betty

Cum si cand se va rezolva problema carutelor?

73 posts in this topic

Doamne fereste, betivani de la tara pe tractoare, macar caruta e partial din lemn, ai o sansa de scapare, tractorul e facut din Fe 98%, e ca si cum ai da intr-un cap de pod cu masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai toata chestia tine de reglementare. nu ar fi mare lucru sa se faca un RCA de vreo 50 ron/an si o tabla reflectorizanta pe spatele carutei. si sa nu-mi spuna cineva ca taranul nu are 50 ron ca nu il cred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

are 50 de ron dar n-o sa-i dea in veci pe rca pt ca-i obisnuit sa sfideze pe toata lumea. Are gandirea aia pacatoasa ca n-are nimeni ce sa-i faca si asta cam asa e. Nu pateste nimic daca nu-si plateste amenzile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai hai sa-ti spun cum faci.....pui o amenda platibila, 50 ron de exemplu....nu pui 10 milioane, ca atunci chiar nu o plateste. eu iti spun ca daca s-ar introduce un rca rezonabil pentru carute, acestia vor plati! 50 ron/an inseamna 25 ron/ luni. si eu imi platesc asigurarea la masina tot pe  luni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta cu RCA-ul e buna dar hmm tare as vrea sa vad cum despagubest asiguratorul un autoturis de x sute de mii pe un RCA de caruta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca nu-si platesc amenzile din principiu nu pt ca n-au de unde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

io mi-as cumpara o pusca d-aia de trage cu bile colorate.

cred ca , cel putin, m-as racori un pic...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si-n loc de bile pui oua tinute la cald cateva luni  :machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa plateasca RCA, carutele ar trebui sa fie cel putin inscrise la primarie. Ori unii posesori de carute n-au nici buletin. Asa ca... Pe mine nu ma intereseaza sa-mi plateasca daunele daca dau in el, ma intereseaza sa nu ma mai incurce pe drumul pentru care eu platesc rovinieta, impozite, accize la benzina... Carutele sunt din evul mediu si n-au ce cauta pe drumuri asfaltate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  La carute nu se va impune RCA din aceeasi cauza din care nu s-a dat nici legea asigurarilor obligatorii la apartamente. Sunt prea ieftine, nu renteaza pt. asiguratori si in caz de dauna, plata asiguratorului este prea mare. Daca intra unul cu o masina de 200000 euro in caruta, nu acopera RCA-ul tuturor carutelor din Romania acea dauna.

  Dar daca este sa gandim putin "la rece", nu toti taranii din tara asta de 2 lei sunt niste betivi ordinari care circula la 00.00 cu caruta nesemnalizata pe DN. Sa nu generalizam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar pentru carute cu inscriptia Volvo, oare se poate incheia RCA?  ;D

post-972-12877871531866_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Caruta face parte din lumea satului romanesc. Este o chestiune de mentalitate, educatie, gindire nici nu stiu cum sa-i mai zic. Cind o sa vedem la tara, la buda din fundu curtii hirtie igienica in loc de ziare, sau macar o baie minima in casa si nu spalat la lighean, mers afara prin viscol la wc, atunci vom putea avea pretentii si la disparitia carutelor. Este o chestiune de obisnuinta din mosi stramosi si foarte greu de schimbat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa cum se vede, caruta este fabricata de volvo trucks,  ;D

cred ca observati solutia tehnologica, cu tractiunea pe fata!

degeaba visam noi sa se interzica circulatia carutelor, acest lucru nu se va intampla deoarece tara noastra are doua lumi paralele:

o lume a oamenilor dinamici, conectati la civilizatia occidentala si o alta lume, in general rurala, indaratnica, carora le este imposibil sa renunte la un mod de viata arhaic. din pacate asta e situatia, nu puten forta istoria......adica am putea, dar trebuie cineva cu mare curaj sa o faca.

un exemplu....

alfabetul latin pe care il folosim acum a fost introdus in romania pe la jumatatea sec 19, fortat.....cuza a avut "uouă" sa faca asta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ca ar trebui introdus un gen de program "Rabla" si la carute si astia sa-si cumpere.........ATV-uri  :D

Nici eu nu-i suport pe drumurile publice. Ar trebui macar pe europene sa le interzica accesul (ar fi un inceput).

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai programul rabla ar trebui sa functioneze cam asa:

carutele sa fie transformate in lemne de foc

caii pot fi transformati usor in salam sau pasta de mici...

dupa cum vedeti, reciclarea ar fi mult mai facila decat a masinilor! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ar trebui macar pe europene sa le interzica accesul" Chiar e interzis, dar ei fac ceva pe lege si pe oameni in general. Asta-i materialul... De-asta sustin ca prin sanctiuni contraventionale n-ai ce le face. Categoria aia de vietuitoare nu raspund decat la frica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"un exemplu....

alfabetul latin pe care il folosim acum a fost introdus in romania pe la jumatatea sec 19, fortat.....cuza a avut "uouă" sa faca asta!"

@rich1974 - si tu sa scrii asta !

ÃŽn realitate, cel mai vechi text cu caractere latine care a ajuns până la noi este o

Carte de cântece (1570-1573), cunoscută ÅŸi sub numele de Fragmentul Todorescu.

Aceasta conÅ£ine o culegere de imnuri calvine traduse din maghiară, care, probabil, se

cântau la serviciile religioase.

raminem "de caruta" daca credem ca dacii scriau cu caractere chirilice !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu nu neg faptul ca au fost texte cu caractere latine, stiu ca au fost dinainte. eu ma refer la faptul ca de la jumatatea sec 19, alfabetul latin a fost oficial la noi.

dacii nu aveau cum sa aiba alfabet chirilic fiindca acel alfabet a fost facut de greci pentru slavi, pentru raspindirea ortodoxismului printre ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

grecii se trag dintr-un neam de traci (pelasgi),deci acest popor al nos` avea un limbaj dinaintea grecilor...

Carpato-Dunãrenii în evolutia lor s-au rãspândit în jurul nucleului cetãtii naturale a Muntilor Carpati, munti greu de trecut, unde aurul, argintul si sarea se gãseau din belsug.

Ei, Carpato-Dunãrenii, s-au rãspândit peste toatã Europa Centrala, de la Alpii Austrieci si din Câmpia Bavariei pânã în Podisurile Galitiei Orientale si pânã în Stepa Dobrogei, iar de acolo pânã peste toata asa zisa Rusie Meridionalã. De la Nistru si pânã în Kuban (vezi Tracii Cimmerieni), Asia Micã, Insulele Marii Tracice (Egee) au fost la început populate de ei, Pelasgii-Tracii-Arienii "Carpato-Danubieni" ajungând pânã în Nordul Africii (vezi Garamanii).

Dar dacã istoria a fost asa de generoasã cu Neamul Nostru Tracic, nu acelasi lucru se întâmpla si cu istoricii contemporani, pentru niste interese geo-politice...

Iar Zvastica Pelasgica este simbolul vietii vesnice, nu simbol hitlerist - daca tot a venit vorba de putina istorie.  ;)

Deci, carutele noastre nu vor dispare din peisajul carosabilului decit cu forta ! Ai iesit cu caruta (plina de noroi si balega) pe drum national sau european - se trage caruta pe dreapta si i se da foc. Calul poate sa-l ia acasa, ca sa nu fiu nemilos. Daca la noi legile europene UE nu se aplica strict, atunci sa ne facem noi niste legi locale ! Da de-astea grave, nu mangaieri sau neplata de amenzi, etc. Taiat in carne vie !  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"se trage caruta pe dreapta si i se da foc" DA DA DA

Dar calul sa nu-l dea inapoi. Sa fie confiscat si apoi vandut in targ. Cine stie cum se razbuna ala pe cal ca-n mintea lui oricum se produc conexiuni f ciudate (in mare parte si de la aburii de tuica).

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Sa fie confiscat si apoi vandut in targ". Intrebarea mea e cui sa-l vanda, sau cine sa-l cumpere? Tot un amarit care are o caruta dar n-are cal?  asa nu se mai termina niciodata. Ca ma indoiesc ca se pot vinde pentru calarie toate mirtoagele alea .... Deci, ori salam ori la ursi  ;)

"se trage caruta pe dreapta si i se da foc" DA DA DA

Dar calul sa nu-l dea inapoi. Sa fie confiscat si apoi vandut in targ. Cine stie cum se razbuna ala pe cal ca-n mintea lui oricum se produc conexiuni f ciudate (in mare parte si de la aburii de tuica).

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Sa fie confiscat si apoi vandut in targ". Intrebarea mea e cui sa-l vanda, sau cine sa-l cumpere? Tot un amarit care are o caruta dar n-are cal?  asa nu se mai termina niciodata. Ca ma indoiesc ca se pot vinde pentru calarie toate mirtoagele alea .... Deci, ori salam ori la ursi  ;)

Ce legatura au caii ca stapanii sunt niste tampiti? Sa dam foc si la toate Daciile vechi ce sunt in trafic fiindca incurca circulatia si pe posesorii lor sa-i impuscam in cap si sa-i tragem in teapa.

Ganditi ca in Evul Mediu !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Victor: vorbim discutii :P. Oricum nu tine de noi sa schimbam aceste lucruri, dar by the way un cal ca ala nu ai ce face cu el daca nu mai ai caruta.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"dar by the way un cal ca ala nu ai ce face cu el daca nu mai ai caruta."

Exista cursuri de echitatie in bucuresti.  :D Mi-ar placea sa primesc un calut cadou de craciun, numai ca nu stiu unde l-as tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti fac cadou o balegutza si las la imaginatia ta restul ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now