muadDib

Compatibilitatea intre jantele de S/V40 si jantele altor producatori

70 posts in this topic

Pui distantiere,dar trebuie sa ai si telescoape bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta nu stiam.Eu mi-am comandat azi distantiere :))) da nu stiu ce telescoape am :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci pana la urma care este distanta intre prezoane ? 4x100 sau 4x114 ? Momentan am jante Spectra pe 15' dar vreau sa mai achizitionez inca un set de jante si nu stiu care este dimensiunea dintre prezoane ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut toturor ,am si eu o nelamurire ,care este sau cum se calculeaza o latime a jantei sau cum stiu care este latimea daca nu o am in fata.

multumesc

treaba cu et este cat de inauntru sau de afara sta janta nu:-)¿?

Edited by shacalu

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg4.html

Ai aici totul explicat. Daca ai janta in mana (sa zicem poza pe internet) poti aproxima latimea ei daca are anvelopa pe ea si daca ii stii dimensiunile anvelopei. Nu e o stiinta exacta, dar daca ai vazut destule combinatii de jante/anvelope, iti poti face o parere cu o eroare de 0.5 inchi (posibil insa inacceptabila daca te arunci la jante prea mari).

Mai bine ai cere poze cu toate inscrisurile de pe jante daca proprietarul nu stie ce latime are, nu vrea sa o masoare sau nu stie sa citeasca.

Cand vezi ceva de genul 6.5Jx16 de exemplu, stii ca ai de a face cu o janta pe 16, lata de 6.5inchi. Daca vrei sa stii ce offset trebuie sa aibe noua roata daca e mai lata decat vechea, foloseste un "wheel offset calculator". Masori cat spatiu liber ai acum intre aripa-roata si roata amortizor, si apoi vezi daca noua roata cu al sau offset nu cumva o sa atinga ori in amortizor ori in buza aripii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da.... multumesc ca de exemplu am vazut jante de mitsubishi colt cu 4 ,114 r15 et 42 sau 44 si arata parca ar fii de bicicleta in comparatie cu cele de pe s40.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cele de Colt 6 (2004 incoace) au ET46 (originale). Latimea e de 6inchi pt cele pe 15 si 6.5inchi pe 16. Sa nu fi vazut tu ceva aftermarket? Sau de la alta masina si le-a avut si pe colt?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da probabil eu le-am vazut in poza si asa m-i sau parut nu ma contrazic

in concluzie toate au cam aceeasi latime doar cu diferenta prea mica adica 6,5 inchi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astea originale, asa se invart in jur de 6-6.5 pt cele pe 15 cu anvelope 195-205 si 6.5-7 pt cele pe 16, cu anvelope 205-225. Daca te uiti la jante originale, te poti uita si pe catalogul de accesorii, cred ca le gasesti si acolo pt a fii sigur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa multe cautari am gasit in sfarsit niste jante de care sunt cu adevarat incantat:) .

Sunt BBS-uri pe 17" facute special pentru s/v40.

rx217_Volvo.pdf

post-824-0-36094100-1366649289_thumb.jpg

post-824-0-21859700-1366649298_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa mine sunt cele mai reusite jante pt S/V40 .

Si sunt super rezistente la gropi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aez r17

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super smecher dar......... La drumurile noastre o asemenea masina nu rezista intacta nici 40 km. Pentru dan 40.

post-3486-0-85149900-1395127339_thumb.jppost-3486-0-07159300-1395127398_thumb.jppost-3486-0-73451000-1395127411_thumb.jp

Una frumoasa

Edited by shacalu
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau asa

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi se par hidoase si nepractice. Am inteles, mi-am pus si eu pe 16 inch de vara, dar arata echilibrat. Cand nu se mai vede cauciucul de sub caroserie, masina aia nu o mai poti folosi decat pe circuit sau eventual pe autostrada. La iesire, ce faci? Chemi tractarea?

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dan40 nu inteleg cu ce ne ajuta pozele alea?DAca ne dai si dimensiunile la jante ar fi o treaba,altfel se poate sterge.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Topicul asta e varza incepand cu pagina a doua.

Closed.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.