Guest adrian83xx

cine a atins 260 km/H pe circuit?

273 posts in this topic

ati depasit careva viteza de 250 KM/H ?  eu da, pe autostrada Toledo - Valencia 260 km/H cu S80 -ul meu T6 2922cc ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atit ai vazut pe vitezometru insa in mod sigur nu aveai atit  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

totusi parca era limitata la 245km,curios

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur e limitata la 250 fizic.

Eu am luat peste 250 pe A1 (Romania), dar in spatele unui S60R, mult prea ocupat sa ma lase sa trec in fata sa-i arat sticker-ul cu volvo-club.

Treaba lui, nu stie ce pierde  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Funny, ha?

Pe ceas au fost peste 250, dar.....conform discutiilor vazute pe forum....oare cat crezi ca as fi avut, fizic?

La cum am vazut cum se duce R-ul, ghici ce hobby de achizitie mi s-a inoculat?

Ai grija ce raspunzi, ca s-ar putea sa fac rost de ceva diafilme  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@claudiupuiu, S60R probabil avea 255+, a ta 240 si un pic real, respectabil totusi  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

viteza reala este, de obicei, cu 4-5% mai mica decit cea indicata de vitezometru, deci :

daca vitezometrul indica : 200,210,220,230,240,250,260,270,  in relitate ai, respectiv :

192,202,211,221,230,240,250,259

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai e bine, dom'le!

Inseamna ca am avut aproape de 250 fizic! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da asa indica cum spune iulirx.

cu 4,5% mai putin fata de viteza reala. Verificare cu GPS-ul.

Cu 250 am mers si eu (pe bord) dar nu mi s-a parut limitata..... desi la 250 aveam 240 deci.... mai aveam pana la limitare....

Share this post


Link to post
Share on other sites

la vale pe 1.5-2 km, in austria ,pe 3 benzi LIBERE,am trecut de 260 , cam inca 10 km/h, pina la opritor. am avut peste 250 , stiu asta deoarece m-a oprit politia la urmatorul peco. (limitarea era de 100km/h).

p.s. m-au iertat si-am platit doar 200 euro pentru centuri ! (nu eram primul in ziua aia cu peste 150 km/h peste...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea in carte scrie ca e limitata la 210. Anul trecut, in luna mai, am fost sa-i vizitez pe nemti, ca am auzit eu ca astia au ceva care se cheama autostrada.

Serios acum, pe autobahn am prins 250km/h pe kilometraj pe gps parca scria 241. Masina mai avea resurse, nu eram flat out, numai ca in fata mea a fost un S8 si minunatu mi-a aruncat cu rotile in spate ceva ramasite ale unui accident. In clipa aia m-am potolit si am ramas constant la 250. Urmarile: o zgarietura adanca rau pe masca frontala a masinii pe care n-am reparat-o nici acum, din pacate

Share this post


Link to post
Share on other sites

ati depasit careva viteza de 250 KM/H ?

Pentru ce !?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru feeling  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si inca ce feeling ... Eu unul am dus-o la 240 si simteam adrenalina mama mama. Nu cred ca as reusi peste 250 cu ea poate in panta si cu ceva vant din spate  :D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiecare cu pasarelele lui. Personal, am avut un Porsche pe mana si nu m-am dus in 220 (bine, nici nu aveam unde  :D  ) Nevoia de adrenalina o satisfac prin alte metode mult mai "safe"  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E drept ca 250 e o viteza f mare iar pt un S60 este deja f mult . De la 200-210 in sus  masina nu mai este asa stabila iar frane zici ca nu mai ai. Eu am cauciucuri de 195 poate cu cauciuri de 215 altfel s-ar fi comportat masina. Voi ce ziceti ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

s60-ul oricum frineaza slab la viteze mari si cred ca e o setare din fabrica. dupa ce scazi sub 180 incepe si frineaza violent. masina nu mai e sigura peste 180-190, dar asta nu inseamna ca nu e manevrabila, chiar este! nefiind o masina sport nu putem cere de la ea un comportament sport.

sta foarte bine pe curbele de viteza (cu conditia sa ai indeminarea s-o tii acolo) si sta satisfacator pe curbe inchise. daca te obisnuiesti cu controlul tractiunii care nu vrea sa iasa nici de-al dracu' si cu lipsa unui feedback al directiei si masinii in general, poti conduce sportiv, chiar foarte sportiv aceasta masina. asta e o masina de autostrada cu multe curbe de viteza. (grecia a2, elvetia in alpi, austria in drumul spre insbruck,etc)

cu cit ai cauciucuri mai late si cu talonul mai mic cu atit raspunde mai bine in curbe. atentie , am spus raspunde , nu ca ia mai bine curbele ! cu cit cauciucurile sint mai late , cu atit o vei scapa de sub control mai repede, pentru ca esti mult mai aproape de limita de aderenta , deci mare atentie !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca veni vorba de controlul tractiunii. Eu nu am pe consola nici un buton pe care sa scrie STC sau DSTC . Asta inseamna ca masina nu are nici una din cele doua ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai foarte simplu de aflat, pleaca tare de la semafor si daca dai un scartz nesimtit in treapta 1 si 2 inseamna ca nu ai STC si DSTC, daca clipeste ceva in bord si simti cum iti taie puterea ai STC.

Pana acum nu am vazut nici un S60/V70/XC70 fara buton de STC/DSTC, STCul vine oricum standard .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auzisem si eu ca STC ar fi standard si ma gandeam ca nu am buton pt a-l dezactiva/activa.

Dar se vede treaba ca nu am. Masina scartaie in treapta 1,2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

TOTAL OFFtopic

Vad acum in Vadis ca exista si fara STC desi atat controlerul cat si pompa hidraulica sunt la fel, deci trebuie doar soft si buton . La DSTC este alta pompa hidraulica . STCul chiar te ajuta la iesitul din zapada in rest este inutil .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voi unde ati prins asemenea viteze? iurix am inteles ca p-afara dar restul? Am prins 230 pe A2, si e o experienta f neplacuta. 230 a fost limita psihologica, masina cred ca se ducea lejer la 250.  Pe o autostrada cum trebuie si fara trafic probabil ca e si placere. Nu conduceam eu, stateam in spate si mi-era frica si sa respir. Mi-a placut insa cum se vedeau masinile pe pe banda 1 :)). Ca si cum ai trece pe langa o masina care sta pe loc si tu ai 100- 120 km/h. Am mers in spatele unui X5, avea el grija sa dea flash-uri. Ce mi-a placut a fost cand a trebuit sa iesim de pe A2, la Drajna si ala cu X5-ul a lasat-o moale, a trecut in spate, a stat acolo putin, apoi a accelerat puternic si s-a dus. Cred ca-l rodea rau curiozitatea sa vada ce motor am.

PS: @iurix Sfatul meu e sa nu mai experimentezi asemenea viteze in elvetia, au pedepse cu inchisoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voi unde ati prins asemenea viteze?

Eu i-am dat-o pe Bucuresti-Pitesti, dupa cum am scris.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Betty a ta sigur se duce in 250. Eu am prins 240 pe bucuresti-constanta noaptea,cam nebunie recunosc. Cand m-am apropiat de un tir am incetinit. A doua oara am incercat sa depasesc 240 pe bucuresti-pitesti dar nu am reusit tot din cauza unei masini. Pe 2 benzi imi este frica sa trec pe langa o masina la viteza aia. Cine stie ce ii vine in cap individului de banda 1.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now