baubau

ATI VOTAT?

93 posts in this topic

stinga si dreapta, ca concepte politice, s-au perimat. acu exista partide care aplica uneori principii de dreapta , alteori principii de stinga. in toata lumea, de cind s-a inventat democratia, cind e nasol cu economia se aplica masuri de eficientizare (care sint de dreapta), iar cind economia si-a revenit se aplica masuri de reimpartire a bogatiei obtinute (care sint de stinga). la noi, cum merge economia ?

la noi, vechea mafie, inca e deranjata de sistem. nu va mai dura mult pina cind se vor declara multumiti cu ce-au impartit. poate dupa aia , cind va sti fiecare de unde fura, si nu se vor mai calca pe bataturi, sa se gindeasca si ei cum sa fure mai bine, lucru care va duce la progres si mai multa bunastare si pentru noi.

asa e peste tot, romania nu face exceptie.

eu nu am facut decit sa-mi aleg un stapin mai bogat si mai dornic de cistig si nu mi-am propus in viata sa salt in alta categorie sociala. unde te nasti, acolo ramii !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan G : nu e stga nu e drpta, ci una buc pcr + alta buc pcr + cealalta buc pcr + ......buc pcr + .....,  toate asezonate cu secu + militie + armata poporana + oportunisti cu sau fara de pcr; ia de-i voteaza neicusorule!

Cine crede ca marinelu' chior e mai bun ca prostanacu' se inseala, am vazut asta de 5 ani incoace.

Nu exista un rau mai mic sau unul mai mare, raul e rau si gata.

In situatia asta in care ne zbatem de 20 ani trebuie o revolta masiva, milioane de romani in strada, nu o suta, doua de mii, ci milioane doamnelor si domnilor, milioane! Asa gandesc io, care nu am fost membrache pcr, dar am fost in pnt, pana cand m-am dumirit ce-i si acolo, infiltrat de secu si de scarbe oportuniste, ca peste tot; dupa ce am facut hartie sa ma scoata din bucatica de partid, au venit iar si iar la usa mea sa ma cheme la "manifestatii", sedinte, scl...scarbe!

Io ma bucur ca v-am cunoscut si ca am una buc maschinen Volvo, sa-mi traiasca si pt ale voastre zic la fel!

Share this post


Link to post
Share on other sites

minunatilor, dragutilor, hai ce dreaq....

nu v-am intrebat cu cine ati votat si de ce.

V-AM INTREBAT DACA ATI VOTAT.

atat!!

nu merita sa stricam prietenii  :pain: pentru o gasca de dobitoci care oricum au in vedere interesul lor,  nu al nostru...

sunteti super ca ati fost la vot.. indiferent cu cine ati votat. e un drept al nostru.. vezi semnatura lui @ parola.

vreti un topic'' pe cine votez in turul II si de ce''.... sau mai bine nu!  >:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi se pare ca discutiile se poarta mai mult decat civilizat si nimeni nu se supara. Sau ma insel eu?  :P Se supara cineva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Ma repet, in ce tara guverneaza stanga cu dreapta ?

Pai... In Romania, nu?  ???

Guvernul Boc 1 nu a fost PDL-PSD ?  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@baubau, ce e bre te-ai speriat de noi ?  Nu se cearta nimeni pe acest forum, se discuta in contradictoriu si asta nu duce la divorÈ›uri   >:D

Mai departe o sa vedem ce o sa iasa, toti speram ca o sa iasa bine, eu zic ca o sa iasa bine daca iese Base, voi ziceti ca o sa iasa bine daca iese Geoana. Pana la urma o sa iasa cine trebuie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Bogdan G: bine tati, nici o treaba, bem si un...red bull, da' nu vreau sa va spargeti capetele din cauza politicii.

suntem aici si interactionam pentru ca avem un VOLVO, si nu pentru ca am votat cu unu' sau cu altul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu chiar crezi ca noi la intalnire ne dam in cap pt Basescu sau Antonescu?  =))

PS> mah baieti da noi un Antonescu am mai avut in istorie da parca asta e mai al dreacu ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre voi astia bastinasii (sper sa nu supar pe nimeni - cine ma cunoaste stie  ;) ), si eu in rand cu voi, venim deseori cu gura mare si spunem multe lucruri despre multi oameni. Dar in fond nu se face nimic. Eu am avut de patimit in ultimii 8 ani din cauza unui derbedeu comunist pe numele sau de Cioara,  :D ,  care a ajuns la putere si nu a mai vrut s-o lase din maini. Nu mai vreau sa mai patimesc inca odata, referindu-ma la faptul ca nea Ionel nu s-a saturat de conducere si mai vrea odata la putere dar cu mainele altuia. Sa nu o pateasca ca si Putin cu Medvedev, a ajuns Medvedev sa-l struneasca pe Putin.

Poate ca "personaliatea" marinarului nu este una de bun augur, nu da bine, poate nu are moaca de presedinte si stofa de conducator de tara. In fond e capitan de nava, intr-un fel soldat. Dar nici sa vina la putere cel ce nu stie cum sa faca ordine la el in partid. Oare cum va puteti voi imagina (si va intreb pe voi cei ce sunteti in posturi de conducere sau aveti afacerile voastre) sa se faca un lucru atunci cand nu ai cu cine, nu ai echipa. Sarim cu totii la gatul lui Basescu dar uitam ca in ultimii 5 ani omu asta nu a avut cu cine. Cum dreaq sa faci un lucru in timp ce tu ai unele idei in cap iar subalternii altele.

In romania in ultimii 5 ani s-a intamplat exact ca si in fabula "racul lebada si stiuca".

BogdanG are dreptate in privinta faptului ca e cazul sa vina la putere o forta. Una singura. Nu neaparat PDL - dar sa fie doar una (binenteles nu PSD + PC).

Promit sa nu mai scriu si sa ma abtin de la dezbateri politice. Dar nu-mi place sa citesc doar vorbele goale fara sa fie sustinute de probe. Aud la televizor de mii si sute de incidente, ca ala a facut, ca ala a dres ca ala pe X, pe Y, pe Z, dar nimeni, subliniez, nimeni inca nu a venit cu dovezi clare. Nici un politician nu a infundat puscaria. Nici unul care a pradat tara nu a fost dus in fata instantei cu verdict definitiv. Toti o lalaie si o falfie, caci li se falfie. Am un dezgust total cand vad numai vorbe.

Imi cer scuze daca s-a simtit cineva ofensat, mi-am expus punctul de vedere a unui cetatean sictirit de atatea vorbe goale, prostie, intoxicatie a opiniei publice de catre ziaristi, conducatori de talkshouri de 2 lei, conducatori ai acestei tari, oameni politici, de oameni care doar critica si care spun ca nimic nu este bine. Nu am vazut un ziarist, un reporter, un analist sa spuna nu domnule poate e bine asa. Cu 5 ani in urma toata massmedia il fatea cu ou si otet pe Bombonel, toti erau cu Base, acum toti sunt ipotriva. Unde este linia ferma trasata a opiniei, sunt exact ca curvele, (scuze de limbaj) azi cu unii maine cu altii. Scriind aceste randuri imi vine in minte cantecul lui Puya, Camelia si George Hora "Change" - versuri mai adevarate ca astea nici ca exista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am votat! Si voi merge la vot de fiecare data. Si de fiecare data am votat si voi vota cu principiile liberale. Chiar daca cei care le aplica sunt tot comunisti de stanga.

Speranta moare ultima, iar odata si odata va trebui sa se revina pe un fagas apropiat 50% de normalitate.

In 2004 am votat cu Base, ca sa nu iasa Nastase. La acel moment, singura persoana impotriva caruia am fost era Nastase. Acum, persoana impotriva caruia sunt e de fapt un grup: Berceanu, Pogea, Basescu. Nu o includ pe Udrea, caci desi nu e deloc competenta, a incercat cel putin sa induca anumite idei in turism, desi efectul a fost mai aproape de dezastru. Berceanu nu a lasat nimic in urma lui in oricare perioada cat a fost ministru al transporturilor, cam la fel cu conducatorul iubit, Basescu. Pogea e cel care a introdus forfetarul, a fost de acord cu tot felul de legi cu efecte fiscale. Basescu e cel ce le-a girat deciziile acestora Basescu e cel ce a promis ca va face tot posibilul sa dea 50% profesorilor doar ca sa castige PDL in parlament desi a tot fost informat de catre Tariceanu ca nu se poate. Boc, a fost un catel si nimic mai mult (cel mai de dispret om).

PSD-ul a fost mereu preocupat sa imparta bogatia la cei saraci. In timpul guvernelor PSD, a fost mereu liniste. In 2004 nu am votat contra unor ministri PSD, ci doar contra primului ministru candidat la presedentie. Atunci nu am vrut un conducator iubit de popor. Nici acum nu vreau un conducator iubit de popor.

Dintre miministrii PSD, cei mai rai au fost cei din ultimul guvern. Androneasca, care ca si Berceanu, a lasat numai â€reforme†in invatamant. Sanatatea care a impus taxe firmelor medicale pentru a sustine fondurile alocate spitalelor (adica pe langa ca sunt furnizori de medicamente, mai sunt si cei care le platesc din cota de impozit suplimentara pe care trebuie sa o dea), si altii.

Acum vreau sa scap de toti PDL-istii. De aia voi vota contra Basescu.

Am speranta, cu PNL in carca PSD, ca situatia va fi cu 5% mai buna decat cu PDL.

Am convingerea, ca in toti acesti ani, inclusiv in urmatorii 20 de ani care vor urma, TREBUIE sa ii schimbam mereu pe toti acesti politicieni. TREBUIE sa nu le permitem sa stea prea mult timp in fotoliile pe care si le doresc. TREBUIE sa le inducem teama ca oricand pot fi schimbati si haituiti prin dosare de urmarire pentru faptele lor.

Oricare politician va fi, va permite celor ce ii sustin, sa se infrupte din bogatia tarii. Orice om ar fi in postura lor, va face involuntar la fel. Ideea principala e sa nu ii lasam doar sa fure, ci sa le impunem sa ne respecte ca si oameni, adica sa instituie niste legi care sa permita si noua celorlati sa existam si sa ne fie bine.

Mereu vor exista grupuri de interese. Daca nu vor mai exista interese, nu va exista progres. Trebuie insa sa permitem ca acele grupuri de interese sa aduca bunastare tuturor si nu doar lor, sau unei anumite regiuni. In Suceava s-a votat puternic Basescu din 2 motive: daca nu se voteaza cu el, judetul nu va mai primi bani de la buget, si daca nu se voteaza cu Base, nu va exista parlament unicameral si mai putini parlamentari.

De aia voi vota contra lui Basescu. In 3 ani se va schimba din nou parlamentul si, 3 ani nu sunt 5.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rebelu : schimbarea garniturii o data la 4 ani nu le va baga frica in oase, dar poate ii va face sa se gandeasca cum sa fure mai eficient, oricare ar fi la putere; acu zici sa-l schimbam pe base cu gioana, eu nu pot sa votez asta, nu pt ca base ar fi unul care merita sa fie presed ci pt ca gio e o marioneta, ca si crin de altfel; cu base e invers, marioneta e pd-l, dar intreb : unde in lumea asta un presed nu are un partid puternic in spate? chiar nu pot sa ma duc la vot sa mazgalesc buletinul ca sa fie anulat, o actiune fara nici-un impact cred; pe de alta parte, sunt convins ca nu se va schimba nimic, chiar daca referendum-ul a aratat clar ca romanii doresc asta, actualii parlamentari nu sunt tampiti sa-si piarda privilegiile, asa ca vor ingropa prin sertarele parlamentului rezultatul si vom uita de el, ba se vehiculeaza ideea sa se fac un alt ref numai in bucale!  pana nu ne vom trezi cu totii nu vom avea cum sa ne impunem vointa, suntem in plina dictatura a asa ziselor  partide, de fapt  a pcr-ului; vedeti ca nu se mai spune nimic de pct 8 de la Timisoara? am uitat cu totii ...  si cine uita stim ce pateste. :hammer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Acum vreo 20 de ani  erau unii ,parca fsn le zicea, ce "gavareau"...."Votati sageata ca va intra-n  c_r si gata"....Votul dat din dorinta de schimbare este inutil ,in aceasta tara.Cine are interes face si moarte de om ,cum vine vba.Rotirea cadrelor  este perpetua..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca se rotesc cadrele, le dam ocazia sa si cheltuiasca ce-au furat intr-un mandat. :D P.S. Daca Basescu nu e securist, cum se face ca nu are dosar la securitate, si vanzatoarea de la cantina partidului avea, el, mare capitan de nava n-are. Asa au ars dosarele alea la revolutie, numai pe sarite, si incendiul a stiut ce sa arda si ce nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@xydexter...a nu se intelege ca  indrept votul spre cineva ..am obosit ca sa mai cred ca votul meu poate aduce schimbare.

..zarul se rostogoleste (il rostogolesc ,cei ce voteaza)dar de fiecare data ,nu stiu cum se face incit cade pe cifra norocoasa pariata doar de  unii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conteaza si pe ce masa se rostogoleste zarul... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now