alin_ux

Basescu sau Geoana ?

125 posts in this topic

daca tot suntem "invadati"  direct sau indirect de mesaje electorale, ce-ar fi sa avem o mica discutie in legatura cu subiectul? si daca ne ajuta moderatorii, poatem facem si un mic sondaj de opinie la noi in ograda"  :  Geoana sau Basescu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea: m-am saturat de camarila comunista!

Intelege fiecare ce vrea.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

As pune problema un pic diferit: decat cu un cui in talpa...mai bine fara si pun spirt pe rana....

Ambele variante sunt "nasoale" , dar am o "jena"  ;D ...troiana  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

da' un meci vanghelie - udrea cum ar fi ?

inca nu sintem chiar asa de penibili, insa , cu scoala de azi, poimiine, vom fi !

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca dupa modelul american, ne-ar fi fost benefic un tandem Hunor - Johannis.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca am ajuns intr-o pozitie f nasoala.

Votam nu ca ne dorim o persoana anume ci ca ne dorim sa nu iasa ala sau celalalt.....

Cred ca pe asta a mizat si Basescu..... Sunt convins ca ei stiu cat de nedoriti sunt.....  dar nesimtirea e asa mare incat nu le pasa.......

Super naspa......

Geoana are fatza de span nenorocit, basescu.... parca-i mosia lu tata-su.....

Nu am putea sa ii impuscam pe amandoi? cred ca asa ar fi alegeri corecte......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Basescu e mai ok decat Geoana, am scris deja de ce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Basescu pentru ca macar el stie ce e de facut incontinuare dizolvarea parlamentului si sa se termine odata setea asta de a conduce pt a putea fura fiecare sa-si faca vile si sa aiba bani in conturi pe cand bieti romani is plini de datori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sabau Raul:Daca tu crezi ca dizolvarea parlamentului te scapa de hotii cu vile si bani in conturi esti foarte naiv. Basescu poate parea ca stie ce e de facut(dar nici macar) dar nu e in stare sa puna in aplicare, dupa cum am vazut in acesti 5 ani in care s-a desfasurat cum a stiut el mai bine.....adica sa ne ingroape in datorii catre FMI. Practic ne-a vandut deja.

Si daca reuseste sa implementeze Parlamentul unicameral (adica un mare pas catre dictatura), nu l-ar putea mentine mai mult de 2 ani pentru ca una din conditiile UE este parlamentul bicameral.

@Betty: Pe el il vrei sa ne reprezinte inafara? http://www.youtube.com/watch?v=QzTAb7M40lQ&feature=player_embedded#  :D :D :D

            http://www.youtube.com/watch?v=Xd6GDLbvK8U&feature=related aici habar nu are ce il intreaba tanti. :tard:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@irina_f Chiar nu ma intereseaza cum vorbeste engleza sau cum arata. Celalat mi-ar umbla la venituri si nu-mi convine. Adica tara asta oricum o sa mearga prost indiferent cine-ar iesi, dar comunistul mi-ar micsora venitul.

PS. In afara ma reprezint singura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si Basescu nu o sa iti umble la venituri?  Mie mi-a umblat deja ...nu as vrea sa ii mai permit.

Iar in Parlamentul European nu cred ca te reprezinti singura. ;)

(P.S. : Sa imi spui daca ti se pare ca te atac, nu e intentia mea. Eu numai cu Basescu am mari probleme  :P )

Share this post


Link to post
Share on other sites

L-au suprins spunand adevarul. Tara asta e de 2 lei din pacate. El a facut-o de 2 lei? Nu, el a facut o observatie.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce isi doreste sa fie presedinte intr-o tara de 2 lei? Tu ai vrea sa fii administrator la o firma falimentara?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am votat Crin. Acum inca nu stiu cu cine voi vota. Niciunul din cei doi nu e bun.

Iata si motivele:

Basescu:

Pro: lupta intens contra mogulilor si grupurilor de interese;..... (astept completari)

Contra: vrea sa reduca democratia la un parlament unicameral, prin care poate fi trecute mai rapid legile; nu a produs decat vrajba intre institutiile statului, a sprijinit un guvern Boc prin care a indatorat Romania cu 20 de miliarde de euro, a impus forfetarul chiar si asupra celor care abia mai rezistau atator impozite si taxe (este si exemplul meu), a mintit profesorii ca le da 50% desi stia ca nu are de unde.

Geoana:

Pro: e mai conciliant, este dispus la a accepta masuri liberale.

Contra: vine dintr-un partid comunist, sprijinit masiv de baroni comunisti.

Si atunci, eu, cu cine sa votez?

Din analiza evenimentelor actuale, as inclina balanta catre Geoana. Din prisma doctrinelor de partid, as spune PDL (a se nota ca nu Basescu). Din prisma a ceea ce tot declara din 2004 ca vrea sa faca (si cica nu reuseste), as vota Basescu.

Daca lumea ar trai mai bine (adica legile ar fi astfel concepute incat orice persoana sa aiba posibilitatea prin proprie putere sa isi asigure un trai mai bun), atunci si institutiile statului ar lucra mai bine. Dar in conditiile in care statul este subjugat intereselor de grup al partidelor, si distribuirii discretionare a fondurilor bugetare....

In 2 saptamani ma voi hotara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@parola: Daca are firma potential sigur ca da. Eu o preiau gata falimentara si o reorganizez.  ;) S-a mai intamplat. Nu e ceva iesit din comun.

@rebelu:

Basescu:

Pro: lupta intens contra mogulilor si grupurilor de interese;..... (astept completari)

Completari: Lupta intens contra mogulilor si grupurilor care nu ii sustin interesele.Punct.  ;)

PDL fara Basescu=0 => PDL=Basescu

Tot declara din 2004 dar nici macar nu incearca sa faca.E simplu sa declari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@irina_f

Nu, nu mi se pare ca m-ataci  ;) N-am nevoie sa ma reprezinte nimeni in parlamentul european, mie imi trebuie numai libertate sa ies din tara, apoi depinde numai de mine ca persoana (nu de cetatenie, nationalitate, religie, culoarea pielii, ce spune basescu etc) sa ma fac respectata si sa-mi ating telul oriunde in lumea asta. Ala poate sa se dezbrace si-n c***l gol in parlemtul european, mi se rupe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca imaginea pe care o prezinta presedintele inafara tarii conteaza foarte mult pentru obtinerea sustinerii altor tari membre UE. Daca avem sustinere , avem publicitate,toate acestea influentand turismul , investitorii.... si probabil multe altele.

Nu putem trai singuri pe lume.Eu vreau sa votez un presedinte cu tinuta, sa faca fata interactiunilor cu exteriorul, nu sa se faca de rahat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Basescu poate parea ca stie ce e de facut(dar nici macar) dar nu e in stare sa puna in aplicare, dupa cum am vazut in acesti 5 ani in care s-a desfasurat cum a stiut el mai bine.....adica sa ne ingroape in datorii catre FMI. Practic ne-a vandut deja.

:hammer: NU stiam ca Basescu ne-a indatorat la FMI! Parlamentul si guvernul sunt niste ingerasi? Sa-l votam pe Geoana, care pozeaza in victima, dupa ce pana nu cu mult timp in urma rodea la ciolane alaturi de PD-L si care acum se poarta de parca nici usturoi nu a mancat nici gura nu-i miroase? Nu, multumesc! Din doua rele, prefer varianta cu Basescu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite daca nu stiai afli acum  ;)

Stire in data de 11 martie 2009 :

Liderii coaliÅ£iei PSD-PDl se întâlnesc astăzi,în cabinetul vicepremierului Dan Nica, pentru a discuta pe marginea acordului cu FMI ÅŸi a necesităÅ£ii elaborării unui plan-anticriză. ÃŽntrunirea are loc la cererea preÅŸedintelui social-democrat, Mircea Geoană, nemulÅ£umit de faptul că PSD nu a fost anunÅ£at de PDL de intenÅ£ia Guvernului de a solicita un împrumut extern de la FMI.

PreÅŸedintele PSD, Mircea Geoană, a declarat marÅ£i seară că regretă că începutul discuÅ£iilor cu FMI este "în ceaÅ£ă ÅŸi mister" ÅŸi a făcut apel către PDL pentru mai multă transparenÅ£ă.

si

PreÅŸedintele a subliniat că nu se pune problema ca România să fie insolvabila pentru FMI. "VeÅ£i vedea ÅŸi acordul sau scrisoarea României către Fond, va fi publică, veÅ£i vedea că avem condiÅ£ii care nici pe departe nu pun sub semnul întrebării solvabilitatea României în perioada următoare. Noi nu discutăm cu FMI un ajutor, ci un acord pe doi ani, până în primăvara anului 2011, veÅ£i vedea condiÅ£iile acordului, care nu are, în formulari, nimic care ar putea să îngrijoreze" a mai spus ÅŸeful statului.
dar surpriza , pana la ora actuala detaliile acordului sunt pastrate secret de Basescu si Boc.De ce oare? Nu este cumva mai mult decat evident.....?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@VOLVO 16 ... pentru ce?

oamenilor..... nimanui nu-i pasa de noi, @irina crezi ca daca iese geoana, scapi de forfetar?

@betty, crezi ca daca iasa base o sa o ducem mai bine??

perfect!!!

dar nu va certati cu prietenii pentru asta!!!!

nu merita!!!!  din proprie EXPERIENTA!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai eu platesc bucuroasa forfetarul, asta daca imi primesc banii pe care mi-i datoreaza statul, stalul lui Base that is.

Daca sunt platita pentru serviciile mele,, am si eu de unde plati taxele.Logic nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@VOLVO 16 ... pentru ce?

Pentru schimbare , desi cred ca nu o sa schimbe prea multe ba din contra .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.