Palfica

Proaspat detinator al unui Volvo S60

76 posts in this topic

@maverick Multumesc pentru opinie. 

Mai exista si o alta alternativa safe care sa urce in putere masina si sa o faca mai responsive ?

Problema mea este lagul cutiei de viteze plus faptul ca mi se pare cam puturoasa fata de alte masini cu aceiasi caluti...sau poate e doar in mintea mea...

Ce-i drept, m-am raportat la un mertz c250 204 cp, manual...poate si din perspectiva faptului ca cealalta masina comparata era manuala mi s-a parut mai vioaie decat Volvo.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am condus si eu un E250 (204cp)automat , nu e prea sprintena , dar am condus si v60 d5 manual si este alta masina , cel mai probabil un soft polestar te-ar ajuta mai mult deoarece din cate stiu alte companii nu umbla la softul cutiei

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si apropo de ce a scris Bogdan G mai 7sus , ai grija cu alte firme care softeaza , cutia ta automata are niste limite , pe care cei de la polestar cred ca le-au atins sau sunt foarte aproape de ele .

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am vorbit in doua locuri pentru a mari cuplul/cp si mi s-a spus in felul urmator: "trebuie sa lasi masina 3-4 ore pentru ca trebuie data jos cutia, la Volvo e mai delicata operatiunea decat la alte masini.". Cu alte cuvinte e asa cum spunea Bogdan G, surbelnita rulz. Mi s-a spus si ca "daaa, binenteles oferim garantie" dar nu stiu exact ce inseamna asta si ce se intampla daca ceva nu merge conform planului acum sau peste 5000 km.

Eu nu am facut niciun upgrade momentan si cu siguranta nici nu as face Polestar DOAR pentru ca e o metoda mai eleganta, cu stick usb, cum spunea Bogdan G, maverick. Nu eu fac munca, ma doare fix undeva ca e prin usb, cablu, bluetooth sau wi-fi :))

Rezultatul conteaza si sunt convins ca exista destui pe lumea asta care au facut upgrade din asta "eftin" si le merge masina f bine. In Polestar poti sa ai incredere pentru ca vine de la Volvo, iar la ceilalti increderea e asa si asa, bazata doar pe rezultatele lor anterioare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E in surubelnita din calculator ?! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din experienta mea anterioara (nu generalizez, sper sa se fi schimbat cate ceva intre timp):

"Nu-ti merge? Oare de ce ca am mai facut altele si merg, inseamna ca ai tu o alta problema care nu-i din vina noastra. Daca doresti vino inapoi sa-ti reinstalam varianta initiala"

Normal ca banii nu-i mai vezi inapoi. Asta la firma mare cu factura si toate alea, nu la coltul strazii.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, Palfica said:

@maverick Multumesc pentru opinie. 

Mai exista si o alta alternativa safe care sa urce in putere masina si sa o faca mai responsive ?

Problema mea este lagul cutiei de viteze plus faptul ca mi se pare cam puturoasa fata de alte masini cu aceiasi caluti...sau poate e doar in mintea mea...

Ce-i drept, m-am raportat la un mertz c250 204 cp, manual...poate si din perspectiva faptului ca cealalta masina comparata era manuala mi s-a parut mai vioaie decat Volvo.

 

Colegul nostru Sebastian de la RacingCode - eu la primul S60, deoarece nu este Polestar pentru motorul de D3 2.0L l-a facut un "D4" de 184 CP / 460 Nm si nu am avut nicio problema. Mai avem un coleg pe aici care dupa 200K km nu are nicio problema, facut tot de colegul Sebastian RacingCode. 

La noi atunci a presupus desfacerea calculatorului motor si niste interventii asupra acestuia. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 hours ago, Bogdan G said:

@Palfica reciteste postul meu si vezi cat de neargumentate sunt sfaturile mele . 

@maverick esti haios ca de obicei, tu ai fost primul care a pus Polestar la fel cum eu am fost primul care a avut S60 Polestar in RO :)))

Jupane nu am de gand sa deschid o polemica pe treaba asta - poti sa il intrebi pe Andy cine a facut Polestar sa poata fi inregistrat in Romania - am si niste mail-uri pe tema asta. Cred ca tot eu am anuntat ca Polestar este disponibil pentru Romania. 

Scuze de offtopic si nici nu vreau sa mai divagam pe acest aspect - nu are nicio relevanta - suntem aici sa ajutam colegii de forum cu Volvo cu un sfat din experienta noastra. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari, 

Revin cu o intrebare. Stie cineva daca masina mea are Launch Control ? Nu gasesc in cartea masinii acest aspect.

Multumesc,

Edited by Palfica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si totodata, ce presupune update-ul softului cutiei de viteze ? am inteles ca se poate face doar la reprezentanta. 

Aduce imbunatatiri notabile acest update de soft ? se merita investitia ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

S60 nu are Launch Control - nu e masina de curse. De ce vrei update la cutia de viteze? 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar poti 'simula' launch control-ul dezactivand DSTC (din meniu), bagand masina in manual, treapta 2. Se accelereaza tinand piciorul stang pe frana pana la turatia dorita (de preferat pentru o perioada de timp cat mai scurta ca sa nu ramai fara ambreiaj), in momentul in care iei piciorul stang de pe frana apesi acceleratia la fund, cutia schimba in treapta 1 si de acolo te descurci.

LE: ca-n video-ul asta

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, maverick said:

Salut, 

S60 nu are Launch Control - nu e masina de curse. De ce vrei update la cutia de viteze? 

 

ma gandeam ca daca fac update-ul la cutia de viteze, va deveni ceva mai sensibila si mai responsive. Sau nu ?

@Mihai933 am vazut si eu filmuletul resepctiv, insa cred ca daca fac des plecari de genul, sigur se strica ceva la cutie, sau altele...voiam sa stiu daca e safe sa fac asta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Maverick, unele S60uri au si launch control .

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, Palfica said:

ma gandeam ca daca fac update-ul la cutia de viteze, va deveni ceva mai sensibila si mai responsive. Sau nu ?

@Mihai933

Asta in mod sigur - mai ales daca este automata. 

 

10 hours ago, Bogdan G said:

@Maverick, unele S60uri au si launch control .

O fi mestere, eu nu am citit / vazut - dar tot ce se poate - spune-ne si noua.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, maverick said:

O fi mestere, eu nu am citit / vazut - dar tot ce se poate - spune-ne si noua.

Ii dai apa la moara. :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E safe lunch-ul numai sa nu mananci prea mult ca ingrasa :D

Launch control-ul sigur face bine la masina, poti sa-l folosest o data de doua ori, dupa gaseste-ti alta cutie de viteze.

La masinile dotate cu functia din fabrica se recomanda folosirea cat mai rara a functiei asa ca imagineaza-ti cat de sanatoasa o fi.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, maverick said:

Asta in mod sigur - mai ales daca este automata. 

 

Da, este automata. Deci sa inteleg ca se vor vedea imbunatatiri in ceea ce priveste sensibilitatea si reactia masinii. Ideea este ca mi se pare lenta in momentul de fata si ma gandeam daca acest update de soft va aduce imbunatatiri sau nu din acest punct de vedere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mav, Polestarul vine cu launch control . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

De asta nu stiam - multumim de info. Insa vorba lui Maurice - nu stiu daca este de abuzat. In fine. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Asta in mod sigur - mai ales daca este automata. 

 

Da, este automata. Deci sa inteleg ca se vor vedea imbunatatiri in ceea ce priveste sensibilitatea si reactia masinii. Ideea este ca mi se pare lenta in momentul de fata si ma gandeam daca acest update de soft va aduce imbunatatiri sau nu din acest punct de vedere.

Nu prea cred ca iti va adue vre-o inbunatatire , eventual daca nu ai modul Sport (S) si dupa update il vei avea aduce imbunatatire , altfel nu .

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 6/2/2017 at 1:19 PM, maverick a spus:

De asta nu stiam - multumim de info. Insa vorba lui Maurice - nu stiu daca este de abuzat. In fine. 

Merge de cateva ori dupa care gata, totusi dupa ce se raceste uleiul o poti lua de la capat . 

 

@Palfica, daca vrei cutie mai rapida/ masina mai rapida, trebuie sa te desparti de 850E iar Primus Auto iti pune soft Polestar, soft care are menirea de a-ti tine zambetul pe buze atata timp cat stai in spatele volanului . Alegerea este a ta . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polestar-ul ca soft are sau masinoiul tau ala gri si S60 ca-i mai cu Polestar pe toate alea?

N-am incercat la XC90 pana acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aia gri de seamănă cu Passatul are launchcontrol. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now