Guest framedraw

Sondaj privind gradul de satisfactie oferit de reprezentanele Volvo Romania

Cum apreciati calitatea serviciilor oferite de reprezentantele Volvo din Romania(inclusiv service)? Pentru a fi cat mai realist, ii rog pe cei ce si-au format pareri doar din alte surse, sa voteze "Nu am fost inca la o reprezentanta Volvo din RO&quot   69 votes

  1. 1. Cum apreciati calitatea serviciilor oferite de reprezentantele Volvo din Romania(inclusiv service)? Pentru a fi cat mai realist, ii rog pe cei ce si-au format pareri doar din alte surse, sa voteze "Nu am fost inca la o reprezentanta Volvo din RO&quot

    • Extraordinar de buna! Am plecat extaziat!
      2
    • Foarte buna. Am fost servit promt de fiecare data.
      12
    • Mediocra. Au fost ceva probleme dar s-au rezolvat.
      18
    • Proasta. Am plecat cu un gust amar sau cu o alta problema.
      13
    • Foarte proasta. Asa nu se mai poate!
      4
    • Nu am fost inca la o reprezentanta Volvo din Romania
      20

Please sign in or register to vote in this poll.

60 posts in this topic

O intrebare simpla cu cinci raspunsuri pentru toate gusturile. Va rog, savurati! Poate reusim sa facem ceva daca este cazul sau, daca traim in eroare, sa ne dam seama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai pune optiuni

nu am fost la nici o reprezentanta

nu am fost in romania la reprezentanta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scopul acestui sondaj este de a afla parerea voastra doar despre reprezentantele Volvo din Romania pentru ca majoritatea ne "lovim" doar de ele. Pentru ceilati, mai norocosi (uneori ma numar si eu printre ei)... fiti fericiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu votez la oricare din variantele lui feraru3333.

Am auzit si din alte surse, decat forumul, despre reprezentanta din Iasi a Volvo, si nu cred ca as merge nici cu o masina noua la ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am adaugat inca o optiune pentru cei care au avut contact doar cu reprezentatele din strainatate sau nu au fost inca la o reprezentanta din Romania. Ii rog pe cei care si-au format pareri din alte surse, sa nu voteze. Pentru a fi cat mai realist, sondajul se adreseaza doar celor care au fost la o reprezentanta Volvo din Romania. Va multumesc tuturor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

extraordinar = servicii prompte + servicii de calitate + servicii complete + timp minim de asteptare + masina la schimb (unde e cazul) + pret competitiv + personal serviabil + personal calificat + feedback existent si util + garantie extinsa pentru servicii + baza de date complexa si adusa la zi + comunicare buna cu clientii + stoc piese decent + aparatura hi-tech disponibila si utilizata

cam de aici se poate pleca in judecarea unui service (dpdv al clientului).

daca nu avem unitati de masura , riscam sa avem parte doar de pareri pur subiective, care nu ne ajuta cu nimic, nici pe noi nici pe ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Angajatii / prietenii celor de la PRIMUS sunt rugati sa nu mai voteze !

Avem cativa oameni de acolo pe forum care o sa fie total "obiectivi".

Propun si acest topic pt. stergere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

votul meu s-a dus pentru reprez. din Brasov. Chiar ieri mi-am facut revizia a doua. (1100 ron ulei, filtru polen, filtru aer,.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragii mei,

Propun ca toti membrii forumului sa fie notificati pe e-mail privind existenta acestui pool si sa fie invitati sa voteze.

As merge chiar un pic mai departe si as conditiona calitatea de membru al formului de exercitarea votului.

Ar fi cat se poate de edificator.

Admit, este prima initiativa pozitiva (si laudabila pentru care il felicit) a lui @framedraw.

Best,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Je a votat si voi urmari cu mare placere rezultatele acestui sondaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

numai ca nu e bine....

se voteaza toate (bucuresti, timisoara, brasov, iasi,etc) la un loc. si nu e corect.

unele sint mai bune decit altele, deci concluzia va nedreptati sigur pe cineva.

sa se faca cite un topic separat pentru fiecare. asa se va vedea citi clienti are fiecare (cu exceptia celor care merg la mai multe )  si care e gradul lor de multumire.

si ar mai trebui ca fiecare sa si scrie ce a votat si din ce motive. nu e bine sa fie un vot anonim caci asa vor fi voturi date pe considerente subiective.

de exemplu : io, gigel, am votat mediocru pentru iasi deoarece : tra-la - la, mu-mu-mu, sa-lai-la.

sa avem curajul opiniei pe fata. sa nu ne fie frica de repercursiuni( ca daca scriu ceva rau de ei, atunci imi vor face greutati)

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am votat,,foarte bine"" ;)

relatia pe care o am cu majoritatea de la primus,care este undeva intre client si fost coleg,ma ajutat sa-mi rezolv acele probleme mai deosebite,de fiecare data,pe care nu as fi putut sa le fac personal :P

nu se poate sa fi multumit 100%niciodata,pentru ca nu se-ntampla mereu asa cum am vrea noi,din pacate :'(

Share this post


Link to post
Share on other sites

@claudiu2525, nu toti avem cunostintele tale la primus,din pacate,daca nici pe cunoscuti nu trateaza decent atunci pe cine ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

am un avantaj,recunosc,lucky me ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Service Baia Mare. Am votat foarte bine,Asta la cat am avut tangenta cu ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mediocra. Au fost ceva probleme dar s-au rezolvat.=9

Foarte buna. Am fost servit promt de fiecare data.=7

Proasta. Am plecat cu un gust amar sau cu o alta problema.=4

Foarte proasta. Asa nu se mai poate!=1

Deci sa intelegem ca toate topicurile de genu"hotie la primus.jaf ,jecmaneala pe fata"

toate astea sunt minciuni?Sau s-a schimbat peste noapte politica serviceului si toti cei care strigau in gura mare hotie,jaf etc., acum sunt multumiti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu Daanne, dar un sondaj ca sa iasa bine, trebuie facut cu mult mai multe atentie, date, restrictii, categorii, decat s-a facut aici.

Sincer nu inteleg scopul/interesul celul ce l-a deschis.

In ultimul timp pe forum tot apar motive de cearta iar scopul initial mie mi se pare ca s-a diluat destul de mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesul/scopul acestui sondaj e cel de a ne face o parere de ansamblu asupra serviciilor oferite de TOATE reprezentantele Volvo din Romania. Este o initiativa proprie inaintea unei posibile scrisori oficiale pe care am de gand sa o fac catre Volvo. Nu mai fiti atat de suspiciosi ca nu vreau decat ca noi, clientii lor, sa avem servicii mai bune. Nimic mai mult. Pana acum rezultatele sondajului (asa cum este el, bun sau rau) nu sunt compatibile cu marca Volvo. Toate bune!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragii mei,

Propun ca toti membrii forumului sa fie notificati pe e-mail privind existenta acestui pool si sa fie invitati sa voteze.

As merge chiar un pic mai departe si as conditiona calitatea de membru al formului de exercitarea votului.

Ar fi cat se poate de edificator.

Admit, este prima initiativa pozitiva (si laudabila pentru care il felicit) a lui @framedraw.

Best,

35 de votanti pana acum. Carcotasii din voi au inceput cu apropouri ca am dat mail catre dealerii volvo sa isi faca cont si sa voteze. Serios acum... voi chiar credeti ca avem nevoie de un sondaj pe acest forum ca sa ne spuna cum sunt serviciile noastre? La Primus cel putin avem sondajele chiar aici, in sala de asteptare, la casierie, la receptie unde clientii sunt rugati sa le completeze in anonimitate si sa le lase intr-o urna.

Eu unul sunt curios sa vad cum iese.

Deci, domnii admini ! Hai cu chematul la vot! Asteptam spamuri, mailuri, remindere ! Chiar vorbesc serios  8)

P.s. Realizati ca 30% din votanti nu au fost la serviceuri autorizate volvo din romania? ( ce-mi plac mie statisticile :) )

Ps2: Un sticky n-ar strica

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu zic sa stergem acest topic, nu mi se pare deloc concludent, in spatele tastelor fiecare poate vota cum vrea....

Doar o mica intrebare pentru andy, sincera si fara aluzii aiurea: de ce clientii sint rugati sa-si completeze opiniile despre service "in anonimitate" - sa nu cumva sa existe vreun moment de genul: "aaa, matale ai scris ca nu ai fost multumit cind ti-am schimbat aiurea niste piese sau esti nemultumit ca ai platit manopera pentru piese (piese decontate ulterior) chiar daca s-a dovedit a fi in urma unui diagnostic prost ? - lasa ca avem noi grija de tine acum..." ?

Repet, nu este nici o aluzie, doar simple ginduri.

Poate ca, in urma filtrarii urnei respective, se vor lua niste decizii mai aproape de oameni, de nevoile lor firesti. La urma urmei, este un beneficiu reciproc atunci cind un client vine increzator la un service unde stie ca nu va intimpina probleme stranii, nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Realizati ca 30% din votanti nu au fost la serviceuri autorizate volvo din romania? ( ce-mi plac mie statisticile )

Aici ar trebui sa se lucreze . Sunt foarte sigur ca sunt multi posesori de VOLVO care nu au fost la service-ul autorizat ....se intreaba cineva de ce ?

Eu de ex. nu am fost si nici nu voi merge deoarece am aflat aici ca practicati preturi enorme si calitatea nu este pe masura . Nu vreau sa ma conving daca e asa sau nu tocmai pe masina mea  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu zic sa stergem acest topic, nu mi se pare deloc concludent, in spatele tastelor fiecare poate vota cum vrea....

Doar o mica intrebare pentru andy, sincera si fara aluzii aiurea: de ce clientii sint rugati sa-si completeze opiniile despre service "in anonimitate" - sa nu cumva sa existe vreun moment de genul: "aaa, matale ai scris ca nu ai fost multumit cind ti-am schimbat aiurea niste piese sau esti nemultumit ca ai platit manopera pentru piese (piese decontate ulterior) chiar daca s-a dovedit a fi in urma unui diagnostic prost ? - lasa ca avem noi grija de tine acum..." ?

Repet, nu este nici o aluzie, doar simple ginduri.

Poate ca, in urma filtrarii urnei respective, se vor lua niste decizii mai aproape de oameni, de nevoile lor firesti. La urma urmei, este un beneficiu reciproc atunci cind un client vine increzator la un service unde stie ca nu va intimpina probleme stranii, nu ?

Cand ar trebui completate chistionarele alea? In timp ce astepti si habar nu ai cum va fi? sau cand te intorci (in cazurile nefericite, ma indoiesc ca doar din astea sunt) negru de nervi si surescitat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt de acord cu Danyx. Problema e bine pusa si de acest fapt ar trebui sa tina seama cei din reprezentante.

Nici eu nu as testa pe masina mea si banii mei profesionismul celor din reprezentante, mai ales ca zvonurile rele sunt mai multe decat cele bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

din 1900 membri sint activi 2-300 si din acestia au votat (si vor vota poate) aprox50-60.

la primus vin zilnic , probabil, 20-30 de clienti.

astia ar trebui intrebati ce parere au. asa ne-am putea face o impresie cit de cit bazata pe realitate.

daca macar 1/zi ar spune ce crede, tot s-ar stringe 250 intr-un an. ceea ce nu se va intimpla niciodata in paginile acestui forum.

pe mine m-ar interesa parerea statistica despre primus, sa stiu ce sanse am sa fiu rezolvat promt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana acum dupa sondajul asta concludent sau nu, 8 din 25 de clienti sunt foarte multumiti, adica doar 35 % (excluzandu-i pe cei care n-au fost). Realitatea sigur nu e atat de crunta dar probabilitatea ca situatia sa fie radical diferita este foarte mica, asa ca daca ma cititi domnilor reprezentanti VOLVO din Romania, acest lucru nu va face deloc cinste! Haideti sa faceti ceva acum in ceasul al 12-lea! Nu ma adresez aici in nici un caz lui Andy caruia desi ii plac statisticile, in opinia mea este fiul cuiva si nimic mai mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now