Mitzi

Volvo S70 T2 Intretinere si sfaturi!

120 posts in this topic

Dap... ma gandesc sa nu fie si din ECU. Si vezi sa fi conectat furtunele cum trebuie ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Este posibil cand pui o noua valva ECU trebuie sa invete sa o "citesca" cum trebuie.(similar este si in instructiunile de la cealalta valva de la IPD)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea are ce sa invete. E o banala bobina inauntru, care este actionata in impulsuri de ECU, iar feedback-ul este dat de debitmetrul de aer (prea mult aer admis -> prea mare presiunea -> deschide valva -> deschide wastegate-ul). Sistemul este simplu dar te baga in ceata daca nu ai control asupra lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Am probat.Nimic,nici o diferenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  """iar feedback-ul este dat de debitmetrul de aer (prea mult aer admis -> prea mare presiunea -> deschide valva -> deschide wastegate-ul). Sistemul este simplu dar te baga in ceata daca nu ai control asupra lui."""-sa nu dea debimetrul informatii eronate catre ECU

  Pot sa mai fac un test dar este cam riscant.Sa scot mufa de pe debimetru(MAF)(am vazut ca mai totul are legatura cu el) si sa vedem cum se comporta masina.Merge mai prost,trage mai bine....Cu siguranta se va aprinde martorul motorului in bord.Sper ca dupa asta,cand o sa reconectez debimetrul,acel martor sa se stinga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e MAFul prost o sa mearga mai bine cu mufa scoasa, cand il reconectezi daca nu se stinge martorul poti scoate borna 10 min si o sa se stinga martorul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Debimetrul este bun.Dupa ce l-am deconectat,masina mergea mai prost,nu mai tragea asa bine.Acul de boost deabia ajungea cu greu pe la 4PSI.Deci,am mai taiat ceva de pe lista.Sunt in pana de idei;ce sa mai verific?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost ieri la mecanic si se pare ca nu facea presiune in turbina datorita unei capsule care nu mai etansa cum trebuie. Este vorba despre o piesa metalica rotunda care are in interior un cauciuc si care se prinde in 3 suruburi. Se afla in zona turbinei, dar n-ar putea sa-ti zic exact unde pt ca turbina e destul de ascunsa si n-am putut sa vad exact de unde a scos capsula :( A reasezat cauciucul si l-a dat cu o crema alba. Masina trage din nou  :hello2:

Poate stie careva sa-ti explice mai bine despre ce piesa vorbesc si unde o gasesti exact.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ala este CBV-ul, si este anulat deja de blocking plate-ul lui Mitzi ;)

(moama ce-mi place sa ma sparg in prescurtari ;D)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Compressor Bypass Valve. Este un "BOV" intern turbinei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este bine de tine betty.Ai scapat usor.Eu am anulat valva de care vorbesi de pe turbina pt ca am montat un BOV.Am verificat si testat mai multe lucruri si nimic.Masina trage dar nu suficient(imi da doar 5.5-6PSI max).

  Oricum,bine ca ai reusit sa gasesti problema,iar masina in momentul asta merge bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Dupa parerea voastra bujiile la cati km se schimba?Pt ca cartea zice la 45000 km dar mi se pare cam mult.

    La fel si uleiul din cutia de viteze?Eu sunt sigur ca in cei 210000 km cat are acum,uleiul nu a fost schimbat sau completat niciodata.(cutia este manuala)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am aprox 180 000 si am vrut sa schimb bujiile !

Le-am scos frumusel afara si.......ca noi, dar ca noi, mai sa le mananci, le-am bagat inapoi si la revedere. Daca nu ai probleme cu ele nu le schimba, munca aiurea.

Uleiul in cutie recomand l-am schimbat si eu, era destul de negru.

Parerea mea

Share this post


Link to post
Share on other sites

aratau ca noi - dar distanta electrodului /gap-ul e ok ?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

aratau ca noi - dar distanta electrodului /gap-ul e ok ?...

Nu am folosit lera dar puse langa cele noi ochiometric erau la fel. Se pare ca OEM sunt cu iridium, asa par dupa electrodul ala subtirel, arata exact ca cele NGK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

      Sper,ca o sa reusesc sa vin cat mai curand la Polivalenta sa va cunosc personal si sa va multumesc pt ajutorul de pana acum,pt ca sa fim seriosi,cu ajutorul sfaturilor voastre am reusit sa rezolv cateva probleme la masina pana acum.Si cu ocazia aceea o sa pot sa va cunosc si eu bijuteriile si sa va prezint si pe a mea(cu mici defecte.dar...) ;D

    Acum ,mai ales ca este foarte cald,vreau sa imi verific clima pt ca are cateva bug-uri micute si nu imi doresc sa raman fara mai ales la drum lung.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te asteptam !  Si sa te bucuri cit mai mult de bijuteria ta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te asteptam cu drag...saptamana asta e promotie pentru cei de la Ploiesti,mai ales ca si-au anuntat prezenta si Iulirx si Alex...deci,pentru voi si numai pentru voi,o tinem joia de la 6 la 7 seara...dupa ora aia nu mai intra nimeni in parcare..:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mitzi MaÈ™ină fără defecte nu exista ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now