Sign in to follow this  
Followers 0
Roberto

Cu ce produse si minuni curatam interiorul si exteriorul masinii ?

25 posts in this topic

Astazi m-am pus sa curat masina ca e mizerable, dar nu prea am stiut cu ce, cei drept nici nu am produse si solutii pentru automobile, asa ca am apelat la produsele pe care le foloseste maicamea, dar fara succes, in afara de jante care au mers curatate cu Ajax, si mocheta aspirata cu aspiratorul la turatie maxima, in rest nu prea am reusit sa curat elementele cauciucate de pe praguri, chedere etc, nu se duce.

Deci ziceti-mi si mie ca la prosti ce produse si de unde pot comanda solutiile magice.

Ms anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

fa o vizita pe la raioanele cu produse pt. auto de la supermarketuri si ai sa gasesti servetele umede(la pachet), pt curatat elementele din plastic ale caroseriei sau pentru geamuri. se gasesc cate 15 intr un pachet si costa aprox. 10 ron.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Urmele de pe fetele de usi, acel plastic cauciucat sau ce e cu ce se curata ?

Dar grilajul difuzoarelor de pe fetele de usi ? Merge tot cu acele servetele ? credca stiu de care zici, am asa ceva prin casa, o sa incerc.

Ms

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru plasticul cauciucat de la usi poti folosi in prima instanta solutie ptr spalat geamuri. Curata brici!  ;) Apoi, poti da cu altceva daca vrei un luciu mai pronuntat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar pentru boxe si zonele inguste,unde se dirijeaza aerul,o pensula cu peri fini.Dar eu zic ca nu se merita decat daca ai multa mizerie sa te apuci de ea.La mine in oras,cu abonament,imi vine in 20 de lei :- spalat,spuma,ceara la exterior si in interior:aspirat,geamuri,bord,si nu dureaza mai mult de 30-40min.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La supermarket gasesti solutii de curatat pentru tot interiorul masinii. Eu am cumparat niste spray-uri (o sa-ti comunic numele cand ajung acasa pt ca le tin in garaj). Dupa ce o curat, aplic silicon pe bord si pe partile de plastic. Nu incerca sa cureti tapiteria cu produse casnice pt ca nu sunt concepute pt masini si eventual ramai cu pete. Si mai ales nu folosi apa ca nu se mai usuca asa de usor (tot la tapiterie ma refer).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara produse pe baza de alcool pe plastic. In timp isi arata neajunsurile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am incercat produsele pentru curatat tapiterie si intretinere plastice ale celor de la MA-FRA. Sunt super ok. Le recomand. livreaza doar comenzi date pe net.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost astazi in Metro si nu prea am gasit doar o serie de produse Turtle Wax, sunt bune de ceva ?

Oricum o mai merg si pe la alte magazine

@ursu48  imi dai si mie adresa exacte si detaliile despre comenzi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost astazi in Metro si nu prea am gasit doar o serie de produse Turtle Wax, sunt bune de ceva ?

Oricum o mai merg si pe la alte magazine

@ursu48  imi dai si mie adresa exacte si detaliile despre comenzi ?

www.ma-fra.ro ( iti recomand si odorizantele lor, mie imi plac ocean si ceai verde) Atentie sa nu folosesti produse pentru intretinerea bordului care sa contina silicon, pentru ca in timp isi arata coltii. Au ceva tratament pentru platice fara silicon foarte interesante)

Share this post


Link to post
Share on other sites

www.ma-fra.ro ( iti recomand si odorizantele lor, mie imi plac ocean si ceai verde) Atentie sa nu folosesti produse pentru intretinerea bordului care sa contina silicon, pentru ca in timp isi arata coltii. Au ceva tratament pentru platice fara silicon foarte interesante)

Nu prea suport odorizantele, dar am fost si eu atentionat sa nu folosesc produse cu silicon, o sa comand de la ei cate ceva.

Apropo site-ul e mafra.ro nu ma-fra.ro, nu ? ca cel de-al 2 -lea nu exista !

Ms

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am curatat tapiteria cu un spray produs de Prevent. Tubul are in capat o perie de care te ajuti sa imprastii spuma continuta in spray. Are trecute pe el instructiunile-aspirat bine inainte, dat cu spuma si frecat cu peria din dotare (sau burete/carpa), lasat sa se usuce si aspirat din nou. Am preferat peria (nu mi-a scamosat materialul) si in unele locuri am revenit a 2-a oara , totusi masina este din `84  ;) Rezultat: imi place cum a iesit. Pret-aprox 23-24 lei in Carrrefour sau OMV.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am incercat destul de multe dar din pacate fara succesul dorit, mai ales pentru pielea bej din masinuta mea.

Turtle Wax am folost pentru spalat exteriorul si este de 2-3 ori mai prost decat varianta romaneasca de la Metro, nu stiu exact numele, masina este mult mai curata si cu luciu dupa spalare.

Pentru jante contra pipi de caine si pentru muste, musculite si alte insecte cand o spal eu dau cu un produs de la WS Platinum si este foarte bun, nu stiu cat costa si de unde se ia ca mi-l aduce cumnatul.

La piele i-am furat fratelui solutia de curatat + crema de protectie luata din Germania de la Audi si am ramas stupefiat cat de bine curata, dupa ce dadusem cu toate cele avute in dotare, servetele si "masaj" cu Mr. Leather (care pute groaznic o zi sau doua) am dat cu prima solutie si a trebuit sa sterg cu hartie zoaiele de mizerie care a reusit sa le scoata din volan, dupa inca vreo doua aplicari nu a mai iesit nimic si atunci am aplicat crema protectoare tot de la ei. Din pacate asa cum am zis este solutia lui si daca dau in toata masina........ nici nu cred ca-mi ajunge. O sa incercam sa comandam aici la audi, daca nu au o sa-mi comand afara ca este super.

Oricum vreau sa o duc la ExpertDetailing (parca) pentru polishare exterior (am o groaza de zgarieturi mai mici sau mai mari care ar trebui sa iasa) si eventual curatat interiorul.

La tapiteria de stofa nu prea as recomanda folositea de multe ori a produselor chimice fara limpezire cu apa, rezultatul imediat este OK dar la orice picatura de apa sau altceva se pateaza si arata ca naiba, este foarte buna o clatire cu apa din belsug, prosoape ude bine pana nu mai face spuma deloc, prost e ca ramai cu scaunele ude si pe vremea asta nu se usuca usor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect, nu intentionez sa repet procedeul prea curand, plus ca nu car ceapa in masina  ;D, adica incerc sa o respect. Ieri m-am mai invartit pe langa ea dupa ce am curatat-o si am lasat caldura pe maxim. Acum am incercat metoda asta mai mult ca mi s-a pus pata, dar o sa incerc si sa dau tot afara si sa pun furtunul pe scaune/banchete(sper sa si ramana ceva din ele).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am comandat si au ajuns produsele de la Mafra, 4xPulimax detergent pt curatat in interior, FastSpoiler pt elementele de plastic/fibra/cauciuc exterioare, DiamondPlast 4, DiamondPlast Satin ca deh comanda minima e 75 de lei.

Am venit de la spalatorie si am zis sa incerc minunile, am dat pe bandouri si unpic pe bumber cu acel FastSpoiler si a iesit ca dracu', ii da un luciu dar.....urat de tot, cumva artificial, are o tenta de plastic ieftin, urat de tot, si ma grav e ca acum trebuie sa ma duc la spalatorie sa dea cu spuma activa sa se duca de pe unde am dat ca numai cu apa nu merge, am incercat, in plus cica se usuca repede dar pe dracu' dupa 20 de minute e tot unsuros ( desi zice ca nu contine si nu lasa urme ) si o tona de scame si particule de praf se lipesc pe suprafata, deci FastSpoiler e o porcarie, poate pt plasticaraiele de pe o masina de 30 de ani ar merge.

Am incercat sa curat fetele de usi cu Pulimax, si.........mai nimic, nu stiu ce sa zic dar parca e apa goala, mult mai bine reusesc sa curat cu servetele umede de maini ARO din Metro, alea fac multa spuma si patrund bine si curata, chiar ff bine reusesc sa curat tapiteria scaunelor, deci nici Pulimax-ul asta nu m-a impresionat deloc.

Sincer nici nu o sa mai folosesc celelalte 2 care sunt pt bord/lustru, mai bine servetele umede  >:( >:(>:( >:(

Deci per total is cam dezamagit de ele, macar spay-ul detergent pt interior sa fie bun de ceva, dar e apa goala.  >:( >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incercat sa curat fetele de usi cu Pulimax, si.........mai nimic, nu stiu ce sa zic dar parca e apa goala, mult mai bine reusesc sa curat cu servetele umede de maini ARO din Metro, alea fac multa spuma si patrund bine si curata, chiar ff bine reusesc sa curat tapiteria scaunelor, deci nici Pulimax-ul asta nu m-a impresionat deloc.

ce poti sa te astepti de la un produs care se cheama pulimax?  ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites
ce poti sa te astepti de la un produs care se cheama pulimax?

;D ;D Mda, dreptate ai, bani aruncati pe apa sambetei, tot solutii mi-au trebuit, acuma am....o lada de ele, bune de nimic  ;D ;D ;D ;D credca le vand la niste vecini cu masini mai vechi, poate lor le convine efectul FastSpoiler sau celelalte minuni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru curatare , intretinere, tapiterie de piele ce reconamdati va rog ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar, si eu sunt interesat ,macar pentru volan.Nu am curajul sa dau cu nimic, se pare ca la noi prin Romanica,nimic nu e de treaba...O sa caut ceva mosi,daca mai traiesc,sa vad cu ce dadeau pe curelele de la hamuri....se pare ca e muuuult mai bun si......mult mai ieftin... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce termin cu motroul la masina , o sa  trec la next step si anume cosmetizare . Prima oara trebuie sa cumpar un retus "touch up" de la Volvo ca mai are zgarieturi , pe urma polish , acum vine marea mea dilema , stie cineva ce polish trebuie aplicat ? am vazut ca exista polish abraziv , abraziuv fin , polish de luciu si altele , pe urma ceara de protectie , ceara de luciu bal bla bla . . Initial vroiam sa o duc la Expert detailing , dar cum imi place DIY-ul m am hotarat sa o fac acasa  ;D

Sau se aplica mai intai polish abraziv pt zgarieturile mari , pe urma fin pt cele mai mici , pe urma de luciu , pe urma ceara de protectie , pe urma ceara de luciu .... ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu imi curat tapiteria din piele cu leatherique rejuvinator oil si leatherique prestine clean si sunt f multumit de rezultate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0