Victor

VOLVO vs ...

19 posts in this topic

Dupa multe zile petrecute pe alte forumuri, am vazut ca toate sunt "cele mai tari" din nenumarate motive. Am observat si ca argumentele lor sunt destul de pertinente. Cred ca este cazul sa avem si noi un...

"VOLVO vs all"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu putem zice ca Volvo este cel mai tare , pt ca trebuie sa fim realisti ca nu este . BMW , Audi , Mertz , Volvo , cam asta este clasamentul dupa parerea mea .

Numai ca Volvo spre deosebire de celelalte este o maÅŸina care inca pastreaza linia Volvo si originalitatea .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda!Realisti sa fim .

 Consider ca Mercedes este o masina mult prea performanta fata de celelalte marci din clasa mediu si lux etc, pret pina in 100000E  apoi  cele englezesti 100%(cind era odata acest procent ,intrucit au fost date altora sa le faca acum),apoi cele scandinave ,cele germane si tot asa.Ma gindesc  cam ce era acum 9-10 ani ,pina sa darime "gemenii "ca  de aici a inceput bulibaseala.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Audi este peste cele 3 marci, are cele mai revolutionare motorizari si cel mai frumos interior iar de gadgeturi sunt peste cele 3 marci premium . Pacat ca in RO AUDI este perceput altfel .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iarasi discutii nemuritoare ca si benzina vs diesel ?

Comparatiile astea, asa zisele statistici si toate balariile astea gen Benzina VS Diesel, "Care e mai tare Mercedes sau BMW" sau Intel vs AMD sunt prostii de discutat seara la colt mancand seminte.

Asta e parerea mea

Si in legatura cu marcile discutate:

Audi....neah, care is acele motorizari revolutionare ? Interiorul tine de gustul fiecaruia daca e pana acolo

BMW.......am avut in familie un 528i de prin 80 care merge si astazi, ala a fost BMW, cele din ziua de azi......nu as lua nici gratis.

Mercedes ? Mi se par foarte ok..inca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai hai sa vedem 1.4 TFSI, 5.0 TFSI, 5.2 FSI, iar la diesel nu mai zic ca deja sunt prea bengosi de exemplu 6.0 TDI @500CP, nici mama lu` BMW si MB nu au astfel de motor dizal

Share this post


Link to post
Share on other sites

ideea este , nu sa ne dam cu parerea, ci, daca cineva " a executat" vre-un volvo vs. ... sa-l posteze aci, indiferent daca a pierdut sau cistigat.

io am sa incerc un 325d sau un 330d cind se va ivi ocazia. pina atunci, tac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marele nostru avantaj ca posesori de Volvo este ca masinile noastre sunt corect motorizate, cel putin variantele mai vechi, astfel nu prea ne facem de rusine decat cand vine vorba de grupa mare adica de la 3L in sus iar seria 3 de la BMW si C klasse au motoare puturoase pt ca romanu nu-si permite decat SH de 2L pe cand S60 vine in majoritatea cazurilor cu motoare de peste 2L, mai rar vezi un 330D cele mai comune fiind 320D iar cand vine vorba de MB majoritatea sunt 220CDI care au sub 150CP fiind modele mai vechi.

Iar cand vine vorba de Audi A4 majoritatea sunt 1.9 TDI @130CP care sunt mai slabe decat S60 D5.

Asta pot spune ca mi-a placut la Volvo fiind corect motorizat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mie presonal un xc90 cu o greutate de 2 tone nu mi se pare cu d5 corect motorizat. aici nu ar fi stricat un 3 litri. oricum in europa ar fi avut un eventual 3 litri mai multi clienti decat v8-ul, la fel si s80.

desi volvo nu se doreste a fi o masina sportiva, ci confortabila, au observat si responsabilii ca actual e la moda o masina sportiva (de aceea r-design). acum lipsesc doar variantele r, ca o concurenta la bmw m, audi s sau mercedes amg. chiar daca nu pentru a fi profitabil, macar pentru imaginea marcii (cu atat mai mult ca motorul de pe focus rs ar merge si pe un s40 r). si atunci nu ar fi celalate marci neaparat peste volvo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca sa revenim la fiarele noastre, vs-urile astea nu-si au rostul, fiecare masina cu +/- ei, pret vs performante ar fi mai interesant dpdv meu, Vs-urile erau specialitatea lui Cristi81 de la Calarasi, incepem iar ???

Eu abia m-am intors dintr-o plimbarica de peste 11.000 km cu masina si in afara de faptul ca am muncit 3 ore sa o deratzez/desinfectez nu am ce sa-i reprosez.

11.000 km cu rulota in spate, in total 3400 kg urcate si coborate pe variante similare Transfagarasanului nostru de 10-15 ori.

post-770-12877865871889_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

...eu la asta ma refeream: motoarele de pe focus st si t5 sunt cam identice (provin dela volvo). rs e un st imbunatatit, deci ar incapea fara mari modificari, unu la unu, sub capota (daca tot e disponibil).

colaborarea psa-bmw are loc doar pentru motoarele de cilindree mica (efect de scala).

ceea ce lipseste marcii volvo pentru a fi la acelasi sau peste nivelul restulor marcilor:

- tehnologie a sistemului de entertainment mai avansat (mai ales pentru sumele cerute): navigatii mai rapide cu hard in toate modelele de exemplu

- disponibilitatea awd pt mai multe modele: la s40 si pentru d5 de exemplu

- motorizari pe benzina moderne cu injectie directa si turbo: actualul t5 cu 230 cai era mai buna alegere decat 3,2 in xc60, la fel si in s80

- motorizari diesel mai mari si mai moderne: un 3 litri cu 240 cai si in varianta biturbo cu 280 cai. iar mi se pare rusinos, ca o masina nou aparuta ca xc60 nu indeplinste euro 5 (alti deja, contra cost, euro 6)

- cutie automata cu dublu ambreiaj gen dsg lipseste (in afara de spedshift)

- r-design care nu aduce doar diferente optice, ci si la suspensii, motor etc

- reintroducerea variantelor r

- disponibilitatea jantelor mai mari si accesibile la pret (ca sa nu fiu nevoit sa cumpar de la tuneri)

- lipseste un coupe elegant, gen audi a5/bmw sera 3 - stiu ca c70 are si acest rol, dar intr-o varianta care nu e cabrio (ar fi mai usor) si cu motor t6 awd ar fi concurenta la 335i sau s5

@maurice: nu a fost obositor atati km, ca presupun ca ai fost in concediu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

- Noile modele Volvo sunt Euro 5 , iar noul D5 Biturbo are 210 CP  ;D

- La reprezentanta exista jante pana la 17 , ce vrei mai mult ?

-Zici de un coupe elegant , hmmm pai un c70 il poti lua de la Primus si cu 13 000 E varianta cea mai slab echipata , un BMW E92 costa peste 30 000 E deci ?  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vreau sa ramana asa cum e, deosebit.

De sa devina doar o alta marca care face tot felul de modele si masini doar ca sa concureze cu ceilalti, lasa-i pe ceilalti sa se manance intre ei, sunt destui.

Volvo de cand e a avut alt tel si a urmat o alta "cale" si inca sper ca va urma.

Credeti ca daca se orienta sau se va orienta in viitor spre gama sport nu vor reusi sa scoata ceva bun ?

Sa nu uitam ca S60 R-ul a fost scos doar ca sa demostreze lumii ca pot, ca pot scoate un model performant, ingloband tehnologia in siguranta, confortul specific Volvo si mai ales la un pret mult mai mic decat al competitorilor cu masini in acea gama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

XC90ul nu are nevoie de motor de 3L pt ca are o gramada de alte motoare cu care sa se bata cu competitia, problemele mari de puturosenie da la XC90 sunt cauzate de cutiile de viteze automate vechi, acum cele noi cu 6 viteze nu mai au problemele astea . Oricum in cea mai slaba motorizare prinde suta in 12 secunde ceea ce e ok pt un SUV.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in ultimii ani Volvo inseamna comfort absolut (la clasa mare) asa ca nu mai conteaza daca ai mai putini cai decat un Audi sau MB, atata timp cat Volvo este mai confortabil restul parca nu mai conteaza, in fond orice masina te duce din pct A in pct B conteaza mai mult si cum esti dus intre cele 2 puncte .

Parerea mea, care este .

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la Volvo vs ... s-a ajuns la discutii despre normele de poluare ale motorului D5 .. si asta de vro 2 pagini.

Chiar nu putem sa fim on-topic deloc?

Un moderator ar putea sa se sesizeze si sa faca un pic curat, si un topic separat cu posturile impricinate!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum incepe curatenia - ca vad in muuulte topicuri recente Tone de off-topicuri.

Gata. On topic, please.  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca sa fiu on-topic

prima data va fi un vovlo vs volvo, dupa cum urmeaza :

s60 d5 vs s40 2.0 - sigur

s60 d5 vs alte tipuri de volvo - keep in touch...

s40 2.0 vs alte tipuri de volvo - probabil

ca propunere : un nou topic intitulat " DIFERENTE INTRE DIFERITE TIPURI DE VOLVO - DEZAVANTAJELE FIECARUI TIP"

in care proprietarii de tipurile respective sa isi spuna parerea in legatura cu DEZAVANTAJELE tipului de volvo pe care il detin.

avind in vedere ca cel care cumpara o masina are nevoie si de aceste informatii (indiferent ca e o masina noua, aproape noua, veche sau foarte veche) si ca aceste informatii vor fi cautate , probabil, si pe acest forum, stiind ca (sperind ca) acest forum este unul serios si obiectiv, propun acest topic ca un ghid si NU ca un loc de "dat la freza". sa aratam care sint dezavantajele fiecarui tp de volvo comparativ cu alte tipuri de volvo. de avantaje sa NU ne ocupam - nu vom mai fi obiectivi.

mi-as dori ca topicele sa contina DATE. NU PARERI. NU TRIMITERI la alte surse, ci doar ce simte proprietarul.

vor fi , in mod sigur, mai multi proprietari de acelasi tip de masina care simt diferit : EXCELENT !- asta va da credibilitate. nu e cazul sa intervii in acest topic dupa 5-6 luni de vechime in posesia unui volvo, deoarece NU AI suficiente date . lasa pe altii, mai vechi posesori sa-si expuna parerea. un motto ar putea fi : " date probate de timp"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate mai Matrix nu prea poti fii ontopic pe forumul asta, este plin de caposi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now