contdezactivat

Frumusetea... cere sacrificii

154 posts in this topic

:D

Azi m-am dat cu un logan. Mi-a scos peri albi!

@Vadim pentru toate firmele alea care le vezi scrise pe duba si inca cateva, suntem unici importatori pe Romania.  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi, te-a prins iarna cu masina in service  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam nasol :D

Azi urma vopsitul. Nici nu stiu daca sa mai apucat ala sa vopseasca... o sa trec in 2 ore pe acolo sa vad.

Era bine daca mai aveam o zi la dispozitie. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pfff... prin ce am trecut. O intreaga epopee.

Nu prindea vopseaua, nu se usca, nu acoperea.

Am fost la un pas sa spal tot ce se facuse pana cand am ajuns acolo, atat de nasoala era situatia.

In cele din urma... si cu ajutorul lui @Emil, caruia ii multumesc inca odata de gestul facut, am facut rost de 2 aeroterme mici si 2 mari. Una a fost prietena mea si a cumparat-o.

Am pus aerotermele mari in colturile masinii si pe cele mici le-am folosit pe post de foen. Una eu, una vopsitorul. Am dat vreo 4 ore jumate din maini cu aeroterma... abia mi le mai simt.

Luni, cum o fi cum nu o fi, ma duc sa o iau si promit ca nu mai fac. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici nu vreau sa ma gandesc  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce frumos ningea in Brasov sambata dimineata ;D, bine ca nu am venit cu masina.

V-as fi sunat din timp sa ne intalnim la o cafea, dar stiam ca nu o sa stau si o sa fiu pe fuga.

@ Adi, pai pe frigul ala s-a apucat nenea sa vopseasca?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La cate aeroterme am dus acolo... s-au facut minim 15 grade in incaperea aia.

O sa ajung acolo pe la 9 jumate si pe la un 11-12 sper sa si plec cu ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In sfarsit... azi a fost ziua cea mare. Mi-am luat masinuta inapoi!  :P

Diferente estetice sunt mari si sesizabile fata de cum a fost inainte. De asemenea... calitatea lucrarii cam lasa de dorit, cel mai vizibil la luciul vopselei. In afara de portbagaj care arata impecabil, vopseaua de pe aripi si bara e cel mult semi-mata. Asta se poate rezolva cu un polish, in primavara, asta daca va rezista vopseaua pana atunci  :smile:

O sa pun si poze, poate pe dimineata ca astea care le-am facut acum, nu au iesit.

Pana atunci, va pot enumera costul total al reparatiei:

1. Semiaripi 2 bucati 130 ron;

2. vopsea "pacific blue" (metalizata si perlata, pe baza de apa) MOBIHEL 0.5L 145 ron

3. lac, intaritor MOBIHEL 70 ron

4. chit normal, chit de fibra, smirghel, grund, teroson 70 ron

5. manopera tinichigerie  150 ron + 15 ron bacsis

6. manopera vopsitor    200 ron

Total..... 780 Ron.

Mai mult decat estimasem eu... (mult) mai putin decat decat alte oferte pe care le-am avut si care ma indoiesc ca imi ofereau calitate cu mult mai ridicata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce vopsitor ai gasit,nu se lucreaza asa,trebuia sa-ti vopseasca si aripile chiar daca nu lea inlocuit

Share this post


Link to post
Share on other sites

tocmai ptr asta am facut operatiunea: sa inlocuiesc pasajele de la aripi, spate.

Au fost vopsite: aripile, o portiune orizontala(cea mai de jos) de 5 cm de pe portbagaj si bara spate.

Nu a iesit vopseaua ptr ca ala nu a avut caldura in incaperea de vopsit, desi la inceput mia spus ca are. De asta am luat si aerotermele alea...

Vopsitorul l-am gasit pe cel mai ieftin... asta dupa ce am apelat la cel mai scump (reprezentanta), care mi-a facut varza masina. Am vrut sa vad diferenta. Care nu prea e...

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca faceai cu reprezentanta poti sa ceri despagubiri daca lucrarea nu a fost facuta cum trebuie,nui vina ta ca ei au angajati care nu se pricep,sau cu experienta

Share this post


Link to post
Share on other sites

@smarautz: ai uitat ca traim in Romania din pacate :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era vorba de despagubirile de care ziceai... Aici in majoritatea cazurilor esti despagubit cu "un sut in fund" ;D

S-au facut sesizari in Suedia legat de reprez. din Romania si cei din Suedia au zis "descurcati-va, aveti reprez. in RO", desi tocmai ei erau reclamati... Deh, nimic nu ma mai mira in tara asta unde nici soarele nu rasare daca nu-l platesti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok,am inteles,scuze,la mine nui la fel,daca vreau sa fac ceva la masina imi face imediat fara prenotare,depinde cit e de grav,ma refer o revizie in 30 min.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi, important este ca te poti folosi de masinutza. Vezi tu la primavara cu polish-ul

Share this post


Link to post
Share on other sites

adi, la banutzii pe care i-ai dat eu cred ca ti-a iesit destul de bine (cel putin asa vad eu din poze). E mult mai bine decit era, asa ca ar trebui sa fii mai linistit in suflet - o sa faci tu bijuteria sa straluceasca din nou dupa iarna asta !

:-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suparat, nu sunt... dar nici bucuros. Ptr cat a costat, a iesit destul de bine... plus ca in banii astia mi-am rezolvat si problema barei spate care pana acum avea 2 suruburi pe lateral... plus ca mi-am reparat si intinzatorul de la usa sofer, care era rupt si facea un zgomot oribil.

Fata de 2400 ron cat m-a costat repararea/vopsirea capotei, in alt loc... nu zic care, iar acum e scursa vopseaua, plesnit chitul pe ea, nesimetrica, cu fantele de prindere ale paslei astupate, nu se deschide ca lumea si nici macar nu e culoarea masinii mele (e culoare de audi)...

Nu mai zic nimic. Simt doar blazaj...

Share this post


Link to post
Share on other sites

lasa ca arata super acum..sa o stapanesti sanatos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arata mult mai bine ca inainte . Oricum nu se mai fac masini ca ale noastre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am schimbat amortizoarele spate si fuzeta pe partea stanga. E mult mai bine acum, am scapat de rugina si nici nu ma troncancane spatele.

Sper ca m-am apropiat de jumate cu reparatiile.  ::)

post-924-12877853311239_thumb.jpg

post-924-12877853312854_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vorbit si cu "cei" care au pecit capota.

Se rezolva, o sa merg prin ianuarie-februarie la ei si o facem din nou.  :whip:  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am spalat-o ptr prima oara dupa reparatie.

E gazata la greu. Numai acum se vede.

Pot sa fac eu operatia de degazare sau... ar fi mai bine sa astept pana la polish si o sa iasa atunci?

In rest... mici detalii.

Odata am dat sa inchid portbagajul si stopul ala ornamental sa agatat de haina si s-a rupt. O sa il pun la loc... sper chiar maine.

...Am pus un sticker cu volvo club pe masina. Nu stiu daca se vede in poza, e chiar deasupra numarului de inmatriculare.

post-924-1287785395787_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.