nicusordesign

Recomand cu caldura Service Volvo Bucuresti (Alex Voicu)

168 posts in this topic

Salutari!

Masina a stat cumintica la Alex si Vadim vreo luna de zile cred, ca a necesitat analiza indelungata si testare mecanica + electronica.

S-au facut o gramada de interventii la masina in aceasta luna de zile, printre care enumar pe cele pe care mi le amintesc: testare injectoare, testare regulator pompa, schimb brate fata + placute frana fata, schimb furtun intercooler. 

Masina a ajuns la volvistii nostri dupa ce i-au fost schimbate toate cele 4 injectoare si EGR-ul, pentru ca mergea mai prost decat cu injectoarele si EGR-ul vechi. Dupa multe parlamentari, teste, probe, alte injectoare de proba, etc. , s-a ajuns la concluzia ca 2 din cele 4 injectoare puse de bune pe masina, nu functioneaza corect. Am recuperat 1 injector vechi care era in stare buna de functionare si am achizitionat un alt injector.

Se pare ca masina a ramas doar cu o vibratie ciudata la relanti, insa problemele cu fumul alb, consumul mare de motorina si intreruperile de putere in sarcina au fost rezolvate. 

Multumiri lui Alex si Vadim pentru rabdare si implicare, iar lui Cipilika pentru buna-vointa de a aduce 2 injectoare de proba, in urma careia am si achizitionat unul din ele.

Nu ma intrebati de costuri, nu le stiu prea bine deoarece s-au decontat direct cu firma pe care e inregistrata acum masina. A fost o mica avere cred, dar cine le mai numara atunci cand simti ca masina merge bine ? ! :)

Bafta baieti si revin la voi sa investigam si trepidatia de la relanti! Parca spunea Vadim ca e posibila o mica fisura in carcasa filtrului de motorina, ca prea dadea cu aer fals pe conducte. O schimbam si p-aia da-o dreq :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si noi iti multumim pt incredere si rabdare si speram ca din aproape in aproape sa o aducem pe linia de plutire dar nu e deloc usor sa repari dupa altii :) Zilele astea o sa schimbam si pompa de stropitor care a decedat conform doamnei dupa iarna asta ca deh,a avut lichid de vara in ea :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri ne-am adunat la garajul ( Dinoco/Trans/Mihai933/Skipp) lui Vadimut si Alex pentru montajul tevii turbo si a intercoolerului, ambele DO88; montajul a decurs fara probleme; din cauza dimensiunilor mai mari ale intercoolerului a trebuit sa renunt la ghidajul de plastic din fata celui OEM.

Mai complicat a fost monajul tevii turbo dar Vadimut a gasit un loc mic prin care a montat tot; bine ca are mana lunga

Pe langa asta am schimbat si uleiul+foltrul (cel vechi era negru dupa 10000km)

Urmeaza duscurile+placutele fata si se pare ca am cureaua de accesorii crapata

Pe langa a mea a mai fost si Trans , care a schimbat un contact, de fapt Adi a muncit :)

Sper sa ne revedem in 2 saptamani cand imi ajunge noua toba

8439d4a35667f6a46bb2dd4dbb0199cb.jpg343647a7d11536b007095cfddb5a5d38.jpg6f0d54908d6d7733579066b893114f1e.jpg624db81ac1af1090810dedac91c7f434.jpg9b08123a073e2efedec2c4ff246af4cb.jpgb52e69620db9cbe3c00c664986fc5670.jpgef95dd6ea63f6ec65aac96ae2e91c09c.jpg

Sent from my iPad using Tapatalk

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumim Vic!!

Sa traga de toti caii!!

Te mai asteptam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai cu evacuareaaa sa paraie strazileeeee !! :))

Multumim mult pentru prajituri si "aditivi" :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

In urma cu vreo 3 saptamani i-am inlocuit pivotii. Cel de pe stanga chitaia la rotirea volanului, cel de pe dreapta era ok(cred). Am pus Trw, sa vedem cat tin.

Astazi la SVB am inlocuit burduful planetarei dinspre CV dupa ce in urma cu o saptamana am pus un burduf AM si nu s-a potrivit.

Cel OE vine perfect, in pachet erau doua flacoane de vaselina, cele doua coliere, doua cleme prindere.6c01edf300754d553fca2adc24661e47.jpg0d534ea0f8ade6ba143c0dacee3bf3bc.jpg92bce44664c57a5d05784abee4f6e3c9.jpg41f1366da53fcd09dfa014b4cb01903a.jpg

Spor la treaba, dragi tovarasi!

Ne vedem sambata!

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naspa ca nu ai gasit echivalent AM. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer daca noul burduf va tine tot 9 ani cat a tinut cel original, parerea mea e ca merita din plin banii.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In urma cu o saptamana am inlocuit ambreiajul la 1.6d :)

Se mai putea merge cu el dar la rece batea volanta atat de tare incat spuneam ca am 3 refugiat in motor care dau cu ciocanul in ea.

Dupa o saptamana si aproximativ 500km masina merge bine, parca accelereaza mai repede.

Cel mai important este ca am scapat de toate vibratiile din caroserie.

10x @Brava@Midnight Caller   si lui @VictorGheorghe pt pranz.

 

 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumim de feedback! 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aseara am schimbat la Vadim&Alex epurator si EGR, ambele din dezmembrari. Epuratorul imi umplea filtrul de aer de ulei si prezenta negrese la prinderea furtunului in epurator iar egr -ul functiona incorect, dandu mi niste vibratii la relantii mai ales cand motorul era rece(probabil stratului de carbune acumulat datorita unui soft de dpf off ft bine facut). Ambele piese fusesera "tratate" cu faimosul silicon la garnituri. S a inlocuit si garnitura de la epurator cu una oem (volvo)

Totul pare ok acum , ramane sa le monitorizez.

Multumesc Vadim&Alex

 

 

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Edited by trancenergy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex&Vadim, 2 domni de nota 10+ !

recomand cu mare caldura!

atmosfera super, lucrare rapida si curata!

merci si voi reveni cu siguranta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumim mult !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare! De putin timp sunt posesor de volvo v50 1.6 drive (SH) si ca urmare am procedat la inlocuirea consumabilelor la Service volvo Bucuresti (Vadim si Alex). Totul a decurs perfect! Dupa constarea si sfatul lor am schimbat saptamana trecuta si cele doua simeringuri de la cutia de viteze plus burduful de la planetara dreapta (OEM a venit la fel cu 2 pungute de vaselina, coliere, burduf si surubul de strangere). 

Recomand cu cea mai mare incredere sa mergeti la Alex si Vadim! Lucrare repede si responsabila!

Merci baieti!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumim frumos pentru aprecieri si te asteptam doar la revizii :)

Sent from my D5503 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa mai scriu si eu odata. A doua interventie la masina. Totul PERFECT. Multumit deplin. Intotdeauna la Alex si Vadim, timp sa aiba.....

PS: mai aveti nevoie de o rampa

 

Edited by wam
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu, tin sa le multumesc pentru ajutorul si rabdarea cu care lucreaza :)

10x!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumim frumos pentru aprecieri, si sa va vedem doar la revizii si la cico !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vin si eu la cico, daca e din partea casei :))

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand e, e mereu din partea casei. Vadim e mai "bio" asa ca de obicei e apa :))))

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca era dupa Vadimut ploua cu spirtoase :))))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumim frumos!

 

@Mihai933 Hater!! Lasa ca ajungi tu la mana mea....n am stiut sa profit duminica :lol:

Edited by Brava
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sa profitzi mah ca n-ai pus un deget pe bateria aia :)))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intreaba-l cine a masurat-o...bateria :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

slab..la unushase bateria tine 9 ani sau 250 mii km ;)

schimbata anul trecut in iulie...manufacture date 03-06

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now