contdezactivat

Frumusetea... cere sacrificii

154 posts in this topic

Felicitari arata foartee tare !!! in legatura cu gazarea , ce este gazat la ea ? Daca sunt geamurile , atunci spalale bine cu benzina , iar pt vopsea cumpara un tub de polish PREVENT , costa cam 12 lei si este ff eficient .

Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Benzina usoara sa stii ca nu e indicata la gazare, nici macar pentru geamuri.

Este gazata caroseria, geamurile par ok.

O sa incerc polish-ul de care ai spus, ca nu am nimic de pierdut... eventual o sa cumpar si niste alcool tehnic. L-am mai folosit in trecut, cu efecte spectaculoase.

Multumesc de aprecieri.  ;)

O sa fac maine pe lumina, niste poze mai concludente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Vadim

Ai zis bine cu polisul Prevent.

E ok, rezultatele sunt f bune. Ce nu imi convine e ca dureaza f mult sa o scot ca lumea.

Acum m-am intors de afara si am terminat numai o laterala, de sus pana la bandoul de pe usi... in 3 ore de munca nonstop. In unele locuri, pe cele cu inclinatie mai mare, a trebui sa dau si de 2 ori, iar pe capota tot de 2 ori am dat fara nici un efect concludent.

Capota nu e f important daca nu iese, ca peste 1 luna-2, o voi schimba.

...Hai ca ies afara sa demontez un far.  :sleepy4:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hhihi ma bucur ca ai rezolvat , bafta in continuare . Daca vrei rezultata fff bune , sterge mai intai exteriorul cu motorina si pe urma aplicai un polish , sa vezi atunci rezultate  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci asta simbolixeaxa martorul ala bec ars? daca amane aprins la mine daca aps frana isi revine? si apropo de stopuri la mine intra apa in portbagaj pe ;a chederela alea de sicei ca se gasesc greu dar cred ca ma incumet si defac tubul de sikatak drive cauciucul ala de lipit parbrize lunete etc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problemqa asta o am si eu...imi intra apa inauntru...dar eu dau vina pe ry\ugina care o am la baza lunetei...vezi sa nu fie si la tine tot asa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apa in portbagaj intra pe la antena. Verificati etanseitatea garniturii de la antena. La mine garnitura era coapta si intra apa de ziceai ca a runcat cineva cu galeata.

Chederul de pe portbagaj nu e neaparat de pus cu silicon. Daca va intra apa pe la stopuri, desi daca intra pe acolo, nu inunda portbagajul; are o fanta care da apa afara, se poate desface stopul dar trebuie pusa alta garnitura siliconica inapoi. Garnitura asta este de o consitenta... e moale si f groasa, undeva intre 3 si 5 mm. Se gasesc prin magazinele de instalatii. Eu nu am avut chef sa caut una ca lumea si am pus garnitura, banda de mastic folosita la etanseizarea chiuvetelor pe blat, care este mult mai tare si nu etanseizeaza f bine.

Rugina pe hayon/portbagaj este o problema recunoscuta la seria 400. Recomand ca la primele semne de aparitie a ruginii sa luati masuri; altfel se va extinde f rapid si eficace.

Craciun Fericit!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ca o completare la ce a scris Adi, MARE ATENTIE LA DEMONTAREA STOPURILOR!!! masticul ce il are din fabrica, este foarte bine lipit, trebuie sa trageti foarte usor de stop pana ce aceasta se dezlipeste, altfel riscati sa se fisureze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi m-am apucat sa vopsesc noua bara din fata.

De data asta in regie proprie.  ;)

Pana acum sunt surprins placut de rezultate. Cred ca oricine poate sa vopseasca corect dar... nu oricine poate sa fie vopsitor. Ala care e vopsitor, are atu-ul ca stie sa faca retusuri si sa repare zgarieturi.... deh si experienta are un cuvant de spus.

Va tin la curent cu operatiunea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desi nu credeam... a iesit super bara!  :occasion18:

Sa iti faci mustata in ea e putin spus; poti sa iti vezi toti porii in ea. :)

Imi pare rau ca nu am stiut/ nu ma-m agitat sa repar si zgarieturile din ea. Chiar si asa, parca e prea faina sa o pun pe masina.  :P

O sa revin cu poze mai de calitate dupa ce o montez.

post-924-12877859671253_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo, Aditza. A iesit superfain.

Gaseste un spatiu in BV, ca ne apucam de investit si facem treaba ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desi nu credeam... a iesit super bara!  :occasion18:

Sa iti faci mustata in ea e putin spus; poti sa iti vezi toti porii in ea. :)

Imi pare rau ca nu am stiut/ nu ma-m agitat sa repar si zgarieturile din ea. Chiar si asa, parca e prea faina sa o pun pe masina.  :P

O sa revin cu poze mai de calitate dupa ce o montez.

Pacat ca nu au iesit la fel si farurile  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pacat... e adevarat. Dar eu intre timp, mi-am facut comanda de faruri si imi iau cu 350 de ron: 2 faruri cu sistem complet de stergere (brate, furtunase, stergatoare si ce mai e pe acolo), aparatoare de noroi dreapta si stopul ala central ornamental.

Daca nu ai vrut...  :P

S-au ieftinit f fain piesele... acum un an cumparam maxim un far de banii astia. :P

Criza isi face si la noi efectul simtit. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da' cu gaurelele alea de gloantze ce e nenea ?!  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca te referi la gaurile de pe centrul barii... sunt de la suportul de numar. Sunt mai multe decat ar trebui, pentru diferitele standarde internationale de fixare a numarului.

Plus ca mai sunt vreo 2 date in plus de cineva.  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da' cu gaurelele alea de gloantze ce e nenea ?!  ???

cred ca sa referit la ciupituri,si zgarieturi,care sunt sub lac ;D

oricum,felicitari,pt. un junior in ale vopsitului te-ai descurcat foarte bine ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pacat... e adevarat. Dar eu intre timp, mi-am facut comanda de faruri si imi iau cu 350 de ron: 2 faruri cu sistem complet de stergere (brate, furtunase, stergatoare si ce mai e pe acolo), aparatoare de noroi dreapta si stopul ala central ornamental.

Daca nu ai vrut...  :P

S-au ieftinit f fain piesele... acum un an cumparam maxim un far de banii astia. :P

Criza isi face si la noi efectul simtit. :)

Pai nu ai zis nimik  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca sa referit la ciupituri,si zgarieturi,care sunt sub lac ;D

A... pai din alea sunt destule. Zgarieturi, julituri... Imi complicam prea mult viata daca decideam sa le scot pe toate. Asta implica chituri, primere... lucruri la care deocamdata nu ma pricep.

Am optat pentru varianta cea mai simpla si chiar si asa am avut destule probleme pana am apucat sa reglez corect pistolul de vopsit. Cand am dat primul rand de vopsea s-a scurs urat pe o laterala si a trebuit sa spal. La fel si la a doua mana: s-a scurs pe centru sus... la fel a trebuit sa sterg.

Tinand cont de greselile astea mi-a ramas vopsea numai pentru 3 straturi dar m-am revansat cu 5-6 straturi de lac, care au acoperit multe greseli.

Conteaza f mult spatiul in care se vopseste; eu am avut ceva probleme cu iluminatul.

Am  invatat multe cu operatiunea asta. Cand voi vopsi din nou sunt convins ca ma voi descurca mult mai bine.

Pai nu ai zis nimik  :(

Am glumit cu : "daca nu ai vrut..." :)

Astea pe care le-am gasit eu, nu sunt cine stie ce dar am decis sa le iau, pentru ca mie un far nu imi mai focalizeaza deloc dupa ce am vopsit oglinda.

Te tin la curent daca gasesc ceva.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am glumit cu : "daca nu ai vrut..." :)

Astea pe care le-am gasit eu, nu sunt cine stie ce dar am decis sa le iau, pentru ca mie un far nu imi mai focalizeaza deloc dupa ce am vopsit oglinda.

Te tin la curent daca gasesc ceva.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am reusit sa montez bara.

Am schimbat:

-Skin-ul de Bara;

-aripa interioara (protectia de noroi);

-sina de ghidaj a barei;

-suportul metalic al ghidajului de bara (era indoit).

Skin-ul de bara SH, avea 2 gauri (se pot vedea) care banuiesc ca erau de la proiectoare rotunde de bara. Pana cand gasesc proiectoarele, am pus 2 holtzsuruburi ca sa intaresc prinderea. Erau ceva clipsuri deteriorate.

Mai ramane sa retusez/curat bandoul si inca ceva prinderi la grila de plastic inferioara.

A costat in jur de 250 de lei toata operatiunea, cu vopsea, lac, bara, smirghel si ce mi-a mai trebuit.

Poze mai de calitate nu are rost ptr ca e destul de murdara si trebuie sa o las un timp pana cand sa o spal ca lumea.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune repede numaru sus sa nu te amendeze militia asta de la noi din tzara:):):):).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus numarul ca se uita cam lung politia dupa mine... si cum nu aveam ITP, nu doream sa le dau motive sa ma lase fara permis.

Acum am si numar, am si ITP.

O sa urmeze si restul...  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumita lui @Roberto am cumparat o pereche de tweetere originale seria 400 de pe ebay.  :P

Vineri m-am apucat sa le montez... si pot sa spun ca nu a fost lipsit de emotii.

A trebuit sa dau jos ornamentele de plastic de pe stalpii A si datorita vechimii acestora, erau cam coapte de soare si caldura... in consecinta s-au spart cateva locasuri in care se prind clipsurile dar pe care le-am rezolvat f frumos si eficient cu "Bison plastic adhesive". Pentru cine mai are probleme cu plasticurile, il recomand cu mare caldura.

In continuare... cred ca cateva poze ar fi mai concludente.  ;)

post-924-12877869955403_thumb.jpg

post-924-12877869956063_thumb.jpg

post-924-12877869956233_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.