quick

Achizitie S40 1.6D

62 posts in this topic

De 6 ani este in posesia mea cu aproape 60.000 km facuti (in total are cam 105000 km) ... nici un fel de problema la motor!

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa da.In sfarsit un benzinar care face km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Intentionez sa achizitionez un volvo s40 din 2008, 1.6 diesel, 109 cp. Ca dotari este ok , insa in urma catorva plimbari am observat unele deficiente ....

-Asa cum am mai scris si pe alte discutii, revin cu probmlema scaderii turatiei relantiului in urma unei apasari de frana mai lunga.

-Atunci cand motorul este rece ( temperaturi exterioare de -13 ...-17 grade C) introducerea in treapta a-2-a chiar si putin a 3-a este cam greoaie

- Distributia a fost schimbata la 110.000 km si a fost contitech, masina are acum 180.000 km

 - Cat despre suieratul turbinei, am citit pareri pro si contra.... Intradevar suieratul este unul silentior , se aude doar de afara . Am mai condus un volvo s60, d5, 2003, intradevar avea si acela un suierat de turbina ff proemitent, de aprox 30.000-40.000 km nu a cazut turbina.

Va rog cu cateva sfaturi in privinta achizitiei, la ce ar trebui sa ma astept ? Sunt chestii normale pt acest motor? Nu stiu nimic de 1.6diesel. Este de tip  HDI ( peugeot) sau TDCI ( ford )? Spre exemplu in Iasi sunt mecanici care se pricep la acest motor?

Multumesc.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cutia , prin schimbarea uleiului ar trebui sa dispara , la cutia mea M66 aveam aceleasi simptome , primele 3-4 ori intra greu in a-2-a . 

Motorul este peugeot , citroen , volvo , ford. Este un motor common rail . 

Turbina d5-ului e mult mai rezistenta . Verifica pt joc in axul turbinei , si scurgeri pe la imbinari . De suierat toate turbinele suiera , si v50/ s40 nu este foarte bine antifonat. Mai poti verifica si presiunea pe care o face turbina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai uitat si de Mazda,Cristi :D

Turbinele,toate fluiera,e adevarat ca unele mai tare altele mai incet. Ca sa o verifici si sa fii 100% sigur ca e in parametrii trebuie pusa pe banc,ca asa toate au un mic joc. Daca are surgeri si sunt mari atunci deja este pe ultim suta si trebuie facut ceva in aceasta privinta.

Spor la achizitionat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

De mazda nu stiam :P , multumesc de completare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de sfaturi,

Poate recomanda cineva un mecanic in Iasi?

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/4/2016 at 4:05 PM, luca30 said:

-Atunci cand motorul este rece ( temperaturi exterioare de -13 ...-17 grade C) introducerea in treapta a-2-a chiar si putin a 3-a este cam greoaie

 

E clasică. Și la mine se simte, cu preponderență atunci când temperatura exterioară este scăzută.

Schimbatul uleiului nu ajută. I-am pus ulei de cutie original Volvo și problema încă e acolo.

Am înțeles că este genul de cutie predispusă la astfel de dureri de cap, întrucât are niște capete de plastic/rotițe ce se tocesc cu timpul și atunci când schimbi viteza nu mai nimeresc cătarea cum trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 oră în urmă, Kronborg a spus:

Am înțeles că este genul de cutie predispusă la astfel de dureri de cap, întrucât are niște capete de plastic/rotițe ce se tocesc cu timpul și atunci când schimbi viteza nu mai nimeresc cătarea cum trebuie.

or fi ei chinezi da` nu cred ca au ajuns la stadiul de a pune plastic in cutia de viteze ...inca :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 minutes ago, trancenergy said:

or fi ei chinezi da` nu cred ca au ajuns la stadiul de a pune plastic in cutia de viteze ...inca :)))

Până la proba contrarie :)) Dacă te uiți la capetele de la timonerie o să ai ceva surprize :blink::P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now