lawrika

Sistem audio

111 posts in this topic

@smarautz parerea mea este ca una ii sa ai fidelitate gandit si testa de multi proiectanti de la volo de ex si alta ii sa ai pur si simplu power montate la un atelier autorizat. eu am avut muzica in masina de te dureau narile cand ii dadeai drumul aproape de maxim. am avut subwoofer de 1800 w nominal dublu magnet, condesator 1Farad, 2 statii si multe alte boxe. la mine in portbagaj nu pteai pune o sticla de apa, cand faceam pana trebuia sa chem pe cineva sa ma ajute sa scot cutia de la sub pt ca asa era de grea de nu o puteai ridica singur.

se auzea f bine, dar acuma se aude si mai bine (calitate nu cantitate).

ii drept ca atuncia eram lai tanar, acu vremurile si gusturile s-au schimbat :)

deci o sati treaca si tie. normal ca o sa zici ca never. asa am zis si eu si asa au zis toti. deci investitiile astea nu prea merita :) (decat pe moment)

Incep sa-ti dau dreptate.... nu prea mai ascult muzica tare...

Prefer calitate la volum 50%, cu un bass profund si inalte clare decat galagie

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt.maurice   eu am facut comparatie(auditie)intre instalatia mea si dynaudio,impreuna cu reprezentanza si a iesit 1-0 pt.mine la calitate si putere(nu ma refer la reprezentanza din ro.(bleah))

N-am zis ca sistemul meu este cel mai cel, doar l-am laudat si recomandat pentru ca este mult peste asteptarile mele. Sigur sunt sisteme mult mai bune la calitatea sunetului si mai puternice, depinde si cat costa si bineinteles de efortul si spatiul ocupat in masina. Eu nici macar nu mi-am pus subw-ul standard chiar daca era mascat in podeaua porbagajului fara sa micsoreze volumul acestuia. Cred ca a si castigat cateva premii pentru calitate la clasa auto de lux, ceea ce spune multe.

Fata de Bose din Audi A6 Allroad al fratelui (mai scump decat al meu) se aude mai bine, n-am avut onoarea cu Bang&Olufsen din Audi A8 care am inteles ca-i tata lor.

http://www.theautochannel.com/news/2008/10/06/155281.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maurice l-am auzit eu.... (suna f bine dar ii scump ca dracu). Se vede unde pune Bang&Olufsen mana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara tuturor. Vreau sa-mi montez un subwoofer in portbagaj si nu am inteles nimic din ce sa scris pe aici.Adica trebuie ceva special vreun adaptor sal pot lega direct din cd player? Raspunsul de la reprezentanta unde locuies in Norvegia a fost acesta....

((((Hello.

I can not install this for you because.The controll junits in the car runs on somthing we call a most nett. I dont think it is posible to put in a amblifier and a sub that is not original in the car.

You can trie to contact bilpleiesenteret i salhusvegen. Maby they have done it before. But i can not help you with this. Sorry))))) Daca cineva a montat direct din cd player il rog sa-mi spuna ce adaptor sau condensatori trebuiesc ca trebuie sa le dau la astia murangura la astia aici.... :help:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca esti dragut sa-mi spui ce sistem audio ai poate iti dau o idee.

Pe scurt ai nevoie de un amplificator care sa permita intrare semnal amplificat, trebuie doar sa-mi spui ce sonorizare ai ca sa-ti spun unde sa te legi .

Iti recomand un Alpine MRP-M500 , are intrare HIGH-level, adica te conectezi cu el direct la amplificatorul masinii iar SW este alegerea ta .

Edited by Bogdan G
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut bogdane! Amplificatoru este VIBE,model:DEATHBOXS4-V1:UPC086429199907:Weight:11.50ibs:internal SKU:deathboxs4v1:Product ID:31815

Chiar nu stiu nimic,despre el daca merge sa preia semnal amplificat sau nu si nici cel de la care lam luat habar nu avea.

post-980-0-86762600-1327606819_thumb.jpg

post-980-0-22949800-1327606926_thumb.jpg

post-980-0-19790100-1327606986_thumb.jpg

Edited by cosmin

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare. miam luat si eu volvo s40 2.0d din 2005 si am sistestemul vechi al meu audio si vreau sal montez pe el

. dar nu am gasit nici o modalitate de a trage firul electric + de la baterie in masina daca ma poate ajuta cineva multumesc. chiar cu o poza daca se poate .mc

Share this post


Link to post
Share on other sites

RUnutts??

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Cosmin, amplificatorul tau nu stie de semnal amplificat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un sistem calculat si gandit pe masina se va auzi impecabil fara subwoofer, eu am din fabrica Dynaudio si este impecabil, pentru cine poate sa-si configureze pe masina noua le recomand cu caldura, n-o sa regrete nici un banut.

Acum sunt in cautare de CD-uri originale Sony Music, Columbia, etc, ca astea facute la noi sau piratate pe cine stie unde se aud mult mai prost.

Apropo de CD-uri copiate, nu citeste nici unu, ce CD citeste ? Doar originale ? Clar ca nu e Mp3, dar nici alea audio nu le vrea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citeste orice CD, daca nu citeste inseamna ca este lentila murdara/obosita .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan cu un convertor high level to low level,lam facut sa stie ce vreau sa fac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravos, cum se aude ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se aude la asteptari este normal sa fie asa,dar dupa ce schimb casetofonu,sper sa se auda cum trebuie.Imi trimite cineva din USA un clarion nz501 1din si am aici pe cineva care mil pune revin cu poze peste 2 saptamini cred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deja te complici rau de tot dar ma rog daca iti place tie asa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare! Am cumparat si montat recent un DVD pentru plafonu masini,insa nu are puterea sal aprinda.In casa lam probat la un transformator de 12V si functioneaza perfect in masina nu vrea.Tensiune are la firele care sunt trase din fabrica sub capacu,acela de plastic din plafon insa arata 11V .Ar trebui facut ceva sau doar reprezentanta ma salveaza ,numai bine tuturor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu a pus nimeni un dvd in plafon? Sau de unde vine firu care este tras acolo din fabrica pentru al schimba,in alta parte,sa pot avea 12V sa poata functiona dvd.BOGDAN ajutama te rog. (nu ma mai inteleg cu ciutanu ca nu merge jucaria :crybaby: )

Edited by cosmin

Share this post


Link to post
Share on other sites

In plafon sub capacul de plastic trebuie sa fie senzorul volumetric al alarmei, normal ca nu te poti conecta la el . Trebuie sa tragi fire din alta parte .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este o mufa verde cu 3 fire galben,negru,si unu alb cu roz parca.Am inteles sa gasesc un 12v din alta parte iti multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare! am reusit sa pun clarionu NX501.Inca nu este terminat astept,folie de carbon sa imbrac plansa de bord pentru a astupa si citeva imperfectiuni.

post-980-0-96567100-1337023078_thumb.jpg

post-980-0-31710400-1337023204_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In multe masini ar fi fost o varianta acceptabila, insa intr-un V50 arata destul de rau. Interiorul S40/V50 este unul dintre cele mai elegante interioare auto de cand a aparut si pana in prezent. Parerea mea!

Apropo de sisteme audio, daca am varianta cu CD normal, e posibil sa o inlocuiesc cu unitatea care citeste MP3?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan G.poate sa dea un raspuns exact,dar totul este posibil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi se pare urat.nu mi place deloc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar nici nu trebuie,sa placa la cineva.Am vrut sa arat ca se poate pune,ce vrei cu multa munca binenteles.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now