Victor

Cp Vs. Nm, Diesel vs Benzina , FWD vs RWD vs AWD, discutii interminabile

Ce considerati mai important si de ce?   74 votes

  1. 1. Puterea sau cuplul?

    • Cp (puterea)
      30
    • Nm (cuplul)
      44
  2. 2. Combustibilul

    • Benzină
      8
    • Diesel
      6
    • altul (menţionat în mesaj)
      0
  3. 3. Tracţiunea

    • FWD
      5
    • AWD
      8
    • RWD
      1

Please sign in or register to vote in this poll.

382 posts in this topic

"Benzina turbo... din orice pozitie. Asta fara sa schimbi vitezele. Daca le mai si schimbi... spulbera diesel-ul. "

Ahahahahaaa..... Pusca si cureaua lata....ce barbat eram odata..... :sad4:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Bogdan G si Iulirx  cred ca o comparatie pe ce motor are Iulirx ar fi asta:

Volvo S60:

D5: 185CP / 4000 rpm | 400Nm / 2750 rpm

2.5T: 210CP / 5000 rpm | 320Nm / 4500 rpm

Aici nemaifiind plaja de rotatii pentru a putea avea o idee ne-ar trebui curba de putere/cuplu.

In fapt si la cealalta comparatie pentru a putea da un verdict ne trebuie curba si apoi luate la diferite turatii. S-ar putea ca la 4500rpm D5 sa aiba inca 320Nm deci...sau chiar la 4600 cand deja benzina incepe sa scada.

Cu aspirata nici nu are sens comparatia, chiar si la turatii mari cum zicea cineva, ca ii poti da turatii si ai si cuplu. Un 2.4 are maxim 220 Nm, ceea ce D5 are probabil minimul.

Concluzia: 1.Comparatia TD cu benzina normala nu avem ce discuta respectiv benzina normala versus defunctul D simplu.

2. La turbo e discutabil dar numai cu acele grafice in fata, insa cred ca ar castiga diesel la un compartament overall.

3. In functie de stilul de condus iti iei benzina sau motorina. Nu ai "mila" de motor si vrei sa il turezi si sa mergi in regim de viteza pe distante mari (ex: mergi pe autobahn cu 230 timp de x zeci de km - nu prea e cazul la noi in tara) iei benzina, vrei sa depasesti scurt si apoi pui frana ca e altul in fata si pe contrasens vine un altul ( e cazul Romania) iei diesel.

Sper ca parerea mea este pertinenta si nu prea plictisitor postul in ciuda marimii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in general ai dreptate.

Nu sint de acord cu asta :"Nu ai "mila" de motor si vrei sa il turezi si sa mergi in regim de viteza pe distante mari". Un motor care-l tii turat constant la viteza mare (pe autostrada, exemplu) va avea o viata mai lunga (si va merge muuult mai frumos/rotund) decit daca-l freci cu I-a si cu a II-a prin traficul de Bucuresti - in acelasi nr. de ani de functionare.

Dupa cum concluziona un englez notoriu: esti dieselar = esti avar. 

Am spus tot cu asta ?!  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Nu sint de acord cu asta :"Nu ai "mila" de motor si vrei sa il turezi si sa mergi in regim de viteza pe distante mari". Un motor care-l tii turat constant la viteza mare (pe autostrada, exemplu) va avea o viata mai lunga (si va merge muuult mai frumos/rotund) decit daca-l freci cu I-a si cu a II-a prin traficul de Bucuresti - in acelasi nr. de ani de functionare." - de asta am pus intre ghilimele mila ca sa nu se inteleaga ca as considera ca strici motorul daca mergi la turatii mari, deci sunt de acord cu afirmatia ta.

Cred ca si afirmatia "esti dieselar = esti avar" e adevarata  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

esti diselar = esti avar?

mie masina imi consuma 10-11 in oras deci cu mult peste multe masini pe benzina iar in afara imi ia 8-9.

cat costa intretinerea la diesel si cat costa intretinerea la benzina?

think again...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai mult la diesel... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

roskat dragule, sintagma nu-mi apartine  :D  Intreaba-l pe Midnight ce consum are el in oras - si o vezi ca nu e avar deloc  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa razi/radetzi dar cu injectoarele de T-5, cu ceva dat in gura a scazut consumul la de pe la 20 la 19.2 ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa razi/radetzi dar cu injectoarele de T-5, cu ceva dat in gura a scazut consumul la de pe la 20 la 19.2 ;D

au... da' vino in bacau sa vezi ca nu-ti mai consuma atat :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu ma sperii, ca azi m-a plimbat un tovarash cu un SAAB 9-3, Turbo-X, XWD (4x4), 2.8L V6, cu un "mediu" de 32L/% ;D ;D ;D... Masina e de drive-test, dar are DOAR 1000km !!! E adevarat ca i-a dat serios in gura si compu' de bord era resetat cu 15km inainte, dar... TOTUSI !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

esti diselar = esti avar?

Adevarul e ca ma simt al naibii de bine cand merg 1100-1200 de km cu numai 60 de litri de combustibil.

Sunt si momentele in care nu mai iese pasenta cu economia de bani, cand e vorba de revizii si reparatii...

Dar zilele alea sunt mult mai putine decat cele in care merg cu masina in stil "avar".  ;D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pai nu ma sperii, ca azi m-a plimbat un tovarash cu un SAAB 9-3, Turbo-X, XWD (4x4), 2.8L V6, cu un "mediu" de 32L/%  ... Masina e de drive-test, dar are DOAR 1000km !!! E adevarat ca i-a dat serios in gura si compu' de bord era resetat cu 15km inainte, dar... TOTUSI !!!!

Credeam ca stii cum se calculeaza consumul de catre calculatorul masinii

Adevarul e ca ma simt al naibii de bine cand merg 1100-1200 de km cu numai 60 de litri de combustibil.

Sunt doar doua lucruri pe care le regret ca T6-le nu le poate face. Asta e una dintre ele :) Cel mai mult m-am bucurat cand imi spunea 680km si aproape am ajuns la Arad cu un plin (din Bucuresti). Iar al 2-lea lucru... e mai "chinuitor" pentru masina sa urci borduri sau pante inclinate cu benzina. Cu XC60 D5 ti se pare floare la ureche.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai mult m-am bucurat cand imi spunea 680km si aproape am ajuns la Arad cu un plin (din Bucuresti).

Ai uitat sa spui ca la xc60 rezervorul e de 70 de litri.  :toothy9:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@andy: da, stiu cum de calculeaza, si in aceleasi conditii eu am consumul de mai sus... rupta-n doua, 21%, batraneste 17%...

Share this post


Link to post
Share on other sites

hai sa zic asa :

un volvo t5 de 2.5 L turbo cu 250 cp e mai slab ca un d5 cu 185 cp. oriunde in afara de 0 100 .

acu m-am facut  bine inteles ???

asta inseamna ca il fac oriunde oricind . e clar ? nu va mai puneti impotriva evidentei. voi iubiti bemzina si va cred, insa motorina E MAI BUNA pe sosea si in afara ei. pe incercatelea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai bun ca d5-ul e "R" si t6 cu minim 380 nm. si atit de la volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut 7,3 ore de la Deva la Eforie N. Cu un consum de 40 de L. As fi tampit sa-l schimb cu un benzinar ca pe acelasi drum sa platesc dublu  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io nu inteleg de ce nu dispar odata motoarele pe benzina daca tot sunt asa bune si grozave diesel-urile in orice situatie. Si mai ales la Volvo, care nici nu au traditie si know-how in motoare turbo pe benzina.

Eu unul nu contest calitatile unui TD, dar sa spui ca e mai bun in orice situatie imi suna a secta.

Ultimul post pe subiect. Deja tragem concluzii, fara sa mai aducem argumente.

:wave:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Iuli ai cele mai faine poante, bravo :D

Datele insa spun altceva,

S80 D5@185 CP  80-120 km/h  7,1 sec (treapta a 5 a) 6.7 sec (treapta a 4 a)

S80 2.5T@200CP 80-120 km/h 7.5 sec (treapta a 5 a) 5.4 sec (treapta a 4 a) sau vreo 4 sec in treapta a 3-a .

Dieselul nu poate ajunge la 120 in treapta a 3 a, cel putin al meu nu poate si are vreo 200CP desi asta nu conteaza .

Iar turbo lagul de diesel volvo este infiorator la D5, un 1.9 TDI de la VAG are lag mai mic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dieselul nu poate ajunge la 120 in treapta a 3 a, cel putin al meu nu poate si are vreo 200CP desi asta nu conteaza .

serios?  ;) vrei sa-ti fac o poza cu 2.0-ul meu la 5000 cu a 3-a sa vezi ce viteza am?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar te rog, 5000rpm la un diesel de serie este ceva fascinant, 4700rpm suna de pe pamant, nu mai vorbim de curba de putere pe care o are un diesel la peste 4000rpm .

Share this post


Link to post
Share on other sites

serios?  ;) vrei sa-ti fac o poza cu 2.0-ul meu la 5000 cu a 3-a sa vezi ce viteza am?

  Si al meu ajunge la 120 in treapta a III-a. La Sibiu chiar le-am aratat unor colegi ca ajunge la 5000 rpm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar te rog, 5000rpm la un diesel de serie este ceva fascinant, 4700rpm suna de pe pamant, nu mai vorbim de curba de putere pe care o are un diesel la peste 4000rpm .

spui ca zboara motorul de pe caroserie si stiu ca dupa 4000 nu mai trage dar la 5000 rpm am fix 120

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roskat, da de ce mergi frate cu a treia la 5000rpm ca m-am uitat si eu la masina ta si mai ai 3 trepte superioare  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roskat, da de ce mergi frate cu a treia la 5000rpm ca m-am uitat si eu la masina ta si mai ai 3 trepte superioare  ;D

nu merg cu ea la 5000, rar trec de 4200 dar de curiozitate am vrut sa vad cat se tureaza... si merge pana la 5000 :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now