Guest adrian83xx

cine a atins 260 km/H pe circuit?

273 posts in this topic

Eu in Germania. Sincer habar n-am pe care "A" de-al lor. Ala care ajunge de la Passau la Nuerenberg. Oricum, indiferent pe care autostrada a lor, acolo poti sa te intinzi. La intoarcere acasa am repetat figura cu un jag. S type. Cam slabuta masina, daca m-am tinut dupa ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu mai zice asa ca poate jag-ul n-o fi vrut , mai stii....

asa ma jucam si io cu un m5 , vreo 50-60 km prin elvetia, si ziceam : "ce tare e s60 !" asta pina cind m5-ul mi-a tras frina de mina ! gone in 20 seconds !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jagul vroia. Ca ne-am depasit de nenumarate ori unul pe celalalt. Ne-am distrat. Probabil o fi fost diesel :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu pe A2. pe zona dintre bratele dunarii. E mai drept.

Intradevar. Treci pe langa celalate de parca stau.

Mie mi s-a parut stabila. Cauciucurile sunt pe 205 desi din germania am luat-o cu 215.

Pe viitor cred ca o sa revin la 215.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voi cred ca n-ati luat la 200+ o imbinare dintre A2 si un apeduct. Eu am luat si de atunci m-am linistit cu sporturile astea extreme in romania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eee... daca am avea si noi un circuit (asfalt) ce-ar mai veni lumea....

e chiar o idee de afacere pentru cine poate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mie mi-a trecut prin cap ideea de a face un circuit,dar la cat costa....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asemenea idei am si eu, am gasit si un teren fost aeroport in al 2-lea razboi mondial, dupa ce mi-am facut niste calcule ar costa 10+ milioane euroi fara facilitati. Poate daca ma sponsorizeaza sultanul din brunei  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Banuiesc ca ,va riscati  si pe "rosu" .Totusi un S60 D5 la 250!!? Are cutie cu rapoarte similare cu V50 D5 si S40II D5 si  puteri f.f.apropiate  .Ma refer la cele din 2008 ,stock.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in linie dreapta, fara remapare, fara vint, fara panta = 238 real 250 la bord

la vale , fara remapare, fata vint (panta 8%) = peste 250 real (si sigur deoarece m-a si luat radarul), la bord peste 260

(am mai zis - in austria pe o portiune de citiva km)

remapata, inca n-am verificat-o...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Nu am putut mai mult de 222km  pe "ceas" la 4000rpm acum 2 h sosit de pe A2.O "linie" dreapta de vreo 20km. Urita vreme si f. critic pe anume portiuni de sosea .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
:offtopic: Risc maxim pe vremea asta. E sticla pe jos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:offtopic: Risc maxim pe vremea asta. E sticla pe jos.

pai cind e sticla pe jos a mea prinde 200-250 ml whisky pe ora !

si cu cit traficul ospatarilor e mai mare , cu atit depasesc viteza legala mai mult !

cu parcarea devine din ce in ce mai dificil, insa am senzori pe fata (nevasta) si pe spate (scaunul)...

sa vedeti ce cool imi iese intoarcerea din 3 pahare !

pentru cei mai tineri ,care vor sa se initieze in tainele manevrelor pe gheata, ofer consultanta cu materialul clientului !

Share this post


Link to post
Share on other sites

...250 pe bord....pe M3  ;D ...dar nu cu volvo 8). asa cum spunea cineva mai sus...feeling.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

chiar daca am dat de 2 zile s80`u pot sa va povestesc si eu ceva.

eram la intrarea pe autostrada a2 de la cernavoda.

e o panta de la giratoriu pana te cocoti efectiv pe autostrada.

in fata mea un s350 diesel, alb elegant foarte calm.

eu, s80 2.0i B5204T, 5 cilindri 20 de valve turbo, 180 cai, albastru :) an 2000, benzina bineinteles.

in spatele meu o leganza ceva nu stiu, daewoo oricum.

urcam panta, si aveam geamul foarte putin intredeschis.

auzeam in spate, motor turat la dusmanie, incercam sa vad ce e.

nu se vedea.

cand am prins autostrada sub roti mergeam si eu normal ca ala din fata.

deodata din spate, mi-o zbugheste intr-un turat de motor demential.... un 5ar.

bai deci n-am apucat sa vad ce motor, ce model, am vazut asa ca e 5ar mai nou.

avand maxim 40 la ora, dau a doua si dai sa-i rup paru :)

pe pod, adica in cateva sute de metri rulam deja cu 180 de km/h.

dupa ce am trecut de actuala statie de taxare nedata in folosinta atunci, m-am tinut de ala.

si a venit domne drum drept.

si dai si omoara.

a plecat lansat mai primu el asa.

am apucat intre timp sa vad ce masina era:

530xi  CT 113/118 probe, rosii de probe, cu ceolofane de alea pe tetiere!

mi-am zis: fresh meat! :)

ne-am luat de pe la 140, cu un putin avans pentru el.

160 180 200 ... la 200 pe ceasul meu eram bara la bara cu el, il ajunsesem.

s-a uitat foarte arogant, dintr-un cap in altu la volvica, ca si cum, ce plm e asta ma? a intors capu si am simtit cum a furat o juma de capota doar din apasarea aia de pedala la maxim.

si eu cu batranitura mea dupa el :)

210 220 230 240 ... hop si eu langa el ... ma uitam la el, intrebator, doar atata esti arogant ?! si zambeam lung cand ma gandeam ca in secunda aia masina lui era de fix 10 12 ori mai scumpa ca a mea, si totusi mergeam la blana unu langa altu.

si daca l-am simtit ca nu mai poate mult.

i-am dat ... si nici nu m-am mai uitat la el.

la cam 245km/h pe ceasu meu a inceput sa ramana in spate.

si i-am dat

250 255 260, s-a lipit acu de 260, eram cu turele exact langa 5900-6000, nu intrasem inca pe rosu si la 6800 imi taie alimentarea.

am mai tinut-o asa vreo 2 minute, a mai luat 200 de ture si vreo 5 km maxim, timp in care i-am dat toata lungimea de volvo lu ala si inca ceva pe deasupra si am vazut in retrovizoare cum dadea efectiv cu pumnu in volan ala.

adrenalina ? ce adrenalina domne?

daca imi lua unu sange atunci, cu greu imi depista grupa sanguina, sangele fiind lichidul cu cea mai mica compozitie, adrenalina era 100% :P

si pentru ati baga picioru in ea de treaba, dintr-un colt al masinii, aud pe o prietena care era cu mine, de care am uitat in cursa mea, desi stiam ca este terifiata de viteza, OPRESTE SA FAC PIPI!

si in secunda aia m-am deconectat! :)

alte victime pe autostrada a1 de data asta, un CLS cu chef de joaca! tot pe la 250 l-am pierdut!

cauciucuri 225/55 r16 95W michelin ca sa ma tina in sosea.

nu e vorba doar de adrenalina si de aderenta.

ganditi-va ca la un moment dat in care incercam sa ii sperii pe aia din masina, am dat in ea pana pe la 240 noaptea tot pe a2 venind de la mare.

intr-o jumatate de curba asa, un ditamai tiru ... de ala cu prelata.

norocul meu e ca ala a apucat sa iasa din curba si cand am trecut pe langa el eram pe portiune dreapta amandoi.

si stiti ca pe autostrada cand mergi si treci pe langa un tir, curentul te trage langa tir.

de data aia nu m-a tras DELOC, aveam cam 230 la ora cand am trecut pe langa el, el maxim 80 90.

n-a miscat masina deloc :)

doar ca unul din cei care era cu mine in masina mi-a aratat in retrovizoare cum se balansa prelata la tir, de data asta il luasem eu pe el in curent si l-am tras dupa mine :)

conduceti cu grija! :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai un bax de bere de la mine !

bravo ! pe ei, pe mama lor !

Share this post


Link to post
Share on other sites

chiar daca am dat de 2 zile s80`u pot sa va povestesc si eu ceva.

eram la intrarea pe autostrada a2 de la cernavoda.

e o panta de la giratoriu pana te cocoti efectiv pe autostrada.

in fata mea un s350 diesel, alb elegant foarte calm.

eu, s80 2.0i B5204T, 5 cilindri 20 de valve turbo, 180 cai, albastru :) an 2000, benzina bineinteles.

in spatele meu o leganza ceva nu stiu, daewoo oricum.

urcam panta, si aveam geamul foarte putin intredeschis.

auzeam in spate, motor turat la dusmanie, incercam sa vad ce e.

nu se vedea.

cand am prins autostrada sub roti mergeam si eu normal ca ala din fata.

deodata din spate, mi-o zbugheste intr-un turat de motor demential.... un 5ar.

bai deci n-am apucat sa vad ce motor, ce model, am vazut asa ca e 5ar mai nou.

avand maxim 40 la ora, dau a doua si dai sa-i rup paru :)

pe pod, adica in cateva sute de metri rulam deja cu 180 de km/h.

dupa ce am trecut de actuala statie de taxare nedata in folosinta atunci, m-am tinut de ala.

si a venit domne drum drept.

si dai si omoara.

a plecat lansat mai primu el asa.

am apucat intre timp sa vad ce masina era:

530xi  CT 113/118 probe, rosii de probe, cu ceolofane de alea pe tetiere!

mi-am zis: fresh meat! :)

ne-am luat de pe la 140, cu un putin avans pentru el.

160 180 200 ... la 200 pe ceasul meu eram bara la bara cu el, il ajunsesem.

s-a uitat foarte arogant, dintr-un cap in altu la volvica, ca si cum, ce plm e asta ma? a intors capu si am simtit cum a furat o juma de capota doar din apasarea aia de pedala la maxim.

si eu cu batranitura mea dupa el :)

210 220 230 240 ... hop si eu langa el ... ma uitam la el, intrebator, doar atata esti arogant ?! si zambeam lung cand ma gandeam ca in secunda aia masina lui era de fix 10 12 ori mai scumpa ca a mea, si totusi mergeam la blana unu langa altu.

si daca l-am simtit ca nu mai poate mult.

i-am dat ... si nici nu m-am mai uitat la el.

la cam 245km/h pe ceasu meu a inceput sa ramana in spate.

si i-am dat

250 255 260, s-a lipit acu de 260, eram cu turele exact langa 5900-6000, nu intrasem inca pe rosu si la 6800 imi taie alimentarea.

am mai tinut-o asa vreo 2 minute, a mai luat 200 de ture si vreo 5 km maxim, timp in care i-am dat toata lungimea de volvo lu ala si inca ceva pe deasupra si am vazut in retrovizoare cum dadea efectiv cu pumnu in volan ala.

adrenalina ? ce adrenalina domne?

daca imi lua unu sange atunci, cu greu imi depista grupa sanguina, sangele fiind lichidul cu cea mai mica compozitie, adrenalina era 100% :P

si pentru ati baga picioru in ea de treaba, dintr-un colt al masinii, aud pe o prietena care era cu mine, de care am uitat in cursa mea, desi stiam ca este terifiata de viteza, OPRESTE SA FAC PIPI!

si in secunda aia m-am deconectat! :)

alte victime pe autostrada a1 de data asta, un CLS cu chef de joaca! tot pe la 250 l-am pierdut!

cauciucuri 225/55 r16 95W michelin ca sa ma tina in sosea.

nu e vorba doar de adrenalina si de aderenta.

ganditi-va ca la un moment dat in care incercam sa ii sperii pe aia din masina, am dat in ea pana pe la 240 noaptea tot pe a2 venind de la mare.

intr-o jumatate de curba asa, un ditamai tiru ... de ala cu prelata.

norocul meu e ca ala a apucat sa iasa din curba si cand am trecut pe langa el eram pe portiune dreapta amandoi.

si stiti ca pe autostrada cand mergi si treci pe langa un tir, curentul te trage langa tir.

de data aia nu m-a tras DELOC, aveam cam 230 la ora cand am trecut pe langa el, el maxim 80 90.

n-a miscat masina deloc :)

doar ca unul din cei care era cu mine in masina mi-a aratat in retrovizoare cum se balansa prelata la tir, de data asta il luasem eu pe el in curent si l-am tras dupa mine :)

conduceti cu grija! :P

Dracusor puiul tau de T5  ;D

Nu stiti cum aflu daca pot pune si eu 225/55/16 pe jantele mele originale pe care am acum 205/55 ? La ce trebuie sa ma uit ? La  J-ul acela ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

S60 R - brembo for life - 390cp (aprox) - limitarea de viteza scoasa - capat de bord. acul aproape de 0 :))

Dimineata la 6-7 spre constanta in timpul saptamanii, nici aia de la monitorizare autostrazi nu erau pe strada la ora aia si tot drumul era al meu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,

nu stiu cat de relevanta a fost indicarea vitezei pe bord in conditiile in care aveam jantele de 18" dar pot spune ca acul s-a dus peste 260 cu inca o gradatie adica la 270. lucrul asta s-a intamplat in vara pe A1.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@smif

"am vazut in retrovizoare cum dadea efectiv cu pumnu in volan ala."  :D Mi-ai facut ziua! Ce-mi plac mie posesorii aroganti de bmw cand se oftica si le plesneste ficatul (si ce mai au ei prin interior) de nervi. Priceless...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Bravo tie ca ai facut BMW-ul.  Ok nu ne plac asemena masini fiindca nu ne plac oamenii care le conduc in romania.

BMW-ul are multe motoare este irelvanta faza ca l-am facut pe unul cu BMW la 260 km/h, de exemplu daca te dai cu un seria 7 care are 330 cp observai surprins ca ca acea masina de kkt prindea cu vreo 7-8 secunde inainte ta 260 km.

Nu vreau sa fiu rautacios dar BMW-ul ''ca si autoturism'' este o maisina reusita.

Mi-as dori un S80 de peste 300 cp ca sa ma pot pune cu seria 7 de la BMW, atunci ar fi comparatie cand raman in termeni de comparatie  ''cuplul'' , '' aerodinamica masinii'' etc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu prea inteleg cum o masina care are viteza maxima 225km/h poate depasi una care are viteza maxima 250km/h pe deasupra si limitata electronic.

Oricum va recomand sa aveti grija la pomi, au si ei viata lor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now