Victor

Cp Vs. Nm, Diesel vs Benzina , FWD vs RWD vs AWD, discutii interminabile

Ce considerati mai important si de ce?   74 votes

  1. 1. Puterea sau cuplul?

    • Cp (puterea)
      30
    • Nm (cuplul)
      44
  2. 2. Combustibilul

    • Benzină
      8
    • Diesel
      6
    • altul (menţionat în mesaj)
      0
  3. 3. Tracţiunea

    • FWD
      5
    • AWD
      8
    • RWD
      1

Please sign in or register to vote in this poll.

382 posts in this topic

daca aveam si eu ambreiajul nou...ma bagam si eu. Asa, o sa fiu spectator, la liniutze nu ma bag  :3some:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Abia astept sa vad  @iulirx vs @ BiriV   ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

S40 are mai multi cai decat S60 deci ........

Oricum de fun merge si o liniuta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@iulirx: Daca nu e ok, poate te masori cu un 2.5T de 200+HP si spre 300Nm.. asa, ca la "calificari" ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa cum am mai zis : un diesel face o benzinara , chiar daca benzinara are cu 25-30 cai in plus la aceeasi greutate. vad ca biri vine cu 30 cai in plus si 200 kg in minus...nu-i nimic, cu atit mai bine !

e posibil, dar io nu cred decit dupa ce-o sa vad, ca la plecare de pe loc benzina sa bata dieselul pe 0-100. in schimb la plecare lansata de la , sa zicem, 20-25 km/h pina la 180 km/h benzina n-are nici o sansa. vom vedea daca am dreptate sau nu.

sa lasam faptele sa vorbeasca.

de dat , asa cum am promis , ma dau cu biri. poate si cu midnight.

in rest , nu vreau s-o omor cu liniute - prefer coasta. insa nu pentru coasta voi fi acolo, ci ca sa ne simtim bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma bag si eu la liniuta !  cu  toate ca nu m-am anuntat, sper sa ajung cu nevasta-mea la intalnire.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai faceti si intre voi, dragilor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

in ceea ce priveste S40 T4 benzina vs S60 D5 diesel, la 400m, as paria  3-1 pe S40. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum a zis si Alex (Midnight) putem face si urmatoarea incercare:

S60 D5 vs S70 2.5T

diesel vs benzina

aceeasi greutate

aceeasi cilindree

200cp amandoua (caci banui ca iulirx nu vine stock :) ).

LE: precum vad, se anunta deja pariuri ... ma ofer sa tin banii si, evident, sa fug cu ei :):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

cine castiga da 1 redbull cine pierde da 2 ..... la danyx binenteles  ;)...... sa inceapa cursa .....si va rog eu s ama asteptati si pe mine la liniuta ...eventual sambata sa fie toata lumea prezenta ca altfel vor exista "voci"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din  banii de pariuri evident ca un 4-pack de redbull ajunge la danyx .... Pacat ca nu s-a inventat si six-packu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

e posibil, dar io nu cred decit dupa ce-o sa vad, ca la plecare de pe loc benzina sa bata dieselul pe 0-100.

in schimb la plecare lansata de la , sa zicem, 20-25 km/h pina la 180 km/h benzina n-are nici o sansa.

Deci sa inteleg ca benzina n-are nici o sansa nici 0-100 si nici 25-180? Asta vrei sa zici?

Daca asta ai zis, sper sa te pot contrazice 'live', in ambele situatii ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot o dati pe ceva liniute, va rugam sa ne aratati si noua, celor ca nu pot veni (eu sunt tare morcovit :()

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oof, ce m-as mai da si eu cu voi, pacat ca-s prins la servici  :( Nu doar din solidaritate  ;D pariez virtual si eu pe S40. Argumente: raport greutate/putere, mod de "asezare" a puterii pe asfalt, timpi 0-100 oficiali (8.3 vs 7.3).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci sa inteleg ca benzina n-are nici o sansa nici 0-100 si nici 25-180? Asta vrei sa zici?

Daca asta ai zis, sper sa te pot contrazice 'live', in ambele situatii ....

\

daca nu filmati si puneti pe forum o sa fie scandal mare ;D

pun banii pe benzina si cp  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

din punctul meu de vedere aveti toti dreptate:

- cuplul e mai important decat putera daca ai cuplu mic pe masina mare/grea (adica dieselul de 1,6 pe s80 sau v70 are performate mult mai bune decat un eventual 1,6 benzina)

- daca se ajunge intr-o regiune, unde cuplul este suficient pt masina, atunci conteaza puterea (un benzinar de minim 300 nm si 250 cai face un diesel de 400 nm si 200 cai - asta dupa parerea mea)

asteptam filmuletele

Share this post


Link to post
Share on other sites

hai ca vom vedea ....

vad ca deja sint dat pierzator . poate da , poate nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sincer nu stiu de ce va mai bateti capul cu astfel de teste cand au facut altii aceste teste, au fost testate pe pista Astra 2.0 turbo VS Astra 1.9 turbo diesel, dieselul a pierdut cu brio atat la 0-400m cat si la tur de pista, puterile erau apropiate 240CP benzina vs 197CP diesel, cuplul era mai mare la diesel. De asemenea au mai fost facute teste si cu Golful 5 rezultatul fiind acelasi, 2.0 TFSI @200CP vs 2.0 TDI @170 CP .

Share this post


Link to post
Share on other sites

lasa mai Bogdanele, sa fie macar putina distractie la Nationala noastra (Iuli stie ca la cea din Slovenia a fost adusa o trupa de muzica, s-au dat premii pentru diferite criterii ale masinilor - tricouri,sepci,brelocuri,pliante publicitare, facut purcelus la protap...). Macar o liniutza sa vedem si noi, sa avem pentru ce sa ne stringem sambata aia , in lipsa de altceva, nu ? 

  Sau vizitam iar citeva manastiri si ne rugam ( a cita mia oara sa ne fie mai bine) ?  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

hai ca vom vedea ....

vad ca deja sint dat pierzator . poate da , poate nu.

go go go iulirx ! eu pun pe tine !  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sincer nu stiu de ce va mai bateti capul cu astfel de teste cand au facut altii aceste teste, au fost testate pe pista Astra 2.0 turbo VS Astra 1.9 turbo diesel, dieselul a pierdut cu brio atat la 0-400m cat si la tur de pista, puterile erau apropiate 240CP benzina vs 197CP diesel, cuplul era mai mare la diesel. De asemenea au mai fost facute teste si cu Golful 5 rezultatul fiind acelasi, 2.0 TFSI @200CP vs 2.0 TDI @170 CP .

pai, cu 43 cp mai mult, te cred si io. si probabil si 1-2 sute de kg mai putin, e normal sa cistige.

insa ,la greutati egale (<100kg diferenta in favoarea benzinei), cuplul dieselului reuseste sa depaseasca acest dezavantaj, inclusiv 25-30 cp in plus pentru benzina.

asta am spus , nu 40 , nu 50, nu 80, etc cp in plus, nu mai mult de 100 kg in favoarea benzinei.

ideea era ca 100 nm in plus pentru motorina suplineste o diferenta de greutate de 100 kg + o diferenta de  25-30 cp ( bine-nteles in favoarea benzinei)aci, vad ca ideea asta a fost transformata in "a-l bate pe iulirx , indiferent cu ce, numai sa-l batem"

va fi distractiv , oricum...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Greutatile sunt egale masinile fiind turbo, vezi si tu specificatiile ca nu e greu . Mitul dizalului greu au apus, D5 este un motor usor cu bloc de aluminiu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai, cu 43 cp mai mult, te cred si io. si probabil si 1-2 sute de kg mai putin, e normal sa cistige.

insa ,la greutati egale (<100kg diferenta in favoarea benzinei), cuplul dieselului reuseste sa depaseasca acest dezavantaj, inclusiv 25-30 cp in plus pentru benzina.

asta am spus , nu 40 , nu 50, nu 80, etc cp in plus, nu mai mult de 100 kg in favoarea benzinei.

ideea era ca 100 nm in plus pentru motorina suplineste o diferenta de greutate de 100 kg + o diferenta de  25-30 cp ( bine-nteles in favoarea benzinei)aci, vad ca ideea asta a fost transformata in "a-l bate pe iulirx , indiferent cu ce, numai sa-l batem"

va fi distractiv , oricum...

cei huliti sant cei invidiati iurlix.  ;)  nu pune la suflet. Si daca ai pierde intrecerea ma indoiesc ca ai face schimb cu castigatorul  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se pune problema faptului de a avea ceva personal cu iulirx sau alte chestii asemanatoare ...

Eu doar am auzit ca S60-ul lui trage foarte bine ... si chiar ca sta cu un m3 pana pe la 200km/h .... Este asa?

Din acest motiv, eu, care nu nu pot sa zic ca stau cu m3-ul chiar asa bine ... vreau sa ma dau cu el, si, normal, vreau sa castig ...

Oricum presimt ca se lasa cu bauta dupaia, indiferent de rezultat! :)

Numai bine,

Vlad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now