Brava

Hai sa ajutam un copil.

101 posts in this topic

Fratilor ... am mai spus o data ce este de facut la modul cel mai elegant. Cand vezi bucuria unor copii sarmani, sinceri, care chiar nu se asteapta la un cadou in plus, nici nu va dati seama ce senzatie ai. Faceti cum doriti, eu ca de fiecare data am dat bani anul acesta pt pomul de craciun. Si o suma frumusica ... Nu sunt de acord nici cu intilnirea anuala in septembrie si sa dam ceva loco acolo doar ca ne aflam in zona. Nu tata, daca vrei ceva fain o faci de Mos Craciun, 1 Iunie, etc. Toate au un rost. Crezi ca aia de la Vatra Dornei chiar sint amariti? Asa, putem sa o facem toti pe amaritii, ce ne costa.  ;) Am vazut prieteni de la Off Road Adventure care s-au dus cu masinile in sate izolate sa duca diverse lucruri. Cunosc cazuri in care au dat la oameni care chiar aveau de toate, poate mai mult ca unii dintre ei. Vezi satele Magura, Pestera linga Bran, unde terenul amaritilor nu voiau sa-l vanda pe 30 Euro/mp dar primeau malai si apa... ???  Daca vreti sa facem ceva, facem organizat in zone clar defavorizate cum ar fi: sudul tarii, Moldova, Oltenia care clar sint defavorizate si ar aprecia. Asta e parerea mea .... Si nu cred sincer in copilul VOLVO, crescut si educat de membrii forumului. Traim in Romania si stim cu totii cam ce mentalitate exista.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cand vezi bucuria unor copii sarmani, sinceri, care chiar nu se asteapta la un cadou in plus, nici nu va dati seama ce senzatie ai.

Crezi ca aia de la Vatra Dornei chiar sint amariti? Asa, putem sa o facem toti pe amaritii, ce ne costa.

io sa mor de mai inteleg ceva ....@ catalin a darui din suflet nu trebuie musai sa implice Craciunul sau Ziua copilului ....nu trebuie sa ai o tematica anume pt. a darui cuiva un zambet , iar daca am propus sa fie in septembrie in acelasi timp cu nationala , am facut-o pt ca atunci si acolo putem vedea si noi cui ai daruim . Iar cu zonele defavorizate te contrazic ca sutn doar alea , in timpurile astea toata romania este defavorizata.

Nu tata, daca vrei ceva fain.......

Daca vreau ceva fain ma duc cu prietenii care vin la polivalenta in fiecare joi, la sauna .

Daca vreau ceva pt un copil sau familie amarata ceva fain le daruiesc ceva ....orice , cat de mic ar fi va fi mai mult decat au ei in acel moment .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragul meu, daca nu vezi ghilimelele ti le voi explica una cite una. Senzatie in sensul de bucurie sufleteasca a ta, prietene. In context, nu puteam folosi de doua ori bucurie ca dadea rau.

Sint de acord cu tine ca sunt mult mai multe zone defavorizate decat cele enumerate mai devreme si sint sigur ca le stiu mult mai bine decat tine, numai prin prisma faptului ca merg prin tara asta in medie 1.000 km/saptamana. Am vrut sa spun ca in zona asta oriunde te-ai duce gasesti locuri unde oamenii chiar apreciaza (adica sarmani) cu anumite exceptii.

Fain in sensul ca daruiesti si este apreciat, nu dai cuiva care nu stii daca merita, daca apreciaza, daca miine uita, etc.

Cred ca esti putin circotas ... dar oricum. Sper ca acum ai inteles. Eu am facut multe actiuni caritabile, sponzorizari, etc. Eu nu stiu cate ai facut tu ca idee. Si am facut si in anul asta de criza  ;)

Voi puteti face ce doriti, eu mi-am expus strict punctul meu de vedere vrind de fapt sa ajut. In final eu imi vad de treaba mea si fiecare de a lui.

Ai un red bull de la mine cind ne intilnim si peace .... OK?  ;)

io sa mor de mai inteleg ceva ....@ catalin a darui din suflet nu trebuie musai sa implice Craciunul sau Ziua copilului ....nu trebuie sa ai o tematica anume pt. a darui cuiva un zambet , iar daca am propus sa fie in septembrie in acelasi timp cu nationala , am facut-o pt ca atunci si acolo putem vedea si noi cui ai daruim . Iar cu zonele defavorizate te contrazic ca sutn doar alea , in timpurile astea toata romania este defavorizata.

Daca vreau ceva fain ma duc cu prietenii care vin la polivalenta in fiecare joi, la sauna .

Daca vreau ceva pt un copil sau familie amarata ceva fain le daruiesc ceva ....orice , cat de mic ar fi va fi mai mult decat au ei in acel moment .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Eu am facut multe actiuni caritabile, sponzorizari, etc. Eu nu stiu cate ai facut tu ca idee. Si am facut si in anul asta de criza

Eu am facut multi copii si daca ma laud cu ei nu da asa prost cum da lauda ta  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ma ce dracu, ajungem sa ne certam cui dam si cui nu dam ? Acum va dau banii inapoi si nu ma mai intereseaza nimic. Postul asta a fost dechis ANUME pentru acesti amariti din link-ul ala, nu ce facem sau ce am face in GENERAL...Mama masii de treaba, ca iar m-am enervat. Parca se apropie sarbatorile astea degeaba, tuturor le sare mustarul din toate timpeniile - in loc sa facem naibii ceva odata - copilul ala, acum in timp ce scriem poate s-a culcat pentru a N-a oara cu stomacul lipit de coaste !!!

Daca nu ajungem saptamina asta la el - promit ca nu mai fac NICIODATA nimic de genul asta. Sint droaie de amariti in lumea asta care-si traiesc vietile tarandu-se ca niste animale...poate intr-o alta viata o vor duce nespus de bine, nu vreau sa ma gindesc la asta acum pentru ca sint intr-o pasa fooooaarte proasta.

Acelasi Matrixxx, cu bune si rele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frate Matrixx, ai dreptate. Te rog sa stergi ultimele posturi, chiar nu au legatura cu subiectul propus. In plus sint si laudaros  :D  Merci  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa o lasam asa, fiecare este un suflet mare in speranta de a ajuta un copil sau o familie sarmana. Din pacate suntem prea putini pentru a putea ajuta pe toti si a schimba lumea. Haideti sa ne concentram acum asupra unui singur punct, sa ajutam acei copii. Oricum pentru noi este ceva nou si foarte frumos cu multe satisfactii sufletesti. Fratele meu sambata asta a fost cu forumul lor de 4x4 la o scoala amarata dintr-un sat din Buzau cu fel de fel de treburi pentru copii. Au fost primiti de copii, cu colide si toata bucuria copiilor pentru un astfel de eveniment. Pentru ca pentru ei a fost intr-adevar un eveniment!

Eu consider ca pentru noi este un pas mare ca am decis sa ajutam o familie sarmana. Daca ne vom putea mobiliza sa o ducem la capat este foarte bine, anul viitor probabil o sa o luam din timp si ne organizam altfel. Oricum este

un inceput laudabil pe care avem obligatia morala sa il ducem la capat!

Nu credeti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumva trebuie sa incepem de undeva...Hai sa nu ne inversunam si sa terminam ce am inceput. De fapt, nici n-ar trebui sa asteptam ocazii speciale. Important e sa bucuram un suflet amarat, ca e copil, ca e batran.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Important e sa bucuram un suflet amarat, ca e copil, ca e batran.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ufff greu strangem bani.

Eu cred ca nu trebuia sa para ca 50 de roni e o suma minima care tb pusa, daca se vrea.

Orice suma e bine venita, si 10 roni si orice......

Poate altii nu au curaj asa ca sparg eu gheata. Eu am donat doar 30 ron. Cine da mai putin ?

Matrixxx sa imi confirmi te rog cand primesti banii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta e o actiune de la suflet la suflet. presupune discretie si modestie.

nu inteleg de ce trebuie chiar sa se stie cine da si cit da : nu mingiierea vanitatii ne face sa facem ce facem , ci sinceritatea si compasiunea sincera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cei doritori de donatii cit de mici - dati-mi PM, sa stiu macar cine a fost, ok ? 

:-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lista de pina acum:

Matrixxx --------------- 50 ron

Iulirx ------------------ 50 ron

Laura------------------ 50 ron

ValiU-------------------50 ron

alexpopeystar68------- 50 ron

daann -----------------50 ron

danutzzz---------------50 ron

Midnight ---------------50 ron

cristicul ----------------50 ron

NDB1177 ---------------30 ron

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

A reusit sa ajunga cineva pana la familila respectiva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maine seara la ora 19 mergem ( Laura cu Matrixxx si cu mine ) sa cumparam mancare etc . Poimaine poate ajungem la familie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun am vbit acum si la Acasa TV ... si astept sa fiu sunat ca sa ajugem acolo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@KPAX: Ramasesera niste banuti la tine (parca vreo 1000RON) de cand am incercat noi "instituirea" cu statut juridic a clubului. Ii mai ai pe-acolo prin sertar ? Cred ca lumea ar fi de-acord sa-i puna la bataie pentru actiunea asta de Craciun...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am hotarat impreuna cu Alex si Laura sa mai amanam cu cateva zile cumparaturile , pentru ca astazi am fost la Auchan si Real si era foarte aglomerat . Mai incercam zilele astea sa vedem cand gasim mai liber .

@Alex : Cum ti am spus si astazi banii aia cel mai bine cumparam ceva pentru o casa de copii .

Trebuie sa ne interesam sa vedem unde este o casa de copii mai amarata si sa vorbim acolo sa vedem cati copi sunt ca sa stim ce cumparam .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asteptam un raspuns de la KPAX... nu stiu daca este in Bucuresti zilele astea, la el sunt banutii. Din punctul meu de vedere putem sa ne orientam si catre o casa de batrani... etc. Bunavointa sa fie si drag de a ajuta o persoana neindreptatita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...si sa nu va faceti griji, pentru ca o sa ducem treaba pana la capat. Chiar daca nu am reusit acum, inainte de Craciun, copii aceia se vor bucura cu siguranta in orice moment de cadourile primite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte buna initiativa! Eu acum am citit si imi pare rau ca nu am putut ajuta!

De acum inainte pentru orice initiativa a clubului Volvo in vederea sprijinirii copiilor si batranilor nevoiasi voi participa si eu cu 1 ladita de mezeluri Aldis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sint de acord cu casa de copii, cred ca ar fi bine daca am gasi o casa de copii indiferent unde, copiii careia sa beneficieze constant de ajutoarele noastre.

Personal am avut astfel de experienta, dar a fost demult si sint departe de acele locuri,

Putem ajuta mai multi copii, nu unul, chiar daca mergem la ei o data la 6 luni, si nu mancarea sau banii e bucura cel mai mult, le putem dona haine, carti, manuale,

eu vorbeam inainte a face ceva cu directoarea.

Ma alaturi oricarei actiuni umanitare

Share this post


Link to post
Share on other sites

In seara asta am reusit sa fac o parte din cumparaturi. Din 450 lei de care dispunem am luat 1 pereche ghete, un pantalon de trening, cateva perechi de sosete, un tricou si un pulover. Toate au costat 184,54 lei. De restul de bani eu as zice sa cumparam alimente, insa acestea trebuie cumparate atunci, aproape, cand vom merge la familia respectiva. Si daca e prea mult pentru mancare mai cumparam ceva haine in completare.

La sfarsit, daca e toata lumea de acord, putem afisa aici bonurile, chitantele cu toate cumparaturile...pentru transparenta...nu de alta.

Mai ramane doar sa ne punem de acord si sa stabilim o zi cand mergem sa vizitam familia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand vreti sa-i dati lucrurile?daca e mai tarziu de miercuri poate mai pot sa aduc si niste haine\jucarii.....apropo..cati ani are copilul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun !!

Mai , copilul din cate stiu are 10 ani .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now