Victor

Cp Vs. Nm, Diesel vs Benzina , FWD vs RWD vs AWD, discutii interminabile

Ce considerati mai important si de ce?   74 votes

  1. 1. Puterea sau cuplul?

    • Cp (puterea)
      30
    • Nm (cuplul)
      44
  2. 2. Combustibilul

    • Benzină
      8
    • Diesel
      6
    • altul (menţionat în mesaj)
      0
  3. 3. Tracţiunea

    • FWD
      5
    • AWD
      8
    • RWD
      1

Please sign in or register to vote in this poll.

382 posts in this topic

iulirx ... ai remapat masina? Cum a iesit? Cati CP si cati NM?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da sefu' , insa nu functiona dyno...

sebi a zis ceva cam asa : 215-225 cp si 460-480 nm

mi-au zis sa vin la dyno pe marti -miercuri (dupa nationala)

de mers , merge un pic mai tare decit cu cipul,in sensul ca nu mai are cuplu de aprox 500-510 nm, in schimb are minim 430 nm de la 1700 la 4300 !!!

are cuplu pina-i taie motorina la 5000.

ce-mi place acu mai mult decit cu cipul e acceleratia fulminanta (pentru S60, nu pentru porche) in zona 25-190 km/h

( II-III-IV-V)

e greu de tinut pe drum pina la 110 km/h

ps. i-am spalat intercoolerul cu apa , la spalatorie si am gasit 3 (trei) vrabii acolo plus 1 tona de muste. recomand cu caldura spalarea intercoolerului la spalatorie (nu de prea aproape sa nu distrugi aripioarele)

n-am apucat sa-i pun k&n ca nu mai am timp pina la nationala, insa ,oricum vei avea mari probleme sa ma bati...

SUCCES !

Share this post


Link to post
Share on other sites

da sefu' , insa nu functiona dyno...

sebi a zis ceva cam asa : 215-225 cp si 460-480 nm

mi-au zis sa vin la dyno pe marti -miercuri (dupa nationala)

de mers , merge un pic mai tare decit cu cipul,in sensul ca nu mai are cuplu de aprox 500-510 nm, in schimb are minim 430 nm de la 1700 la 4300 !!!

are cuplu pina-i taie motorina la 5000.

ce-mi place acu mai mult decit cu cipul e acceleratia fulminanta (pentru S60, nu pentru porche) in zona 25-190 km/h

( II-III-IV-V)

e greu de tinut pe drum pina la 110 km/h

no offence, dar eu nu cred ca ai un asemenea cuplu pe o asemenea plaja de turatii. un 460-480 nm la 2000-2500 ture mai merge, dar nu ai cum sa ai cuplu mai mare la turatie mai mica decat cea din fabrica si care sa si tina pana la peste 4000 de ture, daca nu ai pus cel putin 2 turbine de dimensiuni diferite...

dar daca e totusi asa cum zici, inseamna ca ai ceva motor revolutionar

Share this post


Link to post
Share on other sites

TI-O DAU SA MERGI CU EA!!

daca n-am dreptate (+/- 10-15%) ai redbull pina zici ca nu mai vrei.

wisky dau oricum....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-i vb de batut sau nebatut ... eram curios ce a iesit. Ma bucur f. mult ca iti merge masinutza bine si sper sa te bucuri cat mai mult de ea.

Ai grija cu 'controlatu' ... sa nu discuti neasteptat cu un pomisor :P.

Bafta,

Vlad

Share this post


Link to post
Share on other sites

@fan-volvo ai auzit de limitare cuplu ? Un tuner bun asta face limiteaza cuplul si il face liniar si ca sa intelegi ce zic uite un tuner prost si unul bun .

Ca idee al doilea dyno este la un D5 vechi de 120kw, la cel nou se anunge lejer la 220cp si 500NM, daca limitezi cuplul la 400 o sa fie liniar de la 1800rpm pana la 3600 rpm, deci se poate .

post-993-12877865953745_thumb.jpg

post-993-1287786595405_thumb.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu, serios: chiar asa e.

motorul are rezerve mari, foarte mari.

am avut - la optimizare, din ce mi s-a spus, abateri intre 17-25 %.

am mers cu abaterile astea cu cuplu enorm pentru ele si, in afara ca s-a infundat filtrul de particule, n-am avut nimic !

deci 2.4 d5 poate - si poate bine rau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bucur sa aud ca esti fericit si masinutza iti da fiori de placere, unii noi de data asta !

Dpa acest tuning, cu frinele oem pe care le ai, ai constatat vreo nevoie de...upgrade la ele ? Distanta de frinare, senzatia de siguranta, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@BogdanG: am auzit... dar nu pe plaja de turatie mentionata de iulirx (1700-4300)

m-am uitat si la curbele de cuplu de la heico sportiv, care totusi se tine a fi tuner volvo bun, si nu reuseste asa ceva

Share this post


Link to post
Share on other sites

inainte sa-mi iau volvo STIAM ca n-am frine.

nici acu n-am. ma multumesc cu ce am, atit cit am.

daca as fi vrut bmw, mi-as fi luat: dar n-am vrut !!!

imi trebe 0.7-1.1 sec in plus si 20-40 km/h in minus la frinare, insa SINT MULTUMIT DE MASINA MEA.

pentru mine e suficient, nu-mi trebuie mai mult.

n-am luat acesta masina sa bat bmw (desi il bat rau, daca n-are pilot) ci sa ma simt bine : SI MA SIMT !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@BogdanG: am auzit... dar nu pe plaja de turatie mentionata de iulirx (1700-4300)

m-am uitat si la curbele de cuplu de la heico sportiv, care totusi se tine a fi tuner volvo bun, si nu reuseste asa ceva

asa e : multi NU POT !

NU POT DA MASINA TUTUROR, sa vada ce poate.

un 15.0 la sfert de mila e bine ?

ma deranjeaza (si ce daca !) ca nu aveti incredere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca n-ati pus niciodata ambele piciore pe acceleratie , nu mai comentati!

asteptati sa mi-o traga benzina si, dupa aia, rupeti-ma !

Share this post


Link to post
Share on other sites

stai calm ca nu are nimeni nimic cu tine - eu cel putin nu am. am intrebat doar ca nu am mai vazut asemenea rezultate. si daca se poate asa, ar fi toti prosti care si-ar face tuning in alta parte.

daca nu sunt foarte indiscret, cat face modificarea? si ce garantie ai?

Share this post


Link to post
Share on other sites

26 mil

none

in alta parte pote fi la fel sau nu: depinde de banii pe care i-au investit in harti si alte lucruri...

Share this post


Link to post
Share on other sites

26M inseamna 600E. Ceea ce nu e rau pentru un soft bun.

Sper ca vremea sa tina cu noi in wknd, contrar prognozei, sa putem testa rezultatul operatiunii.

15.0 la sfert de mila e timpul masurat de tine?

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi s-a spus de racing code ca ar fi posibil. n-am masurat nimic ca n-am cu ce.

acu cred ca s-a micsorat si consumul cam cu 0.5 l/100  (cind merg normal in oras)

daca ma dau la ea, normal, consumul e mai mare ca inainte...

(din curiozitate, cind ii voi face dyno, am sa estimez pe stand 0-100, sfert de mila si 20-220)

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa scriu si aici : duelul benzina vs. motorina a fost cistigat de BENZINA !

ce s-a "executat" : 20-180 (plecare lansata). a cistigat benzina (biriv, cu care ma voi mai intilni la o bere, pe care ,poate,am s-o dau eu de data aia) cu aprox. 6m. in viziunea mea, am pierdut la schimbarea 2-3, unde biri s-a instalat in fata si acolo a ramas. la schimbarea 3-4 si 4-5 n-am observat nici o modificare.

dupa ce-si va rezolva ambreiajul, si am sa-i pun si eu k&n -ul poate mai facem inca una prin bucuresti, ca parca mi s-a parut c-as mai putea...(sa nu se inteleaga ca vreau sa spun c-am gresit , ci ca inca , cred, ca pot mai bine)

inca nu am date (n-am cu cine sa "ma dau") ca sa vad unde e mai bine sa schimb, la 4300 sau mai jos

masina mea a dat tot, n-am ce sa-i reprosez.

tin sa-i multumesc lui sebastian si lui alex de la racingcode pentru ceea ce au facut din d5-ul meu.

inca o data : FELICITARI BIRIV !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

P.S. o sa pun atunci cind voi face dyno , datele tehnice ale masinii, sa stiti cu ce am pierdut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te astept cu berea ... oricand :)

Si da un semn cand mai apari prin Buc ... vedem noi ce mai facem ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io-s curios la un 80-120 in viteza a 3-a cine ar iesi castigator.  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

in viteza a 3-a a cui?

dieselul nu e ca benzina si nici 6 trepte nu sunt 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa vezi 120-240 intr-a intia cum e.... ::) ::):D

am glumit, io intr-a 3-a ma duc la 115-120 pe rosu, deci fara cuplu rezonabil (pentru a te da cu masini tari)

masina lui biriv ma ia , la setarile actuale , oricind. poate nu cu 6 m ci cu mai mult sau mai putin, DAR MA IA.

spre dezamagirea mea , nu ajung 100 nm in plus ca sa suplinesti o schimbare in plus, desi am cuplu pe plaja foarte mare pentru un diesel....

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai conteaza si cine e in spatele volanului, si umbla la amestecatorul de ulei.

ca 0.3 sec la schimbare fac diferenta.

ce mi-a placut la masina lui a fost in primul rind rontaitul motorului in turatie maxima, e fantastic  desi e in 4.

nu se simte sufocat si nici overboostul nu se simte. E O MASINA PE CINSTE ! bravo !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact, si pe tine cred ca te penalizeaza si cutia, probabil n-are cele mai fericite rapoarte pentru noua curba de putere/cuplu. Cred ca mai buna ar fi o cutie cu rapoarte mai lungi, T4 (cel putin al meu) merge lejer cu 130 intr-a 3-a, a 4-a cred ca merge 190.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now