rushenescu

Despre cocalari

49 posts in this topic

De parca nu se cunosteau aceste realitati, dar unii le traieste si le impartaseste. E un adevar pe care noi il ignoram.........

“Dragi cocalari,

Ati castigat. Voi si ai vostri v-ati fu..t nevestele prost (caci numai prost puteti) si iata ca samanta voastra mizerabila da rod. Ne acaparati. Ati reusit sa va “educati†progeniturile hidoase in spiritul kitch-ului, mitocaniei, nesimtirii, manelismului infect…

Felicitari! Romania e pe cale sa devina a voastra. Dar atata timp cat inca mai putem si noi respira/vorbi/privi, dati-ne voie sa radem de voi. Dati-ne voie sa va ironizam. Nu va fie teama. Sunteti pe drumul cel bun si in curand veti ajunge indeajuns de puternici incat sa-i luati pe astia ca mine si sa-i dati la lei.

Pana atunci insa…

- cojile de la semintele scuipate pe asfalt nu dau rod. Nu incoltesc! Va jur! Stiu ca voi nu ati prea mers pe la scoala dar credeti-ma pe cuvant ca am facut biologie in liceu. N-o sa creasca niciodata floare sau bostan din ciment. Asa ca folositi un cornet.

- daca folositi cornet (putin probabil) va imploram sa rupeti foi din Manele magazin ca Marin Preda si Eminescu n-au nicio vina.

- tricoul mulat se poarta pe un corp perfect. Stiu ca in lumea voastra perfect inseamna atat mers la sala si inghitit steroizi cu pumnu’ ca ghiolbanu cat si burta de bere si ceafa plina de slana. Noi insa ne facem datoria…

- Nu ne deranjeaza ca ascultati manele atata timp cat “ascultati†nu se transforma in “ascultamâ€. Orice aparat de redat muzica are un buton pe care scrie volum…

- Stiu ca banii sunt singurul vostru Dumnezeu si daca ai bani esti “de valoare†dar exista niste chestii de noi le platim si ele se numesc impozite la stat. Stiu ca un manelist de-al vostru ii face “printesei lui†inmormantare de 50 de mii de euro fara sa-l intrebe cineva despre provenienta banilor dar daca reprezentatntii vostri conduc finantele, politia si justitia din Rromania, puneti-ne si noua o vorba buna… Multumim anticipat.

- va rugam mult sa nu mai filmati videoclipuri la opera. Noi v-am dat televiziunile, lasati-ne la schimb opera si teatrele!

- “De puta madre†inseamna “p*** ma-tiiâ€. Ne bucuram ca majoritatea purtati tricouri cu aceasta sintagma. Inseamna ca mesajul nostru a razbatut pana la voi.

- Ne aratam realmente ingrijorati de aceasta cumplita molima care a cuprins intreaga comunitate cocalareasca si anume foto fobia. Stim ca medicii nu sunt de-ai vostri ca nah, au facut scoala multa ai dracu’ tocilari, dar puteti apela cu incredere. Probabil e ingrozitor sa fii nevoit sa porti ochelarii de soare si-n baie…

- Suntem incantati ca ati invatat sa folositi gen “Photo shopâ€. Nimic nu e mai frumos decat sa vezi o minune carliontata, in rochie de leopard si 5 kile de aur pe prima pagine din “The sunâ€. Si suntem incantati ca in pozele de Hi5 va inconjurati de stelute, brizbrizuri…

- Faptul ca reusiti sa manevrati cate 3 telefoane mobile in acelasi timp este o calitate demna de homo sapiens. Deci iata ca teoria lui Darwin se sustine…

- pantofii cu botul ridicat semnifica ceva religios? Sau e chestie de potenta?

- Tunningul cu geamuri fumurii, evacuare zgomotoasa si parasolar cu mesaj nu e foarte indicat. Stim ca trebuie si cocalarul sarac sa aiba o ocupatie dar…

- Apreciem faptul ca mergeti toti pe scutere fara casca! Ne dati sperante… Dar va atragem atentia ca atunci cand pe un motor sau pe o motoreta sau pe o bicicleta sau pe un scuter se afla un el si o ea dintre care el are casca si ea nu, se traduce prin : “Mori fa in mortii ma-tii!†Ma rog… Asta nu le deranjeaza pe femeile din Romania intrucat aceasta atitudine reprezinta o normalitate in relatia dintre sexe in tara noastra.

Ar mai fi multe de spus dar daca ai parcurs aceasta “scrisoare†inseamna ca deja ai citit de doua ori mai mult decat toata familia ta in intreaga ei existenta.

Nu vreau sa te obosesc.

Ne vedem la mall,

Cu drag, Mihai Bendeacâ€

In urma carui eveniment s-a nascut scrisoarea asta...“Am plans de ciuda ca ne vor strivi viseleâ€

Vineri seara am oprit la o benzinarie ca sa alimentez scuterul (folosesc rar in perioada asta “decaportabila†caci cu motoreta e mai simpla viata in oras). Pun eu 3 litri fara plumb si intru sa platesc. In fata mea, o doamna. Achita. Scot si eu banii din buzunar si n-apuc sa-i intind ca in incinta patrunde val-vartej un cocalar la vreo 40 de ani. Tricou Adidas, bermude Adidas, papuci Adidas, sapca Adidas, creier Adidas. “- Cine p..a mea si-a lasat motoreta aia la pompa ca a incurcat tot acolo?!†“- Eu. Dar de ce am incurcat?!†(Ma recunoaste dar dupa 3 secunde de pauza se decide sa nu lase garda). – Pai de ce-ai lasat-o acolo?! _ pai unde s-o las? Daca eram cu masina unde o lasam pana achitam benzina?! Benzinarul intervine si el : “-Cu ce a incurcat domnule?! Plateste si pleaca†“- Pai ce p..a mea baaaaa!!! Am ajuns sa stau ca prostu’ dupa o motoreta?!†Eu zic : “Pai cine va pune? Stati ca desteptu’…†“- Ma iei la misto?! Ce p..a mea!!!†Ies afara. Masina ghertoiului, un BMW X6, era parcat la 3 milimetri de scuter. Zice : “Poate mi-o zgariiâ€. Nu i-am zgariat-o. Am plecat si m-am oprit dupa 200 de metri. Am tras pe dreapta si am plans protejat de casca. Da! recunosc! Am plans! Am plans pentru ca mi-am imaginat ce s-ar fi intamplat daca as fi fost un roman obisnuit si nu “vedeta†de la televizor. M-ar fi omorat? Am plans pentru ca astia vor ajunge atat de multi incat ne vor ingropa. Am plans pentru ca pe ala nu-l va intreba nimeni din ce bani si-a luat BMW-ul. Am plans de ciuda ca ne vor strivi visele. Am plans pentru frate-meu care are nesansa de a creste langa ei. AM plans pentru ca am ajuns la decizia de a nu avea copii

vreodata caci nu vreau sa traiasca in lumea astora. Caci lumea va fi a lor! Nu va mintiti! Nu va amagiti! Va fi lumea lui Salam si a lui Guta! Lumea camatarilor, smenarilor, manelistilor, cocalarilor, burtosilor, nesimtitilor. Pentru ca nevestele si gagicile astora sunt mereu gravide! Pentru ca fiecare au cate 4-5 copii.

Apoi m-am revoltat! Si m-am gandit ce mult mi-as dori sa am pistol legal

, cu permis, si de cate ori se intampla sa dau peste un animal ca asta sa trec pe langa el si sa-l injur in soapta de mama. El va lua foc si ma va lovi. Eu scot pistolul si poc! Direct in cap! Legitima aparare.Cat despre faptul ca astia fac copii, cu regret va spun ca usor-usor devin extremist in cel mai dur sens al termenului…â€

Edited by HEIMÐALLR
Limbaj obscen

Share this post


Link to post
Share on other sites
:crybaby:  Trist dar adevarat si dureros de adevarat.  :violent1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-ai luat cuvintele de pe taste  ;)

Exact asta vroiam sa scriu si eu!Dar nu este nici o problema!Daca nu ii putem invinge,plecam cu totii din tara!Nu poate sa fie asa de greu sa devi cetatean al unei tari culturalizate!Poate o sa se inventeze Azilul Contra Prostiei....poate :'(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este simplu sa pleci din tara. Adevarata proba de curaj se da aici, zi de zi printre ei.

PS Si mie imi vine sa plang dupa ce am citit  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi-au dat lacrimile.  :( De ciuda, nervi - am si citit-o cu fiica mea linga mine si nu e de colo, believe me. In alta parte, unde? Cum zice italianul "tutto il mondo e un paese" adica tot pamintul e o tara. Chiar asa e ... din pacate. >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate si eu am ajuns sa gandesc la extreme :(. Pistol legal si poc 1, poc 2, poc 3! Sunt convins ca nu as avea remuscari! Daca nu as fi fost deja insurat si cu copil pe vremea cand a aparut specia asta, in mod sigur alegeam calea sa-mi fac un scop din a gauri din astia!

p.s. Chiar astazi m-am luat la bataie cu "acest gen de specii" intr-un oficiu postal. Surprinzator lumea (iar apoi politia) a fost de partea mea....Dar data viitoare poate nu mai am acelasi noroc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu e vina lor ca sint cum sint. a noastra e vina, in totalitate.

e de plins, intr-adevar...

solutia: educati in spiritul culturii pe oricine prindeti.

si voi stiti: sint destule metode si metodologii de a educa....

ca exemplu : fortarea unui cocalar sa se comporte civilizat nu se face prin legi, se face de catre cei care se simt lezati.

in cazul tau, probabil, as fi cerut ajutorul si, tot probabil, as fi reusit sa-i dam o lectie papagalului. cereti ajutorul , nu va fie rusine, si poate mai avem o sansa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

faptul ca ai ales acest forum sa-ti spui pasul ma onoreaza si pe mine si , sint sigur, pe majoritatea dintre noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu @rushenescu a patit asta ci celebrul Mihai Bendeac . http://mihaibendeac.wordpress.com/

Oricum si eu am aceeiasi scarba de cocalari ca si el . Efectiv imi este sila sa ies in Plaza la un film , toti taranii care au vandut munca lu maica-sa , taica-su , bunica-sa , bunca-su sunt (dupa mintea lor ) cei mai tari nene ca au ics 5 si 6 , ramane sa vedem peste vre-o 7 ani ce o sa mai fie . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astia de care zici tu Vadime, au inceput sa se duca dracu' de-acu. Peste 7 ani o sa fie probabil spinzurati... sau muncitori cinstiti la fabrica  ???

Raman cocalarii aia de care zice Bendeac pe care nu stiu ce  si cine o sa-i termine ... sau educe vorba lui Iurlix .

Nu @rushenescu a patit asta ci celebrul Mihai Bendeac . http://mihaibendeac.wordpress.com/

Oricum si eu am aceeiasi scarba de cocalari ca si el . Efectiv imi este sila sa ies in Plaza la un film , toti taranii care au vandut munca lu maica-sa , taica-su , bunica-sa , bunca-su sunt (dupa mintea lor ) cei mai tari nene ca au ics 5 si 6 , ramane sa vedem peste vre-o 7 ani ce o sa mai fie . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e momentul maxim de glorie pentru : " legea Tiganeasca"..... mama mamii lor de " carnatzi"... c at despre rezolvarea cu puscociu cu regret va spun ca in martie 2007, gestul meu de a ma apara de astfel de creaturi , cu toata legitima aparare, tot eu am platit gestul " nesimtit" de a ma apara de 4 cocalari/ciori care tabarasera cu batele pe mine si pe masina mea, ca am avut tupeul sa- i sicanez la o depasire ca pentru ei nu exista distanta fata de vehicolul din fata. Explicatia politistilor : nu am voie sa il folosesc pe domeniul public. Pai atunci de ce p''''a mea il mai am?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi mergeam linistit la o inghetata cu amicul meu, ajung intr-un sens giratoriu si a trebuit sa fac o manevra si sa accelerez si normal, imediat ( credca sunt dinastia care abi asteapta sa vada unu care accelereaza ) vine un cocalar cu un Mercedes 420 CDI in spatele meu, eu aveam deja 110, si flash-uri, dipserat sa ma dau la o parte ca el este tare, m-am dat din respect pentru masina ca are 300 HP dar el sa dovedit un cocalar.

Ma dau la  o parte, trece de mine, in fata o Dacia 1310 saraca la maxim mergea credca daca eu aveam 110, nu se da la o parte sau nu apuca, asa ca domnul cocalar o ia peste linia dubla continua, ajunge in fata Daciei si nu credeti ca incetineste la 80 si isi vede de drum, mvai cat nu ii suport pe astia.

Vrei domnle sa mergi rapid ? bine, te las dute, dar astia care tot se umfla in pene sa te depaseasca apoi sa mearga cu viteza si mai mica decat mergeai tu sunt niste cretini iesiti din comun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

un topic foarte interesant chiar m-a lasat uimit mai aveam un pic si plangeam si eu, rar tara ca a noatra si prea multi nemsimtiti si hoti. Nu e de mirare de ce as vrea sa evadez sa nu mai aud nimic de aici, mi s-a scarbit. TRIST.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt. a nu mai deschide alt topic, postez aici fiindca ating cam acelasi subiect.

AlexandruTocilescu (regizor): "Scrisoare către Å£ara mea"

Nu-mi iubesc Å£ara. Trebuie să fie aÅŸa, din moment ce nu-mi vine decît să vorbesc urît despre ea. Să-i spun vorbe grele în fiecare oră, în fiecare dimineaÅ£ă, cînd întîrzii cît pot de mult întîlnirea cu oamenii, locurile, serviciile , televiziunea, pîinea, mirosurile, maÅŸinile, culorile, limba ei.

Am obosit de Å£ara asta. Am obosit de Å£ara în care cei care conduc mă cred prost ÅŸi-mi spun "omul simplu, de pe stradă", omul căruia se simt datori să-i explice cum stau treburile, într-un limbaj gîngav, analfabet, ca acela folosit de adulÅ£ii inculÅ£i, pentru a răspunde gîngurelilor unui bebeluÅŸ.

Am obosit de Å£ara în care nimic nu este ceea ce pare: un site colorat cu multe promisiuni al unei grădiniÅ£e private e doar un paravan în spatele căruia  se află o clădire care-i adăposteÅŸte pe preÅŸcolari de ploaie cît timp părinÅ£ii se află la serviciu (altfel, educatoarele îÅŸi roagă  colegele de breaslă mai  norocoase, de la alte grădiniÅ£e, să fure plastilină ÅŸi creioane).

Avocatul care-mi promite că va cîştiga procesul n-are niciodată chitanÅ£ier pentru banii pe care-i dau ÅŸi nici argumente în instanÅ£ă. Nici ÅŸefa firmei de recrutare nu- mi dă chitanÅ£ă pe banii primiÅ£i, pe care i-am dat soÅ£ului ei, venit la întîlnire în trening, într-o staÅ£ie de autobuz. Atunci s-a desfăÅŸurat ÅŸi ultima  secvenÅ£ă de colaborare, fiindcă plata taxei n-a fost urmată de nici o invitaÅ£ie la un interviu. Editura la care s-a angajat prietena mea, editură foarte renumită, scoate cărÅ£i de filozofie de pensionar trist, de jucător de table fără noroc ÅŸi literatură erotică, pe lîngă care graffiti-urile din WC-urile ÅŸi gările publice sînt suave declaraÅ£ii de amor.

  Iar patronul te felicită dacă ai reuÅŸit să-i promovezi cărÅ£ile doar printre cei sau, mai bine zis, cele cu care încă nu s-a culcat. Că aÅŸa, ar fi putut s-o facă ÅŸi el... Profesoara de franceză a nepotului meu miroase a vodcă, profesorul de religie nu-l lasă să iasă în timpul orei să facă pipi, iar cea de fizică pleacă în Grecia din două în două săptămîni (plus în vacanÅ£ele ÅŸcolare). RedacÅ£ia la care m-am angajat are două birouri pentru redactori - unul pentru făcut sex - ÅŸi un art director care ilustrează un articol despre cartea Golful francezului cu două fotografii: una cu o lagună ÅŸi cea de-a doua cu un francez. Anonim. Adică nu ÅŸtim dacă e francez, dar are bucle pudrate de secol XVIII ÅŸi zîmbeÅŸte tîmp spre obiectiv. Fotografie pe care a schimbat-o, la insistenÅ£ele mele, multe, năduÅŸite, cu o imagine portocalie a unei corăbii în apus de soare. Pentru lagună n-am mai avut suflu. Åži nici pentru corabie. Redactorul-ÅŸef spune că-i genial, că face ÅŸi art ÅŸi e ÅŸi director, că numai el poate să aplice, în Photoshop, ghiocei pe  rochia vedetei ÅŸi numai el poate să ilustreze un reportaj despre copiii orfani cu un copil cu ursuleÅ£ în braÅ£e  ÅŸi clipul Nokia - cu mîini înlănÅ£uite. Din cauza lui, întreaga redacÅ£ie ÅŸi-a dat demisia. A rămas doar redactorul-ÅŸef. Isteric ÅŸi nefericit. Din cauza celor care au pregătit o conspiraÅ£ie împotriva lui.

Am obosit de Å£ara care-mi spune că orice speranÅ£ă are rădăcini firave ÅŸi că orice opÅ£iune sinceră, onestă se dovedeÅŸte a fi cretină. Am obosit ca din patru în patru ani să aleg prost, împreună cu alte 22 de milioane de locuitori, de oricare parte a baricadei am fi. Am obosit să sper că cel care se numeÅŸte ÅŸef de guvern sau preÅŸedinte de Å£ară sau măcelar sau avocat sau cîntăreÅ£ chiar se pricepe la ceea ce diploma, votul, discursul spun că se pricepe.

Am obosit de Å£ara care mă transformă în victimă sau complice. ÃŽn victimă, fiindcă oricît de multe rele s-ar  întîmpla în Å£ara asta, oricît de multă corupÅ£ie ne-ar tăia răsuflarea cu duhoarea ei, statul, legile, funcÅ£ionărimea, judecătorii, DNA-ul, Guvernul, Parlamentul par cu toate că există într-un univers  diafan, paralel cu al nostru, din care aruncă, din cînd în cînd, o ocheadă către noi, să ne supravegheze. Să ne certe că n-avem răbdare să ajungă ÅŸi la noi bunăstarea. Să ne dojenească, cu glas de domnu' Trandafir acrit, pentru iresponsabilitatea cu care le cerem imposibilul, în condiÅ£iile unei moÅŸteniri grele.

Am obosit să fiu victima statului care mă fură la facturi, la impozite sau în justiÅ£ie, victima patronilor  care mă pot exclude din organigramă din trei Å£ipete ÅŸi două semnături, victima poliÅ£iÅŸtilor care mă roagă să nu reclam furtul din buzunare.

  Orice protest este inutil. Orice gest de solidaritate, orice iniÅ£iativă care m-ar putea transforma în cetăÅ£ean sau concetăÅ£ean, în  membru al unei comunităÅ£i rezidenÅ£iale sau al unei organizaÅ£ii se fîsîie în faÅ£a privirilor nepăsătoare, a replicilor de tipul "c'eÅŸti copil?" sau "mă laÅŸi?!" sau a celor care transformă  iniÅ£iativa în afacere profitabilă pentru ei ÅŸi dezastruoasă pentru beneficiari. Iar renunÅ£area mă face  complice cu cei care acceptă ca lucrurile să meargă prost, din neputinÅ£ă, din interes, din indiferenÅ£ă.

Sînt complice, prin tăcere, cu toÅ£i impostorii, mincinoÅŸii, neisprăviÅ£ii, hoÅ£ii, de care depind, într-un fel sau altul, în bătăliile mele mărunte, de zi cu zi.

Am obosit de Å£ara unui singur televizor, a unui singur program în care se amestecă, de-a valma, senzuale cu securiÅŸti nejudecaÅ£i, brăilence cu analiÅŸti obosiÅ£i, discuÅ£ ii lălîi despre salarii enorme, furt la  factură, poliÅ£iÅŸti beÅ£i, judecători mituiÅ£i, miniÅŸtri penali cu breaking news-uri împotriva cărora tot românul moÅ£ăie:  învîrteli, băÅŸcălii, ogici, ciumace, anchete de doi ÅŸi un sfert, morÅ£i de trei parale, incesturi de patru stele.

Am obosit să aud sau să citesc comentarii lungi, strivite de ură sau înmuiate de slugărnicie, ale jurnaliÅŸtilor obosiÅ£i din presa românească. Am obosit de vorbe grele de prostie, nesimÅ£ire, ipocrizie, inepÅ£ii, vorbe care nu mai interesează pe nimeni, vorbe caraghioase, care-i transformă pe toÅ£i ciutacii, dumitreÅŸtii ÅŸi morarii în bufoni disperaÅ£i ai orelor tîrzii de televiziune.

Am obosit să văd societatea civilă, care face curat în universităÅ£i ÅŸi alegeri, înghesuită pe liste de alegeri europarlamen tare ale unui partid majoritar. Am obosit să aud că singurul lucru pe care-l avem de opus alegerii fiicei preÅŸedintelui în Parlamentul European este pluralul nefericit "succesuri". Am obosit să văd susÅ£inători sinceri ai preÅŸedintelui, care vor salariu de jurnalist  independent. Am obosit să văd jurnaliÅŸti independenÅ£ i care devin guvernatori interesaÅ£i.Am obosit să-l aud pe ministrul Culturii Å£inînd-o langa cu explicaÅ£iile despre pleaÅŸcă ÅŸi iubire de preÅŸedinte.

Am obosit să văd reportaje cu oameni care mănîncă din gunoaie, copii violaÅ£i, preoÅ£i care Å£in liturghii  erotice, puÅŸtile lui Michi Åžpagă, termopanele lui Adrian Năstase, oameni care se împerechează cu oi, Å£ărani care tasează pămîntul cu obuze încă detonabile, pensionari care se străduiesc să prindă două porÅ£ii de sarmale de 1Decembrie, Å£igănci care-ÅŸi arată popoul poliÅ£iÅŸtilor, ÅŸoferi beÅ£i, criminali filmaÅ£i în circa de poliÅ£ie, înmormîntări în direct, sicrie fotografiate  cu mobilul, ÅŸtiri animate despre ficatul de 20 de kilograme al unui cîntăreÅ£, oameni urcaÅ£i pe cruci  ca să vadă mai bine groapa, cozile isterice de Sfînta Paraschiva ÅŸi de Izvorul Tămăduirii, proteste pe  marginea balconului sau a macaralei ÅŸi comentariile  profesioniÅŸtilor care încep cu: "Ce efect poate să aibă violul asupra unei fetiÅ£e de 12 ani?". Mă obosesc profesioniÅŸtii televiziunilor, chiar ÅŸi fără comentarii.  Fiindcă sînt aceiaÅŸi. Åži apar des. Foarte des. ÃŽn Å£ara asta nu mai există un psiholog cumsecade, un profesor eminent, un cîntăreÅ£ talentat, un analist respectabil, un preot cu har, un poet înzestrat: toÅ£i devin vedete ÅŸi, în clipa imediat următoare, descoperă că au văzut idei. Despre orice altceva decît meseria pe care altfel ar fi putut s-o practice onest ÅŸi din care să aibă un venit regulat.

Mă obosesc emisiunile care-mi promit că vor dezbate soluÅ£iile anti-criză ÅŸi în care invitaÅ£i ÅŸi moderatori ajung să vorbească despre beregate, prostănaci, caraghioÅŸi, ÅŸobolani rozalii,  lupta dintre fata preÅŸedintelui ÅŸi intelectuali, despre insinuările cutărui senator,despre sforăitul  din Parlament al nu ÅŸtiu cărui deputat, despre nepoate de senatoare care sînt de fapt amante de miniÅŸtri. Am obosit  să văd feÅ£e lungi de jurnaliÅŸti care anunÅ£ă, cu acelaÅŸi ton grav, de început de apocalipsă, ÅŸi că se  măresc facturile, ÅŸi că s-a dus dracului rapiÅ£a în Alexandria ,ÅŸi că Mutu are tendonul rupt. Sau că nu-l mai are deloc. Am obosit să aud de mitică-de-la-ligă, naÅŸu-sandu, meme-stoica, galactici, jucători titraÅ£i, distracÅ£ie-pe- cinste.

Am obosit să ÅŸtiu că din atîtea cazuri de malpraxis în medicină, un singur doctor a fost condamnat pentru viol. Mă oboseÅŸte Mihaela Rădulescu, ÅŸi cei care o combat, ÅŸi cei care o apără.Mă oboseÅŸte oricine comentează un film, o carte, un spectacol, mai departe de rude, prieteni sau părinÅ£i, fără să poată arăta vreun act, o diplomă, care  să-i confere acest drept.Am obosit să mă tot întreb cine este cel sau cea care apare pe prima pagină a  tuturor ziarelor, fără să reuÅŸesc să-mi amintesc vreo ispravă, bună, rea, dar în orice caz extraordinară, care să merite măcar efortul scanării fotografiei lor.

Am obosit să văd că patroni de firme de salubrizare îÅŸi dau cu părerea despre expoziÅ£ii de artă, că pe Wikipedia Mircea Badea este actor român, că Monica Tatoiu are răspuns pentru orice - de la încălzirea globală, la cum nu trebuie să renunÅ£i la speranÅ£a de a avea orgasm. Am obosit ca, la douăzeci de ani de la RevoluÅ£ie, să-i înjur tot pe Iliescu, Năstase, Văcăroiu, Åžerban Mihăilescu, Viorel Hrebenciuc, TalpeÅŸ, Mitrea, Vadim Tudor, Voiculescu, Adrian Păunescu etc. Am obosit, de fapt, să nu am încredere în nimic ÅŸi nimeni.

Am obosit să scriu acest protest. Nu va folosi la nimic. M-am gîndit, la un moment dat, să le cer  oamenilor obosiÅ£i ca ÅŸi mine să iasă în stradă. Dar am în faÅ£a ochilor imaginile filmate la  diferite proteste: pancarte ÅŸi lozinci analfabete, revendicări haotice ÅŸi isterice, feÅ£e tîmpe în fundal care transmit salutări familiei, sindicaliÅŸti mîngîiaÅ£i pe frunte de opoziÅ£ie, trecători plictisiÅ£i ÅŸi amintiri duioase despre concediile la mare din vremea fraÅ£ilor PetreuÅŸ ÅŸi  a Daciilor în rate.

Am obosit de Å£ara în care nu se întîmplă nimic. De Å£ara care m-a făcut să privesc cu lehamite drepturi la care am tînjit ani mulÅ£i ÅŸi grei în comunism. Mie, omului simplu de pe stradă, mi-e lehamite de dreptul meu de a vota. De dreptul de a fi informat. De dreptul de a protesta. De dreptul ÅŸi obligaÅ£ia de a-mi apăra Å£ara. De dreptul de a mă asocia liber în partide politice, în sindicate, în patronate ÅŸi în alte forme de asociere. De dreptul de a avea acces la tratamente corecte în spitale.

De dreptul de a fi egal cu ceilalÅ£i români în faÅ£a justiÅ£iei.

De aceea spun că nu-mi iubesc  Å£ara .Mi-a mai rămas,totuÅŸi, un singur drept: acela de a circula liber în străinătate. De a emigra. Poate c-a venit timpul să-l folosesc.Åžtiu bine că nici acolo nu umblă cîinii cu covrigi în coadă. Sper doar ca acolo, într-o limbă străină ÅŸi pe străzi curate, să am timp să mi se facă dor de Å£ara mea. "

Acest articol reprezintă într-o formă concisă ÅŸi condensată exact lucrurile pe care le gândim toÅ£i cei dezamăgiÅ£i, declară invitatul Alexandru Tocilescu, care a mai adăugat că  media românescă e vinovată pentru genocid cultural.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este foarte intresant de observat ca toate forumurile,discutiile  sant pline de astfel de pareri.  Toate aceste pareri sant despre sine. Eu m-am saturat, eu nu mai suport.. Toti folosim persoana I , excluzandu-ne rusinos din aceasta mocirla. Si santem peste tot nemultumiti. La metrou, la munca, pe un forum auto, pe strada chiar si la o terasa la bere unde urlam cu mandrie ca ne-am saturat si ca ne-am duce in vest. De curiozitate, luati orice topic din sectiunea Cafenea si observati ca cel putin jumatate din el este plin de resemnare si dispret fata de cam tot ce ne inconjoara. Eu n-am intalnit UNUL care sa zica ca a gresit, ca a fost cocalar, ca a injurat azi in masina. Toti insa ar vrea sa plece spre mai bine, spre civilizatia atat de mult dorita, spre oamenii care sant demni sa-l aibe in preajma, spre tara care il merita. UNUL nu se gandeste ca daca nu-i convine ar trebui sa faca ceva, sau sa taca dracului din gura!

Ce a scris domnul regizor acolo este foarte adevarat si dureros. Insa imi poate spune mie domnul Tocilescu ca el nu a facut nimic din ce acuza acolo vreodata? Eu unul, nu-l voi crede daca imi spune ca e curat. Cum mi-e la fel de greu sa cred (si dau exemplul VOLVO CLUB pentru ca mi-e cel mai la indemana,dar el ramane doar un exemplu oarecare)  ca ne-am gasit toti pe forumul Volvo care NICIODATA: nu au dat o spaga, nu si-au urmarit interesul personal, nu i-ar trage-o colegei de birou chiar daca e insurat, nu au prestat vreo munca fara sa  dea chitanta pe banii primiti, nu alearga dupa bani, si nu au profitat de nestiinta sau prostia altuia ca sa traga foloase personale.

Consider ca nu santem cu nimic mai presus si nici mai prejos decat orice natie de pe acest pamant. Si mai consider ca atunci cand vom accepta ca guvernantii, cocalarii, batausii, incultii si cei pe care ii acuzam, sant cunostintele, rudele, prietenii nostrii, NOI insine, de fapt si lumea in care am crescut, pe care am intretinut-o si pe care au creat-o partintii si bunicii nostrii,  o vom duce ceva mai bine si nu ni se va mai parea atat de urata si lipsita de speranta. Plecatul in alta tara n-a rezolvat niciodata nimic.

Un singur defect avem: IPOCRIZIA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Singurul meu regret este ca am crescut aici ptr ca de nascut nu manii pe nimeni. Pe vremea mea era altfel si prostia era de la CAP. Imi doresc sa se intoarca Antonescu(Doamne Ajuta-ne) si sa nu consume un glont ptr fiecare ci sa-i alinieze si sa traga in lant.

Da, sunt rasist, extremist cum vreti voi ptr ca nu pot fi altfel cu animalele acestea. Sotia mea e insarcinata-plange sufletul de fericire si de intristare ca iese peste cateva saptamani. Si ce vede??????????????????

BMW-uri albe si o sa creada ca este salvare...acum cu noile numere cu 3 cifre isi pot pune 112.

Ce noroc pe capul canadienilor ca nu au auzit de Salam, Guta, Minune(uite cum un adjectiv trebuie scris cu majuscula) etc.

Numai scriu ca ma enervez.....

Sa-i ajute Dumnezeu sa ajunga toti in Austria, Franta, Germanica, Anglia.........America...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate sunt deplasat dar la noi circula o intrebare- banc:De ce fac "tiganii" mai multi copii decat romanii?raspuns:Ptr.ca se f.t normal iar romanii se f.t in gura!Legat direct de solidaritatea noastra atunci cand avem o problema cu ei!Imi pare rau pentru limbaj,sper ca pot fi iertat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu numai ca esti iertat, dar... as putea sa-ti preiau expresia ?! :)) Cu "trademark"-ul de rigoare, desigur ! Chiar e FOARTE adevarat ce spui tu acolo ! Si am patit-o "personal", cand am fost jefuit la 5m de statia de autobuz, si romanii mei se uitau frumusel cum tziganu' imi bagase mana in gat.

Asa oameni, asa soarta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreau sa par ca nu as fi partizan cu voi dar chestia cu solidaritatea...noi cei normali suntem destul de civilizati incat sa-l respecatm pe cel de langa noi daca el vrea sa stea in cap pe sosea sau sa cante "zdubii bateti tareee"....

Problema nu este se solidaritate ci def aptul ca suntem obisnuiti sa ne bagam unde nu ne fierbe oala...tiganul se baga in seama ca este ca animalul, se gudura, comunica prin viu grai...ei nu cunosc bunele maniere....

Eu daca vad pe un anume ca urla, canta, fluiera il las in pace ptr ca educatie nu-mi permite sa-l judec.......daca vad ca se isca un scandal incerc sa vad care-i treaba si sa mediez conflictul........cu animalul nu te poti intelege ptr ca nu este rational........

Ei se ajuta ptr ca asa este in haita, turma etc.......nu au ajutor moral, social ci numai de turma...trebuie sa scape turma.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

" Cunoscand " sentimentul general de ipocrizie, amintit de jupanul Sepuku, si care "ne caracterizeaza " pe toti dintre noi, va intreb, pe voi cei moralizatori, ce solutii ati identifica pentru a aduce pe calea ce dreapta, pe aceste "animale".

Vorba buna?

Educatia? ( in afara de par nu vad solutii , n.a.)

Legea? ( care e sublima , dar lipseste cu desavarsire in aplicabilitatea ei?!)

Am trecut acum ceva timp dinspre Jilava spre Vidra, si la un moment ma opreste politia sa imi spuna ca nu pot continua drumul, deaorece in Sintesti, se intampla o nunta de tigani, si si-au intins mesele pe drum.

Raman la ideea mea : un lagar de exterminare, o lege martiala, si mult noroc.

@ Sepuku : SENTIMENTUL CARE MA GUVERNEAZA ESTE URA FATA DE ANIMALE. Acheseaza cine vrea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consimt ptr lagar si deportare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

lagarul si deportarea costa: o groapa comuna si gata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legea e menita sa faca ordine si sa "educe" populatia.

Un caz real cu o cunostiinta care a fost in SUA (nu stiu exact unde). S-au dus ei la un picnic si au parcat masina. In spatele masinii era o cutie pe jos. Americanul a luat-o de jos, desi nu era a lui, si a bagat-o in masina. Al nostru , adica romanul, "...ba da ce civilizati sunteti voi pe aici...." , la care americanul "...daca venea polististul si o vedea pe jos langa masina mea imi dadea amenda, chiar daca nu eu am aruncat-o...". Deci e vb de lege si de cum e aplicata.

Mie imi pare rau ca m-am nascut intr-o tara frumoasa din care toti vor sa plece, in loc sa stea si sa faca diferenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este foarte intresant de observat ca toate forumurile,discutiile  sant pline de astfel de pareri.  Toate aceste pareri sant despre sine. Eu m-am saturat, eu nu mai suport.. Toti folosim persoana I , excluzandu-ne rusinos din aceasta mocirla. Si santem peste tot nemultumiti. La metrou, la munca, pe un forum auto, pe strada chiar si la o terasa la bere unde urlam cu mandrie ca ne-am saturat si ca ne-am duce in vest. De curiozitate, luati orice topic din sectiunea Cafenea si observati ca cel putin jumatate din el este plin de resemnare si dispret fata de cam tot ce ne inconjoara. Eu n-am intalnit UNUL care sa zica ca a gresit, ca a fost cocalar, ca a injurat azi in masina. Toti insa ar vrea sa plece spre mai bine, spre civilizatia atat de mult dorita, spre oamenii care sant demni sa-l aibe in preajma, spre tara care il merita. UNUL nu se gandeste ca daca nu-i convine ar trebui sa faca ceva, sau sa taca dracului din gura!

Ce a scris domnul regizor acolo este foarte adevarat si dureros. Insa imi poate spune mie domnul Tocilescu ca el nu a facut nimic din ce acuza acolo vreodata? Eu unul, nu-l voi crede daca imi spune ca e curat. Cum mi-e la fel de greu sa cred (si dau exemplul VOLVO CLUB pentru ca mi-e cel mai la indemana,dar el ramane doar un exemplu oarecare)  ca ne-am gasit toti pe forumul Volvo care NICIODATA: nu au dat o spaga, nu si-au urmarit interesul personal, nu i-ar trage-o colegei de birou chiar daca e insurat, nu au prestat vreo munca fara sa  dea chitanta pe banii primiti, nu alearga dupa bani, si nu au profitat de nestiinta sau prostia altuia ca sa traga foloase personale.

Consider ca nu santem cu nimic mai presus si nici mai prejos decat orice natie de pe acest pamant. Si mai consider ca atunci cand vom accepta ca guvernantii, cocalarii, batausii, incultii si cei pe care ii acuzam, sant cunostintele, rudele, prietenii nostrii, NOI insine, de fapt si lumea in care am crescut, pe care am intretinut-o si pe care au creat-o partintii si bunicii nostrii,  o vom duce ceva mai bine si nu ni se va mai parea atat de urata si lipsita de speranta. Plecatul in alta tara n-a rezolvat niciodata nimic.

Un singur defect avem: IPOCRIZIA.

ai dreptate cand spui ca toti se plang dar nimeni nu face nimic. insa nu ai dreptate cand vrei sa ma faci sa cred ca sunt prietenii si rudele mele. si nu cred ca daca te complaci rezolvi ceva. tara asta a fost si altfel. iar eu personal cred ca am rezolvat ceva parasind-o.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu urmaresc frecvent emisiunea de pe Pro TV "Romania Te Iubesc" si dupa terminarea ei imi vine sa ma fac, invariabil, ucigas cu carte de munca.    :machinegun: :machinegun: :machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now