claudiu2525

Problema stabilitate

30 posts in this topic

am o dilema,si poate reuseste cineva sa ma ajute,sau poate a mai avut cineva asa ceva:

la XC-ul meu,in momentul cand dau, cu o roata din spate,sau cu ambele ,intr-o groapa,denivelare ,un canal,etc,la o viteza de peste 50-60/h,se simte o ,,balanganeala"  >:(a masinii,de la st la dr,ca atunci cand iti fuge de spate.

acest lucru se simte doar la gropi,in rest,in curbe,sau la viteza mare,foarte mare ;) ,nu are nici o problema.

-geometria este in regula

-am schimbat bara stabilizatoare,pt ca aveam o bucsa rupta,si am crezut initial ca este de acolo,dar nu a fost

-am facut test de amortizoare ,si a iesit ok

-in rest, nu mai are nici o bataie,nimic stricat,teoretic ,nici o problema ,dar.... ???

au mai ramas arcurile,oare ???

  Poate imi dati un sfat,o sugestie :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceeasi problema am sesizat-o si eu la V40. Am fost la service-ul meu si tipul de acolo mi-a spus ca multi volvisti i-au comunicat acest lucru. A facut la multe masini aceleaasi verificari si nu a gasit nik. A concluzionat atunci ca asa ar trebui sa fie la masinile volvo. Intrucat nu am condus alte volvo, am acceptat aceasta idee. Acum insa imi pun din nou aceeasi intrebare ca si tine. De ce aceasta balanganeala?

Cred ca la urmatorul testdrive cu un volvo nou am sa testez si jocul la gropi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai arcuri si telescoape "confort", e normala senzatia de "barca". Treci pe un kit dur, sport, si o sa scapi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

faceti-ma sa inteleg :-ce inseamna telescoape ???,va referiti la amortizoare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

faceti-ma sa inteleg :-ce inseamna telescoape ???,va referiti la amortizoare?

dap... e denumirea de pe vremea bunicilor pentru amortizoare. deh, pe vremuri erau ceva mai simpliste...

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai arcuri si telescoape "confort", e normala senzatia de "barca". Treci pe un kit dur, sport, si o sa scapi.

nu deranjeaza senzatia de barca, eu am o prob. de stabilitate,avnd in vedere ca pe curbe,si la viteza mare masina sta bine ,totul este in mom cand dau intr-o groapa,se misca masina st dr,si ai impresia ca fuge de spate

vreau sa-mi spuna cei cu XC70 dupa 2000 daca au si ei aceeasi problema ???

ca poate asa e masina,dar eu ma indoiesc ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am experimentat si eu problema... nu pe XC70. :)

La gropile luate cu o viteza medie, spatele avea "efect de rata", parca sarea in laterale.

La mine a fost o combinatie de amortizoare slabite (nu duse) si bucsi de la brate uzate.

Dupa ce am schimbat amortizoarele situatia s-a imbunatatit. Mai urmeaza bucsile si in mod sigur efectul va disparea. Inainte nu facea asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am constatat ca pe masina mea am alt set de anvelope decat cele recomandate. Adica am 195/60/R15 cand ar trebui sa am 195/55/R15. Dar asa am cumparat-o, cu aceste anvelope, si pentru ca au fost noi-noute, nu am dat prea mare importanta, fiind convins ca e ceea ce trebuie.

Si ma intreb: oare balansul asta poate sa fie din cauza ca am cauciucuri mai inalte decat cele recomandate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am 195/60/15 si nu am nicio problema... nu de acolo e, probabil ceva bucsi uzate ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci trebuie sa insist la mecanic sa imi faca o inspectie mai atenta la bucsi, amortizoare pe spate.

Dar daca ai o alta dimensiune la anvelope decat cea din talon, nu risti sa primesti amenzi de la â€colegii†de la rutiera?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar daca ai o alta dimensiune la anvelope decat cea din talon, nu risti sa primesti amenzi de la â€colegii†de la rutiera?

...Parca se ia si talonul. Nu mai stiu sigur. De la cat schimba astia legile...

Amenda e clara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Claudiu, presupun ca XC-ul nu e facut pt gropile noastre :D

In gropi marisoare, pe asfalt se simte intr-adevar o rupere de aderenta. Am sesizat si eu acest lucru, dar nu mi se pare grava problema. Masina isi pastreaza traiectoria, atat ca la groapa simti un "tangaj" lateral pe puntea spate. Am mers pe macadam (drum de piatra), cu 100 km/h. Nu am sesizat o rupere de aderenta, numai pe asfalt cind dai brusc intr-o groapa "generoasa". Oricum XC ul este destul de rigid si este normal acest comportament. Poate la cele mai noi, unde poti seta suspensia sa nu se intimple acelasi lucru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai in Romania se poate intampla asa ceva"sa-ti ia permisul sau sa te amendeze "pe motivul k ai dimensiuni mai mari decat cele prevazute in talon. O prostie mai mare k ei. Aici nu patesti nimic poti sa-ti pui si si jante de 20 daca te tine buzunarul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei, uite de-aia ne place noua Romanica. Nu poti face chiar ce vrei, avem legi  :D, le respectam  :D nu poti face chiar ce vrei ca in Suedia .... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci trebuie sa insist la mecanic sa imi faca o inspectie mai atenta la bucsi, amortizoare pe spate.

Dar daca ai o alta dimensiune la anvelope decat cea din talon, nu risti sa primesti amenzi de la â€colegii†de la rutiera?

eu pe fosta masina aveam 245/35/r19 , iar in acte erau trecute 205/55/r16 (sper sa nu ma insel) si nu am avut nici un fel de probleme cu politia rutiera

@adi-chiar daca iti retin actele , te duci si le iei a 2-a zi fara nici un fel de problema.a patit-o un amic pt ca avea folie neomologata

on-topic-aceeasi problema o am si eu pe s80

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa stiti ca si in alte tari ca expl:italia ,germania,franta,anglia.daca ai ceva pe masina neomolagat iti ia talonul si m-ai rau il da inapoi numai daca treci un control ca si la noi r.a.r pe linga amenda care ii destul de mare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Balanganelile dubioase sunt in general date de bucsi pe duca, dar nu definitiv. Adica nu se aud inca zgomote.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu la s40-ul meu patesc acelasi lucru ciudat ,ca parca sare tot fundu masinii de pe sosea cand iau o groapa mai mare. Am schimbat bucsile bratelor (cele doua mari - 30851257) dar nu s-a ameliorat cu nimic situatia. Am fost sa-mi refac geometria rotilor dar cica ar fi ok. Un mecanic mi-a spus ca e din cauza amorizoarelor putin cam moi pe modelul asta comparativ cu taria arcurilor, adica in momentul in care amortizoarele sunt slabite, arcul e prea puternic.....sau tipul de amortizoare prost si nu fac fata si de acolo acest efect. Pe tester amprtizoarele au iesit stanga 65% si dreapta 59%. In mod normal cu amortizoare noi(nu sport) am inteles ca pe tester trebuie sa iasa undeva la 85%-90% tarie, asa mi s-a spus de la cei cu testerul. O sa mai merg o vreme cu ele asa si le voi schimba dar daca iti rezolvi problema inainte da de stire :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceeasi problema am observat-o si eu la S60-ul meu.

In gropi sau drum prost tinde sa piarda aderenta in rest merge f frumos.

Banuiesc ca totusi bucsile si amortizoarele au ceva km si o sa trebuiasca schimbate pana la urma.

Deh.... in romanica noastra drumurile se fac gen "traverse de cale ferata" sa vezi cand mergi prin parcuri cu rolele ce iti mai "dardaie dintii in gura" :)  (dardaie = a tremura. e un arhaism al bunicii dar suna bine)

Masina are insa 120 000 km si nu am schimbat nimic pe la ea.....

In legatura cu anvelopele.

Pe taloanele noi nu se mai scriu dimensiunile anvelopelor.

Va atasez talonul de la skoda (la volvica nu il am scanat si imi e lene sa fac un scan)

post-765-1287786401697_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut si eu aceasta problema de „balanganealaâ€. Sambata mi-am schimbat cauciucurile, si am facut un drum mai lung. Cauciucurile vechi erau 195/60 iar cele noi sunt pe 55. Obsedat de aceasta balanganeala, tot drumul am incercat sa fiu atent daca prin schimbarea cauciucurilor se observa ceva. Rezultatul: da, s-a schimbat ceva. Adica nu mai este atat de evidenta. Nu inteleg nici eu care poate sa fie legatura, dar totusi e parca mai stabila acum, chiar si in curbe.

Am sa imi schimb talonul masinii, ca sa imi dispara dimensiunile cauciucurilor, sa pot pune si unele pe 50, dupa cum sta scris in Cartea Tehnica originala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar daca apar si eu tarziu...

Am un S80 2.0T si de cum l-am luat m-am cam panicat de "alunecusul" din spate... Mi-am dat seama rapid, insa, ca e mai mult ca probabil o uzura a bucselor de la bara stabilizatoare. Insa efectul de "ruliu" e dat de uzura chiar a BIELETELOR ANTI RULIU de pe spate. Acele "scobitori" inclinate de la suspensie spate care se vad lejer chiar si cu masina pe asfalt se uzeaza si masina are tendinta de a "aluneca" in limitele uzurii acelor bielete. Pe asfalt neted, efectul este putin sesizabil deoarece forta centrifuga impinge masina in exterior cu o miscare constanta (determinata de viteza cu care te afli in viraj). Treaba sta altfel cand intri in viraj pe un asfalt cu denivelari, moment in care uzura bieletelor le face sa se comporte ca niste arcuri: cu rotile in sarcina pe asfalt greutatea impinge bieletele, insa la o denivelare acesetea au tentinta de a "sari" la loc, exact ca la masinile de scris...si o iei de la capat.

E cam prozaica si metaforica prezentarea, insa am incercat sa ma fac cat mai inteles.

Eu, unul, desi am masina de doar 2 luni, m-am obisnuit cu limitele date de uzura acestor bielete de pe spate. INSA! Atentie, exista riscul ca, in cazul soferilor mai sportivi, spatele sa rupa foarte urat aderenta. Se intampla chiar si cu DTSC on! Mi s-a intamplat sa "pacalesc" DTSC-ul intr-o curba pe care o puteam lua lejer cu 140 km/h si unde, la 110km/h, din cauza unor denivelari aparute peste iarna, m-am trezit ca spatele o ia razna. Noroc ca tot timpul sunt in curbe in trepte inferioare si am avut suficient cuplu pentru a braca si a redresa masina din derapaj prin accelerare.

Mai mult, sistemele de control al tractiunii sunt induse in eroare de balansul exagerat al spatelui si asta afecteaza comportamentul in viraje!

Bieletele nu sunt exagerat de scumpe (am vazut cam la 4 mil amandoua) si pot fi inlocuite extrem de usor de orice sofer cu un minim de cunostinte de mecanica. Sunt doar doua suruburi prinse in bratele suspensiei din spate. Nu e nevoie de presa pentru arcuri, de dat roti jos (desi e de preferat!) Doar o rampa si masina bine asigurata cat e ridicata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wow... nota 10 pentru explicatie !

Si da, sunt scumpe, dar poti lua si SWAG la 60RON/buc ;)

S-o stapanesti sanatos !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alo, sefu' s-au ,mai ieftinit cumva?

Wow... nota 10 pentru explicatie !

Si da, sunt scumpe, dar poti lua si SWAG la 60RON/buc ;)

S-o stapanesti sanatos !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au... scuze, eram cu capu' la alea de S/V40... Intr-adevar sunt cam 100RON/buc pe spate. Ma gandeam ca's ieftine in comparatie cu Lemforder, care se duc pana la aproape 300RON/buc pe spate !!! Ora tarzie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now