cvabs

1.6d drive - remapare sau power box?

40 posts in this topic

:) se pare ca avem dialogul surzilor.

@onezero chiar nu intelegi ca nu ma intereseaza sfaturile tale sau sfaturi legate de "masina asta a fost facuta pentru..", "nu merita sa faci asta". Nu-ti mai face griji pentru banii mei.

Intrebarea a fost simpla: Unde pot face operatiunea asta in Bucuresti? Nu ma intereseaza alte sfaturi, multumesc pentru cele date pana acum, dar nu ma intereseaza.

Puteti inchide topicul, nu m-a ajutat cu nimic.

Multumesc.

Edited by cvabs

Share this post


Link to post
Share on other sites

@cvabs

Ideea de baza este ca nu prea si-a facut nimeni pe acest motor modificari.

Pur si simplu nu castigi nimic sau aproape nimic, e un motor gandit sa fie economic si ieftin la impozit si atat.

Din aceasta cauza lipsesc recomandarile de genul mi-am facut la ala sau celalalt si masina merge de rupe, doarme, a crapat.

 

"Doc" face asa ceva pe Peugeot de peste 10 ani, cam de cand a apatut motorul de 1,6 HDI 110CP.

E in tema cu motorul/performantele ce pot fi scoase din el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca omul a primit destule info si bune si rele si poate decide lejer acum.Si dupa cum spune el se poate inchide.Cred ca este primul topic de pe forum in care vad cuvinte ce nu au ce cauta in aceasta comunitate.Si nici moderatorii nu s au autosesizat :D

@cvabs Nu stiu de cand ai masina, dar pe forum esti nou si in viitor poate vei avea nevoie de sfaturi cu adevarat importante pt masina ta si atunci poate nu vei mai primi nimic.Avand in vedere ca este o masina mai rara o sa ai nevoie de toate sfaturile gratis de aici

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa ma bag si eu in seama: Eu am un powerbox de la Ptronic. Pe site la ei costa cca. 700 euro si ei zic ceva de 151hp si 310 Nm, daca mai tin minte bine. Nu am cumparat eu dispozitivul, era montat pe masina cand am cumparat-o. Tot ceea ce pot sa spun este ca masina fumega grav la accelerari bruste. Este e3 deci fara dpf. E drept ca intre timp a crapat si turbina, nu stiu daca powerbox-ul este de vina. Dupa reparatie am renuntat la el, ma bate gandul sa-l montez iar, sa vad daca sunt oarecare modificari cu privire la cresterea de putere.

Oricum mi se pare absurd ca se accepta afirmatii gen: tampit, pe acest forum. Nu conteaza cine suntem sau mai bine zis cine ne credem, respectul reciproc ar trebui sa primeze. Si sa nu uitam 1-0 cat de entuziasmat erai de acest motor si cate modificari i-ai facut si nimeni nu ti-a adresat injurii. Ma rog poate o pasa proasta, poate cine stie...

O zi minunata tuturor si multi km fara probleme !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lol, ii mai ieftin pt motorul meu 640E cu reducere.Aduce multa putere dar nu stiu cat de fiabil cu piesele stock.Cred va pica ambreiajul instant care stock creca duce pan pe la 400-420NM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dpf , tubulatura , intercooler si lista cu siguranta continua

Edited by Cristi Muresan
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@trancenergy, @Maurice multumesc pentru informatii, asta cautam.

@thor4ever , am tot avut volvo de ceva multi ani si nici in continuare n-o sa ma dezic de "acest obicei", faptul ca sunt nou pe forumul asta nu are nicio relevanta si nici nu inteleg de ce sunt facut tampit de unu...zero. Nu cred ca e nevoie sa imi povestesc viata, ce masini am sau am avut pentru a primi un raspuns la ce am intrebat. Daca vroiam sa stiu daca merita, intrebam daca merita, dar pentru masina asta nu ma intereseaza (e luata doar pentru astfel de lucruri). E ok, acum imi dati voie sa ma joc cu masina asta? Multumesc.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

In  BD la multe si la mare e o replica celebra a lui Jean C-tin parca "Amice, esti tampit" poate la asta a facut referire mai ales ca si el facuse aceeasi greseala deci era autocritica 50% din afirmatie.

Mama ce intelligent sunt ... pisicholog nu alta.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta e motivul pt. care nu vreau sa mai fiu activ pe forum cum o faceam mai de mult. sunt cativa care chiar merita sa-i ajuti si sunt unii care vor 2-3 informatii si isi fac cont, pun intrebarea si se asteapta la un raspuns complex cum o asteptat si domnul ministru @cvabs si nu, nu era multumit de raspunsul meu pur sincer si de la suflet. asa ca dragi tovarasi, sa zic asa, n-aveti decat sa va puneti turbine de scania sau etriere brembo de plastic pe masini pentru ca pe mine unul nu ma mai intereseaza. daca dati de o problema poate va ajuta vreun alt coleg de pe forum dar eu sigur nu. oameni ca voi ma fac sa stau la departare de forum pentru ca tu vrei sa-i faci un bine si tot tu esti pus la zid. asa ca, va las sa va jucati cu *jucaria* in nisip. si daca te-ai referit la mine @Maurice atunci am sa iau comentariul tau ca si un compliment, nu toata ziua esti "numit" Jean Constantin, deci o mare onoare multumesc. 

si tu, domnule ministru cvabs, daca erai "prieten" cu guagalul puteai sa gasesti N firme de tuning si mai ales puteai sa dai de POLESTAR care garantat nu-ti da peste cap masina, DAR ii alegerea ta. du-te joaca-te cu "masinuta" 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Psycho-the-rapist ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnule zero, tu esti ala nesimtit si motican si tot tu esti suparat. Incearca sa nu mai jignesti si sa nu mai fii arogant si probabil nu o sa mai ai de ce sa te superi.

P.S. Esti subtire de tot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@cvabs invata sa citesti in primul rand. :)) ii onezero nu zero. daca tu ai inteles de la inceput "schimba motorul" cu o jignire atunci ca te-am facut tampit ai inteles ca un compliment? ce ciudata ii lumea in ziua de azi. anyway, eu nu mai continui discutia asta. salut 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Calmarea, am zis.

Topic closed, va spurcati pe privat daca vreti ca aveti optiunea asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.