betty

Cum si cand se va rezolva problema carutelor?

73 posts in this topic

Stirile de genul asta sunt cam dese si vad ca nimeni nu face nimic.

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/a-vrut-sa-depaseasca-o-caruta-dar-a-fost-spulberat-de-o-duba-pe-contrasens.html

Nu inteleg de ce nu interzic carutele pe toate drumurile publice iar in caz ca vreunul e prins pe alt drum decat pe ulita satului sa i se confiste caruta, calul si dosar penal pt vinovat.

Imi facusem un obicei sa sun la politie si sa raportez toate carutele pe care le vedeam pe drumurile europene dar m-am cam plictisit si stiu ca nu s-a luat nicio masura in urma sesizarilor. Voi ati avut incidente nasoale cu carute? Daca stau sa ma gandesc carutasii sunt cei mai nenorociti si enervanti participanti la trafic dupa parerea mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut o "near-death" experience pe care n-o doresc nimanui. Mergeam pe la 2 noaptea pe DN 67, pe undeva pe langa Horezu, aveam un 90, in fata mea era un matiz, pe o linie dreapta am incercat sa-l depasesc, trecusem de jumatate cand din vreo 20 de metri am vazut un led de bricheta de-ala albastru aprins la vreo 3 metri deasupra solului in fata mea. Nu stiu nici acum cum am scapat, cert e ca am trecut la mustata printre matiz si caruta plina cu fan si cu 3 melteni morti de beti. Caruta nu avea absolut nici un fel de semnalizare. Si al doilea incident, fara caruta de data asta, mi-au iesit in fata la 160 la ora 2 cai care erau culcati pe mijlocul drumului, tot noaptea, probabil de la asfaltul cald. Si atunci nu stiu ce si cum am facut de am reusit sa-i evit. Daca zici ceva la militieni, ridica din umeri si se fac ca ploua, in schimb am mai auzit de accidente in care au murit oameni din cauza carutelor, cailor,  si proprietarii n-au patit nimic. Solutia ar fi asta: dat jos proprietarul, batut bine, deshamat caii, dat foc la caruta, caii confiscati si predati la o asociatie de protectia animalelor care si-asa freaca menta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici o luna nu a trecut de la moartea unui amic de al meu .

In masina soferul si el in dreapta se indreptau catre Giurgiu , vineri pe la 4-5 dimineata , se duceau la vanatoare.

De pe camp ...de nicaieri a iesit cu scartait de coptite calul si caruta . Accident mare .....soferul a scapat amicul nu ....moarte fulgeratoare si instantanee.

Am inteles ca el dormea , erau intr-un matiz , cert este ca , coloana vertebrala i-a intrat in cap .....D-zeu sa-l ierte. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut prea multe incidente cu carute ca sa le mai povestesc. Mie mi-a placut reactia unui militian care m-a oprit pe E85 sa-mi dea amenda pentru viteza. Si cum scria el acolo procesul verbal a trecut o caruta. I-am atras atentia la care el: "stiu ca n-au voie dar ce sa le fac? Daca le dau amenda n-o platesc" Ii zic sa-i confiste caruta. Raspunsul: "Daca va confisc masina va convine?" Am vrut sa-i raspund ceva care sa-nceapa cu "pai mai boule..." dar m-am abtinut. Si ma gandeam ca daca tatal militianului tot cu caruta umbla n-am cum sa ma astept ca ia boul vreo masura.

Si apropo de leduri am vazut asta vara o caruta care era luminata de o luminita f f mica. bipedul din caruta tinea luminita in mana si-o flutura de-am crezut ca-i un licurici. Chiar ma bucuram sa vad si eu un licurici, tarziu mi-am dat seama ce era.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema cu confiscatul carutelor nu este deocamdata legala. Asta pentru ca dreptul la proprietate este garantat de Constitutie. Si nici "bataia carutasului" sub acelasi aspect legal.

Totodata, din cate imi aduc aminte, si caruta este un vehicul admis pe drumurile publice din RO, dar cu conditia sa fie dotate cu dispozitive de iluminare pe timp nefavorabil (placute la spate, si lumina de avertizare alba vizibile din orice).

Deci problema in discutie este neaplicarea amenzii clare si tragerea la raspundere din partea politiei si organelor competente. Presupun ca o reclamatie, ba chiar mai mult de atat, facuta fata de un politai ca cel descris de betty, l-ar fi pus pe ganduri daca data viitoare il lasa pe carutas sa scape.

Problema carutelor pe strazile din RO, este una determinata de neaplicarea corecta a legilor si nu de lipsa reglementarilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sint perfect de acord cu problema carutelor expusa de Betty. Am dicutat o data cu un politist de la tara (la spritz) si omul a spus foarte clar: Mentalitatea o stim cu totii la tara vis a vis de carute... Cine n-are cal si caruta nu e OM, a muncit degeaba. Acum, daca nu are pe unde sa se duca la bucatica lui de pamant sa dea cu sapa, ce sa faca? In primul rind, ar trebui sa i se faca un drumeag pe linga sosea sa mearga pe-acolo si abia atunci poti incerca sa-i faci ceva. Asta mi-a spus omul si are dreptate, macar partial. In orase e cu totul altceva. Repet sint de acord cu ce a spus Betty, nu cred ca e sofer care merge cu masina sa nu fi avut incidente cu carute .... dar inca o data rezolvarea e la autoritati :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-l opreste nimeni pe nenea de la tara sa se dea cu caruta pe drum, numai ca semnalizata si sa nu fie beat crita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap, astea-s alte povesti.

Nu-l opreste nimeni pe nenea de la tara sa se dea cu caruta pe drum, numai ca semnalizata si sa nu fie beat crita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am intalnit la 23.30 pe un drum national, neluminat, pe banda 1, un tip CALARE. N-avea omul nici o treaba. Daca nu schimbam banda cu 2 minute inainte, nu stiu daca va mai scriam acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

problema carutelor este cu adevarat nasoala. noi suntem cat de cat obisnuiti, dar am inteles ca multi straini fac accidente fiindca ei nu sunt obisnuiti.

din pacate politia iti da cu firma in cap in sensul ca ti se spune ca prin localitati trebuie sa mergi cu 50 la ora si lucrul asta e imposibil la noi. eu merg de obicei cu 70-80, asa ca, tot soferul iese prost!

ce se poate face concret...nu vorbim aici de SF...

-toate carutele sa aiba o placa reflectorizanta in spate (asa cum sunt indicatoarele de circulatie), s-ar observa MULT mai usor.

-carutele sa aiba un RCA (50-100 lei/an....asiguratorii stiu ei) ca arunci cand are un accident sa ai ce sa-i iei! de obicei, atunci cand faci accident cu o caruta te alegi cu paguba....asta in cazul in care scapi!

si acum o problema de design...

de obicei, carutele au o teava pe mijloc (inima carutei) care produce mari pagube unei masini, atunci cand este lovita  din spate. acesti design ar trebui sa fie interzis in circulatie. 

credeti ca se gandeste cineva la ce am scris eu? am pretentia ca sunt niste chestii de bun simt!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt ceva mai categorica. Ar trebui sa le interzica si gata. O dacie veche si o amarata de remorca sunt mai ieftine decat un cal.  Aia nu-s in stare sa-si puna un amarat de bec si voi spuneti de RCA...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Betty: Asa cum am scris e vorba de mentalitate. 2 ani i-am explicat unui angajat ca este total aiurea sa tina 2 cai, pe care ii foloseste de 3 ori pe an si in rest numai munceste pentru ei. Avand masina (o Dacie veche), i-am zis sa-si puna cirlig si sa-si ia o remorcuta. Dupa 2 ani, cu greu s-a indurat sa-si vanda caii si acuma imi multumeste. Dar 2 ani am stat pe capul lui .... Nu pot sta de capul tuturor paesanilor din tara asta :D

Eu sunt ceva mai categorica. Ar trebui sa le interzica si gata. O dacie veche si o amarata de remorca sunt mai ieftine decat un cal.   Aia nu-s in stare sa-si puna un amarat de bec si voi spuneti de RCA...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic asa, din moment ce n-are bani de lanterna/felinar/placuta reflectorizanta, dar are bani sa se matoleasca si sa se urce in caruta... Eu unul nu vreau sa mor infipt intr-o teava de caruta sau sa omor vreun cal amarat din cauza stapanului. Cum zicea Catalin, stiu si eu atatia imbecili la tara la bunici care tin calul ca sa aiba cu ce cara fanul pe care-l dau tot la cal iarna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off: Ei si uite cum se lungeste discutia si dam in altele... Are bani sa se matoleasca pt ca in Romania alcoolul este extrem de ieftin. Poti crede ca la tara poti sa bei 100 ml de alcool foarte indoielnic cu 5.000 lei vechi. Daca as avea puterea sa fac litrul de alcool minim 100 Ron atunci altfel ar merge tara asta. Ma rog, minim 50 Ron ... Dar cind cu 5 Ron te faci praf, praf every day, iti ajunge pensia sau ajutorul de somaj sa traiesti si sa bei o luna. Sint multe de spus, incredibile mai ales pentru cei care traiesc la oras si nu au contact cu oamenii de la tara decat pe sosea cu caruta, de la tv, etc.

Eu zic asa, din moment ce n-are bani de lanterna/felinar/placuta reflectorizanta, dar are bani sa se matoleasca si sa se urce in caruta... Eu unul nu vreau sa mor infipt intr-o teava de caruta sau sa omor vreun cal amarat din cauza stapanului. Cum zicea Catalin, stiu si eu atatia imbecili la tara la bunici care tin calul ca sa aiba cu ce cara fanul pe care-l dau tot la cal iarna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

lasa ca am eu contact cu ei, la cite nunti de-astea le-am cintat...Si cu cit sint mai cretini (si mai beti) cu atit se inmultesc mai des...  Si pe urma vedem link-uri cu "ajutati o familie sarmana, ca mama are 20 de copii iar tatal nu are dupa ce bea apa...". Am facut ceva groaznic in viata trecuta de a trebuit sa ma nasc aici...printre cei saraci cu duhul dar...fericiti  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu la faza asta zic asa: ok Canada, America departe, dar daca ma nasteam in Senegal, Etiopia, Somalia???? era mult mai naspa.... Trebuie sa o luam asa cum e si sa incercam cum putem sa schimbam cite ceva! :D

lasa ca am eu contact cu ei, la cite nunti de-astea le-am cintat...Si cu cit sint mai cretini (si mai beti) cu atit se inmultesc mai des...  Si pe urma vedem link-uri cu "ajutati o familie sarmana, ca mama are 20 de copii iar tatal nu are dupa ce bea apa...". Am facut ceva groaznic in viata trecuta de a trebuit sa ma nasc aici...printre cei saraci cu duhul dar...fericiti   :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Trebuie sa o luam asa cum e..."

dragule, de mii de ani o luam asa...si o tot plimbam degeaba. O mai luam si generatia asta, ce sa facem  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu chiar pot sa ma laud ca in 11 ani de soferie nu am reusit sa-mi pun viata in pericol din cauza căruÈ›elor si slava domnului ca am facut multi km in timpul asta, multi fiind facuti noaptea . In schimb am avut mari probleme cu animalele lasate sa circule pe drumul public, gen cai, magari, vaci, chiar am fost alergat de un cal pt ca am avut tupeul sa-l claxonez cand el pastea astfalt  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai avut doar un noroc chior , nu te mai lauda  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, inseamna ca nu circuli tu pe unde trebuie  ;) Carute se gasesc, cu lemne nesemnalizate, cu fân nesemnalizate, cu betivi nesemnalizate, toate subspeciile, trebuie numai sa cauti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

draga matrixxxx......iti sugerez sa vezi filmul "14 kilometri".....nu o sa mai regreti o secunda ca te-ai nascut in romania! ;D

cu putina vointa se poate reglementa si circulatia carutelor....am spus mai sus: tablite reflectorizante si RCA.

http://www.imdb.com/title/tt1138437/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt intr-adevar tari mult mai nasoale decat romania. Asta nu-nseamna ca trebuie sa ne multumim cu gandul asta. Iar RCA-ul nu e o solutie, eu nu-l vad pe nea caisa sa-si cumpere RCA indiferent ce i-ai face. Si nici amenzile nu-s o solutie pentru ca nu le platesc. Amenzile penale poate ca ar indrepta cumva situatia. N-ai cum sa-i responsabilizezi, am fi foarte naivi sa credem ca genul ala de oameni ar intelege de vorba buna ca nu-i bine ce fac nici pentru ei nici pentru altii.

Era s-o patesc din cauza unuia care avea caruta oprita pe urcarea pe un pod cu o banda pe sens. Putin a lipsit sa nu ma lovesc frontal de cel de pe contrasens. Idiotul a vazut toata faza si mi-a zis: "Ce sa fac daca nu trage calul?" Avea exact privirea de bovina. Elementele de comunicare umana nu functioneaza la astia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ei na! cum sa nu se poata reglementa draga!

ia sa vine unul care sa dea cu palma in Dumnezau sa vezi cum se face ordine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiam ca in Grecia a fost data o lege prin anii 90 in care taranii erau obligati sa renunte la carute si sa cumpere tractoare, oricum acele tractoare mici au fost in mare parte subvenționate de statul elen .

O sa se faca si la noi dar dupa ce trece criza ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

din pacate nu avem puterea financiara sa facem asa ceva!

si oricum, populatia rurala de la noi este foarte numeroasa! carutele sunt foarte multe! nu le poti inlocui pe toate!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now