Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest AdixX

Cumpar Volvo S60 sau Volvo S80 !

78 posts in this topic

Mai bun decat al lui @alin_ux, la 7000 de euro nu o sa gaseasca.

S80-uri sunt mai ieftine... eu am vazut cateva in realitate dar nu mi-au lasat o impresie buna.

Parerea mea...  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am dat-o pe cea neagra, un S60 D5 din 2002 azi cu 9200 Euro. Era dotata si nu prea aveai ce sa-i reprosezi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bun decat al lui @alin_ux, la 7000 de euro nu o sa gaseasca.

S80-uri sunt mai ieftine... eu am vazut cateva in realitate dar nu mi-au lasat o impresie buna.

Parerea mea...  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu maxim 7000 de euro vrei masina premium, stare foarte buna de functionare si in plus si cat mai dotata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bun decat al lui @alin_ux, la 7000 de euro nu o sa gaseasca.

S80-uri sunt mai ieftine... eu am vazut cateva in realitate dar nu mi-au lasat o impresie buna.

Parerea mea...  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu cred ca adi are dreptate si sincer nici nu vad ce motive ar avea sa vorbeasca aiurea.din cate stiu eu si el cauta de ceva timp sa isi cumpere masina si cred ca e cel mai in masura sa iti dea un sfat,pe care eu l-as lua in considerare ( el fiind si un bun cunoscator al marcii si cred ca a "studiat" si piata foarte bine).banuiesc ca tu cand zici alte tari te referi strict la Germania.gandeste-te ca acolo chiar daca gasesti o masina cu 6000 euro tot te mai costa drumul plus taxa asta nenorocita de mediu,care este in jurul la vreo 3000euro ( asta la un d5 euro 3 ).si poate acea masina pe care o vei gasi nu va fi nici in stare perfecta si va trebui sa ii mai schimbi cate ceva + schimbul de filtre , ulei si distributie pe care tre sa le faci la orice masina proaspat cumparata ( aici e vorba de una sh ).eu zic sa te mai gandesti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@AdixX Tu realizezi cat de greu este pentru ceilalti sa-ti inteleaga postarile? Daca nu folosesti cratima, macar lasa si tu spatii intre cuvinte. La ce pretentii ai nu cred c-o sa-ti gasesti masina prea curand. In plus, esti constient ca masina aia trebuie intretinuta, mai si consuma benzina/motorina, se mai si strica? Poate ma insel, dar nu-mi creezi deloc impresia de om pasionat de Volvo. Vreun BMW n-ai gasit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avand in vedere si varsta, eu zica ca un S40 ar fi alegerea buna. Eventual 2.0T.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai, eu nush, la 7000 de euro ai oferta la un S60, intretinut de un pasionat de Volvo, coleg de forum unde poti citi toata istoria masinii, masina e un Volvo, adica ai toate dotarile "necesare" dupa cum spuneai mai sus + extra dotari, e inmatriculata, revizia facuta, ai la dispozitie tot suportul nostru in orice legat de Volvo-uri si nu numai si tu te arunci pe Autovit la masini cu preturi suspecte, cu preturi deasemenea suspecte.

Cei de aici au incercat doar sa te ajute sa faci o alegere buna, iar in caz ca nu stiai el o vinde deoarece noul Volvo XC60 pe care si l-a luat e pe drum ! Asa e Aline nu ?

mai studiati restul siteurilor de la noi si afara

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda aveti toti dreptate ...cat despre bety nu prea inteleg scopul mesajelor tale da in fine .... oricum creed ca pe a lui alin o s-o iau ! am vazuto azi si arata mai mult decat super bine ! e intretinuta nu are defecte din cate am vazut , merge bine totu e super ok ! creed ca raman la a lui ! aaaa da scuze pentru offtopic dar nu inteleg ce intereseaza pe alti daca am bani s-ai bag benzina sau nu sau so repar sau nu ?? (poate o iau si o pun in rama :D glumeam)...oi avea eu 18 ani dar nu sunt pararel cu masinile ....!!! ma pricep cat de cat la ele si sunt constient de faptu ca trebuie intretinuta si bagat bani in ea mai mult sau mai putin ! si cu bmw ?are fratele bmw 525! si sincer bmw e de fitza ! ceea ce mie numi place !!! iati tu bmw daca vrei !  :P eu raman la volvo ...!!!!!!!! si creed ca a lui alin este printre cele mai bune si ca pret si intretinuta , etc ! asa ca o sa raman la a lui !! sper sa nu o vanda pana reusesc sa fac rost de restu de bani !! ;D;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce a evoluat omenirea. La 18 ani iti iei Volvo S60...nu-i rau deloc. Prima mea masina la 18 ani a fost un VW Broasca, la care am muncit un an sa o pun la punct. A, si eram smecher, aveam masina  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce a evoluat omenirea. La 18 ani iti iei Volvo S60...nu-i rau deloc. Prima mea masina la 18 ani a fost un VW Broasca, la care am muncit un an sa o pun la punct. A, si eram smecher, aveam masina  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

mei asta e ! preturile scad ! decat un cotetz de logan ? ca asta vroia taicamiu ! :)) oricum cam 80% din pretul masini va fi platit de mine ! restu ma mai ajuta taicamiu ...! dar in timp ai voi returna si restu de bani ! deci o sa imi fie cam greu dar altfel e cand iti cumperi ceva pe bani tai te simti altfel decat ceva pe bani altuia! sincer nu sunt smecher si nu ma dau pentru ca nu sunt tipul aceela... si ce an era cand aveai tu 18 ani?

Share this post


Link to post
Share on other sites

sincer,si eu cred ca la experienta pe care o ai tu in ale sofatului,adica aproape zero,un S60 este cam mult.

mai bine daca tot vrei un VOLVO,un S 40 iti este mai mult decat suficient ;),iar la 7000 e,gasesti unul chiar foarte bun ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei las, acuma asta cu 18 e cu cantec, si la mine T5-ul e prima masina, si mai ales ca initial voiam un S60 T5.

Totul tine de caracterul si mentalitatea omului, parerea mea, poti sa dai 200+ cai si la un sofer si poti sa dai un 200+ cai si unui incepator, totul depinde de caracterul lor, ambii se pot da peste cap, ambii pot lua vieti nevinovate.

De invatat inveti. Cu cat e mai scumpa masina cu atat ai mai mare grija de ea, vorba unui amic :D:D.

Totul tine de mentalitate, daca ai grija de masina si de tine si de altii poti sa ai 1000 de cai sub capotam sau poti sa ai 45 si sa iei vieti nevinovate.

Parerea mea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei las, acuma asta cu 18 e cu cantec, si la mine T5-ul e prima masina, si mai ales ca initial voiam un S60 T5.

Totul tine de caracterul si mentalitatea omului, parerea mea, poti sa dai 200+ cai si la un sofer si poti sa dai un 200+ cai si unui incepator, totul depinde de caracterul lor, ambii se pot da peste cap, ambii pot lua vieti nevinovate.

De invatat inveti. Cu cat e mai scumpa masina cu atat ai mai mare grija de ea, vorba unui amic :D:D.

Totul tine de mentalitate, daca ai grija de masina si de tine si de altii poti sa ai 1000 de cai sub capotam sau poti sa ai 45 si sa iei vieti nevinovate.

Parerea mea

Share this post


Link to post
Share on other sites

@AdixX Pai sa-ti explic scopul mesajelor mele: am eu un sentiment ca o sa vina un moment in care o sa vrei s-o treci pe gaz, o sa-i faci reviziile si reparatiile la "baieti" etc. Am o problema mare cu atitudinea ta, nu cu varsta sau experienta. Fiind un fan al marcii ma intristeaza ca unele masini ajung pe maini mai putin bune. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@betty: daca n-ai o dovada, nu mai necaji baiatul :) Nu e relevant faptul ca scrie cu sau fara cratima, cui ii obosesc ochii ce-i drept, nu e obligat sa citeasca TOT forumul :) Din cate vad eu, si-a cerut scuze unde a gresit si mentine o atitudine decenta, iar scrisul e singura lui problema. Nu facem educatie pe forum, cine oboseste citind poate trece mai departe. Fiecare am avut "era" lui de IRC :)

Hai sa revenim la topic !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Midnight Caller

Ok, sorry  :P Am terminat cu baiatul, nu-l mai necajesc  :D Nu citesc tot forumul, am vrut sa-i citesc raspunsul adresat mie, dar m-am enervat pe la jumatatea postului si am simtit nevoia sa-l necajesc si mai tare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@AdixX Pai sa-ti explic scopul mesajelor mele: am eu un sentiment ca o sa vina un moment in care o sa vrei s-o treci pe gaz, o sa-i faci reviziile si reparatiile la "baieti" etc. Am o problema mare cu atitudinea ta, nu cu varsta sau experienta. Fiind un fan al marcii ma intristeaza ca unele masini ajung pe maini mai putin bune. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@AdixX: Eu cand aveam 18 ani, tu aveai 2 ani. Dar nu asta e important. Pe vremea aia, altele erau valorile, banii, pretentiile. Am inceput cu Broasca, cind nici un alt prieten nu avea masina. D-aia eram smecher ... Asa cum spune si Betty, pentru un Volvo trebuie sa cheltui ceva. Oricum ia-l si convinge-ne ca este fun Volvo. Macar incearca sa scrii si tu corect. De-abia ai terminat liceul, ce naiba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@AdixX: Eu cand aveam 18 ani, tu aveai 2 ani. Dar nu asta e important. Pe vremea aia, altele erau valorile, banii, pretentiile. Am inceput cu Broasca, cind nici un alt prieten nu avea masina. D-aia eram smecher ... Asa cum spune si Betty, pentru un Volvo trebuie sa cheltui ceva. Oricum ia-l si convinge-ne ca este fun Volvo. Macar incearca sa scrii si tu corect. De-abia ai terminat liceul, ce naiba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hehe, dragule Adi, din pacate masina nu merge doar cu caroserie :) Poate sa fie lux pe dinafara si putreda pe dinauntru, asa ca gandeste-te si la bucsi, distributie, planetare, si orice mai poate pica in jur de 200.000km ! Si alea "e" scumpe ! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites