Victor

Cp Vs. Nm, Diesel vs Benzina , FWD vs RWD vs AWD, discutii interminabile

Ce considerati mai important si de ce?   74 votes

  1. 1. Puterea sau cuplul?

    • Cp (puterea)
      30
    • Nm (cuplul)
      44
  2. 2. Combustibilul

    • Benzină
      8
    • Diesel
      6
    • altul (menţionat în mesaj)
      0
  3. 3. Tracţiunea

    • FWD
      5
    • AWD
      8
    • RWD
      1

Please sign in or register to vote in this poll.

382 posts in this topic

Pai tu ii ai salbatici! Nu cred ca pot sa ii mai dresez :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai da - despre asta vorbeam. Mi-a trecut pe la ureche ca generatia noua de benzinare de la BMW a capatat asa ceva, si ca este taaare bine. Coboara mult punctul de cuplu maxim. (cuplu maxim de la 1250 rpm, la benzina!)

La Volvo e din "1900 toamna" biturbo benzina. :smile:

Din pacate, cutia care insoteste motorul face o treaba... de putem sa taiem motorul de pe lista. :D

On topic... oricat de diesel-ist as fi, trebuie sa recunosc ca benzina turbo m-a invatat 75% din road handling-ul pe care il cunosc.

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca este vorba de twin turbo, nu bi..

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca este vorba de twin turbo, nu bi..

Este una si acelasi lucru! Pana prin 2000 si ceva se numeau twin turbo daca nu ma insel.....

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parallel twin turbo - doua turbine identice functioneaza simultan.

Sequential turbo (mai "popular" - bi) - un set-up unde o turbina intra la turatii mici, si la turatii mai mari preia a doua.

Intre timp m-am documentat..la sursa. La BMW este vorba despre turbina cu doua surse de alimentare (gazele sunt extrase mai eficient, prin doua cai). Twin-scroll turbo parca. (si tot parca, la Mitsubishi treaba asta merge pe EVO de cand haul)

PS - evident, de fapt, bi = twin. Treba cu parallel/sequential conteaza mai mult :P

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cind ai de exemplu 6 cilindri si folosesti o turbina pentru 3 si a doua pentru ceilalti 3 se cheama twin turbo (amindoua turbinele sint identice si fac fix acelasi lucru)

Cind ai pentru toti 6 cilindrii o turbina mica (pt turatii joase) si o alta turbina mai mare (pentru turatii mari) se cheama ca ai biturbo (adica 2 turbine complet diferite)

Pot exista motoare turbo tri-turbo cu twin turbo la turatii joase (3+3) si o a treia turbina (pentru toti cei 6 cilindri) .

Mai pot fi combinatii turbina jos + compresor mecanic sus, compresor electric jos + turbina sus, numai cu compresor (electric/mecanic), si inca multe alte combinatii.

Scopurile urmatite sint 2 :

Aplatisarea curbei de cuplu + micsorarea intirzierii sistemului turbo (uzuzal)

SAU

Livrarea de puteri extrem de mari la turatii de neam prost.

teoretic (insa nu si practic) cel mai bun ar fi un singur compresor electric(fara nici un turbo) , insa e scump, voluminos, si extrem de putin fiabil.

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzatia la volanul unui benzinar puternic as compara-o cu cea a unei incordari musculare deosebite, apropiata de "febra musculara". Pe cand la un diesel puternic, e mai degraba o tensiune intra-craniana, ca atunci cand simti ca esti pe punctul sa-ti bubuie teasta. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now