alin89

Despre televizoare...

62 posts in this topic

"Vezi ca e din setari. Probabil ai setari cu profile gen "Cinema", "Game", etc. si l-ai schimbat din greseala.

Cauta atent ca ai undeva o setare "Color Temperature", sau similar. Treci pe 9300k. "

Nu am asemenea setari la el. Meniul meniul tv-ului este f. simplu -am decat "sonor", "culoare", "ceas", "cautare posturi", "contrast" -atat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mai auzit asta la cineva care avea televizorul pus in asa fel incat dimineata batea soarele in el. Nu stiu ce a facut cu el... nu l-am mai intrebat.

Intrebare (de incepator- rau de tot :-[;D): ce conteaza cel mai mult la un monitor? adica daca as vrea sa-mi cumpar unul, la ce ar trebui sa ma uit in primul rand si la ce as putea sa fac compromisuri?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hello... ma ajuta cineva?.. se pricepe cineva sa imi spuna daca e de vina tubul sau nu?

Din setari nu este cu sigurantza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa-mi iau un TV(de fapt 2) si nu prea am timp de sapat si comparatii, asa ca cine-i in cunostiinta merci de sfaturi.

Mie mi-a placut asta:

http://www.samsung.com/ro/consumer/tv-audio-video/televisions/led-tv/UE46C9000SWXXH/index.idx?pagetype=prd_detail&returnurl=

dar este cam scump fata de modelul 8000 fara imbunatatiri majore:

http://www.samsung.com/ro/consumer/tv-audio-video/televisions/led-tv/UE46C8000XWXXH/index.idx?pagetype=prd_detail&returnurl=

Mi-ar fi placut un Philips ca Samsung-ul imi cam sta in gat, dar nu au LED si nici la 3D nu stau prea bine:

http://www.philips.ro/c/televizoare/seria-9000-televizor-digital-full-hd-de-46-inch-1080p-46pfl9705h_12/prd/

Despre Internet@TV si 3D m-as lipsi ca nici prin Germania nu au transmisii dar cine stie pe viitor poate se extinde.

ALte sugestii ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti recomand calduros un Televizor LED Panasonic, 80cm, FullHD, TX-L32D28EP

Vezi link-ul catre e-mag. Chiar au promotie.

http://www.emag.ro/t...p--pTX-L32D28EP

Iti spun din experienta proprie. Am un Panasonic si e excelent.

Daca vrei mai mare, de 94 cm. link-ul este urmatorul :

http://www.emag.ro/t...0e--pTX-L37V20E

Succes !

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu mi-am invatat lectia si m-am lecuit .....in materie monitor / tv merg pe mana Samsung

Am dat o caciula de bani pe tv Panasonic ....si nu lcd led sau plasma ...ci cu tub , deci nu tehnologie noua ....ci rodata , 100Hz .....frumos n-am ce zice , se vede foarte bine imi place chiar mai mult ca un lcd sau alte noutati in materie , dar ghici ce ?......s-a terminat garantia au inceput problemele , cam la 2 luni dupa garantie a inceput sa ceara interventii . La monitoare , nu mai zic .

Personal nu numai ca iti recomand , dar pt mine in aceasta latura este Samsung si atat .

Spor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am luat eu UE40B8000 (fara 3D) si este superb.

Nu am vrut cu 3D, pt ca pana nu se inventeaza TV-uri cu proiectie holografica...pt mine, nu e 3D adevarat!

L-am urmarit cam jumatate de an si intr-un final m-am decis, ca deja incepuse sa dispara de pe piata (aparusera cele cu 3D) si ramaneam fara :) ! Ca design, imi place mai mult al meu, dar asta este o chestie subiectiva.

Aveam un hard extern de 500GB, deja am inceput sa vad in general filme HD (mkv-uri), dar si cele ne-HD, le face televizorul un up-scale de am ramas traznit; se vad incredibil de bine... evident ca si filmul trebuie sa se vada cat de cat decent ca sa poata face TV ceva.

Pt HD-uri, nu stie DTS (codec audio), asa ca daca il iei trebuie sa fii atent ce filme "vezi", dar exista programele care convertesc DTS in AC3 (cunoscut de TV).

Am si router wireless, dar TV nu are (trebuie un accesoriu Samsung pt asta), dar l-am conectat prin cablu. Are el aplicatii, se conecteaza la internet...vezi si YouTube....

si in plus pe CD vine cu o aplicatie care se instaleaza pe calculator si accesezi direct continutul partajat (cu aplicatia) din hardul calculatorului, fara fire fara nimic.

Iti recomand Samsung LED de la seria 7000 in sus (pt cele cu 3D).

Share this post


Link to post
Share on other sites

vrei neaparat LED?

eu am un lcd LG, SL 80 pe care se vede impecabil -sa nu vorbim cum se vede in HD,mori incet,

pret acceptabil acum, ca si grosime cred ca are vreo 5 cm ,di agonala 81 si nu are margini groase ,adica in mai ai 2 degete lungime si se termina tv

intari iesiri tot ce vrei de AV la USB

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am o plasma LG 50" fullHD si sunt extrem de incantat, nu este asa luminos ca un LCD dar imaginea este excelenta iar pretul a fost foarte bun, am si un LCD 32" samsung dar nu se vede ca plasma LG, plasma insa consuma foarte mult (550W) si face foarte multa caldura DAR raportul calitate pret este mai bun decat la LCD .

Pt sufragerie as opta pt o plasma mare (50-60"), acum un LG 60" este 6500RON si face toti banutii .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un TV ti-l alegi in functie de buget! Daca vrei de buget mai redus, alege din gama SONY.....daca ai buget si nu te zgarcesti, alege din gama PIONEER.....sunt top shit!!!:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plasma nu vreau. I-a luat nevasta-mea cadou lui taica-su (cel mai scump) Panasonic de 40 sau 46" si nu m-a dat pe spate.

Se vede mai bine ca LCD-ul meu Samsung de acum 5 ani dar mai prost decat Philips-ul de acum 7 ani (TV cu tub, ultimul scos de Philips cu toate alea pixel2plus, etc, etc)

Cred ca pana la urma tot LED o sa iau ca la mine acasa merge 22 de ore pe zi TV-ul chiar daca nu se uita nimeni la el, macar sa consume mai putin si sa nu degaje multa caldura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu mi-am luat pe la pasti un led de LG. L-am luat doar temporar pt ca dupa aia sa i-l mut in dormitor. Sincer la ce fain merge si cum se vede hd am zis ca nu i-l mai mut:). Ii de 107cm diagonala si mii suficient deocamdata. Cand l-am luat vroiam cel mai bun de la samsung, dar eram vreo 4000 euro si atinci chiar nu era momentul. Deci recomand led. Acu cu brandul parerile sunt impartite, dar cam toate fac in mare cam acelasi lucru. Succes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Si eu recomand LED, sunt net superioare unui LCD obisnuit si consuma mai putin (daca sunt LED nu iluminate cu led). Din ce stiu eu, unele TV-uri Sony folosesc ecran Samsung, dar Samsung-ul stie mai multe. LG si Philips folosesc aceeasi ecrane.

Tehnologia wireless nu tine la filme full-hd, nu poate transfera destul (ma refer la filmele care nu pierd din calitate) si filmul e intrerupt. Tot firul e baza ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ti-as sugera sa alegi altceva decat Panasonic. Am doua plasme prin casa, ambele Viera/Vieta (ca nici acum nu stiu cum e de fapt), unul mi s-a ars cand a cazut curentul odata (spre deosebire de altele care n-au avut nici o treaba), alalalt face din cand in cand figuri cand vreau sa-l aprind si trebuie sa-i dau OFF/ON din buton, inainte de-al aprinde din telecomanda. La garantie mi l-au tinut vreo saptamana si mi-au zis ca defectul nu s-a manifestat si mi l-au dat inapoi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plasma nu vreau. I-a luat nevasta-mea cadou lui taica-su (cel mai scump) Panasonic de 40 sau 46" si nu m-a dat pe spate.

Se vede mai bine ca LCD-ul meu Samsung de acum 5 ani dar mai prost decat Philips-ul de acum 7 ani (TV cu tub, ultimul scos de Philips cu toate alea pixel2plus, etc, etc)

Cred ca pana la urma tot LED o sa iau ca la mine acasa merge 22 de ore pe zi TV-ul chiar daca nu se uita nimeni la el, macar sa consume mai putin si sa nu degaje multa caldura.

Bre Maurice daca ne uitam bine prin magazie gasim 2 buc TELECOLOR si 2 buc ELECTRONICA si un buc SNAGOV.

Hai sa o luam de la inceput:

- pentru ce aplicatie e TV-utilele?

- ce tip de semnal primesti de la furnizaur?

- ce alte medii de redare vei folosi pe tv-urili alea?

- ce tip de cablu este folosit pt semnaluri?

numa bini.

Ps. si un telefunken

Share this post


Link to post
Share on other sites

FRATELE MEU E DIR LA UN domo imens ala din real de la deva

zi ce tv vrei si ti-l trimite acasa

bani sa ai, ca oferta e mare rau de tot

Share this post


Link to post
Share on other sites

- pentru ce aplicatie e TV-utilele?

- ce tip de semnal primesti de la furnizaur?

- ce alte medii de redare vei folosi pe tv-urili alea?

- ce tip de cablu este folosit pt semnaluri?

Vine Ursu sa strice topicul omului :blink:

Aplicatie...sa-mi distrug ochii la el

Semnal...televiziune digitala prin satelit RDS-RCS

Alte medii...BlueRay, hard extern

Cablu...coaxial si retea

Te-am spart.. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vine Ursu sa strice topicul omului :blink:

Aplicatie...sa-mi distrug ochii la el

Semnal...televiziune digitala prin satelit RDS-RCS

Alte medii...BlueRay, hard extern

Cablu...coaxial si retea

Te-am spart.. :lol:

pai atunci ai nevoie de asta :

http://www.sony.ro/hub/televizoare-lcd-bravia/3/4

avand in vedere ca le iei odata, astea iti pot inlocui si amanta :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi ca sint hd redy nu full hd

e o diferenta:lol: :blink::unsure: :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Luati-va un iMax ! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now