Victor

Cp Vs. Nm, Diesel vs Benzina , FWD vs RWD vs AWD, discutii interminabile

Ce considerati mai important si de ce?   74 votes

  1. 1. Puterea sau cuplul?

    • Cp (puterea)
      30
    • Nm (cuplul)
      44
  2. 2. Combustibilul

    • Benzină
      8
    • Diesel
      6
    • altul (menţionat în mesaj)
      0
  3. 3. Tracţiunea

    • FWD
      5
    • AWD
      8
    • RWD
      1

Please sign in or register to vote in this poll.

382 posts in this topic

Bine atunci hai sa o spun altfel, dupa ce Yamaha a invatat de la FORD cum se face un V8 a facut unul si pt Volvo si pt noua generatie Lincoln.

Happy now ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine atunci hai sa o spun altfel, dupa ce Yamaha a invatat de la FORD cum se face un V8 a facut unul si pt Volvo si pt noua generatie Lincoln.

Happy now ?

Eu nu sunt happy pentru ca nu am bani de unul =)) =))

Ok Ok

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar totusi nu-i asa ca-s mai buni caii putere?  ;D

NU

Share this post


Link to post
Share on other sites

7 pagini cit am lipsit. si toate bune !

are benzina partile ei bune si dieselul deasemenea, insa nu in acelasi loc.

daca plec din loc(sau aproape din loc, folosind cea mai tare viteza a dieselului-a 2-a) n-am sanse impotriva benzinei. (la motoare/greutati comparabile) asta s-a vazut SI RECUNOSCUT !

la demaraje (sustineri) la 60-110 probabil e mai bun dieselul, PROBABIL!!!- nu ma impuscati !

e riscant sa te dai la limita pe curbe de viteza in trafic , roskat stie !

probabil biriv, pentru care am tot respectul, nu ar putea tine masina pe drum din cauza lipsei de putere, desi e un bun pilot si are si suspensii dedicate. nu fac apologia dieselului , nici a benzinei. vreau doar adevarul in legatura cu superioritatea (sau nu) a cp sau nm.

nu stiu citi dintre voi ati mers la limita traseului (nu a masinii , sau a voastra), insa diferenta aci se face.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru informarea vostra :

sa iei o combinatie l-r-r-l in urcare pe denivelat pe normal a 3-a cu 110 cu 180 a 4-a NU E USOR SI NICI RECOMANDAT !

@roskat : e ca te-ai uitat la minile mele sa vezi daca sint transpirate ?

ps normal a 3-a cu 110 e pentru cine n-are frica, pentru altii e a 2-a cu 40

Share this post


Link to post
Share on other sites

La acea faza, nu m-am speriat pentru ca si eu fac asta destul de des dar era ceva nou..nu eram eu la volan si da m-am uitat la reactiile tale sa vad daca erai speriat si te comportai ca si cum abia ai plecat de pe loc. Tot respectul meu pentru asta... se vede experienta, controlul masinii si doza de nebunie ;) Mai e si faptul ca eram in volvo si efectul psihologic de siguranta e mai mare decat in oricare alta masina, poate eram inconstient...fuck it.

Chiar mi-ar fi placut sa merg cu masina lui BiriV dar nu s-a putut, cat despre dieselul tau Iuli... bestial. 220 cai si cuplu de vreo 500 si ceva, cum spunea cineva mai sus daca ai avea o cutie automata cu dublu ambreaj ai fi king of the road.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Degeaba ne dam cu presupusul, un test pe linie dreapta nu e relevant pt. sofatul de zi cu zi. Cel mai bun ar fi un test pe un drum in serpentine in urcare, acolo se vede cu adevarat cum trage un motor. V-as recomanda traseul de la Ranca de la mine din judet, proaspat asfaltat, sau orice alta bucata de sosea putin circulata in care sa se egalizeze diferentele de reactie dintre soferi (ma refer la cele de la schimbatul vitezelor).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Degeaba ne dam cu presupusul, un test pe linie dreapta nu e relevant pt. sofatul de zi cu zi. Cel mai bun ar fi un test pe un drum in serpentine in urcare, acolo se vede cu adevarat cum trage un motor. V-as recomanda traseul de la Ranca de la mine din judet, proaspat asfaltat, sau orice alta bucata de sosea putin circulata in care sa se egalizeze diferentele de reactie dintre soferi (ma refer la cele de la schimbatul vitezelor).

De ce nu transfagarasan?  ;)

Pe primele 10 curbe de pe transfagarasan cand am fost anul am lasat scris Michelin Michelin Michelin Michelin si m-am oprit...ca sa fac poze :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

in nici un caz io . mi-e de-ajuns cit am murit. nu mai vreau !!

daca o fi sa fie va fi pe curbe de foarte mare viteza, unde - de fapt - benzina ma ia , dar e mai putin periculos si-mi place mai mult !

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa zica matirixx cum se simtea la 180 prin moldova (la curbele alea " sa le iei cu aproape 90") . nu cred c-ar mai vrea , si nici eu...

prefer un 230 in curbe decit 180

Share this post


Link to post
Share on other sites

cel mai bine ar putea spune un s80 din spate care-a vazut tot. din constanta.sau din galati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma tine pe mine un test cu cineva pe benzina dar sa fie masinile echilibrate, nu eu cu 156 cai si el cu 250.

nu in linie dreapta si nu in curbe de viteza mare. Pe un traseu foarte virajat (cum era traseul pe care am mers cu iuli, poate confirma)

Evident dupa ce ma dau de vreo 10 ori pe el sa-l invat

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe traseul ala il iei sau mori. sau, mai bine spus, daca esti in fata aproape mori, daca esti in spate il omori cu flasurile !

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma tine pe mine un test cu cineva pe benzina dar sa fie masinile echilibrate, nu eu cu 156 cai si el cu 250.

nu in linie dreapta si nu in curbe de viteza mare. Pe un traseu foarte virajat (cum era traseul pe care am mers cu iuli, poate confirma)

Evident dupa ce ma dau de vreo 10 ori pe el sa-l invat

poate vin io cu rs (focus)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe traseul ala il iei sau mori. sau, mai bine spus, daca esti in fata aproape mori, daca esti in spate il omori cu flasurile !

Am fugarit un porche pe acolo zilele trecute. Si cand a prins linie dreapta a semnalizat dreapta si statea apoi la aspiratie..pana au venit iar curbele :D

Man...focusu' rs are ceva mai multi cai decat a mea. Nu crezi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trasee de mare viteza cam ioc de partea asta a meridianului 23. Ziceam de Ranca pt. ca e mult mai putin circulata decat Transfagarasanul in timpul saptamanii, are niste curbe facute fain de ingineri comunisti, plus ca unul dintre "combatanti" ar putea sta de sase spre varful versantului si sa zica prin telefon cand coboara masini  ;D Uitati aici si un filmulet

Share this post


Link to post
Share on other sites

tocmai m-am dat "la fund" , sint "dus" si miine ma duc la avx.

daci nu mai contati pe mine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trasee de mare viteza cam ioc de partea asta a meridianului 23. Ziceam de Ranca pt. ca e mult mai putin circulata decat Transfagarasanul in timpul saptamanii, are niste curbe facute fain de ingineri comunisti, plus ca unul dintre "combatanti" ar putea sta de sase spre varful versantului si sa zica prin telefon cand coboara masini  ;D Uitati aici si un filmulet

aaaa pai daca e de traseu de raliu, mergem la babarunca pe langa brasov :D

cand a fost in aprilie raliul acolo in pauza m-am dat si eu si era super fain ca erau urmele pe asfalt de la baieti si eu doar ma ghidam dupa ele...

A fost foarte funny cand cineva mi-a facut semn  (:thumbsup2: :thumbsup2:) de pe margine...

Stai calm iuli ca acum am intrat in criza si nu am bani de arunca pe raliuri. Insa cu prima ocazie..de ce nu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

si AZI ma duc la avx!

pa , am plecat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iuli, ai pus masina pe dyno?

Cand vedem si noi o fisa?

Succes,

V.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai si io as vrea sa stiu cind. abia am venit d-afara. cred ca in nov, ca acu ar cam trebui sa plec iar in nigeria (bleah)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca sa am si cuplu si plaja, na : am platit avansul pentru un rs.

vine in februarie.

are 302 bhp 440nm 2600-6500.

si cred c-o duc la "crescut" in martie. undeva la 400/500nm

e alba pentru ca nu suport verdele ala de mi-o maninca vaca, dar o sa va cer sfatul cam ce sa pun vizual pe ea.

oricum , pe spate am sa pun ceva de genul "powered by VOLVO"

Share this post


Link to post
Share on other sites

:yahoo:    :thumbsup2:    :yahoo:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci treci la benzina pana la urma  ;D . Welcome to the club!

Sa te bucuri cat mai mult de noua achizitie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now