yachtmanblue

Jante si anvelope pt. iarna

39 posts in this topic

Salutare,

Pentru ca mai sunt doar 3 luni pana la perioada in care, teoretic, sunt posibile ninsori, ma gandesc sa imi pregatesc bugetul pentru "incaltarile" de iarna.

Cum ati procedat?

   1. Ati cumparat doar anvelopele de iarna si inlocuit pe cele de vara pe jantele cu care a venit masina ? Ce dimensiuni / marca anvelopa ?

   2. Ati cumparat jante aftermarket si anvelope ? Ce dimensiuni / marca janta + marca anvelopa ?

   3. Ati cumparat jante OEM si anvelope ? Ce dimensiuni / model janta + marca anvelopa ?

Eu unul ma gandeam sa merg pe o varianta de jante aftermarket R16, insa nu prea stiu catre ce sa ma indrept. Si ma refer mai mult la detaliile tehnice caci designul, e in functie de gusturile fiecaruia. Inteleg ca prinderea/prezoanele sunt 5x108 (ok sunt 5 dar 108? diametrul? dim.filet?) Se mai specifica o caracteristica tehnica ET 38 sau ET 50. Oare aiasta și-o mai fi !?:blink:

Jantele ODEN R16 au dim. 215 / 55 / R16, aceeasi caracterista ar trebui sa o caut si la jantele aftermarket ?

Recunosc ca as vrea R16 si dpdv al costurilor atat pt. jante cat si pt. anvelope. Dar si pt. ca iarna gropile, bordurile si alte obstacole pot fi ascunse, iar socul este atenuat de inaltimea mai mare a anvelopei, cred, comparativ cu R17.

 

Va rog impartasiti din experienta, dar si pareri si impresii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am achizitionat cauciucuri nokian a3 , pe jantele de 17/et45/j7.5 , as achizitiona si jante iarna asta ... dar probabil am sa le aman pentru la vara (probabil trec la r18 pentru rotile de vara )

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-o luam pe rand.. 

Dimensiunile de anvelopa/janta pe care le poate purta masina ta sunt:
215/55 R16 (7J ET50); de verificat daca nu cumva pentru motorul D3 de 136 cai dimensiunea de anvelopa recomandata nu este 205/60 R16, pentru motorul T3 de 150 CP din 2012 asta-mi apare in loc de 215/55 R16 (cum este la D5/T5/T6).
215/50 R17 (7J ET50);
235/45 R17 (8J ET55);
235/40 R18 (8J ET55).

Primele 3 dimensiuni mentionate sunt ale anvelopei: latime banda rulare, raport latime banda rulare/inaltime balon si diametrul jantelor compatibile. In paranteza am specificat latimea si ET-ul jantelor OEM Volvo. ET-ul (offset) masoara distanta de la prezoane la 'mijlocul' jantei, in alte cuvinte - cat de iesita/intrata sa fie roata cu totul. J-ul este latimea jantei, care se masoara in inch.

1 oră în urmă, yachtmanblue a spus:

Inteleg ca prinderea/prezoanele sunt 5x108 (ok sunt 5 dar 108? diametrul? dim.filet?) Se mai specifica o caracteristica tehnica ET 38 sau ET 50. Oare aiasta și-o mai fi !?:blink:

La a doua parte ti-am raspuns mai sus. 5 = numarul de prezoane, 108 = PCD-ul. PCD = pitch circle diameter. Pe romana - diametrul cercului format de gaurile in care intra prezoanele.

1 oră în urmă, yachtmanblue a spus:

  1. Ati cumparat doar anvelopele de iarna si inlocuit pe cele de vara pe jantele cu care a venit masina ? Ce dimensiuni / marca anvelopa ?

   2. Ati cumparat jante aftermarket si anvelope ? Ce dimensiuni / marca janta + marca anvelopa ?

   3. Ati cumparat jante OEM si anvelope ? Ce dimensiuni / model janta + marca anvelopa ?

1) Niciodata. Lenea e cucoana mare. Plus ca jantele au obieciul de a se 'strica' iarna din cauza solutiilor folosite pentru deszapezirea strazilor.

2) Mai nou - da. Am un set de jante MSW pe 16" pentru iarna, venite la pachet cu masina. Nu am verificat dimensiunile exacte, J-ul este sigur 7 dar nu stiu ET-ul. Cred ca este ~35, ca sa nu loveasca in etrier. Anvelopele sunt Sava Eskimo, dimensiunea legala (215/55 R16). Daca nu gasesc ceva care sa-mi placa o sa raman cu ele iarna asta.

3) Pana acum - da. Io unu' as merge pe 16 in situatia ta fara dar si poate. Daca gasesti jante OEM la un pret convenabil, go for it, daca nu... e plina lumea de optiuni aftermarket.

Daca-mi faci o oferta de nerefuzat ma obligi sa-mi cumpar jante/anvelope de iarna. :))))
 

Edited by Mihai933

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 hours ago, yachtmanblue said:

...

Cum ati procedat?

   1. Ati cumparat doar anvelopele de iarna si inlocuit pe cele de vara pe jantele cu care a venit masina ? Ce dimensiuni / marca anvelopa ?

   2. Ati cumparat jante aftermarket si anvelope ? Ce dimensiuni / marca janta + marca anvelopa ?

   3. Ati cumparat jante OEM si anvelope ? Ce dimensiuni / model janta + marca anvelopa ?

....

Salut, 

Eu am luat roti de iarna cu totul de la Volvo la promotie - au promotii de obicei - jante pe 17" cu anvelope Nokian A3 - extraordinare pot spune mai ales pe zapada - nu am ramas niciunde inzapezit si nu am dat de vreun drum unde sa nu pot urca. 

Cred ca ai putea sa vezi cam cat sunt rotile cu totul la Volvo in promotie - poate e putin cam devreme totusi - inainte sa iei vreo decizie - cel putin vei lua o decizie informata. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.

As vrea sa pun anvelope de iarna 215/60/16,crede-ti ca merg ,adica nu as vrea sa imi modifice comportamentul masinii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Normal ar trebui sa pui strict ce dimensiuni ce scrie in carte si in CIV mai degraba - dimensiuni omologate in Romania pentru masina ta. Atat. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde de cati bani ai

Eu as opta pentru:

1. jante OEM dimensiunea cea mai mica acceptata de masina (scump/frumos/comod)

2. jante tabla dimensiunea cea mai mica acceptata de masina si capace volvo (mai ieftin/comod)

3. doar cauciucurile pe care le pui pe jantele masinii (cel mai ieftin la achizitie dar enervant de dificil sa tot schimbi/echilibrezi cauciucurile de 2 ori pe an exact odata cu restul de 90% din posesorii de masini, costisitor pe termen lung)

In toate cazurile as merge pe un cauciuc Nokian, cea mai buna varianta de la ei pe dimensiunea dorita. Am de cativa ani pe mai multe masini si sunt super.

La S60 am vara roti pe 17 janta aluminiu (OEM) cauciuc Continental ContiSport parca, iarna roti 16 cu jante de tabla si Nokian.

La caruta mai mare XC90 am luat doar cauciucurile pe 20 ca jantele erau cam scumpe si mai aparea si problema cu senzorii de presiune din roti TMPS.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru feedback.

E clar ca o sa merg pe Nokian si probabil jante de tabla. Am inteles ca se potrivesc si jantele de tabla de la Ford si ca sunt mai ieftine... stiti ceva in sensul asta ?

Nu stiu daca am senzori de presiune, dar daca ar fi se supara masina daca nu ii punem pe setul de roti iarna ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ford mondeo parca se potrivesc, eu am avut pe v50 si daca nu ma insel au aceleasi specificatii  (practic trebuie verificat gaura centrala)

Daca ai valvele de metal (ai senzori de presiune ). Dar eu am senzori de presiune si imi spune masina ca nu sunt calibrati(din fabrica) ?! Deci cred ca merge si sa pui jante fara. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ET-ul ( offsetul ) la xc60 2009 este de 55 mm. Am cautat jante aftermarket care sa aiba acelasi offset. Nu am reusit sa gasesc niciuna. 

Stiti cumva vreun producator AM cu acest offset? ET-ul diferit va afecta directia masinii.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca poti opta si pt 7j,et50 (vorbesc strict despre s60/v60)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata, am luat si am pus asa:

- Jante second hand ODEN 215/55/R16

- Anvelope Nokian D4 XL - din pacate aveau doar made in mother/father/brother/boss/ Russia. Finland niet!

Да здравствует Россия Мать!

Cost total aproape 31 de Ion Luca Caragiale.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A! Si inca un aspect...A disparut efectul de tramlining. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
48 minutes ago, yachtmanblue said:

Gata, am luat si am pus asa:

- Jante second hand ODEN 215/55/R16

- Anvelope Nokian D4 XL - din pacate aveau doar made in mother/father/brother/boss/ Russia. Finland niet!

Да здравствует Россия Мать!

Cost total aproape 31 de Ion Luca Caragiale.

 

Salut, e foarte bine ca ai "prins" cauciuc rusesc pe Nokian :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@maverick imi poti spune si de ce ? :)

Cei ce le-au montat au bagat o presiune de 2.2 atmosfere si habar n-am daca este ok. Nu m-am uitat pe stikerul anvelopei sa vad daca scrie ceva in sensul asta...Are cineva idee daca este corect ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai probabil nu e corect , cred 2.4 dar depinde si de incarcarea masinii , si viteza(sub/peste 160) . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
33 minutes ago, yachtmanblue said:

@maverick imi poti spune si de ce ? :)

Cei ce le-au montat au bagat o presiune de 2.2 atmosfere si habar n-am daca este ok. Nu m-am uitat pe stikerul anvelopei sa vad daca scrie ceva in sensul asta...Are cineva idee daca este corect ?

Salut, deoarece acel cauciuc este chiar sanatos, pus din plin, fara figuri de stil gen compozitie mai saraca - te vor tine mult si bine. 

Vizavi de presiune pe roti de 17" (tu ai 16" din ce am vazut, insa cred ca ar fi la fel) eu as pune undeva la 2.6 pe fata (asa recomanda si Volvo la incarcare si ECO) pe S60, si respectiv pe spate undeva la 2.4 (Volvo recomanda tot 2.6 si pe spate la incarcare / ECO)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa scrie pe stalpul masinii (daca nu a fost revopsit), 2,2 e putin, ar trebui 2,4-2,6.

Baga cat scrie acolo, incarcare usoara mai moi, mai confortabile, consum si galagie mai mare, pentru incarcare mare sunt mai tari, mai dure, mai stabile eventual.

Nu are importanta ce scrie pe cauciuc, ala e maximul suportat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eticheta neagra e pe stalp, dar scrie doar pt 235..45...r17 si am zis ca ba nu e totuna... o sa ii bag 2.4

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 16 minute, yachtmanblue a spus:

Eticheta neagra e pe stalp, dar scrie doar pt 235..45...r17 si am zis ca ba nu e totuna... o sa ii bag 2.4

Multumesc

Te poti uita si in manualul de utilizare , este app volvo user manula si ai toata informatia pt masinuta ta la un click distanta ! 

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Am un s60 rdesign 2012 cu jante de 18. Vreau sa achizitionez si un set de jante de 17 pentru iarna. Momentan nu am posibilitatea sa verific exact dimensiunile necesare jantelor, insa m-am documentat putin si am vazut ca trebuie sa fie 5x108. Apoi pentru latimea de 235 a anvelopelor trebuie sa fie 8J. Chestia ce nu imi da pace este acest ET si diamentrul interior. Am cautat pe mule site-uri si am gasit pe unele cu ET de 55, 50 sau chiar intre 38 si 42 (sau 45, nu mai stiu exact). Cat despre diametrul interior am gasit 63.5 si 65. Ma poate lamuri cineva in privinta asta? 

Si inca un lucru, despre jantele momo ce parere aveti? Tind sa mentionez ca prea multi km pe an nu fac. Poate 10 - 12 mii. 

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Adrian20 said:

Salut. Am un s60 rdesign 2012 cu jante de 18. Vreau sa achizitionez si un set de jante de 17 pentru iarna. Momentan nu am posibilitatea sa verific exact dimensiunile necesare jantelor, insa m-am documentat putin si am vazut ca trebuie sa fie 5x108. Apoi pentru latimea de 235 a anvelopelor trebuie sa fie 8J. Chestia ce nu imi da pace este acest ET si diamentrul interior. Am cautat pe mule site-uri si am gasit pe unele cu ET de 55, 50 sau chiar intre 38 si 42 (sau 45, nu mai stiu exact). Cat despre diametrul interior am gasit 63.5 si 65. Ma poate lamuri cineva in privinta asta? 

Si inca un lucru, despre jantele momo ce parere aveti? Tind sa mentionez ca prea multi km pe an nu fac. Poate 10 - 12 mii. 

Multumesc anticipat!

Jantele 'stock' recomandate de producator pentru masinile cu sasiu RD au 8J si ET55. Pe astea poti pune 235/45. Alternativ poti lua 7J cu ET50 pe care se pun 215/50.
'Diametrul interior' aka CB este 63.4mm, orice producator iti da inelele necesare de centrare pentru montaj intrucat nu cred c-o sa gasesti ceva pe specificatiile Volvo direct.

Problemele cu atinsul incep sa apara la ET sub 45 cu 8.5J si anvelope 245. Pana acolo nu-s probleme, incap chiar si cu ET42 daca sunt maxim 8J. Gasesti la mine-n thread poze cu jante 8J ET45 si anvelope 235/40.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult de tot. Gasisem niste jante ce imi placeau foarte tare. Si nu stiam daca se potrivesc sau nu. Inelul interior este 63,4 pe 8J, ET 45 de la Rial. Acum o sa le pot achizitiona. 

Toate cele bune!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropos de jante si anvelope: am trecut de pe 215/55/R16 cu jante Odin pe 235/45/R17 cu jante Njord.

Am luat jantele cu tot cu anvelope(uzura aprox 60%) si in decelerare sau la viteze mici, se aude un zgomot enervant rau. In jur de 50-60km/h parca se aude mai tare, ca o rezonanta si ma scoate din sarite. La viteze mari nu se mai aud(posibil sa fie acoperit zgomotul anvelopelor de sunetul motorului). Anvelopele de pe fata sunt Fulda SportControl si banuiala mea este ca au banda de rulare uzata neuniform. 

 

Ma gandesc sa pun 215/50/17 dar Njord au 8j si mi-e ca o sa fie prea streched si nu vreau. Ma ajutati cu niste pareri?

 

Multumesc anticipat! O zi faina!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

S-ar putea sa fie de la anvelope - eu am avut ambele dimensiuni pe jante pe 17" pe S60 si nu am sesizat vreo problema - parerea mea este ca merg si 215/50/17. Am avut anvelope de iarna Dunlop si erau putin zgomotoase pe asfalt insa merita zgomotul - schimba anvelopele si vezi ce se intampla. 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now