• Announcements

• Adrian N

Mentenanta   07/19/2018

In perioada 20-05 ora 20:00 - 22-05 ora 20:00 site-ul va fi oprit pentru mentenanta. Probleme ce se vor a fi rezolvate: Problema legata de conturi(inregistrare, autentificare, schimbare parola) Problema cu spam-ul. https://www.facebook.com/groups/volvoclubrom/  
NicuG

Eroare debitmetru aer

41 posts in this topic

fa o poza la ecran cu erorile cand rulezi VIDA....ceva nu se leaga

A aparut eroare din nou

21.png

Edited by NicuG

A intrat acum intr-un fel de limp mode. Nu vad afisat altceva in bord, decat check engine. De tras masina nu mai trage, si nu se mai tureaza peste 3000.

Acel indicator EGR VALVE sta tot timpul la 100%, indiferent de turatie. Nu apare bifat in graficul anterior. E ok sa fie asa?

Acum 10 ore, NicuG a spus:

Acel indicator EGR VALVE sta tot timpul la 100%, indiferent de turatie. Nu apare bifat in graficul anterior. E ok sa fie asa?

Nu e normal ar trebui sa fie intre 10 si 90 / cu varfuri de 100 in accelerare Sfatul meu repetat e sa dai jos egr ul Sunt o multime de topicuri DIY cum sa procedezi

Ai VIDA deci cum se spune ai informatiole mura in gura in plus am postat si nota tehnica 0100 Si pierburg mai sus cu sinoptica defectelor de Maf si in special a acelor DTC initiate de MAF dar cauzate de EgR

scuze dar scriu de pe mobil 

Interesant. Am curatat acum debitmetrul si surpriza, Mass Air Flow sensor arata 22 - 23, iar inainte era intre 30 si 40.Iar valva egr functioneaza, nu mai sta la 100%. Cred ca sta deschisa complet doar pe eroare. Vad acum ca si Air Mass stroke are valoare aproiata de Air Mass desired value.

Revin cu info noi. Am făcut un test de 200 km, cu opriri, drumuri cu schimbări dese de viteza, cu autostrada, etc. Masina pare in regula. Nu sesisez nimic. N-a apărut nimic în bord

Am uitat menționez

Cândam curățat debitmetrul, era plin de ulei locul. In furtunul care ieșea din el băltea.

Inca 100 km fara eroare in bord, masina comportandu-se normal.

Ce parere aveti de XC70 2008 AWD D5? Ar merita unul pe la 8000 Euro? M-am saturat de 1.6D. Daca si cu ala intampin la fel, numai probleme, fac switch de pe Volvo catre alta marca.

Edited by NicuG
Update

Încă ceva km și, azi dimineață la plecare, check engine aprins. O sa pun iar testerul

In legatura cu problema ta nu stiu ce sa zic,dar in legatura cu D5 2008(adica EURO4) mai bine fugi...Fugi de orice EURO4 de fapt....

La al meu 1.6D Euro3 (luat de nou din 2005) abia anu trecut(pe la 200.000km) am dus injectoarele la reconditionat,am schimbat suporti motor si am schimbat furtune de admisie(asta mai de mult)...In rest mai nimic ce tine de motor...

Dupa cate stiu: ori un D5 Euro3 pana in 2005 ori un D5 EURO5 (cred dupa 2012)

16 hours ago, blueazimut said:

Fugi de orice EURO4 de fapt...

Pe bune !?...

Am deschis un topic pe sectiunea de xc70, ca pareri din partea celor care ati avut asa ceva si cu ce parere si dauna in buzunar ati ramas. Masina ca design, desi nu se mai fabrica, imi place foarte mult. 

@blueazimut te rog da-ne ceva detalii referitor la fobia cu EURO4. Ce-ai experimentat?