :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema cu relantiul a revenit!

Am mai sesizat ca face mult mai des cand folosesc AC-ul, mai ales pe caldurile astea...

Oricum raman cu pararea ca dupa schimbarea lichidului de frana, ambreiajul merge mai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now