Prometheus

Achizitie Volvo S40 2010

20 posts in this topic

Salutare!

In primul rand imi cer scuze daca cumva am deschis inutil un nou topic, dar dupa cautare nu am stiut in care sa ma incadrez cu intrebarea mea...

As dori sa va cer opinia in legatura cu un anunt aparut recent:

https://www.olx.ro/oferta/volvo-s40-1-6d-drive-start-stop-2010-ID7cyDA.html

Ce parere aveti? Uitati-va atent la anunt (poze, descriere, pret, etc.) CUm vi se pare? Eu am opinia mea personala insa inainte sa trag concluzia finala as dori sa vad ce ziceti voi?

Mentionez ca am vorbit deja cu vanzatorul, prin mesaje pe OLX.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

– alarma cu perimetru – Nu exista asa ceva

– pachet lumini interior – Poftim ?

-oglinzi electrice incalzite si heliomate- Nu exista heliomate pe aceasta platforma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io-s tare curios sa aflu povestea etrierului rosu..

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!
Mai adauga 100mii km si scade 1mie eur. Atunci incepe sa capete sens anuntul.
Sunt o p(i)uzderie de S40 uri la noi. Ai de unde alege. Asteapta/cauta mai bine pana gasesti ceva de prin Romania.

@Mihai933 probabil a patit ca mine. A vrut sa vopseasca etrierele; si rotiile fata nu le-a putut da jos :)) 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu stiu cine vinde masina asta....

ia intoarceti M-ul cu susu`n jos...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce ziceti de un Volvo S40, fabricatie 02/2008, varianta full (inclusiv piele + navigatie) cu 200000 la bord (reali, verificati) la pretul de 5300 euro.

Ar merita?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sfatul meu este sa nu cauti masinile cu pret de achizitie mic. Ele pot ascunde defectiuni mari sau km multi, apoi o sa te plangi ca masina are probleme si o sa bagi multi bani sa o repari ( multe au probleme bine ascunse si greu de depistat fara un mecanic bun). Daca poti, cauta sa o cumperi de la cineva de incredere.Daca urmaresti discutiile pe forum o sa observi ca multi au cerut sfaturi si cand le-au primit, au procedat tot cum au crezut ei si apoi se plang ca Volvo nu este o masina buna.Succes in cautari!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La V50 zice ca are proiectoare ceata, ceea ce din poze reiese ca nu are. La fel cu senzorii de parcare, zice ca are fata-spate, eu nu-i vad in poze. Mai departe, zice de computer de bord. Ala e posibil sa-l aiba, dar daca proiectoare n-are, e versiunea Kinetic cel mult, adica fara computer de bord in specificatiile oficiale. Tre verificat, poate a fost adaugat extra. Stergatoare de parbriz automate, asta inseamna senzor de ploaie, care la Kinetic nu exista. Tre verificat vizual, daca are senzorul in parbriz. In rest, pare cam ieftina pt anii si km ei. DVD, nush ce sa zic... poate se refera la ala unde pui discurile pt navigatie, dar nu-l poti folosi la altceva.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kinetic-ul meu are si senzor ploaie, computer bord etc... :))

Dar V50 asta din anunt are si dotari inventate de pe la alte marci ca nu imi dau seama daca Volvo pune Servitronic city go si de unde a inventat vanzatorul chestia asta :))

Cel mai bine e sa studiezi mult inainte de a lua o masina 2nd sau 3rd sau 4th hand (recomand maxim 2nd, poate 3rd daca stii proprietarii anteriori si esti multumit de ei).

Mai cauta si pe forum, sunt oameni care mai vand fiindca vor sa treaca la ceva mai mare, sau cauta masini vandute de reprezentante cu istoric intreg si revizii facute cat de cat ok. Depinde mult si ce buget ai :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este Chelline cu roti si volan full fara detoate . :D

Km e conform locatiei, fara nr, fara nr, fara nr . 

In rest mai trebuie 3, 4 injectoare . 

Da are polish nou, si cred ca s-a vandut deja . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai, parca ai zis ca la 1.6D, nu pica injectoarele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer sa fiu bugetul meu nu chiar atat de mare, dar au inceput sa-mi placa masinile astea foarte mult si pentru ca de o vreme vreau sa schimb masina m-am gandit de ce nu sa fie un Volvo... Acum putin m-ati speriat initial cand am intrat pe forum...

Conform bugetului meu cel mai bun ar fi o varianta din maxim 2007. Dar parca acestra nu sunt prea reusite. Insa din cand in cand gasesc modele V50 din 2006-2007 care chiar ca arata bine, dar nu pot sa cred ca ar fi chiar asa de rele modelele inainte de facelift cu motor de 1.6D?

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, adi1900 said:

Salut. Problema este ca e cam mult peste bugetul meu... Momentan maxim 6000 euro am pentru achizitia unei masini.

Insa revin cu intrebarea deasupra: chiar sunt atat de rele motoarele 1.6D inainte de 2008?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu de unde ai tras concluzia ca motoarele 1.6D inainte de 2008 sunt rele.O masina neintretinuta are probleme la motor si inainte de 2008 si dupa 2008.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 hours ago, madluk said:

Nu stiu de unde ai tras concluzia ca motoarele 1.6D inainte de 2008 sunt rele.O masina neintretinuta are probleme la motor si inainte de 2008 si dupa 2008.

Se zicea aici pe forum...

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Daca citesti cam orice dupa acest forum de la o vreme incoace  sau de la o vreme incolo..!:) Totusi daca iti achizitionezi auto adus din UE atunci este clar intinerit la kmetraj  in consecinta pretul aproape neverosimil uneori.De aici cum ti-o fi norocul tehnic vorbind pe mai departe.

Daca asculti sfatul multora sa faci DPF Off  este altceva dar tot pe bani se face,insa trebuie sa iti merga si motorul cumva in parametri optimi.Trebuie sa pleci de la ideea ca o masina cit de frumoasa arata pe afara sau este optionalizata maxim, totusi are un motor care trebuie sa o mute cum vrei tu de colo colo si astfel iei in calcul niste aspecte.Mai accesibila ar fi una cu istoric ,preferabil din Ro ,insa cine mai stie!:)

Mergi mult in oras  atunci exclus diesel cu dpf ,..

 In concluzie ,de banii ce ii dai de aceia va fi si masina ,existind si un mic risc pe care trebuie sa ti-l asumi daca nu ai bani de una la "0"km.

 

 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, Prometheus said:

Se zicea aici pe forum...

Uite, eu am cumpărat un anul trecut un S40 1.6 Drive (E4 cu DPF on) la a nu știu câta mână (zic acum). De ce? Vehiculul a fost făcut pentru piața franceză, dar cumpărată de un românaș din Germania și înmatriculată în România.

Cu toate astea, motorul toarce și merge în parametrii normali - nu am avut probleme până acum.

În afară de reviziile normale unde am schimbat consumabilele clasice (uleiuri, frâne, filtre felurite, antigel, bucșe, bielete), nu am schimbat decât distribuția.

Mașina poate avea kilometri fără număr, dar dacă a fost întreținută cum trebuie, nu există nicio problemă. La fel cum spunea @1984, sigur se umblă la kilometraj: spre exemplu, a mea are KM mânăriți: pe cartea de service la cumpărare avea 155.000, pe calculator/soft apăreau tot atâția. DAR: mi-au arătat băieții de pe forum un detaliu - cartea de service sare de la pag. 5 la pag. 12 :happy12:. Cu siguranță a sărit cu mult peste 200.000. Dar, la fel cum ziceam mai sus, dacă ai grijă de ea, poate duce mult și bine. Orice mașină.

E poate și o chestiune de noroc, nu știu.

Tu știi cel mai bine ce faci pe banii tăi, dar dacă te hotărăști să cumperi ceva, ia legătura cu unul din băieții de pe forum care au atelier și mergi la ei să arunce un ochi. NU o să regreți.

Mult noroc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now