Guest Doberman

Intalnire Volvo la Brasov ?!

257 posts in this topic

Preturile sunt bune, se pot negocia, sunt cu tva inclus, pe bune.Mancarea e super.Dar nu stiu cate camere au.

Ma rog, era o idee.Brasovenii stiu mai bine. Chestia ar fi sa nu mananci in oras ci la pensiune.In oras te cam rupa si una e sa iei cina prelungita cu un Monopoly si la 3 dimineata sus la somnic, si alta e sa te dea afara la 11 si sa stai sa cauti locuri care sa convina la 20-30 de persoane.Dar cum spuneam, brasov rules!

pupici :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

45 EUR / ZI  ...

O pereche ar trebui sa plateasca 90(eur) x 34000(curs BNR) = 3.060.000(lei) x 3(zile) = 9.180.000

Hai sa zicem ca sunt 2 zile jumatate ( fara ultima noapte) si mai scadem ceva...plus ca poate ne fac ceva reducere..poate...la care se adauga benzina...

WTF !  Sunteti parlamentari cu totii?  ;D

http://inmoeciu.ro/

http://www.ebran.ro/ebran.ro/

http://www.tourismguide.ro/tgr/hotel_cheia_cheia_473.php

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru a le putea da posibilitatea colegilor din Bv sa poata efectua o recunoastere a zonei si de a veni cu propuneri, vom considera lista participantilor incheiata. asadar, participantii sunt:

Midnight Caller (Alex) -2 pers

Shpeedy (Mihai) - 2 pers + 2 pers = 4 pers

S40-ul_meu - 1 pers

robobobo - 2 pers

marian 940 - 2 pers (ramane de confirmat)

mihailcostin3 -2pers

Danm - 3 pers (so?, soa?? + copil)

Doberman  - 1 pers

buleala - 2 pers

VVV850 - 1 + 1 = 2

socratestanculescu - 1 + (1?)

Emil - 2 pers

jani - 1 pers (+1?)

Pedala - 2 pers

relu75 - 1 pers (+1?) ca nu stiu daca poate veni sau nu

total: 31 (inclusiv cei ce nu stiu inca)

si pentru ca Danm este in formatie de 3 si presupun ca nu doreste camera separata pentru copil, cred ca locatia va trebui sa aiba un numar de 15 camere duble.

asadar, cei din Bv la treaba!!!

daca aveti nevoie de ceva va stau la dispozitie la tel 0747.29.59.49

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce naiba volvisti!? Stam la pensiune... mergem in disco in capra neagra... ne facem de cap. O sa ne interesam de o pensiune ieftina. Are dreptate redhead dar... se pot gasi si localuri ieftine. Vedem noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau sa ma trec si eu pe lista va rog.

2 persoane (eu si prietena).

Multam fain si scuze de intarziere

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma puteti contacta la adresa de messenger edirman2001@yahoo.com. Numarul meu de telefon este 0744318320.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau sa ma trec si eu pe lista va rog.

2 persoane (eu si prietena).

Multam fain si scuze de intarziere

ok. da' sa nu se mai intample :D

asadar, totalul este 33 persoane...

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

propun o locatie super: http://www.valea-cu-struti.ro. este in apropriere de Bran si patronul imi este prieten asa ca se pot aranja multe. sunt cam 18 camere, ceea ce inseamna ca ne poate caza pe toti. astept confirmarea daca in perioada respectiva este libera. ca idee, pretul per camera pe noapte este cam 110 ron. are restaurant super (am mancat acolo) cu preturi mai mult decat rezonabile (o ciorba cam 4 ron).

va tin la curent

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

practic pe cite nopti va ginditi sa dureze?

interesanta locatia, dar ma gindesc ca la atitia participanti s-ar mai putea negocia la pret.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vor fi 2 nopti (vineri si sambata). se va ajunge vineri seara si se pleaca duminica dupa pranz. este ok?

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

45 euro /pers, si mie mi se pare cam mult, chiar daca e pensiune completa... Insa varianta cu 110 lei /camera cred ca este cea mai acceptabila.Cred ca tre sa ne orientam spre un pret apropiat de cel de mai sus. Si spre locuri de parcare pentru toate masinile, nu ??  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am trimis e-mail la Podul Turcului sa vedem ce se poate face....

pupici

ps: 45 de euro era o camera dubla  nu pe  persoana...dar sa vedem ce oferte avem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost.

S-am gasit. Cu greu. Da’ s-o luam cu inceputul si da capo.

Eu personal aveam o idée. Buna si fixa, ca toate ideile singure. Cheile Gradistei. Constructii noi, serviciu de calitate, preturi decente, conditii de la bune-n sus. Poate unii din voi ati vazut pe Discovery Channel documentarul cu locatia mai sus pomenita. O poala de premii au luat baietii d-acolo, in domeniul lor. Si va asigur ca le merita. Dar n-a fost sa fie.

Deci.

Ma intilnesc cu Emil, alt bastinas din Brasov, cu care trebuia sa mergem la vizionat locurile viitoarei infractiuni. Si, bineinteles, sa mai aflam una-alta: preturi, ce include pretul, sa aruncam un ochi la camere +  bai / restaurant / bar / loc de dans / dotarea cu sculele aferente dansului, stiti voi, chestii d-astea absolute necesare petrecerii in conditii civilizate a evenimentului.

Boon. Zice Emil: “Hai la <<Pensiunea cu struti>> cum a zis Shpeedy pe forum. Cica-i misto si aproape s-alea-alea. Vedem unde e s-o sa aibe lumea parte de ceva deosebit”.

Pina sa aveti voi parte de oarece deosebit, am avut noi. Drumul e numa’ bun, dar in doua variante: ori nu-i masina ta si esti suparat pe ea, ori esti fan infocat si ai si dotarea necesara pentru off-road. Fratilor! E de spaima lumii, zau asa. Gropane de rupi caruta-n doua; si-s intinse transeele astea pe vreo 12km, conform indicatoarelor. Peisaj? Mirific de-a dreptul. Uitati-va in poze s-o sa va “placa”. E drept: ca asezare e tocma’ acolo unde intorc vulturii la limita sudica a judetului Brasov cu Argesul. La altitudine (in Sirnea, un catun prapadit) cam 1200m daca nu ma-nsel, intre niste coame chele si despadurite, de pe care onor hotomanu’ roman a taiat tot. Nu credeti reclamele despre struti. I-am alergat vreo 30-40 min, numai intr-antiia si extrem de rar a doua. Si-a luat biata masinuta gropi cit nu ia in 6 luni pe dragile noastre sosele. Mergeam, mergeam si cam la 2km, gaseam pe margine cite un indicator d-ala cu strutu’. Dar pensiunea, ioc. Ma si gindeam, poate I se face rau vreunuia, are nevoie de un doftor, o moasa ceva; sau pica oarece la vreo masinuta; hait! am pus-o! de tot si definitiv. Cine dracu’ vine la capatul lumii? Si in cit timp, daca e ceva grav?

Ma rog, ajungem. Foarte tare! Asfaltul e o notiune de science-fiction sau in cel mai bun caz, apartine unui viitor cam nebulos, undeva-cindva. Acolo nu s-a inventat. Drept urmare, noroaie la greu. Tapene, atotcuprinzatoare si cu o consistenta “imbunatatita” cu balega. Care produs naturel dadea si o “mireasma” specifica, subtila, dar atot-patrunzatoare. Excelent aperitiv pentru un gratar.

OK. Mergem la receptie. Ne intimpina un flacau. Geaba ii explicam noi problema: ca sintem multi, luam minim 15 camere duble, nu una sau doua, ca avem obiceiul sa mincam (nu prea des, dar macar de 2 ori mai harnic pe zi, tot trebe sa facem plinul). Sufletu’. “1,2 milioane/noapte/om” era singura placa cunoscuta de ficioru’ mai sus pomenit. Intrebam de un manajer, ceva sau cineva cu fonctie de decizie, cu care sa discutam problema. Parca-I vorbeam in sanscrita. Singurul raspuns a fost “e un nr de mobil pe spatele pliantului si puteti s-o sunati” – era o manajera, cucoana mare si persoana importanta pe deasupra, top-secret unde-o gasesti si cum poti sa vorbesti cu ea. Asta e, are Ada (jumatatea…) o vorba, s-aici se aplica: “prima generatie incaltata…” In pret e doar posibilitatea de nani, papica e separat, alti bani, alta distractie.

S-am plecat. Am pomenit iara mama lu’ strutu’ si gripa aviara, cred ca pina-ntr-a douajcincea generatie n-am uitat pe nimeni. Pe parcurs, Emil, ca un adevarat "ochi-de-vultur" indian, imi arata containeru' ala care infrumuseteaza/inmiresmeaza zona. Imi spusese de el si la receptie, da' eu unul, cu sufletu-n batista de grija combinatiei fatale masina mea + drumul vietii, n-am sesizat-o.

Ajungem la civilizatie – sosea asfaltata, masini, circulatie, oameni, ce mai, alta viata.

Mergem la Cheile Gradistei. Trecem podul (da, e un mini-pod p-acolo) si la receptie ne bagam in seama cu o fatuca. Amabila, pregatita, etc, isi cunoastea treaba. Si supriza: nema locuri, e tot rezervat in avans, pe vreo luna. Am incercat – in zadar – s-o convingem ca-n alea nu-s’ cite sute de locuri din complex ar fi ceva loc pentru noi. Nema, nada, de nici un fel, de nici o culoare. Pe vreo 2 luni de-acu-nainte.

Pacat. Cine a fost p-acolo, stie de ce. Cine nu, are ocazia sa mearga sa verifice pe teren.

Din pensiune in pensiune, incercam sa gasim spatiu locativ pentru toata gasca. Am descoperit ca e mai greu decit ne-am imaginat. Si sa spargi grupul, nu prea tine, sa stea 10 aici, 12 la prefectura, 7 in gara… Neah, nu merge.

Emil mai avea un back-up de cazare pe drumul din Risnov in Piriul Rece, p-acolo unde se tin specialele de VTM. Ca locatie, e prea putin spus ca e excelenta. Peisaje beton, drum pustiu, spatiu cit vezi cu ochii, ce mai, fain. Plecam spre locul asta si pe dreapta, la iesirea din Bran spre Brasov, in ultimul moment, reusesc sa-l sun pe mobil si sa-I zic sa incercam si la “La dolce vita”. O pensiune deschisa proaspat, mare, e mai mult hotel decit pensiune.

Ca sa validam legile lui Murphy, avem noroc. Tipul care e manager sau proprietar, whatever, era acolo. Ii expunem doleantele si bingo! Miine la ora 1300 avem confirmarea lui daca va fi sa fie sau nu, omul are o rezervare pe 25 de camere si la 1200 afla exact ce si cum. In orice caz, fiind locul deschis proaspat, inca nu e cunoscut, iar locuri vom gasi, cu sau fara grupul ala de 25 de camere.

Arata beton, are de toate, inclusiv fostul bucatar de la “Soimul” din Poiana Brasov. Iar la demisol e o chestie care va deveni club sau discoteca, inca nu se stie exact. Spatiu cit cuprinde, arhitectura misto, iar ca peisaj… uitativa la poze, era un apus de poveste pe crestele muntilor.

Singura problema care ar mai fi: luati-va singuri de mina, pe voi sau jumatatile aferente si HAIDETI!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super ! Dementziala poveste, te propun pentru trecerea in revista a intrunirii in ziarul local ;D Nota 10 baieti pentru eforturi, arata foarte frumos locatzia si eu unul de-abia astept s-o zaresc "pe viu"...

Cum stam cu pretzurile ? Se negociaza, nu se negociaza ? Sa stim daca incepem sa vindem din casa sau venim cu economiile de la ciorap :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce mai! Ne-a convins Marian cu talentul literar. :) Ceea ce a scris ar putea fi un capitol de roman. Glumesc. Habar nu aveam unde e pensiunea... Valea cu struti. Mi-a sugerat-o Shpeedy,dupa cum ati vazut pe forum. Are dreptate Marian in ceea ce priveste acel aspect. Nici eu nu m-as mai duce sa-mi rup masina in vagauna aia. Drum plin de gropi... nu ne asteptam noi sa fie asfalt... banuiesc ca si voi vreti sa evadati putin din "civilizatia orasului"... dar speram sa fie un drum frumos de tara nu unul pe care sa mergi cu tancul sau cu xc-ul 90. Eu as exclude acea pensiune. Daca se confirma... hotelul de care vorbea Marian... e super. Eu deja am votat pt el. Patronul ne-a dat de inteles ca... "rezolvam noi cumva, facem sa fie bine". Vom vedea maine la 13. O sa-l sun. Il voi informa pe Marian. Intrati in conferinta la 22. Daca pica... ramane sa vedem ce e disponibil la Paraul Rece (unde intentionam eu),locul e superb si acolo,peisaj frumos,liniste. As fi vrut ca in seara asta sa-si exprime parerea cat mai multi membri. Din pacate... nu prea vad activitate pe forum. Poate va culcati devreme. Si vad ca si retelele de internet... cam pica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Emil, tu ai notat preturile, c-or fi oamenii curiosi.

Ce zicea nenea ala de la "La dolce vita"? Parca 1.75 mil/weekend/camera dubla, din ce mai mi-aduc aminte... Cu mic-dejun inclus, ca dimineata, pe mahmureala.... Daca nu bagi grasiciuni, ceva acolo, la ghiozdan, viata e cam neagra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E super locatia .Felicitari baietilor si vreau sa cred ca maine avem noroc si capatam acordul.Abia astept sa ne intalnim . :):-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi pare rau ca v-am pus pe drumuri ciudate, dar in urma cu vreo 2 ani locatia cu struti era superba.

in rest, locatia pe care ati ales-o este super.

abia astept sa ne vedem.

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da.

Adica venim.

Io, Brunno (asta-i un catel Doberman de 3 ani) si poate sotia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doberman - 1 + catel + (1 ?)

relu75      - 1 bucata .

locatia pare ok, sa vedem preturile

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretul e cam 170 ron/weekend... dupa negocieri. Cred ca l-am scos bine. Am plecat de la 210 ron. Am incercat sa gasim cel mai bun raport pret/calitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pretul include cazarea si, se pare, micul dejun. eu cred ca, pentru conditiile oferite, este mai mult decat ieftin.

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now