contdezactivat

TAXAAA remajorata!

Sunteti de acord cu majorarea cu 300% a taxei de poluare?   64 votes

  1. 1. Sunteti de acord cu majorarea cu 300% a taxei de poluare?

    • Da!
      4
    • Nu!
      57
    • Ma abtin/Nu ma intereseaza.
      3

Please sign in or register to vote in this poll.

197 posts in this topic

Breaking news

Taxa auto pentru masini second hand, suspendata si reformulata in ianuarie

Cel putin asa sustine noul ministru al mediului, Nicolae Nemirschi, care a declarat marti, la preluarea portofoliului, ca a discutat deja subiectul cu premierul Emil Boc.

Deocamdata, Nemirschi nu poate spune ce forma va avea noua taxa auto.

Nicolae Nemirschi a fost sustinut si de fostul ministru de mediu, Attila Korodi.

Presedintele Asociatiei Constructorilor de Masini din Romania este insa nemultumit de initiativa. Potrivit acestuia, suspendarea taxei va creste din nou importurile de masini rulate si va lovi in industria auto din Romania.

"Nu am semnat ultimele acte normative care vizeaza taxa auto. Viitorul Guvern va gasi o solutie prin care aceasta taxa sa fie una corecta.

Attila Korodi, fostul ministru al mediului"Dumnealui ar trebui sa manifeste putina rabdare, s-o analizeze cu toate detaliile si cu cartile pe masa si nu ca o prima decizie populista sa dea o satisfactie la cateva sute de oameni", a declarat Constantin Stroe.

Cat priveste programele Rabla si Casa Verde, ele vor continua in 2009. Daca vor mai exista bani.

Sursa: http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/nicolae-nemirschi-vrea-sa-suspende-ordonanta-de-triplare-a-taxei-auto.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

@roco : nicidecum nu erai tinta ironiilor mele, ci cei care se "batea" cu pumnii in piept ca " e jmecheri" si ca face si ca drege"... am vazut ca pe ei " ii doare-n p..a" . Am vrut sa imi demonstrez ceva cu privire la alde' sepukku & company, si am avut dreptate. Pacat.... dar:...... Voi aia care e jmeckeri ca are , esteti de fapt niste papagali. Astept raspuns doar de la cei care se simt ....m-as bucura sa nu primesc f multe raspunse .

AVIZ AMATORILOR!!!!!! ( textul este scris in mod intentionat in acest fel, n.a.)

si ce ti-ai mai demonstrat... :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti este ajunul Craciunului si in acelasi timp consider, ca suntem colegi si prieteni! Mai stiu, ca dragostea naste tensiuni si va inteleg  ;) , dar haideti, ca acum in prag de sarbatori, sa ingropam securea razboiului si a polemicilor si sa ne simtim bine alaturi de cei dragi noua! Va consider, ca din familia mea ca urmare haideti sa fim mai buni! ...si mai buni!

Imi aduc aminte de un citat ´´Drumul spre iad este pavat cu intentii bune´´! A inceput ca o ideee formidabila, care consta in a ajuta pe cei sarmani si s-a ajuns la...polemica, dispute, rautati! Deci va implor, pentru numele lui Dumnezeu, haideti, sa ne oprim aici cu aceste acuze!! Multumesc! LA MULTI ANI DRAGILOR!!  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

A-ti vazut ce a zis ministrul? Cica o scoate pe asta grea! Abia astept, imi iau un S 80 in primavara!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ai vazut si ca ce scoate e posibil sa bage in impozitul pe masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La cat e impozitul pe masina nu mai conteaza daca se dubleaza, oricum placerea de a conduce un S80 e maxima :D 

PS> daca este T6 evident :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

La cat e impozitul pe masina nu mai conteaza daca se dubleaza, oricum placerea de a conduce un S80 e maxima :D  

PS> daca este T6 evident :D

[

/quote]

si daca mai si volan pe dreapta ..... atunci sa vezi ce exces de adrenalina/  si sa nu mai vorbim de ala care sta pe scaunul din stg,saracul de el,nici o amarata de scobitoare nu mai are loc.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buey fratilor, eu am o problema...  :-\

DACIA a reinceput lucrul, dar, dupa cateva ore, a inchis iar linia de productie, pentru inca aprope o luna de zile...

Pai nu taxa auto micsorata si importul de second-hand era killerul super-industriei auto romanesti ??? Daca killerul e mort, de ce nu merge treaba?  Lamuriti-ma si pe mine... ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In USA au scazut cu 35% vanzarile pe luna decembrie si nu au interzis importul de masini.... ce sa mai zic ca marea majoritate a prodacatorilor de acolo sunt aproape de faliment.

Daca era asa si la noi, cred ca obligati, ne luam toti cate un Logan... din ala ca la Politie, sa il platim toata viata.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu sunt adeptul Loganului dar sunt realist,daca la Colibasi se inchide vor fii mii de someri numai de la farica constructoare,apoi cei care fac subansamble ptr Logan,deci mii de someri vin spre economia Romaniei,repet nu suport Loganul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fabrica de la Colibasi se va inchide mai devreme sau mai tarziu. Asta judecand dupa cum au procedat marea majoritate a investitorilor din Romania. Si daca le ramanea la fel productia, peste 2-3 ani eu cred ca si astia se mutau in Bulgaria.

O taxa ar trebui totusi pastrata si principalul  ei targhet de descurajare sa fie genul de masini la 500-2500 EU care acum au inundat strazile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca vindeau loganul cu 5000 cit au spus initial era altceva, oricum au pacalit pe multi cu dulapul ala pe roti - au si forum de entuziasti,  phhhh.

Sa-l faca 4000-5000 si vor avea in romanica o crestere de 1000% fata de anul trecut, ca sa le dea prime si de pashte la "somerii" aia - care vin la servici nervosi ca s-au certat cu consoarta si uita sa stringa suruburile cum trebuie sau alte omisiuni... ca merita si ei un miel pe masa, nu ?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact asta vreau sa zic si eu, ca nu taxa tripla e solutia pt. Dacia. Dar, ca de obicei, e greu de gandit in mai multi pasi. E greu de facut un marketing coerent, e greu de analizat si de gasit adevaratele probleme. Chiar daca pana la sfarsitul anului asta nu vor vinde nici o masina, tot taxa de anul trecut e de vina.

Inteleg ca sunt muuulte locuri de munca in joc. Inteleg ca pe firma aia si pe toate cele subcontractoare se bazeaza destul de mult economia nationala. Angajatii de la Dacia chiar vor sa faca un miting pentru sustinerea taxei. Si aici vad ironia, sau mai mult, prostia. Zici ca sunt dobitoci, si nu stiu ca taxa este in picioare, si, cu toate astea, vand MAI PUTIN acum, cu taxa triplata, decat au vandut atunci cand taxa era mica. Chiar nimeni nu vede cifrele astea?

Cu toate astea, cu toate ca, exact cum spunem intotdeauna, nu taxa e problema Daciei, fac miting sa o mentina. Ca e buna. Si, de ce nu, daca tot e miting si sunt oamenii deja stransi, sa se introduca obligativitatea ca orice om care are permis si nu are masina sa cumpere un Logan/Sandero, altfel riscand puscaria.

Bleah...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca i-a "convins" conducerea sa faca un miting : nu iesiti in strada sa strigati - in curind veti fi disponibilizati. 

Muncitorii aia nu gandesc, ei strang suruburi.

Cite or fi si noi nu le stim...

http://www.capital.ro/articol/ce-triplarea-taxei-auto-contravine-reglementarilor-europene-115612.html

Iar lucreaza astia la..."variante", mama lor de hoti - de ce nu or lua exemplu de legi si taxe din Austria, Germania si gata...Ba e taxa, ba "europa" nu e de acord, etc.

Bleahhh.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Impozit ...750 de lei la volvo  ;D tara de .......

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi se pare destul de mult...A, dar tu ai motorul de 2,5...cred ca trebuie sa treci pe 1984cmc - 155kw, ca al meu  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eeeeeeeee  :P Al meu consuma mai putin  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand ma gandesc ca Base si guvernul probabil discuta acum pe marignea notitelor ziaristului roman de la conferinta de presa a lui Putin... Va dati seama? Sa vindem noi gaz rusesc Ucrainei? Ce fain!!

... in loc sa faca o politica externa corecta, coerenta, de folos...

De exemplu, sa se bage in sufletul vecinilor, bulgari, sarbi, etc. si sa le propuna Loganuri ieftine si bune pt. masini de politie, etc. Cu plata in rate, etc.

Solutii eu zic ca sunt. Dar nu se pot aplica, pt. ca puturosenia e mare.

Ma consider patriot, ma consider roman, imi place tara asta. Insa am momente in care realizez - cu groaza - ca planetei asteia iar fi mai bine fara romani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eeeeeeeee  :P Al meu consuma mai putin  :D

Mai ales acu' fara motor ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fratilor,cand s-a dus ARO (alt dulap cu volan) ce taxa a fost de vina, sau chiar nu putem spune ca sunt numai interese personale in joc?

Pai sa vedeti ce vile au aparut in Campulung cand aro era in faliment,la fel vom vedea si la Colibasi (Mioveni).

Acu 30 de ani pe acolo era un camp cu o puscarie si o uzina,sa vedeti ce a inflorit,dar sa-l vedem si dupa episoadele Logan,Sandero, ....

La Campulung i-am alungat pe nemtii de le Mercedes,cand au venit cu Tiriac,erau prea multe interese personale si acum au daramat tot, a se revedea episodul Craiova- Cielo-ford si sa vedem si Loganul de 8-10-14000 euro sau cat o mai fi,ca daca nu ar fi putut romanu' sa le ia in rate n-ar fi fost pe sosele atat de multi kamikaze!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tin sa va dau o veste Buna zic eu am vazut azi la stirii ca taxa revine la ceea veche pt o perioada nedeterminata de timp pt ca Europa nu e deacord cu taxa lui Tariceanu asa ca iar se vor aduce masini de dincolo,printre astea vreau sa profit si eu cat de repede sa aduc si eu un  volvo de dincolo mai nou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now