Rumburak

Proaspăt posesor de XC 60, noi nedumeriri

10 posts in this topic

Salutare tuturor, sunt nou pe acest forum, am trecut de la KIA Sportage ( noua,cu FOARTE multe belele) la un XC 60 din 2017, luat din reprezentanta, 90000 km, D4 2.4,190 CP, Summum, Grey, 6AT, awd.

Deși am citit manualul (RTFM )nu îmi dau seama din ce cauză nu reușesc să setez că ușile sa se descuie automat după oprirea motorului și scoaterea cheii din contact. Tot timpul trebuie apăsata descuierea manuala de pe ușă (stinga, dreapta, nu contează care). 

Înainte de Sportage am avut un VW Touareg (8 ani am avut mașina aia, fata de 1an KIA) și la ambele mașini cînd opream motorul ușile se descuiau automat. Ori e din logica suedezului, ori e din lipsa mea de înțelegere a manualului.

Va mulțumesc pentru răspunsuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar trebui sa ai in setari. Daca nu gresesc era ceva de genul sofer si dupa restul usilor sau toate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc colegilor, Tetea și Maurice; mi-ați confirmat, unul că nu există opțiunea, iar celălalt că am ajuns in setările corecte. Deși cam ciudată lipsa auto-descuierii, după părerea mea. Mulțumesc de răspuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciudat că nu merge. La mine, la XC-40 MY 2019, am opțiune în meniul de setări. Ușile se închid/deschid automat, la plecare, sau la oprire. Și la S-40-ul din 2003 mergea asta. Eu zic să mai cauți.

 

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta m-a deranjat si pe mine cand am trecut la Volvo. Nu am gasit nici la V40 nici la V60 optiunea de descuiere automata. Dupa o perioada te obisnuiesti sa apesi pe buton :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/20/2021 at 4:08 PM, Rumburak said:

Mulțumesc colegilor, Tetea și Maurice; mi-ați confirmat, unul că nu există opțiunea, iar celălalt că am ajuns in setările corecte. Deși cam ciudată lipsa auto-descuierii, după părerea mea. Mulțumesc de răspuns.

Poti pune aici te rog niste poze dupa meniu? E foarte ciudat ce spui - ar trebui sa fie opotiunea cu Door unlock. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 28.05.2021 at 10:21 PM, maverick said:

Poti pune aici te rog niste poze dupa meniu? E foarte ciudat ce spui - ar trebui sa fie opotiunea cu Door unlock. 

Nu sunt in Ro actualmente. Va mai trece o vreme pina sa mă întorc. Mă despart de mașina un continent și un ocean.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now