muadDib

Ce nu va place la Volvo-ul personal?

243 posts in this topic

Adica ? Ma refer la regraj electric

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Volvo-ul meu nu imi place ca nu detine urmatoarele dotari : Xenon , sistem audio premium , jante 18 si scaune electrice !

Nu le detine dar ti le poti face tu. Xenon iti poti pune, sistem audio si jante pe 18 la fel. Cu scaunele electrice e mai greu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Andrei, scaun electric e asta .

Scaun cu reglaj electric este asta .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cu xenonul e putin mai greu.... adica stau si ma gandesc ca daca nu pun cu lupa le cam pun degeaba pe oglina fie ea si OEM...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer sa fiu,nu dau 2 bani pe scaune electrice.SA vezi tu scandal,atunci cand scaunul de la sofer nu va mai culisa,iar tu ai 1.80 si sotia 1.65 m :))).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cu xenonul e putin mai greu.... adica stau si ma gandesc ca daca nu pun cu lupa le cam pun degeaba pe oglina fie ea si OEM...

Poti pune faruri OEM cu xenon, fara lupa, doar ca nu o sa ai autoleveling si o sa folosesti reglajul din interior. Cu vreo 300 de euro gasesti farurile.

Scaun cu reglaj electric poti gasi in dezmembrari la vreo 100-200 de euro si muti tapiteria de pe al tau + soft la reprezentanta

Jante pe 18 sunt 10000000 de modele, bani sa ai!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 850 e nasol cu pozitia dubioasa a suporturilor de pahare din fata. Daca nu esti atent, asa frumos curge cafeaua pe butoanele de la geamuri/oglinzi.

Alt minus este cricul standard al masinii, care nu este cel mai reusit nici pe departe. Daca e goala, e ok. Daca e putin incarcata, deja incep sa cedeze majoritatea.

Al treilea punct negru revine haion-ului la combi-uri. Dupa ce se tranteste la inchidere cativa ani, cedeaza niste clipsuri de plastic, brusc Volvo devine Renault si in timp ce conduci iti canta neobositi greierasii din porbagaj. (Clipsurile se pot inlocui cu unele de MB care le are din aluminiu sau se poate comanda kit de la iPD).

Cost destul de mare la final de luna daca vrei sa tii unul in perfecta stare de functionare. Prietena/nevasta/amanta trebuie luata de la inceput deoparte si explicat ca oricat de mult o iubesti, inca nu esti sigur ca e pe primul loc. ;D

In rest, calitate destul de buna per total. Aceleasi probleme ca la orice masina mare la gasitul locurilor de parcare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

De cand ati spus ca V pa'zeciul meu are motor de renault il privesc cu alti ochi. Ma apuca nervii de fiecare data cand imi aduc aminte .....mama lui de Jean " Reno"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuia sa-ti pui numele "I love Renault"... :evil5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Panna la urma motoarele de Rrreno is reusite in felul lor :).

NU mi place ca modelul asta de Volvo care il am scuma e foarte jos si trebuie sa fiu atent la fiecare urcare/coborare intr o parcare subterana!

Ii lipseste o treapta :)).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care-i problema cu motoarele de Reno? ;D

Pana la urma reprezinta cea mai buna bucata de fier de pe Loganul autohton. Si, da, fara ironii, chiar sunt piese reusite!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie nu-mi place ca imbatrineste. Si ca nu se mai faca masini asa de bune precum a mea. Si ca nu prea mai am ce sa-mi cumpar.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crapa plasticele de la soare like there's no tomorrow.

Share this post


Link to post
Share on other sites

^la asta n-am ajuns inca. Da' pocneste plasticu' in juma' de masina cand imi pun cotu' pe... cotiera. Nu d-aia e facuta? :evil6:

Si nu-mi place nici pozitionarea suporturilor de pahare raportata la cotiera. Daca am un pahar de suc (Mc, KFC, 0.4L+) ma lovesc tot timpu' de el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu poti schimba viteza de paharee :)) am observat si eu ca scartaie cotiera... de aceea pun cotul mai finut :)) dar fata de cat de prost a fost proiectata cotiera la v70 ,care a primit niste modificari substantiale(de mine), la v50 mi se pare rigida si bine făcuta doar ca are un usor scartait daca il rezolv fac un diy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu imi place ca are tabla extrem de subtire si extrem de sensibila;

Nu imi place schimbatorul destul de lung, care trebuie lovit de persoana din dreapta pentru a schimba in vitezele superioare;

Nu imi place buretele de la manere interioare, caci se murdareste extrem de usor;

Evident, nu imi plac covorasele textile din motive romanesti;

Ma opresc aici momentan...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu imi place ca are tabla extrem de subtire si extrem de sensibila;

Nu imi place schimbatorul destul de lung, care trebuie lovit de persoana din dreapta pentru a schimba in vitezele superioare;

Nu imi place buretele de la manere interioare, caci se murdareste extrem de usor;

Evident, nu imi plac covorasele textile din motive romanesti;

Ma opresc aici momentan...

de curiozitate ce motorizare si mai ales ce echipare ai?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am descoperit un "bug" la sistemul walk me home la v70 ... daca tragi o data de maneta e faza lunga walk me home , daca mai tragi inca o data trece pe faza scurta si ramai fara baterie daca nu observi ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca e un 'bug'... Ramon asa mi-a 'masurat' farurile. Probabil e un mod de 'service', verificare.

Topic-related: nu imi place ca geamurile nu isi continua manevra indicata prin 'impuls' la deschiderea portierei si nici figurile pe care le face modului bluetooth (cateodata) la conectarea telefonului - dureaza pana la 3 minute sa-mi incarce agenda.

Edited by Mihai933

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mihai asta se intampla fara sa fie cheia in contact . Nu vad de ce ai servisa masina fara cheie in contact ??

Regla farurile ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am descoperit un "bug" la sistemul walk me home la v70 ... daca tragi o data de maneta e faza lunga walk me home , daca mai tragi inca o data trece pe faza scurta si ramai fara baterie daca nu observi ...

Cristi si la mine este functia asta, dar farurile se sting singure dupa 30 sec, sau 1 minut, nu mai stiu sigur, ca nu am mai folosit-o de mult. Insa la mine nu ramane aprinsa faza lunga, se aprinde decat faza scurta. trag odata pana la capat si se aprinde faza scurta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa face si la S40 si S60,Follow me home, parca ii zice.Nu am vazut la nici un model de masina sa ramana aprinsa faza lunga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daa deci mi se aprinde si faza lunga si scurta initial si daca mai trag odata ramane faza scurta . Si mama a patit sa ramana fara baterie si cand am ajuns era faza lunga aprinsa si fara chei in contact ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daa deci mi se aprinde si faza lunga si scurta initial si daca mai trag odata ramane faza scurta . Si mama a patit sa ramana fara baterie si cand am ajuns era faza lunga aprinsa si fara chei in contact ??

La a mea, prima data se aprinde faza scurta si daca mai trag odata de maneta se stinge, sau cel putin asa imi amintesc eu.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu imi place ca mi s-a crapat tapiteria din piele de pe scaunul soferului, spatiul de depozitare aproape inexistent si nu in ultimul rand frana de mana...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now