muadDib

Compatibilitatea intre jantele de S/V40 si jantele altor producatori

70 posts in this topic

100 ron rezerva de dimensiune redusa pentru V40/S40.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut sunt nou pe forum si e primul meu post dar cu ocazia asta as vrea sa anunt un set de jante borbet pe 15' 4x114,3 J7 ET35   impecabile la 150 euro

post-4814-12877884644028_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu o intrebare care mi-a rasarit dupa ce am citit subiectul asta.

Sunt diferente intre jentile de volvo S40 (cele pana in 2000 si cele din 2000-2003) ???

Acum 2 ani cand am luat masina am cumparat cu 500 de lei si un set de jenti din fier de la un proprietar de volvo v40 din 98. Pe jentile de fier scrie volvo insa nu cunosc parametrii jentilor (ET si alea alea), le-am cumparat asa fara sa ma gandesc prea mult (jenti de volvo merg pe volvo - nu m-am gandit la generatii sau alte chestii). De potrivit se potrivesc pt ca le-am folosit (le am cu cauciucurile de iarna) insa ma ingrijoreaza parametrul ET care mi se pare si mie foarte important si nu stiu daca e la fel cu ce imi trebe mie. Masina mea (din profil) are jenti de aliaj modelul Spectra (un model pe 15'' destul de cunoscut cred)

post-4881-1287788600665_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S40 mk1, indiferent ca e pre sau after faceliftul din 2000, jantele sunt la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, am si eu o intrebare referitor la jenti.

Am un Volvo S40 din 98 cu jante "Volvo" din aliaj de R15 pe el cu 4x114,3, habar nu am de alte dimensiuni(cred ca asa a venit din fabrica, nu sunt primul propietar).

Am gasit 4 jenti de R16 fabricate de BBS pt Volvo(nu stiu pt. ce model de Volvo)tot cu 4x114,3, la fel nu am habar de restul dimensiunilor. Intrebarea e daca merge pus pe masina mea jante de R16 fara sa sufere nici-o modificare? Mentionez ca cineva a intrebat pt mine la servisul Volvo din Belgrad si i s-a zis ca merge pus dar numai cu cauciucuri de 205 sau 195/45(!!!!)/r16. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate asa este, nu poti pune cauciucuri cu latimi mai mari de 205 maxim. La mai mult iti freaca la cabraj maxim.

Poate cu ceva modificari ale ET-ul sai intre un 215, dar...

Cat despre 45-ul ala este un pic exagerat. Damn, 45 % din 195 mm = 87 mm perete lateral, ceea ce inseamna ca o sa simti fiecare groapa din plin.

Ideea este sa pastrezi diametrul rotii similar cu cel din fabrica, care este 195/60/15.

Uite un calculator de dimensiuni:

http://www.tyresave.co.uk/tyresize.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

am si eu o intrebare. merg pe s40 din 2002 jante de 16? si daca da cu ce dim de cauciuc?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merg, 205/50/16.

Share this post


Link to post
Share on other sites

va salut. pentru v40-ul meu, mi-as face un set de roti de iarna. in cosecinta m-ar interesa 4 jante de otel, preferabil din dezmembrare; noi sunt cam scumpe. multumiri anticipate. Laurentiu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo de roti de iarna pe jante de otel:

Am dus azi la o vulcanizare din Campina 2 roti mai vechi d'ale mele si 2 cauciucuri de iarna. Daca cauciucurile sunt noi noute (185/65/15), jantele sunt deplorabile. Lovite, patrate, ruginite.

Ca sa le indrepte + roluiasca + curete + vopseasca + monteze caucioacele noi + echilibreze imi cere 90 roni. Pe ambele. Cam bine, nu? :) Oricum il recomand, mi-am mai facut niste roti de ATV pe care le facusem praf, si au iesit brici. Sau, ma rog, cat a fost tehnologic posibil :D .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

stie careva daca pe niste jante de 16 pot sa pun cauciucuri 195/55/16? acum am 205/50/16 dar nu prea mai gasesc ce fvreau si cei de la service mi-au spus ca merg astea...si inca o chestie..are ceva daca pot sa pun 195/55/16 pe fata si sa le las 205/50/16 pe spate?masian este un v40 din 2000.multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut , am citit ce scrie pe aici , dar sint nelamurit , asa incit am sa intreb direct in speranta ca voi primi lamuriri punctuale , Multumesc mult .

Deci : pentru volvo v40 din 1998 cu patru prezoane la roata ce fel de jenti pot pune ca dimensiune ? cauciucul recomandat e 195/55/15 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut , am citit ce scrie pe aici , dar sint nelamurit , asa incit am sa intreb direct in speranta ca voi primi lamuriri punctuale , Multumesc mult .

Deci : pentru volvo v40 din 1998 cu patru prezoane la roata ce fel de jenti pot pune ca dimensiune ? cauciucul recomandat e 195/55/15 .

Mai merge 205/50 R16 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai merge 205/50 R16 .

[

DA dar nu pot pune decit 195/55/R15 , ASA E TRECUT IN ci .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma poate lamuri cineva ce inseamna 81H la cauciuc 195/55/R15 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc mult , chiar ca am aflat multe .

am vazut in poze ca ai jante aliaj , ce dimensiune au ?

Sunt de 15".Masina poate fi vazuta si in galerie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare tuturor am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva am un volvo v40 din 2000an de fabricatie stie cineva se potrivesc jante de 4x108 ?sau numai 4x114

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrucat sunt la vanatoare de jante pt. al meu, am gasit cateva informatii cu privire la compatibilitati cu jante de la alte masini.

Deci, infamul 4x114,3 ;D este folosit de:

Volvo

S40 / V40 offset 35 to 42

Hyundai

Accent - offset 35 to 45

Coupe - (4 stud) offset 35 to 45

Elantra - offset 35 to 45

Kia

Carens - offset 35 to 42

Clarus - offset 35 to 42

Magnetis - offset 35 to 42

Mitsubishi

Carisma - offset 38 to 45

Evolution I, II & III - offset 35 to 45

Space Star - offset 35 to 42

Space Wagon / Runner - offset 35 to 45

Nissan

200 SX - offset 35 to 42

Almera (2000>) - offset 35 to 42

Micra offset - 35 to 45

Primera offset - 35 to 42

Rover

600 - offset 35 to 42

800 - offset 38 to 45

Subaru

Justy - offset 35 to 42

Suzuki

Swift - offset 35 to 42

Daca mai stiti si altii (mi se pare ca si Honda are acelasi 4x114,3 la anumite modele, dar nu sunt sigur de ET. Si parca si Daewoo... :D ), bagati aici. E foarte util cand cauti jante, pentru ca ti se largeste orizontul, nu stai numai in zona de scumpete fantastica care inconjoara Volvo ;) ...

muadDib, eu am jante de tabla originale, pe care scrie ET 44. Deci, e clar ca nu poate fi de la 35 la 42 cum spui tu. Chiar ieri mi-am pus tablele pe fata ca ca am stricat 2 jante si vreau sa-ti spun ca directia se simte CU TOTUL ALTFEL SI INCOMPARABIL MAI BINE. Prin urmare, pentru S40/2003 cred ca ET44 e ideal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este foarte posibil. Al meu este pre-facelift, 99. In 2000 au fost facute modificari destul de semnificative la suspensie, deci ...

Oricum, de la 42 la 44 sunt 2 mm, nu e mare inginerie :D

Edited by muadDib

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai mai nene...ca nu e asa . Noi ne uitam dupa dimensiunile de la gauri , dar ce diametru are roata? :cyclops:

Share this post


Link to post
Share on other sites

sau puteti pune distantiere la roti si modificati dimensiunea la prezoane in 4x100.Parerea mea

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.