baubau

ATI VOTAT?

93 posts in this topic

NU Basescu a condus tara acesti 5 ani ci diferite guverne care nu au facut nimic din ce a zis presedintele, oricum la romani vad ca a ramas vorba aia: "presedintele e mereu vinovat" .

Bun banc!  :D :D :D

Parca imi aduc aminte cum au castigat niste alegeri...,adica "legea salarizarii profesorilor".Nu guvernul,condus de Tariceanu in acea vreme,era cel care spunea ca nu sunt bani pentru majorari salariale???Si cine si-a asumat raspunderea pentru ca legea sa fie promulgata?Nu cumva s-a amestecat "putin" Basescu acolo?

Sau,poate,mult-distructiva OUG34???Cine a fost cel care a ajutat Curtea Constitutionala sa decida ca e "constitutionala" o aberatie care a distrus minim 60% din IMM-uri?

Dar asta e...departe,circul cu numirea unui prim-ministru s-a intamplat acum nu de mult!

Da! Ai dreptate,presedintele Basescu nu s-a amestecat deloc.... :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci danyx n-a intrat in turul 2, deci cu cine sa mai votam ?

parca ar conta persoana! redbull sa fie !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Premierul Tariceanu initial a spus ca nu sunt bani pt "Legea salarizarii profesorilor" dar in acelasi timp ne asigura (si il inducea in eroare pe Presedinte) ca nu suntem in criza si nici nu vom fi . In acelasi timp legea a fost votata in unanimitate in parlament si eu imi aduc aminte ca la Realitatea il intrebau pe ministrul invatamantului de atunci care era si parlamentar de ce a votat legea si cum se va aplica si nu stia ce sa raspunda . Sau poate sa imi explice cineva cum a condus guvernul PNL cu 18% in parlament 2 ani ? Cu ajutorul cui ? Nu cumva aceasta se intampla cand era presedinte Basescu si probabil tot el e vinovat si pt asta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu citesti ce scrii?

"Ministrul invatamantului era si parlamentar si a votat..."

Share this post


Link to post
Share on other sites

si , dupa ce ca era barbat , a intrat si in toaleta domnilor !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreau sa intelegi gresit.Nu fac propaganda nici unui partid si nici nu-mi convine faptul ca trebuie sa votez un comunist pentru a scapa de Basescu.Ceea ce vreau sa spun e ca guvernul Boc,de exemplu,a fost doar o marioneta in mainile lui Basescu,ca Basescu este periculos pentru ca este un dictator,care vrea sa controleze totul si a controlat totul cat a fost la conducere.

Asta mi se pare ca este extraordinar de daunator:un dictator in fruntea tarii.Despre dezastrul facut pe plan politic si economic in ultimul an...,e un alt subiect si necesita muuuulte pagini.

Stiu ca e popular Basescu,dar eu nu vreau un presedinte care face orice,in afara de a-si exercita functia;nu ma incanta faptul ca si-a pus fesul in cap si s-a dus la...pietre,la Vadu-Olt(sper ca nu am gresit numele),sa-l vada lumea ce interesat e el de drumul ala care s-a prabusit!Avem minister al transporturilor si un ministru responsabil cu asta.....,presedintele sa-si vada de treaba lui!

In fine,e o lunga polemica asta,nu e nici timpul,nici locul...,ideea e ca,asa cum am spus mai sus "sa traim exact cum votam".

Ca si curiozitate:cei care il sustin pe Basescu simt ca traiesc bine???

Pentru ca eu asta as fi vrut sa schimb,faptul ca traiesc mult mai rau!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este din wikipedia   http://ro.wikipedia.org/wiki/Cristian_Adomni%C5%A3ei  . Doar ca ii uitasem numele .

La data de 7 octombrie 2007, premierul Călin Popescu Tăriceanu l-a revocat din funcÅ£ie pe ministrul Cristian AdomniÅ£ei, pentru că nu ÅŸi-a îndeplinit obligaÅ£ia de a monitoriza dezbaterile din comisiile parlamentare, pentru a evita „derapaje“ precum adoptarea Legii prin care au fost majorate salariile profesorilor cu 50% [5]. Ministrul fusese acuzat de către prim-ministru că a votat în plenul Camerei DeputaÅ£ilor amendamentele PSD aduse OUG nr. 15/2008 privind creÅŸterea cu 50% a salariilor personalului din învăÅ£ământ, vot criticat de premier pentru că ar reflecta o atitudine de "superpopulism" înainte de alegeri ÅŸi o măsură care nu este sustenabilă în lipsa fondurilor necesare pentru această majorare.

La o zi după votul său din Parlament, ministrul AdomniÅ£ei susÅ£inea că orice creÅŸtere de peste 9% înseamnă un efort bugetar de un miliard de lei până la sfârÅŸitul anului, iar pentru anul viitor nu vor mai fi bani pentru investiÅ£ii. De asemenea, premierul l-ar fi acuzat pe ministrul EducaÅ£iei că a folosit săptămâna trecută un elicopter MIRA pentru a ajunge la timp la propria cununie

Share this post


Link to post
Share on other sites

De fapt e o mica greseala in articol pe Wikipedia . A fost revocat la 7 octombrie 2008 nu 2007 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca as fi cel care va fura as cotiza la toate partidele. cistig oricum.

si tot va fur !

va dati seama ce se distreaza, pe seama voastra, aia care va fura ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am spus ca Basescu este perfect . Cea mai mare magarie (dar legala ) a fost casa din Mihaileanu . Si a mai facut si altele . Dar totusi consider ca este cel mai bun dintre cei 3 . Mie cel mai mult mi-a placut Hunor chiar daca e maghiar si Cernea . Dar l-am votat pe Basescu pt ca ceilalti nu aveau nici o sansa pt turul 2 . Sunt convins ca se fura si se va fura si de acum inainte . Nu o duc mai bine dar nu il invinovatesc pe Basescu , consider ca altii sunt vinovati .

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca INCA mai crezi ca e cea mai mica diferenta intre cel mai bun (pentru tine) si cel mai rau (pentru tine).............

mai bea laptic cu cereale si ou , ca ajuta la dezvoltarea vederii !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Traianel ar face multe da cu cine cu moguli:)):)) care vor sa cumpere tot ce tine de stat? Dragi colegi de pe forum si la turu 2 mergeti cu Base si-o sa fie bine decat cu comunistu de Geoana sau mincinosu de Antonescu ma tem antonescu asta sa nu fie neam cu Generalu Antonescu ca dupa aia ajungem unde o zis Base in urma cu 20 de ani ne intoarcem in trecut. Base si Boc ardeleanu si taie si spanzura si referendumul este bine venit si ati vazut si voi ca 80 si ceva la suta au vrut sa fie mai putin parlamentari care stau degeaba acolo. Parerea mea e ca trebuie sa se termine cu privatizarile in romania nu e totul de vanzare. Viata romanului nu e de vanzare si painea de azi pe maine nu trebe data la nimeni .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal ca trebuie votat cu Base. Asta e miezu' anticoruptiei... ;)

Bine, are si el mici scapari, ca pitzipoanca de fiesa care e europarlamentar si nu stie sa vorbeste (rad aia de noi ceva de groaza), tupeistele alea nesimtite care au vrut ministere cu bani multi ca se plictiseau la stilist, sau, cei mai tari, asfaltistii ajunsi miliardari intr-o tara... fara autostrazi.

Nuuu, Base e bun! Votati sa traiti bine. Sau sa aveti criza dupa criza, poate uitati de foame!

PS - Aia cu comunistii e tare! In memoria extrem de selectiva a unora nici nu exista guvernul Boc 1, cel construit de Base folosind bucati de PDL asezonate cu bucati de PSD... Eu bine, acestia dintre noi ar trebui sa foloseasca si capul din dotare - ca functia de oprire a ploii in gat nu e unica - si sa realizeze ca stanga si dreapta politicii romanesti nu exista. Everybody is fucking everybody, atat timp cat exista interes si os de ros.

Bleah...

PS - cristicul, eu ma refer la o notiune ciudata care este "separatia puterilor in stat". Poate un ministru (parte a aparatului executiv) sa fie si parlamentar (legislativ) simultan?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@muadDib: Asa este. Sunt de acord cu tine.

Traienel saracul e doar o victima. Fiica lui a ajuns pe propriile puteri europarlamentar, ca doar a fost independenta vreo 2 zile. Tupeistele alea nesimtile au ajuns ministre fara vointa lui, iar de asfaltisti nu stia nimic, nu e vina lui. Fratele sau a reusit in ultimii 5 ani sa stranga avere pe propriile puteri, fiind brusc foarte inteligent anii astia, ceilalti 15 de ani de "esece" nu a avut noroc bietul.

Traian e doar o victima care nu a reusit ce si-a propus (adica ce a mintit ca va face) din cauza mogulilor si a acestor incompetenti care il inconjoara fara sa isi dea seama de "calitatile" lor. Saracul hai sa ii mai oferim 5 ani sa incerce, ca a recunoscut si el ca nu e multumit.

Asta e ca si cum ar zice un doctor: Stii, imi pare rau ca nu mi-a iesit operatia din prima si ai ramas fara un picior, dar daca ma lasi sa iti operez si al doilea picior promit sa incerc sa nu mai gresesc? Ce zici vrei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

laptic, asta e secretul : muuuult lapte si va trece !

Share this post


Link to post
Share on other sites

...avand in vedere, ca d-ul....sau tovarasul?...Iliescu nici nu a fost presedinte vreodata si! avand in vedere ca in '89 Romania era infundata in datorii SI tot asa avand in vedere ca mineriadele sau alte magarii nici nu au fost sau ca in 20 de ani nu au existat asa zise privatizari mai mult sau mai putin dubioase....si cred ca lista as putea continua.....dar astea le-am dat deja uitarii........

Pe de alta parte stau si ma intreb, cum au reusit unii sa desluseasca faptul ca, daca aplica o taxa obligatorie firmelor si inchid jumatate din firmele care aduceau un beneficiu la bugetul de stat, vor intra mai multi bani la buget.......matematicienii si economistii contemporani ar trebui sa vina la lectii.......deci in concluzie......."Da' eu cu cine votez?......hukk........

P.S.:.....cand nu ai cu cine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orice numai comunism nu!!!!!!!!!!!

O fi bun,o fi rau,cel putin a mai scos pisica din traista si unora chiar le-a aratat-o!

Share this post


Link to post
Share on other sites

sint curios : ceva bun despre geoana sau basescu, ceva care sa nu inceapa cu "e bun pentru ca nu...."ci sa inceapa cu " e bun pentru ca...." o sa vad io p-aci ?

nu cred.

de exemplu, io sper sa nu platesc impozite pe salariu. atit. deci ma intereseaza cine va fi prim-ministru, ministru de finante si cine le da ordine celor doi. si tot calculind asa, mi-a dat cu rest, deci n-am cu cine vota.

unde n-ar veni iliescu, ceausescu, lenin sa zica (si io sa-i cred): "hai ca tu n-o sa platesti" si sa vezi ce-as mai vota cu ei !  asta-vreau, asta votez !

voi ce vreti ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@iulirx :

" unde esti tu Tepes Doamne, ca punand mana pe ei/ sa-i imparti in doua cete : de cretini si de misei"

din pacate doar asta avem asa ca ... Dumnezeu cu mila! cu alesu?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oameni buni, da' chiar trebuie sa fie un scandal perpetuu in tara asta ca sa se miste lucrurile? Chiar trebuie sa fie joker presedinte ca sa functioneze guvernul? Chiar trebuie sa-i suport pe udrea, ridzi, eba, videanu, pogea in fiecare zi la televizor fiindca fac parte din echipa lui basescu care "face si lucruri bune"? Singurul lucru bun pe care l-a facut basescu e ca l-a inlocuit pe nastase. Eu nu mai am sperante ca o sa se nimereasca unul bun, vreau sa se schimbe hotii, atata tot. Ziceti-mi un singur nene din pd-l care-i bun la un minister si eu il votez pe basescu, cu poza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io am fost in cismigiu duminica, am jucat sah si n-am avut timp, da trec maine p'acolo si pun stampila... la nimereala, nu ma uit, votez pe orisicare, sa traim cu totii, ca tare-i bini in romanika banana, sa dea dracu' , ce-mi place cum gasesc astia minciuni adevarate, steaguri si baloane, uraaaa, sa traiti don' sef, ma duc la vot, uraaaa, votati mai, hai, hai, haaaiiii...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@iurix

"io sper sa nu platesc impozite pe salariu"  si eu tot aia sper  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca o sa vina guvernare PSD o sa fie simplu, toti o sa platim pe cei care stau acasa si nu vor sa lucreze, poate o sa dea si 20.000E la cei care vin din Spania si Italia, o sa fie genial .

Ma repet, in ce tara guverneaza stanga cu dreapta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan

Ma dezamagesti jupane...

Care stanga, care dreapta ???

Ce vezi tu de stanga sau de dreapta ???

Sunt doar cu numele si nici macar atat...

Daca se dau banii aia cu intorsul acasa...ma intorc si eu de cateva ori, lunar, din strainataturi  ;D

Sfatul meu

Nu va mai contraziceti pe acest forum in legatura cu politica, nu merita sa stricati prieteniile pentru nimic (politica).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haidi bre ca nu stricam nici o prietenie, e un forum ce naiba ;D

Treaba e simpla, nu merge stanga cu dreapta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now