contdezactivat

Frumusetea... cere sacrificii

154 posts in this topic

Deci ai gasit pana la urma unde vin montate  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa lupte seculare am reusesc sa gasesc si bratele care care imi mai trebuiau pentru a monta sistemul de spalare a farurilor. 

Acum e Volvo in toata puterea cuvantului! :occasion18:

Uitati-va si voi un pic la ele, nu stiu de ce dar am impresia ca le-am pus pe dos. ...Parca arata ciudat.  ::)

Aaa... si nu merg. Mai trebuie sa ii pun vreun releu sau siguranta?

Deocamdata sunt montate provizoriu, fara furtunasele de apa. Mai lucrez si maine ca a venit intunericul si mi s-a lipit de cateva ori cheia de mana. :)

post-924-12877871627498_thumb.jpg

post-924-12877871629201_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arata bine,dar mai trebuie legate la curent ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misto, cat ai dat pe ele? Cred ca ar merge sistemul mutat si pe a mea (a fost optional).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bratele si stergatoarele le-am primit cadou.

Restul sistemului, adica: motorase, furtune, clipsuri, t-uri, supape; undeva intre 50 si 100 de lei. Nu stiu exact sa iti spun ptr ca mai erau bagate cateva chestii... posibil mai mult dar pana in 150 (aici nu mai tin minte daca e inclus si rezervorul de apa, care am impresia ca era mai mare pe masina de pe care am luat sistemul... dar pe care, deocamdata nu l-am luat si nici nu cred ca il mai iau).

Motorase erau mai multe intr-o lada si m-am uitat de curiozitate sa vad ce diferente sunt in functie de marca. Motorasul e acelasi peste tot, difera numai prinderea, mufa (3/4 aveau aceeasi mufa cum e si la mine) si lungimea tijei pe care se prinde bratul stergatorului. Chiar si bratele sunt multe la fel ptr mai multe marci.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma poate ajuta cineva cu informatia despre releul care imi trebuie sa le fac sa mearga?

Maine seara o sa fac un drum mai lung si mi-ar prinde tare bine sa funtioneze stergatoarele.

Merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pina gasesti releul, leaga-le in paralel cu contactul pompei ce-ti arunca apa. Cind stropesti o sa-ti stropeasca (prin T-ul respectiv) si stergatoarele de faruri si se vor si misca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos de indicatii, Florin!

Nu m-am apucat sa fac ce ai spus tu dar cred ca am ajuns la o concluzie.

Am schimbat toate relee pe rand cu 2 altele pe care le aveam si despre care in Vadis spune ca ar avea legatura cu stergatoarele astea.

A fost cu ceva nervi ptr ca atunci cand am scos un releu, a iesit cu tot cu un papuc de contact, care binenteles ca s-a rupt si a trebuit sa demontez tot blocul de relee ca sa il repar. Si normal, ca releul ala era de la stergatoare si fara el, nu cred ca mai plecam azi nicaieri.

La un momentdat au mers... de fapt a mers numai unul. Dar a mers numai odata, dupa care nu am putut repeta functionarea.

Se poate sa fie motorasele defecte. O sa merg inapoi cu ele sa le schimb, dupa sarbatori. Masina de pe care le-am luat a mers mult timp fara garniturile din jurul tijei...

So, deocamdata o sa ma dau cu ea la fel ca pana acum.

Craciun Fericit tuturor!  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate te ajuta schema asta, e de la 850 ca la 440 nu am gasit (probabil ca nu ai stergatoare default, din fabrica, cine stie?). Trebuie sa fie cam la fel si la tine, nu-i mare inginerie. Cind ai timp si chef, pune-ti mintea la munca, am pretentii de la tine  :-*

Bafta !

post-495-12877871702328_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ohoo... !  :santa:

La mine, unde e releul alb e pusa un fel de punte (sau blocaj), pare ceva din fabrica.

E singurul loc pe care nu l-am deranjat.

Mai am un loc gol, de culoarea rosie dar ala stiu sigur ca era gol si la masina de la care am luat sistemul.

In Vadis spune ca trebuie 2 relee ca sa mearga, iar la mine celalalt este in poza a doua-a, dreapta sus.

Incerc maine, acum trebuie sa plec la drum.

Toate cele bune tuturor!

Va doresc un Mos darnic!  :smileinbox:

:3some:

post-924-12877871706608_thumb.jpg

post-924-12877871707111_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe schema pe care o vad aici, sunt doua motoare comandate de acelasi releu :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai asa si trebuie, de ce ar fi nevoie de 2 ?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lua-le-ar... ! Sunt "plug&play" !!!  ;D:D

Am zis eu ca le-am pus provizoriu si nu am fost atent la mufele de pe masina care erau murdare, pline de praf si usor corodate.

Ieri m-am uitat un pic la ele, cu frate-miu care e electrician si cum tot nu rezolvasem nimic, am zis sa scot o mufa de la motoras afara, sa incercam sa le punem pe direct. Nu le-am pus nici pe direct (  ;D ) dar mi-a parut cam murdar acolo si l-am curatat fara sa le mai acord atentie.

Azi cand m-am intors de la Deva, acasa in parcare, am vazut ca farul la care am curatat mufa de la motoras, era curatat de stergator.  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noutati... :)

Ar fi trebuit sa fac asta la inceputul iernii... dar mai bine mai tarziu decat niciodata.

Am reusit sa imi montez aparatori de noroi originale, la rotile fata.

Diferenta este mai mult decat sesizabila. Pentru ~10 zile, am mers numai cu o aparatoare si pe partea aia, masina s-a murdarit mai putin... dar cel mai important e ca s-a modificat consistenta murdariei.

Din noroi/nisip uscat cum era pe partea fara aparatoare, s-a transformat in mizerie produsa de apa murdara/pulberi mult mai fine.

Banuiesc ca protejeaza enorm caroseria.

[attach=#1]

[attach=#2]

Din intamplare am gasit o pereche de proiectoare pentru bara "Bosch Profi 210" si desi nu sunt de acord cu ideea din punct de vedere estetic, pana cumpar faruri noi, mi-ar prinde f bine la drumurile lungi, de noapte.

Cu toate ca le vanez de mult (au facut parte din accesoriile originale de seria 400), am ramas surprins de cat de mari sunt... si de faptul ca habar nu am cum sa le montez. :)

A mai montat cineva asa ceva?

Merci!

post-924-12877874796244_thumb.jpg

post-924-1287787479814_thumb.jpg

post-924-12877874800363_thumb.jpg

post-924-12877874802243_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt foarte bune,dar nu iarna,cand poti sa le rupi foarte usor in sleaurile  de zapada.Trebuie sa ai mare grija,.Eu ,cand am vazut ce zapezi avem,le-am dat jos,si o sa le pun la primavara inapoi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze, cred ca nu m-am exprimat destul de exact. :)

Astea sunt "extra-proiectoare"... pentru conditii extreme.

Se monteaza pe bara, in fata grilei, intre faruri.

Ceva de genul: http://www.bosch.se/content/language1/downloads/Extraljuskatalog_2005_SW.pdf

P.S. Se observa in poze ca bara are deja 2 gaurele in care acum sunt 2 holtzsuruburi. Asa am luat de la dez si datorita faptului ca gaurile sunt date dupa masuratori exacte, banuiesc ca au de a face cu astfel de extra-proiectoare.

Posibil ca prinderea care o au acum (si din care, din pacate, nu se vede mare lucru in poze) sa fie de la alta serie de volvo. Proiectoarele astea au fost optionale pentru mai multe modele din anii '90.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma refeream la aparatori ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proiectoare suplimentare se pun si pe S60,V70,XC90 exista chiar un buton special si un soft ca sa functioneze.

In Suedia 1 din 5 masini au proiectoare deasupra barii fata pe un suport tare frumos un fel de bull-bar dar mic,nu se mai vede grila cu sigla volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Tichia de margaritar.  ;D

Initial, le-am facut pentru altceva dar nu imi sunt bune. Imi trebuie ceva dintr-un material mult mai dur.

post-924-12877879217385_thumb.jpg

post-924-12877879220229_thumb.jpg

post-924-12877879225749_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.