Guest framedraw

Sondaj privind gradul de satisfactie oferit de reprezentanele Volvo Romania

Cum apreciati calitatea serviciilor oferite de reprezentantele Volvo din Romania(inclusiv service)? Pentru a fi cat mai realist, ii rog pe cei ce si-au format pareri doar din alte surse, sa voteze "Nu am fost inca la o reprezentanta Volvo din RO&quot   69 votes

  1. 1. Cum apreciati calitatea serviciilor oferite de reprezentantele Volvo din Romania(inclusiv service)? Pentru a fi cat mai realist, ii rog pe cei ce si-au format pareri doar din alte surse, sa voteze "Nu am fost inca la o reprezentanta Volvo din RO&quot

    • Extraordinar de buna! Am plecat extaziat!
      2
    • Foarte buna. Am fost servit promt de fiecare data.
      12
    • Mediocra. Au fost ceva probleme dar s-au rezolvat.
      18
    • Proasta. Am plecat cu un gust amar sau cu o alta problema.
      13
    • Foarte proasta. Asa nu se mai poate!
      4
    • Nu am fost inca la o reprezentanta Volvo din Romania
      20

Please sign in or register to vote in this poll.

60 posts in this topic

eu zic sa stergem acest topic, nu mi se pare deloc concludent, in spatele tastelor fiecare poate vota cum vrea....

Doar o mica intrebare pentru andy, sincera si fara aluzii aiurea: de ce clientii sint rugati sa-si completeze opiniile despre service "in anonimitate" - sa nu cumva sa existe vreun moment de genul: "aaa, matale ai scris ca nu ai fost multumit cind ti-am schimbat aiurea niste piese sau esti nemultumit ca ai platit manopera pentru piese (piese decontate ulterior) chiar daca s-a dovedit a fi in urma unui diagnostic prost ? - lasa ca avem noi grija de tine acum..." ?

Repet, nu este nici o aluzie, doar simple ginduri.

Poate ca, in urma filtrarii urnei respective, se vor lua niste decizii mai aproape de oameni, de nevoile lor firesti. La urma urmei, este un beneficiu reciproc atunci cind un client vine increzator la un service unde stie ca nu va intimpina probleme stranii, nu ?

Fiecare poate vota cum vrea, dar cand ai 2000 de voturi deja stii despre ce e vorba in linii mari. 2000 da ? nu 30.

Motivul pentru care se recomanda sa fie anonime sondajele este ca un client sa fie impacat ca poate spune ce vrea fara sa plece cu gandul ca data viitoare cineva se va razbuna pe el. ( Si in anglia la facultate trebuia sa completez la sfarsitul fiecarui modul un sondaj despre profesor, si tot la fel se recomanda sa fie anonim)

Framedraw... eu pe tine nu te inteleg. Toata experienta ta cu Primus Auto s-a rezumat la momentul livrarii. Livrare pentru care noi nu am incasat nici un ban si s-a petrecut ca o favoare pentru tine, drept client de Volvo, nu client de Primus. De ce actionezi ca un frustrat? De ce simt eu o piatra indreptata spre mine? Din partea mea tu nu esti decat un om care nu stie ce vrea, vorbeste din auzite si nu esti in stare sa taci din gura cand nu esti intrebat.

Regula era simpla. Ai cumparat masina de undeva, o iei de acolo. Daca as fi in locul tau as fi EXTAZIAT si as ridica statui in piata victoriei pentru serviciul primit, fara sa platesc.

Realitatea sigur nu e atat de crunta dar probabilitatea ca situatia sa fie radical diferita este foarte mica,

Bai baiatule! Baga-ti mintile in cap! Clientul de Volvo nu sta toata ziua pe internet ca tine si nu are timp de pierdut. Cata minte sa ai sa spui ca daca au votat 30 de oameni, vocea lor este regula de aur ?

Spuneai mai sus ....

Interesul/scopul acestui sondaj e cel de a ne face o parere de ansamblu asupra serviciilor oferite de TOATE reprezentantele Volvo din Romania.

INCERCATI SA APELATI LA SERVICIILE REPREZENTANTELOR INAINTE DE A VA DA CU PAREREA !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ andy

1. poti sa ne zici si noua care e parerea (medie, statistica) a celor 2000 ?

2. tonul tau e un ton de superioritate. neadecvat. poti mai mult, e pacat sa te indispui.

3. te rog nu mai face remarci generale in legatura cu posesorii de volvo, nu-i cunosti indeajuns, si nici n-ai avea cum...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E prima mea reactie in aceasta polemica despre Primus, noi si Andy.

In primul rand, masina mea fiind de firma pana acum o luna, timp de 5 ani a avut toate reviziile facute la Primus, un singur om a lucrat la ea si pot sa zic ca am fost multumit de ceea ce mi-a facut, si de modul in care am fost servit (poate ca deja ma cunosteau oamenii, nu stiu daca asta e motivul sau nu). Deci cat timp reparatiile au fost platite de firma totul a fost bine si frumos, acum ca este a mea, probabil ca datorita preturilor mari si chiar foarte mari la piese si manopera, ma voi reorienta.

Referitor la Andy, nu-l cunosc personal, nici nu-mi aduc aminte sa-l fi vazut pe acolo deci nu am nimic personal cu el, doar ca, citind mailurile in care era implicat am constatat cateodata o vehementa iesita din comun, uneori deplasata, care nu prea are a face cu ideea acestui forum. E drept ca unele mesaje sunt peste limita decentei care se doreste pe acest forum dar totusi Andy nu cred ca ar trebui sa riposteze la aceste mesaje. Ideea acestei sectiuni a forumului nu este sa dam cu pietre in unul sau altul si dupa aceea celalalt sa riposteze si sa zica " Ce i-am tras-o!".

Ideea este ca se doreste ca aceste probleme sa fie auzite de Primus, daca Andy este in management asa cum pretinde, sa le aduca la cunostinta celor cu putere de decizie si sa se faca ceva pentru a fi rezolvate, altfel ne pierdem timpul aiurea si chiar am putea desfiinta acest topic despre Primus. Ca doar n-om vorbi ca televizorul.... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am luat o decizie.

O voi supune intai aprobabii sefilor mei sidaca vor fi de acord (si nu vad de ce nu ar fi) voi face un direct-mailing catre clientii mei (sunt vreo cateva sute) in care le voi cere sa se inscrie pe forum si sa posteze despre experientele lor cu Primus Auto.

Daca aud vreo replica de genul "las' ca stim ca vei anunta selectiv clientii", voi voi irita rau.. sunt oameni pe forumul asta care ma cunosc destul de bine (zic eu) si care stiu ca atunci cand afirm un lucru sau demarez un proiect ma tin de el si am o abordare sincera. Clar?

Revenind...veti avea de-a lungul timpului testimoniale ale clientilor Volvo care au cumparat masini de la noi si le-au intretinut doar la noi. Veti avea testimoniale privind calitatea serviciilor, viteza de reactie si atitudinea angajatilor.

Un sfert din ei daca vor intra si vor posta aici eu ma declar multumit.

Vor posta si oameni care au avut probleme..unele chiar mari (deja am cateva nume in cap), daca care ne-au tratat ca niste oameni atunci cand au vorbit cu noi si care acum se declara multumiti de servicii.

Etc, etc, etc 

PS

Alex marim dimensiunile bannerului aluia ca iti generez trafic, tati !!  ;D

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil ca sunt putin naiv ca presupun ca toti cei care posteaza sa fie corecti in ceea ce spun.

Voua cum vi se pare raspunsul lui popicu si cel al lui framedraw? Sesizati o diferenta sau sunt eu singurul nebun?

Popicu spune clar si la obiect ca are o experienta placuta, si ca pe viitor o sa evite Primus Auto pentru ca i se par preturile mari. Foarte bine! E parerea lui si problema mea in adresarea nevoilor lui. Poate se poate face ceva sau poate nu. Cert este ca a apelat in trecut la serviciile noastre si acum are ceva de spus. Asta e ce conteaza pentru mine.

In clipa in care framedraw spune ceva legat de mine, fara sa ne cunoastem nu mai bine tace?

In clipa in care framedraw spune ceva legat de servicul ofert de primus fara sa nici o pretentie materiala/morala/contractuala din partea firmei, nu mai bine tace?

In clipa in care framedraw spune ceva legat de faptul ca Horia si-a pierdut o dupa-amiaza pentru un serviciu oferit care nu este inclus in job description, nu mai bine tace?

Atunci cu ce drept mai comenteaza?

Tonul meu nu este de superioritate ci de forumist indignat.

Cand vorbesc despre posesorii de volvo ma refer la toate tipurile de clienti. Vazuti prin trafic, vazuti in showroom, vazuti in service, vazuti la evenimente etc.

Cu totii stiti foarte bine ca volvo nu i se adreseaza oricui. Tigani si tarani in volvo, mai rar spre deloc. In schimb, vad si eu cine are Volvo. Pe langa oamenii familisti, care pot fi pretutindeni, ce mai vad?

Pai mai vad oameni de cultura, Dl Plesu, Dl Patapievici, profesori universitari, medici, directori de banci, top management in firme multinationale, oameni cu o anumita cultura si filosofie de viata. Acum spuneti-mi mie daca vedeti oamenii enumerati mai sus venind in service si zbierand in gura mare HOTII HOTII !

Ii vedeti pe acesti oameni aici pe forum? Eu zic ca nu ii vad nici macar pe volvocars.com

Am cerut o statistica a sondajelor de anul trecut si o sa va fac un rezumat cand o primesc.

Ps. Ieri au trecut pe la primus niste samsari de masini, cu S60uri reparate cu toporu. NU ma intereseaza parerea lor despre serviciile noastre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am votat: "Nu am fost inca la o reprezentanta Volvo din Romania", pentru ca nu am fost cu S40-ul meu batran prin nici una. Service-area o pot face si local, ca nu e Masserati :D

Daca aici intra si IATSA Brasov, pe acolo am fost cu alte ocazii/masini, si mi-au placut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite ca e unu mai nebun care s-a dus la reprezentanta cu o masina mai veche ca ta si... chiar de mai multe ori. :D

Am votat mediocru (cu plus), ca au fost ceva probleme dar per ansamblu am o parere buna... mai putin la capitolul "nota de plata"  ;D

Unde am fost eu, sunt f de treaba.

...Abia astept sa vad mersul in continuare al acestui topic.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

OFF TOPIC

Bai baiatule! Baga-ti mintile in cap! Clientul de Volvo nu sta toata ziua pe internet ca tine si nu are timp de pierdut.

@Andy: Prefer sa nu-ti raspund la apelativul "Bai baiatule". Sunt un utilizator normal de Internet si client Volvo in acelasi timp, la fel ca multi altii de pe acest forum. Culmea e ca singurul motiv pentru care nu am facut inca un demers catre Volvo este tocmai pentru ca sunt foarte ocupat dar stai linistit ca sunt destul de hotarat ca sa rezolv cumva si "problema" asta. Numai bine.

ON TOPIC

Nu vreau inca un topic in care sa ne comportam necivilizat asa ca hai sa-l inchidem. Lasam doar sondajul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pacat ca doar atat ai inteles din mesajul meu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si topic-ul acesta o ia pe aratura .....trebuie sa mai facem un sondaj sa vedem daca il inchidem sau nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Sa-mi exprim si eu o parere scurta... Chiar daca e blocat subiectul. De ieri am un S70 2.5T care a fost intretinut DOAR la Primus (Godfather stie despre care e vorba)... Cu toate acestea, ridic capota, un furtun atarnand agale cu un surub in cap, lipsa diverse prin ea, bujiile Champion (desi au fost schimbate la PRIMUS !!!), debitmetrul schimbat tot la Primus, insa H&Q, nicidecum BOSCH, capacul de la delcou uzat ca vai de el, si multe multe cleme rupte, senzor barometric lipsa, becuri de check engine si lambda scoase din bord. Revenita de 3 ori cel putin cu problema ARHICUNOSCUTA ABS & TRACS aprinse, sunt aprinse si in prezent. De asemenea tampon superior motor schimbat la Primus, CU FACTURA, acum mai putin de 6 luni, este in continuare rupt.

    Andy, m-am abtinut pana acum de la comentarii, dar ti-am prezentat o situatie concisa... si asta la PRIMA vedere, cine stie ce mai gasesc pe-acolo ! Poti da o solutie ?! Multumesc mult !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multam de unlock.

Revenind ontopic offtopic,

17/11/2003	INLOC PIESE PROF. 13693 M -- SET BURDUFE PLANETARA + CAP BARA STG +BIELA DIRECTIE + TAMPON SUP MOTOR --
03/03/2005	PROF 20288:INLOCUIRE ELECTROMOTOR
06/10/2005	REVIZIE 140000+INLOCUIT BUJII+CURTAT INJECTOARE+FILTRU COMBUSTIBIL
17/10/2008	"VERIFICARE COMPLETA MECANICA , VARIATII TURATIE LA RELANTI , VERIFICARE CVAT,ARTICULATII SCURGERI ULEI"	V.S70
21/01/2009	"VERIFICARE ABS (EXISTA O CONSTATARE MAI VECHE LA MOI UNDE S-A RECOMANDAT CALC ABS - CLIENTUL DORESTE SA FIE SIGUR DACA E VORBA DE UNITATEA"	V.S70

Fara suparare, dar asa cum ti-am spus si la telefon, singura confirmare pe care o ai ca acea masina a fost DOAR la Primus este verbala din partea vanzatorului :)

La ce vad eu din istoricul masinii, piesele inlocuite erau din 2005, adica acum 4 ani.Tamponul e din 2003. A trecut cam multa vreme de atunci si se pot intampla multe necunoscute.

Dar hai sa nu stricam frumusete de topic si sa discutam de astea face to face  ;)

P.s Masina e pimpin' 8) si sper ca nu te deranjeaza ca am facut istoricul masinii public. Daca da, da-i un edit si delete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Saru' mana ! Ma gandeam ca daca in 4 ani a facut doar vreo 5000km poate nu a mai schimbat bujiile... KM nu cred ca sunt dati inapoi totusi :) Factura de distributie am vazut-o cu ochii mei, deci aia a fost schimbata la voi, nu inteleg doar de ce nu aparea pe sumarul de interventii...  :evil5:

Oricum my baby's gonna have a new rotor and distributor cap and iridium spark plugs, si apoi om mai vedea ;D

On topic again

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am votat foarte buna pentru Bucuresti,din respect pentru Radulescu,cel de la p.s,receptia,s.a.Au cautat in calculator , au gasit si adus un ambreiaj complet cu pret putin mai mare decat discul singur.Apoi am apelat telefonic pentru informatii si le-am obtinut usor.Ca pretul este mare(sokx) este alta problema!Am facut prostia sa vopsesc masina la alt service,care avea pretul la jumatate fata de Volvo,dar calitatea pregatirii masinii,vopsirea metalizata fara cuptor ma vor face sa revin la ei pentru vopsire cum adun banii!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am votat si eu  – Mediocra. Au fost ceva probleme dar s-au rezolvat.

Am facut prostia sa vopsesc masina la alt service,care avea pretul la jumatate fata de Volvo,dar calitatea pregatirii masinii,vopsirea metalizata fara cuptor ma vor face sa revin la ei pentru vopsire cum adun banii!

Eu tocmai experienta asta neplacuta am avut-o , cu vopsitul.

Dupa ce masina, lovita fiind, a stat 16 zile in service pentru reparatii, am mers sa o ridic si surpriza a fost ca nu era bine vopsita bara fata, era plina de picaturi si “valureleâ€de vopsea ca si cum ar fi fost vopsita cu pensula. In plus , nici partile din fata ale masinii nu erau frumos asezate la loc, capota, bara fata, farul nu picau deloc frumos ca imbinare.

Pentru ca urma weekend-ul si ziua libera de 1 decembrie, am luat masina acasa si am readus-o in service a patra zi. A mai durat 3 zile pana a iesit bine vopseaua. Mi s-a spus la service ca de 3 ori au vopsit bara  ???

Dar, si la service, ca si la doctor sau contabil…unul mai bun, altul mai rau, in functie de ce experienta are fiecare…

In rest, reviziile au fost ok , prompte si fara probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am revopsit usa spate (nu va spun care) la brasov.

la intilnirea intermediara sa vedem daca stie cineva care din ele a fost revopsita....

recomand brasovul pentru vopsire !

Share this post


Link to post
Share on other sites

am revopsit usa spate (nu va spun care) la brasov.

la intilnirea intermediara sa vedem daca stie cineva care din ele a fost revopsita....

recomand brasovul pentru vopsire !

Pe mine chiar cu vopsitul m-au dezamagit cei de la brasov. Dupa ce ca mi-au pus alta culoare, au mai iesit si ceva valurele... plus ca au dat cu chit peste chit, care binenteles ca a crapat.

Oricum, le multumesc ca au incercat sa ma ajute, ca normal nu aveam ce cauta la ei cu masina mea fabricata inainte de 2000. Plus ca s-au oferit sa o vopseasca din nou.

Si plus ca... in alte locuri unde am mai fost pe aici prin Brasov, am avut de a face cu adevarate catastrofe!

Cum am spus... sunt de treaba la reprezentanta din BV. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai pocnit-o?

am gasit-o lovita in parcare. am facut-o pe casco.

fata usa+vopsit+schimbat spoiler fata+vopsit = 84.000.000 leuti. (exact cit rata anuala casco !!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

acu c-ati vazut-o, e ca e excelent vopsita ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci brasovul, daca vrea , poate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din Iasi. Am votat foarte bine exclusiv dupa criteriile acolo enuntate si anume:

Iasi, servire prompta, oamenii amabili. Intotdeauna suna a doua zi o tanti sa imi ceara personal parerea. Preturi cu totul si cu totul nesimtite, e incredibil ! Si vaselina pe tapiterie, ca adio . ATENTIE, in aprilie s-a deschis un dieselpoint undeva in curtea reprezentantei. Il recomand tuturor. Mecanic foarte bun, softuri la zi, lucreaza ingrijit si cu preturi absolut decente.

Brasov, IATSA revizie. Oameni amabili, dar pontajul se face pe baza timpului scurs intre inregistrarea momentului deschiderii si al momentului inchiderii comezii de lucru, chiar daca in acest interval mecanicul sta la masa sau pleaca dupa piese, etc. Oricum lucreaza mai ingrijit si la pret mai decent decit cei din Iasi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now