yachtmanblue

Jante si anvelope pt. iarna

39 posts in this topic

Sunt uzate neuniform, de acolo zgomotul enervant . Se repara prin înlocuire :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Am si eu o intrebare generala: unde pot face  reconfigurarea computerului de bord dupa ce schimb jantele pe o alta dimensiune, dar sa nu fie la Primus? De 3 saptamani ma chinui sa fac o programare si nu mai vreau sa stau dupa ei. 

 

Mi-au spus ca trebuie inlocuit si un distantier sau ceva de genul. 

 

Sunt dispus sa merg si in alta tara daca toata tevatura necesita doar o zi de concediu. In Romania exista alta optiune inafara de Primus? Nu ma intereseaza garantii etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Este posibil sa fie asa - daca masina nu a venit din fabrica cu anumite dimensiuni de anvelope // jante de fapt. este posibil sa iti trebuiasca acele distantiere. Ca si software, iarasi ar trebui acel software care sa recalibreze viteza. 

Insa inainte de toate, ar fi bine sa verifici daca ce vrei sa pui tu masina sau ai pus deja, este omologat - CIV. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Da, este omologat, am avut grija sa le zic la RAR sa treaca toate dimensiunile. Vreau sa trec de la 215/55/r16 latime de 6.5 sau 7 cred, la 235/45/r17 cu latime de 8. 

 

Intrebarea este unde pot face configurarile necesare la computer si sa nu fie la Primus :D

 

Mersi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Nu stiu unde se poate face in afara de Primus in Bucuresti - insa trebuie facut la fiecare schimbare de dimensiuni janta, altfel vitezometrul indica gresit. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Nu trebuie sa fie neaparat in Bucuresti. Numai sa poata face cineva :)

 

Acum am dat peste alta problema - nu exista jante 8x17 cu 5x108, de tabla, in Romania :)) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Presupun ca orice dealer Volvo poate face asta - este o optiune de soft. 

Vizavi de jante originale, probabil ca asa este - de la 17" in sus cred chiar ca nu exista optiune de janta de tabla, ci doar aliaj. Stiu sigur ca pe 16" exista. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

As vrea sa achizitionez niste jante(Volvo S60 DRIVe) pentru iarna cu urmatoarele specificatii:

Jante Otel 7X16 5X108 ET:50 CB:63.3 

Ce parere aveti despre ele?

De altfel ce anvelope pentru iarna puteti recomanda? Ma gandesc la Nokian Wr D4 205/60R16 92H ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Vezi ca la dealerii Volvo sunt ceva promotii cu roti de iarna - jante + anvelope. Eu am avut pe S60 jante de 17" cu anvelope Nokian - am obtinut un pret foarte bun de la Primus. AS recomanda jante de 17" totusi din aliaj. 

Jantele de 16" mi se par cam butucanoase si mult mai grele decat cele de aliaj. 

Anvelopele Nokian isi fac toti banii - sunt foarte incantat de ele - as putea spune cele mai bune pe care le-am avut pana acum. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Incet-incet se apropie momentul in care vom fi nevoiti sa trecem la cauciucurile de iarna. 

Pe  Volvo V60 D2 /2012 am cauciuri de vara pe jante de aliaj. Mai multi prieteni mi-au recomndat jante de tabla pentru cauciucuri de iarna, am procurat jantele de tabla, dar acum am o mare dilema ... prezoanele! Prezonaele de la jantele de aliaj se pot folosi si la cele de tabla? Nu am gasit nicaieri (in urma cautarii pe net) prezoane speciale pentru tabla, doar recomandari de genul  " Pentru jante normale de tabla sau aliaj se recomanda prezoane cu lungimea filetului de 3 cm".

Ce recomandati?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

  Am luat in cele din urma jante de tabla de 16" si anvelope Nokian de care sunt foarte multumit. Jantele au ingreunat putin masina dar nu este foare mult. Per total sunt multumit de ele.

@VolvoDream La mine s-au potrivit prezoanele de la jantele de aliaj la cele de tabla.(nu stiu daca mai este relevant raspunsul meu acum :D)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. La V 60 an 2014 unde pot sa vad ce dimensiuni pot sa pun pe masina? Momentan am 215/50 sau 55 ( nu mai stiu exact) R 17. Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 5/30/2017 at 10:19 AM, CiprianM a spus:

Apropos de jante si anvelope: am trecut de pe 215/55/R16 cu jante Odin pe 235/45/R17 cu jante Njord.

Am luat jantele cu tot cu anvelope(uzura aprox 60%) si in decelerare sau la viteze mici, se aude un zgomot enervant rau. In jur de 50-60km/h parca se aude mai tare, ca o rezonanta si ma scoate din sarite. La viteze mari nu se mai aud(posibil sa fie acoperit zgomotul anvelopelor de sunetul motorului). Anvelopele de pe fata sunt Fulda SportControl si banuiala mea este ca au banda de rulare uzata neuniform. 

 

Ma gandesc sa pun 215/50/17 dar Njord au 8j si mi-e ca o sa fie prea streched si nu vreau. Ma ajutati cu niste pareri?

 

Multumesc anticipat! O zi faina!

tocmai ce am intampinat exact aceiasi problema...am fost la vulcanizare si am un cauciuc putin deformat pe banda de rulare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.am si eu o mare dilema legata de jante+anvelope iarna. Am gasit un set din aliaj,la un pret f bun,pe 16,cu 6.5j et 52.5...problema e ca mie mi.ar trebui 7j et 50...pt a pune anvelope iarna 215 55 16.oare merg astea cu et 52.5?

Am mai gasit un set jante tabla si anvelope,dar au 205 55 16...nu e trecuta in talon dimensiunea asta,acum am 215 50 17,daca pun 205 55 16 va arata eronat kilometrajul?ar merge?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now