Palfica

Proaspat detinator al unui Volvo S60

76 posts in this topic

La 04/04/2017 at 2:14 PM, Palfica a spus:

Scuza-ma, dar nu inteleg ce anume nu poate compensa masina ? cum adica merge, sau nu merge cu 6mm mai putin ? 

Iar despre chestiune cu talonul, pana acum sincer sa fiu nu m-a oprit niciun politist sa ma intrebe ce anvelope am pe masina si sa le verifice cu cele mentionate in carte.

Iar daca in carte am trecute 215/50/17 si 235/45/17, de ce nu as putea merge si cu anvelope de mijloc, adica 225/45/17 ?

Poate reusesti sa ma lamuresti te rog.

Iar legat de diferenta de 6mm, nu mai pleaca masina de pe loc, pentru ca voi avea anvelope mai joase cu 3mm (6mm/2) o sa am abateri la viteza de rulare ? o sa consume mai mult/putin, o sa am distanta de intaorcere mai mica/ mare ? Rog lamurire ?

Daca vrei sa faci o economie , am 2 anvelope de 215/50/17 pe care le-am folosit pe spate 10.000 km , iar cele de pe fata s-au consumat pe interior si le-am schimbat pe toate 4.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 4/4/2017 at 6:20 PM, Palfica a spus:

uite ce am gasit pe forum.

 

aceleasi jante le am si eu si aceeasi masura de anvelope o vreau si eu...la el cum o fi mers oare ? 

Oare ? Astea sunt jante de V40 . Privește cu atenție pozele când stai lângă masina ta . 

Rotile pe care le vinde Ionuț BV sunt Segomo și au 7.5 x17 

Rotile tale sunt Balder  și au 7x17 . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia-ti, boss, anvelope pe 16 si indeasa-le acolo, oricum degeaba va obositi sa-i raspundeti ca tot ce vrea face. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prea frumoasa aceasta masina, s-o folosesti sanatos si fara incidente, legat de anvelope iti pot spune o experienta personala: am montat anvelope continental(made in germany) run-flat pe un ford focus nou , am ramas profund dezamagit si a trebuit sa le dau jos dupa o perioada scurta de timp- foarte grele (se cunostea atat la demaraj cat si la directie), foarte rigide aveai impresia ca au 3 bari presiune , asa ceva n-as monta pe masina nici daca le-as primi gratis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos de apreciere @bobeaurelian

Referitor la anvelope, am mers pe varianta din carte 215/50/17 - Bridgestone G-Grip despre care pot spune ca se comporta foarte bine.

Revin cu o intrebare: vreau sa ii fac un tuning si sa ii mai adaug cativa ponei in herghelia existenta. Poate cineva impartasi epertienta lui legata de acest aspect ? Ma intereseaza daca se simte diferenta de putere si cuplu, cati cai primeste in urma acestei modificari, consumul creste sau scade, afecteaza in vreun fel motorul sau alte componente ?

Ma gandesc daca intr-adevar se merita interventia si daca da, la cine ma sfatuiti sa ma duc ? 

Multumesc anticipat.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergi la Volvo și pune un Polestar . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sin cate am mai citit, Polestar ofera cam 20 de cai in plus si costa destul de mult...citisem ca in jur de 1000 euro. 

Daca ma insel va rog sa ma corectati.

Daca lucrurile stau asa, nu cred ca se merita.

Vazusem spre exemplu la Rabanne pe site  ca de la 205 cp poate sa o urce la 245 cp si 70 nm cuplu in plus. Ce parere aveti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai rau decat sa ia foc DPF-ul ce se poate intampla?

PS: P* e la oferta, 850 euro tva inclusa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 hours ago, Palfica said:

Sin cate am mai citit, Polestar ofera cam 20 de cai in plus si costa destul de mult...citisem ca in jur de 1000 euro. 

Daca ma insel va rog sa ma corectati.

Daca lucrurile stau asa, nu cred ca se merita.

Vazusem spre exemplu la Rabanne pe site  ca de la 205 cp poate sa o urce la 245 cp si 70 nm cuplu in plus. Ce parere aveti?

Salut, 

Daca ai rabdare si vei citi aici pe site vei vedea ca Polestar are:

- prea putine de-a face cu CP - cine iti povesteste de CP iti povesteste baliverne de Mos Craciun daca masina ta poate prinde 300 km/h CP nu te ajuta aproape deloc - citeste pe aici putin si te lamuresti. 

- are cu totul de-a face cu tot restul

- garantie Volvo 

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Palfica, te rog mult: cand masina ta va prinde 300km/h doar datorita softului Polestar sau Rabanne, sa ma anunti.   Ia-o usor, batraneste, pas cu pas, baga bani multi si ai sa ajungi si la 300km/h  - dar nu repede si nu ieftin.

Mav: "daca masina ta poate prinde 300 km/h CP nu te ajuta aproape deloc" - asta nu prea e adevarat...   :sleepy1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da nu a scris omu nimic de 300kmh, MAVu a scos-o pe asta 😂

Paflica, afla cate mașini Volvo a făcut RBN după care mai vorbim .

Dacă vrei ceva elegant mergi la Volvo dacă vrei șurubelnița în calculator mergi unde vrei tu .

Mai ales dacă ai automata și vrei 245cp .....mai gândește-te puțin.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/2/2017 at 10:50 PM, Matrixxx said:

Palfica, te rog mult: cand masina ta va prinde 300km/h doar datorita softului Polestar sau Rabanne, sa ma anunti.   Ia-o usor, batraneste, pas cu pas, baga bani multi si ai sa ajungi si la 300km/h  - dar nu repede si nu ieftin.

Mav: "daca masina ta poate prinde 300 km/h CP nu te ajuta aproape deloc" - asta nu prea e adevarat...   :sleepy1:

Erata: daca masina ta nu prinde 300 km/h atunci CP nu te ajuta aproape deloc. In conditiile in care este oricum limitata la 220-250 km/h. Multumesc pentru avertizare si corectare. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maverick s60 200 cai benzina vs s60 200 cai diesel, o sa castige cel pe benzina. Asa ca un off topic, ca vad ca tot spui peste tot ca nu te ajuta caii! Daca nu caii ajuta la o masina sa traga cine o ajuta? Care sunt celelalte variabile?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa câștige la ce ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La consum sigur nu castiga :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar zâmbetul pe buze face mai mult decât câțiva litrii 😂

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/4/2017 at 9:39 PM, paunionutz said:

Maverick s60 200 cai benzina vs s60 200 cai diesel, o sa castige cel pe benzina. Asa ca un off topic, ca vad ca tot spui peste tot ca nu te ajuta caii! Daca nu caii ajuta la o masina sa traga cine o ajuta? Care sunt celelalte variabile?

CP sunt o marime de marketing derivata din cuplu - cuplul in Nm misca masina. CP sunt rezultanta din cuplu la o anumita turatie - ca sa castigi la o liniuta aceasta trebuie sa fie suficient de lunga ca sa iti permita sa atingi turatii de 6.000 RPM+ la benzina in ultima treapta de viteza. Benzina castiga la turatii pe care dieselul nu le are - 6.000 RPM+. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cp = cuplu × rpm × variabila fixa .

Adica nu e marketig e fix o valoare reala .

Daca ai 400 nm dar motorul se poate tura pana la 5000 rpm sau ai 500 nm dar motorul se tureaza numai pana la 4000 ai aceasi putere maxima / cal putere .

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am stat sa le calculez exact , am dat un exemplu

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

offtopic,...(asa un pic generalist, despre.. ):)

 

""

Cuplul sau momentul este o marimea fizica obtinuta prin inmultirea unei forte care actioneaza asupra unui obiect si lungimea bratului acelei forte. Pentru ca lucrurile sa fie si mai clare va vom da un exemplu simplu.

Sa presupunem ca vrem sa strangem piulita unui surub cu ajutorul unei chei. Daca pe cheie vom apasa cu o forta de 10 N, iar lungimea cheii (bratul fortei) este de 10 cm atunci vom obtine un cuplu de strangere de 1 Nm.

Cuplul [Nm] = Forta [N] * Bratul fortei [m]

In urma acestei formule observam doua metode prin care putem mari cuplul de strangere. Fie marim forta de apasare, fie bratul fortei, in cazul nostru lungimea cheii.

In cazul motoarelor, cuplul este dat de forta care apasa asupra pistoanelor si de lungimea bratului maneton.

De aici ajungem la diferentele mari de cuplu motor dintre agretele pe benzina si cele diesel, intrucat presiunea medie din cilindrii unui propulsor diesel este considerabil mai mare, rezultand astfel o forta de apasare mai mare.

 

 

Puterea este o marime fizica obtinuta ca raport intre lucrul mecanic efectuat si  perioada de timp aferenta. De asemenea, puterea poate fi obtinuta ca produs intre cuplu si viteza unghiulara si are ca unitate de masura in Sistemul International Watt-ul.

Puterea [W] = Cuplul [Nm] * Viteza unghiulara [rad/sec]

In industria auto, puterea este masurata in CP, raportul fiind urmatorul: 1kW = 1,36 CP.

Asa cum se observa si din formula de mai sus, cuplul motor este parte componenta a puterii, ceea ce inseamna ca o comparatie directa intre cele doua marimi nu este corecta.

 

Concluzie:

Cuplul motor este acea forta care te ajuta sa parcurgi o rampa, iar puterea este forta care te ajuta sa traversezi acea rampa mai repede. ""

 

  

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deja postul meu a devenit de genul emisiunilor discovery in care se explica de ce se invarte pamantul.

haideti sa trecem peste polemica poneilor si a cuplului. Pana acum am inteles ca nu ar fi indicat sa si bage nasul decat volvo la masina volvo. ok, o fi una mai speciala, pentru ca in cazul majoritatii celor mai utilizate marci, softarea nu am auzit sa puna probleme daca vine de la un tert si nu de la producator.

ca sa iti raspund bogdan, nu stiu cate volvo a facut rabane, dar stiu totusi cate alte masini des utilizate ca mertz bmw sau audi a avut pe mana. Vilvo poate nu i au trecut prin mana pentru ca in comparatie cu cele trei marci amintite, volvo vinde mult mai putin in Romania si se adreseaza nu copiilor cu filme NFS in cap ca bmw ul.

este simplu baieti, eu habar nu am cu ce se mananca aceasta resoftare, iar din posturile de mai sus am inteles doar ca daca i pun ceva cai in plus imi ia foc dpf ul si care e diferenta dintre cp si cuplu plus opinia neargumentata a lui bogdan sa merg pe polestar.

va multumesc, dar am impresia ca nu s a inteles intrebarea mea, asa ca as avea rugamintea pentru cei ce vor sa raspunda, sa o faca argumentat - de ce sa aleg ceva si ce se intampla daca aleg altceva plus cateva specificatii de fiecare parte.

ce vreau eu sa aflu este ce solutie de sporire a puterii este mai avantajoasa si cu cat mai putine riscuri

as fi curios de asemenea sa aflu ce presupune acest polestar performante si pret.

multumesc anticipat celor ce vor sa ofere raspunsuri care sa aduca un plus valoare discutiei.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Palfica, 

Eu am fost prima persoana care a pus Polestar pe un Volvo in Romania - am pus Polestar pe 2 x S60 si acum pe XC60. Merita Polestar din cateva motive: 

- se pastreaza garantia Volvo la motor si cutie

- orice update de software al motorului Service 2.0 la Volvo nu presupune re-incarcare // re-mapare soft 

- nu presupune nicio modificare // umblat la nicio componenta - se conecteaza un stick USB la portul USB din masina si gata softul - curat, frumos, fara complicatii, dupa 10 minute ai Polestar. 

- se pastreaza normele de poluare - ITP. 

- Polestar nu modifica doar parametrii motorului, ci si ai cutiei astfel incat ai un ansamblu care raspunde unitar 

Acum vizavi de performante: Polestar schimba, in acceptiunea mea, fundamental comportamentul masinii:

- mai ales unde ai nevoie toata ziua - in depasiri de la 80 la 120 km/h si respectiv sus de la 130 la 180 km/h. 

- in modul Sport comportamentul cutiei este substantial schimbat in acceptiunea mea, in bine. 

Eu am pus Polestar pentru diferenta de la 205 la 215 CP,  215 la 230 CP si acum 190 la 200 CP - insa asta nu inseamna absolut nimic. Restul face toti banii. Am scris si eu pe aici cateva topicuri despre Polestar ca experienta la condus si ce avantaje am vazut eu. 

Costul este undeva la 850 EUR daca nu ma insel la Primus Auto, cu tot cu TVA. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Palfica reciteste postul meu si vezi cat de neargumentate sunt sfaturile mele . 

@maverick esti haios ca de obicei, tu ai fost primul care a pus Polestar la fel cum eu am fost primul care a avut S60 Polestar in RO :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/1/2017 at 11:55 PM, Bogdan G said:

Mergi la Volvo și pune un Polestar . 

 

On 5/3/2017 at 11:44 PM, Bogdan G said:

Da nu a scris omu nimic de 300kmh, MAVu a scos-o pe asta 

Paflica, afla cate mașini Volvo a făcut RBN după care mai vorbim .

Dacă vrei ceva elegant mergi la Volvo dacă vrei șurubelnița în calculator mergi unde vrei tu .

Mai ales dacă ai automata și vrei 245cp .....mai gândește-te puțin.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

@Bogdan G unde e argumentul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now