muadDib

Ce nu va place la Volvo-ul personal?

243 posts in this topic

1. Cutia de viteze; mi se pare ca penalizează motorul și "trepidația" resimțita când schimb din N in R/ D ( am înțeles de la Primus ca ca este normal).

2. Puține accesorii sau firme care sa le fabrice pt modelul C30.

3. Franele, trebuie sa apăs pedala mai tare decât la alte mărci de automobile de ex, dar probabil am sa ma obișnuiesc.

4. designul unității CD din consola centrala ( am tot cautat altceva dar nu am găsit nimic pentru C30)...mai am 1 unitate în torpedou, probabil navigația).

5. telefonul agățat de consola centrala :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doctore este perfect normal sa penalizeze cutia de viteze automata, este de generatie veche (convertizor de cuplu) si pierde mult din puterea motorului, abia in treptele 4 si 5 se simte toata puterea motorului . O cutie gen DSG era mult mai reusita pt acest motor dar tehnologia este in mana altora :D

Victore masina ta este beeton, are putini km si se comporta ca o masina noua. Trebuie insa sa te obisnuiesti cu zgomotul interior, asa ca volum mai mare la DYNAUDIO si "enjoy the ride" :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doctore este perfect normal sa penalizeze cutia de viteze automata, este de generatie veche (convertizor de cuplu) si pierde mult din puterea motorului, abia in treptele 4 si 5 se simte toata puterea motorului . O cutie gen DSG era mult mai reusita pt acest motor dar tehnologia este in mana altora :D

Victore masina ta este beeton, are putini km si se comporta ca o masina noua. Trebuie insa sa te obisnuiesti cu zgomotul interior, asa ca volum mai mare la DYNAUDIO si "enjoy the ride" :D

Da, încet încet am sa ma obișnuiesc..oricum de când o am nu m-am dat jos din ea..am uitat de cealaltă :)...ms de sfaturi și diagnoza

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare,la mine nu a fost dragoste la prima vedere dar dupa ce am condus s40-ul,am stiut ca e ce vreau.

chestii pe care le consider un minus:

-diferite zgomote venite din interiorul bordului,chiar am obs ca bordul pare cam nestrans,nu e robust.

-ma deranjeaza cam mult amortizoarele

-motorul nu merge rotund perfect dar asta am inteles ca e o 'boala' a s40/v40.

-consum cam maricel.

acuma sa aduc si punctele pozitive:

-Volvo for life.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-mi place ca s-a crapat bordul la limita superioara, la imbinarea cu parbrizul si... faptul ca se cojesc butoanele de lasat/ridicat geamurile. Din fericire nu am alte probleme, poate sunt dar nu le vad !

acuma sa aduc si punctele pozitive:

-Volvo for life.

S-ar putea deschide si un topic cu "Ce va place la VOLVO-ul personal?" cred ca am avea ce transmite vizitatorilor site-ului.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum eu nu-i cer masinii decat sa fie fiabila si ma duca din A in B, in conditii de confort si de siguranta, singurul lucru care ma enerveaza cateodata la vechitura mea e faptul ca refuza sa se strice. Parca de-a naibii nu vrea sa se strice, desi uneori chiar o mai ajut in sensul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu dece dar cred ca o sa renunt la XC90 si trec din nou la o adevarata volvo ,serie 700 sau 200 , sint satul de fitele care le are cu suspensia si plastice interne , parca e o domnisoara pe ulita .

Asta e cu modelele noi nu mai sint ca cele vechi facute sa tina in timp !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu imi place ca nu ..fuge:d.Adica,la 2000 rpm sa ai min 130 !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi a aparut prima data low cooling fluid , sau ceva asemanator, pe rosu timp de 2-5 decunde, stop safely, etc...

Am luat piciorul si-a disparut, trebe sa schimb antigelul....

Pina-l schimb nu mai trec de 4500.

De vina n-am fost io , ci un 330d... :)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai completeaza cu apa distilata. Ti-a aparut mesajul deoarece nivelul este la minim si cand o accelerezi se misca in borcan. Asa am patit si eu dar la lichidul de frana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am completat cu amestec 1:1 verde (albastru-verde, fara silicati si nitrati, 29 ron litru,produs omv). era lipsa, nu se mai vedea in recipient.

am dus-o la 4900 si nu mai zice nimic. M-am uitat in cartea ei: avea 1 an si ceva de cind era schimbat insa avea si vreo 65.000 km, deci e normal.

Il voi schimba la revizia de 175.000 km. Nu-mi vine sa cred ca am 163.000 km in 4 ani....chiar imi place masina asta !!!

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa 10 ani, am "reusit" sa pierd uleiul din cutia de viteze si astfel s-au dus 2 rulmenti . rezultatul: tractare+service= :evil5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

la v50 : nu imi place directia care merge greu (mai greu decat la v70 2002 , si alfa 145, ) , nu imi place un bazait de plastic din habitaclu mai exact plasticul de la lumina ambientala de pe plafon (cumva am sa il rezolv ) , nu imi place cum suna portierele cand se inchid :( (la v70 se auzea mai calitativ) , numi place rezervoru micut

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-mi place motorul galagios

Poate ala de pe auto 2 :))

Serios acum, ti se pare galagios 1.6?

Share this post


Link to post
Share on other sites

DAca ala de 1.6 e "galagios",atunci 1.8 ul cum e?:))

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Insonorizarea la viteze mari (pe autostrada) e un lucru care ma deranjeaza si pe mine. E mult mai pregnanta cu anvelopele de iarna, dar chiar si asa, parca viteza aerului e cea mai deranjanta.

Motorul se aude mai tare abia peste limita legala de viteza.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. nu-mi place ca motorul e prea puternic, doar o tara apas si

trece peste 100/h iar consumul creste in dracii aia mari

2. la un an se consuma antigel de la max pana la sub minim si

trebuie sa-l monitorizez lunar; unde s-o fi ducand lichidul ala

juma-juma dracu stie

3. intra apa sub roata de rezerva,o sa ma coste ceva banuti

sa rezolv treaba asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie personal nu-mi place trancanitul scaunelor rabatabile fata. Si inca cativa greierasi prin masina. Nu-mi place ca ledul verde din plafoniera nu lumineaza cum trebuie consola centrala argintie. Practic nu da o lumina ambientala placuta cum aveam la passat pe fond rosu.

Cam atat. Restul imi place, de asta am luat si masina. Ca-mi place. De consum nu ma plang e ok, revizii mai ieftine ca la volvo n-am avut, masina chiar si dupa 6 ani inca place ochiului. Aa, un lucru neplacut este tabla care dupa ce a fost prinsa de o grindina are loviturile specifice pe capota, aripi spate si plafon. Daca stie careva pe cineva cu o scula de indreptat tabla fara chituire poate sa-mi spuna si mie sa fac o discutie. O alta problema a fost si acea eroare aparuta din senin de am spus ca e Cem-ul busit. Dar a fost rezolvata cu scoaterea bornelor de la baterie plus diagnoza si stergerea erorilor. Sper sa fi fost rezolvata :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

............... Aa, un lucru neplacut este tabla care dupa ce a fost prinsa de o grindina are loviturile specifice pe capota, aripi spate si plafon. Daca stie careva pe cineva cu o scula de indreptat tabla fara chituire poate sa-mi spuna si mie sa fac o discutie. ...............

Sent from my iPhone using Tapatalk

OFFtop....O mica paranteza ca sa nu deschizi alt topic.Nu se poate indrepta ceea ce ai tu ca si infundari ale tablei , mai cu seama ca sint facute pe suprafata mica si adincime mare (0.5-1.5 mm).Pt defecte pe suprafata mare se poate incerca dar nu iese la linie ca aproape noua ,totdeauna cum trebuie sa fie o masina apoi trebuie sa tii cont ca tabla la actualele auto si dupa 2000 are o compozitie mai dura la reindreptare sint facute din reciclari etc si numai cu aparat de tras se rezolva ,deteriorind astfel vopseaua.Stii cite "hagel schaeden " zac pe site-uri si rezolvate ar fi masini f bune?!!

Reclame sint multe insa pt chestii f superficiale si necesita mult timp si costa ceva si doar daca masina are valoare mare atunci se poate recurge la asa ceva dar eu personal nu cred ca face cineva asa ceva serie intrucit ar fi fost cautat ,la cite maisni au probleme de genul tau sau mai pronuntat ca defect.

Edited by V50Saphir
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@daann Sincer da chiar si la relanti mi se pare galagios. Apai la 160km/h e clar, nu te mai intelegi in masina.

@lik1999 Nu stiu la 1.8, 2.0 ... dar parca altele nu sunt asa galagioase ca a mea. Cand am luat-o avea o gaura in toba si dupa ce a sudat mecanicul gaura aia l-am intrebat... "Ai sudato sau tot sparta e" ? Si vorba aia dupa ce a sudat-o ala am fost cu ea sa-i fac RAR-ul si era bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@I love Volvo sunetul poate fi si din cauza uleiului.Ia incearca un ulei mai bun.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai...depinde la ce zgomot te referi.Daca vb despre sunetul facut de motor, nu stiu cum e 1.6, dar 1.8-ul meu e super silentios.Mai ales dupa ce am scapat de bazaitul de masinuta electrica.Acum...la viteze de peste 120 km/h si pe mine ma deranjeaza zgomotul facut de aer/vant/ce-o fi.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Volvo-ul meu nu imi place ca nu detine urmatoarele dotari : Xenon , sistem audio premium , jante 18 si scaune electrice !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru scaun electric, dupa cunostintele mele numai la americani dar trebuie sa faci ceva "grav" sa stai pe el si din pacate nu apuci decat o singura data. :confused2:

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now