Flaviu

SOLUȚI PT CURATAT GENTI.

37 posts in this topic

Ce solutie de curatat genti aliaji,sa folosesc,pt a le curata de zgura depusa.(ieftina si buna)am uitat BUNA ZIUA...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Detartrant, frecat cu periuta de dintii...si clatit bine cu apa.

Sent from my Nokia 3310i

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa ai curatat tu?obosiți ca tine fumam in fiecare zi ,pana sa interzica fumatul fraiere..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. Asa am facut eu...spre uimirea ta, au iesit impecabil.

*rog un moderator sa sanctioneze userul@Flaviu pt injuriile aduse.

Sent from my Nokia 3310i

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se astepta la o solutie minune la 5 lei :D sa schimbe si prognoza meteo in soare 1 luna dupa curatare :)))

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand se scrie "jante" nu "genti" pana sa se interzica fumatul, Si de cand si-a luat  Florin Salam barosanul volvo si a intrat in club ?

Edited by AndreiBecleaniachis
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Detrartantul e scump (CilitBang in special face minuni), cred ca de asta s-a suparat.

Poti face pipi pe ele dar inainte trebuie sa consumi vreo 2 zile multe chestii acide, otet, portocale, lamuie si alte acrituri.

Daca nu mananci acrituri o sa ai pipi-ul bazic si se depune mai rau.

10 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 17 ore, Flaviu a spus:

Asa ai curatat tu?obosiți ca tine fumam in fiecare zi ,pana sa interzica fumatul fraiere..

Ai un punct de avertisment. La urmatorul derapaj cu "gentile" astea iei pauza la scris.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

TU nu ai gresit niciodată vreo tasta,dar mișto de 2 lei nu se sanctioneaza?asa raspund si eu la misto,la tot ce se postează.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Soluti" se scrie cu 2 "i" - Solutii, si asta nu este greseala de tasta - asa ca Midnight mai adauga un avertisment te rog. Agramati sa tot avem ca nu ducem lipsa pe aici. Danyx unde esti tata? 

Edited by maverick
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 3/23/2016 at 4:36 PM, Flaviu a spus:

Ce solutie de curatat genti aliaji,sa folosesc,pt a le curata de zgura depusa.(ieftina si buna)am uitat BUNA ZIUA...

Depinde de geanta...n`ai specificat brand ul... un vuiton..un gucci..un cardin? Nu de alta dar difera solutia .

 

La 3/24/2016 at 4:04 PM, Flaviu a spus:

TU nu ai gresit niciodată vreo tasta,dar mișto de 2 lei nu se sanctioneaza?asa raspund si eu la misto,la tot ce se postează.

In cazul tau solutia ar fi sa mai treci pe la scoala inainte sa mai atingi tastatura si sa poluezi. Si tot in cazul tau, nu se pune pb de gresala ci de incultura. Nu`mi spune, pluralul la janta "ie" jenti?

Iesi acasa, ascunde te si nu mai veni

Edited by trancenergy
5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand v-am zis c-o s-o ia lumea razna dupa ce se interzice fumatu' in spatii publice ati zis ca-s io paranoic...

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 23.03.2016 at 8:56 PM, Dinoco a spus:

Detartrant, frecat cu periuta de dintii...si clatit bine cu apa.

Sent from my Nokia 3310i

@Dinoco nu va fi afectata vopseaua de pe jante de la detartrant? :) Ma gandeam si eu cum sa curat jantele, am incercat cu detergent de vase dar s-a dus doar negreala de la frane depusa mai proaspat, cea veche a ramas :( Si acum numai ce am pus rotile de vara pe masina, nu le-as da jos iarasi ca sa le curat, nu prea mai am nici timp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! @Claudiu T

Detartrantul nu afecteaza vopseaua daca nu este lasat mult timp pe janta.

Dai cu pulverizatorul, lasi 3-5 min si apoi incepi sa freci uniform. Apoi clatesti din abundenta cu apa rece.

La spalatorie cu ce crezi ca se spala? Cu detartrant dar sub alta forma... :)

Sent from my Nokia 3310i

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dat in nenumarate randuri pe jantele Caligo, si de 3x pe Spartacus urile vopsite acum 3 ani :)

Sent from my Nokia 3310i

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incercati asta pentru jante. Eu nu l-am incercat inca, dar am vazut jante la care s-a folosit si sunt perfect curate, si intentionez sa cumpar unul. Se pulverizeaza pe jante inainte de a spala masina. Informatia o am de la un prieten care face detailing auto si la care mi-am facut de curand polish.

triumf.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie folosit cu FOARTE mare atentie deoarece este extrem de reactiv pe aluminiu si risti sa deteriorezi suprafata.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu de asta am folosit si au iesit curate jantele.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca janta are zone cu vopseaua deteriorata sau crapata/ exfoliata NU RECOMAND TRIUMF!!! de fapt in nici un caz... pentru ca este o solutie de soda caustica adica hidroxid de sodiu. FOARTE REACTIV cu aluminiu. Daca intra sub vopsea nu e bine. Topeste janta :).Triumf e bun ca sa taie grasimea/uleiul, dar nu pe aluminiu vopsit. Daca nu e vopsit se poate clati. Parerea mea.

Zilele trecute am folosit detartrant ecologic la jante si am fost extrem de multumit. Curata MINUNAT. E MAGIC!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@McCIUKEN, imi poti spune, te rog frumos, ce ai folosit exact, si, daca se poate, prin ce magazine e posibil sa gasesc? :D

Multumesc anticipat! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Eu am curatat jantele foarte frumos cu o carpa umezita cu diluant si au iesit bine , dupa ce solutiile de la spalatorie au exfoliat toata vopseaua de pe dansele. 

McCIUKEN

 daca vorbesti cu un spalator auto de la o spalatorie auto care este mai deschis la vorba , o sa iti spuna ca minunata "solutie activa" contine soda caustica, ceea ce nu cred ca face tocmai bine vopselei , eu am vazut jantele mele dupa ce " o viata" tata a spalat masina la spalatorie.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine a inceput sa se exfolieze vopseaua de pe jantele de 16" (rotile de vara) si pe ele am nevoie sa le curat pentru ca e depus un strat care nu vrea sa se duca prin simpla frecare cu peria si detergent de vase. De asta vreau o solutie care sa nu afecteze si mai tare ca deja sunt afectate. Cele de iarna, pe 15, aduse din Germania si cumparate SH, arata muuuuult mai bine decat cele cu care am cumparat masina (din Belgia), semn ca probabil si in Belgia foloseau ceva substante "minune" pe jante care luau vopseaua mai mult decat mizeria (cele din Germania nu au pic de mizerie neagra pe ele dupa 2 sezoane la finalul carora le-am spalat frumos si insistent cu peria si Fairy).

Edited by Claudiu T

Share this post


Link to post
Share on other sites
La ‎4‎/‎3‎/‎2016 at 9:16 PM, Claudiu T a spus:

@McCIUKEN, imi poti spune, te rog frumos, ce ai folosit exact, si, daca se poate, prin ce magazine e posibil sa gasesc? :D

Multumesc anticipat! :)

Detartrant ecologic... dar ce am folosit eu nu se gaseste in comert :( Sora mea este manager la o firma de chimicale. Avem in casa toate felurile de solutii de curatat, printre care si detartrant din asta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now