contdezactivat

Frumusetea... cere sacrificii

154 posts in this topic

Felicitari Adi , asteptam update-uri :D

Multumesc ca mi-ai returnat cadoul. Fara ajutorul tau nu era posibil upgrade-ul asta. Asa oameni, mai rar... care sa iti returneze un cadou nefolosit (si, si mai rari aia ca mine, care il cer inapoi :cyclops: ). :P:D:lol:

...Vad ca lipsesc ceva poze de la inceputul topicului... sper ca se mai intelege ceva, daca nu: "frumusetea cere sacrificii" e valabil si pentru aspectul forumului.

O sa incerc sa reincarc pozele, in masura in care le mai gasesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intre timp am renuntat la consola cu pahare.

Era incomoda la schimbarea vitezelor daca foloseam suportul de pahare. Era buna daca aveam cutie de viteze automata...

Am rezolvat problema ceasului analog, care tot timpul o lua inainte bine de tot: am renuntat la varianta analogica, Kienzle... pentru echivalentul electronic VDO. Asta merge perfect. De 4 zile de cand il am pe masina, nici nu a ramas in urma, nici nu a luat-o inainte.

A, si am montat si un ceas de turbo original. 8)

L.E. Daca doreste cineva ceasul analog, il donez cu cea mai mare placere.

post-169-0-23629900-1301502704_thumb.jpg

post-169-0-94143200-1301502708_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

"L.E. Daca doreste cineva ceasul analog, il donez cu cea mai mare placere."

Buna ziua, vreau sa intreb daca mai aveti ceasul, al meu nu merge, dar as vrea sa schimb, si daca mai aveti sun interesat:-)

multumesc anticipat!(si multumesc pentru idea cu coduri, sa verific pe toate...incerc cand am timp)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"L.E. Daca doreste cineva ceasul analog, il donez cu cea mai mare placere."

Buna ziua, vreau sa intreb daca mai aveti ceasul, al meu nu merge, dar as vrea sa schimb, si daca mai aveti sun interesat:-)

multumesc anticipat!(si multumesc pentru idea cu coduri, sa verific pe toate...incerc cand am timp)

Da un pm cu datele de livrare si il trimit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat inca in 2010 doua stopuri de 480 de pe ebay cu 40 euro din germania de la un cetatean Roman, m-am bucurat enorm ca am prins asa ieftin, la descrierea era ok adica nu este fisurat sau rupt sau probleme de genul...poze nu am vazut...peste vreo 3 luni am si primit marfa, vanzatorul serios(repet-Roman) nu avea timp sa posteze...in sfarsit am primit 2 stopuri fisurate, rupte, sunt albi ca smantana...si erau taiate din caroserie cu flex, adica am primit cadou si 2 kg de otel volvo. De pasti am avut timp liber, am eliberat stopurile din "caroserie"(o zi intreaga, usor-usor), am curatat putin, si am adus cu mine la TM. Ieri am curatat inca odata cu apa calda, am slefuit putin cu smirghel fin de 800, azi am lipit fisurile, deocamdata atat, astept sa intareasca adezivul pe ele, dupa ce urmeaza sa cumpar smirghel de 1000 si 1200, spray de lac transparent am luat deja in Germania. Abia astept cum va arata in sfarsit, si sunt curios cum pot sa scot stopurile ce am acum la masina...

post-1333-0-55932900-1304354828_thumb.jp

post-1333-0-72477600-1304354813_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

...si dupa ce am reisut sa slefuiesc cu shirghel fin de 800 si 1200, am lacuit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...si dupa ce am reisut sa slefuiesc cu shirghel fin de 800 si 1200, am lacuit.

post-1333-0-34603500-1304782780_thumb.jp

post-1333-0-36187500-1304782792_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au iesit destul de bine. Felicitari!

Eu mi-am estetizat stopurile cu pasta polish PREVENT.

Pe viitor evita sa mai cumperi de pe ebay, la intamplare.

Gasesti piese mai ieftine, aici, in tara. Trebuie doar sa cauti, mai cu patima. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au iesit destul de bine. Felicitari!

Eu mi-am estetizat stopurile cu pasta polish PREVENT.

Pe viitor evita sa mai cumperi de pe ebay, la intamplare.

Gasesti piese mai ieftine, aici, in tara. Trebuie doar sa cauti, mai cu patima. :)

Merci:-)

stopurile tot cautat, si ma bucur si asa ca am prins cat de cat ok...am vorbit cu zeci de "vanzatorti", cu toate firma de dezmembrai volvo din Ungaria, dar nu am avut noroc...si nu am avut chef sa dau 240 euro+taxele postale/buc pe cele noi. Acum urmeaza sa montez cumva stopurile, dar mai intai vorbesc cu un meserias, pentru niste sfaturi. Am luat adeziv cu care se lipesc parbrizele, nu stiu daca va fi bun pentru operatiaa asta, si nu vreau sa am surprize neplacute, ca materialul asta din care sunt facute stopurile este unul foarte sensibil...cand am atins cu alcool pentru degrasare a inceput sa fisura auzibil...si de la lac a fisurat una, dar sa zic ca am rezolvat, oricum sunt mai frumoase decat cele care am acum montate-intra si apa langa ele...Ceasul care am primit de la tine inca nu am montat, prima data ma duc la un service sa-mi puna la punct clima, dupa se mai am sa repar vitezometrul(cred ca de data sata va fi senzorul de viteza), dupa ce demontez borbul si lipesc cumva inapoi ca suruburile nu mai tin mult, si ma deranjeaza enorm zgomotul care vine din bord.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am licitat la ebay, am cumaparat pentru broasca mea: 4 covorase din cauciuc original volvo, si o masca din plastic de la bord, ca al meu este rupt/crapat...pe masca am dat 3.2 euro:-))) (+popsta evident 7.3 E) dar si asa este ridicol:-) mai am in plan sa mai licitez la un senzor de viteza, dar peste vreo 3 zile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi, te coafeaza un cruise-control?

http://auto-onderdel...se-control.html

Da. :)

E pe lista, desi inca nu am vazut cum functioneaza "live" la masinile cu cutie manuala.

Am alte bunatati care trebuie sa imi soseasca si asta imi pare un pic cam scump la momentul asta.

Mai astept.

Merci oricum. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noutati:

Tocmai mi-a sosit carcasa/holderul pentru filtrul de polen/habitaclu.

Vanzatorul mi-a trimis si un filtru cu carbon activ.

E misto acum... alta viata. :glasses9:

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-169-0-61573600-1322675484_thumb.jpgAici mai am de schimbat un buton si de adaugat un ceas si un reglaj.

Exceptie facand panoul de comanda al climei... astept vesti de la confrate, pentru un posibil upgrade la clima automata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai am desfacut pachetul dar nu prea gasesc informatii despre navigatia asta. :D

Ma poate ajuta cineva, please?

Pe ecran scrie model DU-5650V, made in japan, Mitsubishi Electric.

Pe unitate scrie part no. 3533766 1, V00330, V7280069.

Si inca o chestie care nu o pricep... unitatea are o gramada de mufe. Oare la ce folosesc, ca in ecran intra numai aia rotunda mare.(?)

post-169-0-37476900-1334255905_thumb.jpg

P.S. Tinand cont de mufele astea, de faptul ca pe telecomanda exista buton de selectare input si de faptul ca unitatea are cod anti-theft pe ea... E posibil sa foloseasca si la altceva decat redare cd navigatie?

Imi vine in minte, de exemplu, modelele pre 2000 de navigatie, care pentru piata japoneza unele aveau optiunea TV...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact pt tv tuner este acel input, unitatea nu reda decat CD ROM cu date, nu muzica, nu filme .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mai gasit ceva info

post-169-0-80883800-1334293978_thumb.jpgpost-169-0-88632800-1334293979_thumb.jpg

si ceva instructiuni de instalare.

http://accessories.v...8080-1/960_1996

Nu cred ca are optiuni extra, nu are part no. care trebuie... Mai degraba vin conectate optionale cum ar fi TMC...

O sa vad ce da cand o instalez.

L.E. Bogdan, nu am vazut ca ai scris.

Merci de ajutor.

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Jucariile copilariei nu se uita niciodata. :D

post-169-0-82067700-1336489060_thumb.jpg

Sper sa si apuc sa le montez, ca am o grama de chestii nemontate, unele nici nu mai stiu pe unde sunt. :dontknow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Work in progress... experimentez, incerc... uneori, o idee nereusita trebuie adusa aproape de realitate ca sa ii poti sesiza lipsa de continut....

[member=photo01122.jpg Uploaded with ImageShack.us']

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu reusesc sa gasesc un loc de amplasare satisfacator pentru navigatie si in consecinta, ma gandesc ca decat intr-o cutie, mai bine la altcineva.

Deci... daca e cineva interesat: PM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Planuri de viitor:

In caz ca mai misca cand o sa depaseasca 400k km, ii fac cadou o pompa de injectie Bosch, V-pump.

...Sau un P-pump ca la americanasi. :P

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.