Maurice

Accident imbecil, cine-i de vina

22 posts in this topic

Azi nevasta oprita la intersectie, iesita 20-30 cm pe strada cu prioritate dadea prioritate masinilor din dreapta.

Iese un rrom din stanga pe drumul cu prioritate vreo 100 m de intersectie. Nevasta in continuare pe loc.

Vine idiotul si intra in masina nevestei, fara frana, fara sa ocoleasca prin fata ei, fara nimic. Vorbea la telefon si trosc.

Masina la nevasta o zgarietura mica de 10 cm la Audi 80 far spart, semnal spart, grila sparta, bara sparta, capota indoita pe curbura.

In ce p.... masii a intrat ala de si-a strambat masina in halul asta?

Mergem la politie, vede garcea masinile, si zice:

Masinile astea s-au lovit intre ele? se stramba

Eu zic:

Hai sa la punem una langa alta sa vedem daca s-a strambat capota cu aerul de deasupra farului sau in sticla intacta de la far

El:

Nu-i nevoie ca e clar, n-avea cum.

Intra in birou, tipa la rrom, asta iese, sta in masina la telefon 15 minute, politistul striga de 3 ori dupa el sa vina si nimic.

Pana la urma apare, politisul spumega.

Ia actele se duce face copie la buletine in biroul alaturat, sta 5 minute si iese numai zambete la adresa rromului.

Aduce alta hartie, sa modifice declaratia:

Scrie acolo ca ai claxonat-o si ai luminat-o cand te apropiai de intersectie.

Nevasta:

N-a claxonat nimeni, n-a luminat nimeni, cum sa scrie?

E declaratia lui poate sa scrie.

Conform art.6 a obstructionat circulatia pe drumul prioritar.

Pe mine m-a dat de 3 ori afara din birou ca daca eram acolo il strangeam de gat si ma bagau la ultraj.

Partea proasta e ca i-au luat nevestei carnetul pe 30 de zile cu reexaminare ca n-avea inca un an.

Ce rahat sa fac?

Sa ma mai agit cu contestatii, ce, unde, cum? sau e timp si nervi consumati degeaba si nu rezolv nimic.

De masina nici o problema, oricum are casco si o vopsesc moca, problema e cu carnetul si mai ales cu reexaminarea, a luat nevasta 25 puncte la examen da acum parca vad ca o da in bara si pica.

Traiasca politia romana, 1000 de ani ca morcovii, in corpore, fara exceptii.

Cei 0,5% care n-au nici o vina vor fi considerate "victime colaterale" ca nu cred ca procentul e mai mare de 0,5% cu personal auxiliar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si masina lui.

Maine fac poza si la nevasta.

post-770-12877856542814_thumb.jpg

post-770-12877856544918_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mai spus-o,n-ai cu cine!

Nu te pune cu ei ca au mintea odihnita! Imi pare rau pentru sotie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce rahati de militieni... De ce draq INTOTDEAUNA rrrrrommmi astia imputiti ies castigatori in fata justitiei, militiei, fiscului, etc. ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

banii frate... sau cine stie ce sus pusi avea cioara:-< 

sunt curios cum arata masina Sotiei...

cu permisu... cred ca nervii tocati aiurea.. din pacate.. >:( :'(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maurice, eu cred ca trebuie sa faci contestatie. Poate la aceasi circa de politie, poate mai sus...nu stiu unde e cel mai bine. Insa trebuie sa incercam sa rezolvam situatii si fara bani/pile etc (ca tiganul din intamplarea ta)....s-ar putea sa fie timp pierdut dar daca nu incerci....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maurice, fa-i contestatie ca merita.

Oricum pe durata judecarii procesului sotia ta ramane cu carnet.

Si judecatorii inteleg legea si circumstantele, in general, mai mult decat politistii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te complace in mentalitatea asta ......fa ceea ce trebuie sa faci ...LEGAL  ;D , chiar daca  nu castigi  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce rahati de militieni...

Un copil facea politisti din nisip si rahat: Vine un politist si il intreaba:copile din ce faci politisti? Copilul zice din rahat si nisip Se enerveaza politistul il bate si il trimite acasa. A doua zi tot asa la intreat pe copil politistul copilul ii raspunde lafel A treia zi vine politistu si il vede pe copil si il intreaba: Acuma ce faci? politisti? Nu pompier zice copilul Din ce? Din nisip Pai de ce nu mai pui rahat? Ca iese iar politist.

p.s:asta e pt cei corupti...pt restul..numai respect :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maurice, fa-i contestatie ca merita.

Oricum pe durata judecarii procesului sotia ta ramane cu carnet.

Si judecatorii inteleg legea si circumstantele, in general, mai mult decat politistii.

si eu sunt de acord cu raser v460.

asa fac si taximetristi,dupa ce le suspenda permisul,fac contestatie,se ajunge in instanta,si acolo cand se fac citatiile,de la politie nu vine nimeni,asa ca nu mai exista caz,asadar ramai cu permisu(sotia).

am doi taximetristi in fam.si amandoi au procedat asa,si le-a iesit,acum,cum ti-o fi norocul. succes,si nu lasa situatia asa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am trecut si eu prin acelasi incident acum 2 ani si nu am avut ce face pentru ca nu am avut martori. Daca ai martori merge sa te duci in instanta, daca nu, mai bine nu. Pe mine m-au luat ca nu am acordat prioritate, cand de fapt nici nu ma miscam. Rezultatul : 90 de zile de distractie la bere.

Am dat testul minune cu 13 intrebari din 15 si l-am luat din prima, chiar mai simplu decat examenul de permis, si am impresia ca se poate da zilnic, dar nu bag mana in foc.Si zilele s-au redus la 30. Recunosc, am prins varianta simplificata, nu varianta cu intrebari de genul, ce lungime trebuie sa aiba sufa de tractare, sau la ce distanta se prinde calul de caruta =))

Daca are nevoie de permis acum, mergi in instanta si pana la decizia instantei conduce cu autorizatie, dar prelungeste agonia.

Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu eu daca masina nevestei nu se misca e vina aluia. Acum nu stiu ce-a scris ala in declaratie: daca masina stationa sau nu.

Un politist de la rutiera m-a invatat ca daca am vreo problema cu botul masinii si n-am cum s-o rezolv pe casco sa intru in cei care baga botul si sa-mi fac masina pe asigurarea aluia. De demonstrat daca celalat era in miscare sau nu e cam greu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca o sa depunem plangere, mai ales pentru ca incoruptibilul l-a pus sa-si schimbe declaratia, lucru pe care o sa-l scrie in plangere, sa scrie ca a claxonat-o si i-a dat flash-uri.

Din pacate mai mut ca sigur nu facem decat sa prelungim agonia, mai bine trec cele 60 de zile (nu 30 cum am crezut initial) acum pe vreme urata si din primavara o ia din nou cu soferia.

Prost e ca abia prinsese curaj sa conduca, zilnic, singura prin tot orasul iar acum trebuie sa-mi fac drum in alta parte ca sa fie fortata sa ia masina. Daca intrerupe acum condusul, foarte greu o sa il reia.

Ce n-am inteles eu:

Daca ramai ca boul in intersectie (lucru frecvent in Bucuresti si oriunde, se opreste motorul, n-ai unde sa mai iesi din intersex ca s-a blocat circulatia, etc) si dupa 1 minut vine un cretin, te vede de la distanta ca stai ca prostul, nu opreste, nici macar nu pune frana si intra in tine, cine draq e de vina?

Intelegeam daca o sanctiona ca a blocat intersexul si asta a cauzat accidentul dar sa-i permisul ca n-a acordat prioritate?

Cui? unuia care iese de pe o strada laterala la 100m de intersectie, sta cu ochii in telefon, se incadreaza pe drumul cu prioritate, ruleaza 100 aia de metrii, schimba a viteza 1, 2, 3 cate draq a schimbat si intra ca boul intr-o masina OPRITA la intersectie si iesita cu botul 20-30 cm in drum?

Se uitau amandoua din masina cum vine vita in ele si nu schiteaza nici un gest.

Mai vedem maine ce-om face.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se uitau amandoua din masina cum vine vita in ele si nu schiteaza nici un gest.

Mai vedem maine ce-om face.

Sa inteleg ca sotia nu era singura in masina? atunci poate ar fi cazul sa te duci in instanta deoarece ai martor. poate apelezi la Nelu de pe forum poate a citit si el si iti da un sfat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate legislaÅ£ia română pune accent pe locul, poziÅ£ionarea autoturismelor în caz de accident. Åži ca să înÅ£elegeÅ£i mai bine, speÅ£ă:

Calea DudeÅŸti din Capitală, maÅŸina încadrată pe linia de tramvai ÅŸi atenÅ£ie a sensului propriu de mers, staÅ£ionând ÅŸi acordând prioritate celor din sens invers, pt a intra în parcare la Mall Vitan. Ei bine, de pe contrasens vine nea taxiu', pe linia de tramvai de pe sensul lui de mers, dar, inexplicabil, se satura de linia lui de tramvai ÅŸi trece pe cea unde staÅ£iona maÅŸina care dorea să intre la Mall. Rezultă o frumoasă tamponare, cel care staÅ£iona este aruncat în lateral spate în cei care circulau pe sensul lui de mers ÅŸi deci, e făcut armonică.

Åži acum vine întrebarea cheie: Vinovatul? Ei bine CEL CARE STAÅ¢IONA, pt că nu ai voie să circuli pe linia de tramvai ÅŸi pt că mijlocul drumului pe Calea DudeÅŸti se consideră a fi, nu mijlocul fizic al ÅŸoselei, adică între cele două linii de tramvai, ci, pt fiecare sens de mers, acolo unde încep liniile de tramvai.

Iar păgubitul, cu maÅŸina făcută armonică, a rămas ÅŸi pieton 60 de zile pt că el a fost vinovat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu cred ca sotia a gresit (legal vorbind)

dar si eu fac exact ca sotia ta. (cum dracu sa vezi daca nu te dai mai in fata.....)

ala care te-a lovit e un nesimtit. (dar asta nu se pedepseste)

legea e prost facuta. daca intra cu 200 km/h in tine si te omora tot tu erai de vina. asta e legea la noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite asa arata masina sotiei.

Nevasta-mea nu vrea sa depuna plangere, se teme ca nu va rezolva nimic dar mai mult se teme sa nu-i faca probleme la reexaminare.

post-770-12877856592628_thumb.jpg

post-770-12877856595294_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maurice , nu te lasa !!! Depune Contestatie la Judecatorie de castigat ai sa castigi sigur . Aaa si precizezi acolo ca ala a dat un telefon si a vbit cu "cineva de sus" , iar in instanta poti proba chestia asta pentru ca telefoanele sunt inregistrate 6 luni  ;D mai poti cere sa se aduca in istanta si PV-ul anulat cu ce a declarat ala inainte .

Bafta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maurice si nevasta-mea a avut un accident la inceput de cariera de soferita. Concret, iesea dintr-o straduta laterala voind sa faca la stinga pe bulevard. Cei care veneau din stg stateau la semafor, asa ca un domn generos de pe prima banda i-a facut flash sa intre. Usor intra, pe banda a doua un alt domn generos, se opreste si flash. Prinde curaj, semnal stg, intra si pe linia de tramvai venea un cretin care nu a mai fost asa generos si a intrat in plin in ea. A rasucit-o cu masina, gravida in luna a 2 a, ma suna, speriata, imi explica ce s-a intimplat. Ma sui in masina si ma ajung la locul faptei. Dupa mine, ce cauta ala pe linia de tramvai, vinovat clar. Mergem la politie, declaratii, etc si surpriza: Linia de tramvai in afara de zona cu refugiu este considerata banda de circulatie (exceptie tramvai 41 si alte d'astea). Accidentul a fost pe bdul 1 Mai. Evident i-au retinut permisul. Cu ceva teama a inceput sa conduca si slava domnului sunt 5 ani de cand nu a mai avut nici o problema. Asa ca nu trebuie sa-ti faci probleme prea mari. Dupa mine, fa contestatie ca nu traim in Africa, desi am avut un accident in Namibia si am ramas socat de promtitudinea politiei si a salvarii de acolo. Daca ne complacem mereu in situatiile astea nu se schimba nimic si golanii isi fac de cap. Vezi ca noi suntem de vina? Nu facem contestatie, sa nu ii suparam pe nenorociti si uite asa ne miram de ce caracatita ne inconjoara. Eu zic sa incerci, ce ai mai putea pierde?. Bafta, tine-ne la curent si curaj sotiei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sotia ta o sa ramana fara carnet oricum din pacate. Ai grija sa nu ramana cu frica dupa experienta asta nefericita. Ca si ea sau Catalin am trait si eu ceva similar. Una a plecat de pe loc cand eu trecusem de ea si oprisem sa acord prioritate celor din sens opus, a plecat de pe banda 1, a trecut pe banda 2 si a intrat in mine fara frana. Asta e viata. A recunoscut totul imediat din fericire pentru mine, numai ca nesimitul de prieten al ei, care a venit mai tarziu o indemna sa nu recunoasca, de fata cu mine, ... si nu era tigan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Maurice cel mai bine este sa iei legatura cu un avocat care sa te indrume.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate avocata cu care am vorbit care ne este prietena foarte buna ne-a sfatuit sa ne calmam.

A discutat ieri si astazi cu o gramada de colegi si mai toti care au avut procese de genul asta au pierdut.

N-au reusit decat sa amane deznodamantul cu ridicarea permisului, in rest nimic concret, doar timp, nervi si bani risipiti aiurea.

Conduce dar e foarte fricoasa, azi am mers impreuna cu masina si a trebiut sa o "imping" de la spate sa mearga mai repejor ca ne depaseau pietonii :D

Merci de incurajari si sfaturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now