betty

Cum si cand se va rezolva problema carutelor?

73 posts in this topic

Multumesc mult de tot, foarte dragut din partea ta  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiind in domeniu, te rezolv eu cu o gloaba de la caruta (gratis) si de echitatie si de tinut. Numai ca: un cal de caruta nu merge la echitatie, trebuie antrenat si o gloaba nu merita. Antrenamentul costa o gramada de bani si mai bine iti iei unul de rasa. Mai sint si printre gloabe cai din care ai putea face ceva, dar nu merita, mai ales la Bucuresti. De tinut pe la altii, sint mai multe locuri dar te costa cam 200 - 300 Euro/luna. O gloaba de care zici tu nu costa mai mult de 2 - 5 milioane vechi... :D Asa ca, tot solutia cu salamul ramane din pacate ... Sau iti faci o mica ferma, iti iei cal (cai) sa-l calaresti, iti iei si o sareta sau sulki ca e super, iesi pe DN si primesti injuraturi de la soferi  ;D

"dar by the way un cal ca ala nu ai ce face cu el daca nu mai ai caruta."

Exista cursuri de echitatie in bucuresti.  :D Mi-ar placea sa primesc un calut cadou de craciun, numai ca nu stiu unde l-as tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi....ce spuneam eu. daca pe un taran il costa 200-300 E/luna intretinera calului inseamna ca are 50-100 ron pentru rca la o caruta!  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

In vremea cand carutele erau la putere pe drumuri, nu exista asfalt si masini erau una la 10000 de locuitori. Acum sa consideram caruta cu anvelope de cauciuc si sasiu din teava de fier parte a traditiei e cam aiurea. Probabil or sa dispara  cand or sa dispara si rabele, autobuzele cu motoare de raba, daciile 1310 cu motor de golf dizal...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai baieti si fete, s-a rezolvat problema carutelor? chiar mai merge cineva cu carutza pe frigul asta ? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca nu i-a rezolvat nici frigul .... eu am prins o "coloana de carute"(adica doua ;D:rant: 

Inteleg ca redusii mintal care beau de rup nu simt frigul, dar bietii cai ce vina au?

Eu cred ca se va rezolva in mare parte problema carutelor atunci cand se vor legifera cum trebuie si drepturile animalelor. Pentru ca un om care isi ingrijeste calul e suficient de responsabil sa isi si semnalizeze caruta cum trebuie si sa nu iasa cu ea pe drumuri puternic circulate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Eu cred ca se va rezolva in mare parte problema carutelor atunci cand se vor legifera cum trebuie si drepturile animalelor" adica nu in urmatorii 100 de ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

când spui ´´drepturile animalelor´´, te referi la căruÅŸaÅ£i (conducătorii nenorocitelor de atelaje), nu-i asa?  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acele animale (cărutasii,conducătorii nenorocitelor de atelaje) vor trebui evaluate si , daca sunt considerate pericol public(ceea ce sunt), eutanasiate . :tongue3:

Betty , la fel cred si eu ca nu prea au sanse bietele animale, cum nu avem nici noi in rahatul asta de tara. :tard:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Din fericire multe animale (caii) cunosc drumul pe care il parcurg constant si pe acest fapt se bazeaza si "animalele" care conduc atelajul sub influenta  "unirii" sau pe vremuri "ochii lui Dobrin".De aceea mai apar si surprize ,evenimente nedorite pe drumurile patriei intrucit caii nu au permis de conducere ;D.

    Sa crutam caii.. ;)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari la toti fani Volvo in primul rind si sarbatori fericite.Am avut si eu o situatie de genul caruta--masina.Veneam spre casa mai aveam putin si  ajungeam la garaj cu masina dupa o saptamina de drumuri.La intrare in Feldioara (Brasov) imi iese caruta din cimp plina de fin si cu doi prosti pe fin calare sus aveam 24 tone marfa in remorca(lucrez ca sofer).In secundele ce vin stiti cum e instinctul soferului frina si eviti citi poti dar la mine nu sa potrivit toate  din fata venea alt coleg cu camion ok --frine-blitzuri cu farurile la colegul ce venea din contrasens goarne din belsug colegul trage dreapta cit poate prosti de pe caruta se intorc si ridica din miini ca si cum ar zice ce p.......... vrei si trec pe linga caruta cu hardugia de camion (TIR)  le ating caruta care in secunda 2 iese de pe drum prostii sar din caruta spre norocul mea si al lor.Ma opresc ma dau jos repede sa vad au patit ceva oameni la care cei doi din caruta cu furca la mine sa le platesc finul si caruta.Vine ,,MILITIA,, scandal mare tatal la politai era cu caruta cu fin intru-n tirziu apare si colegul care era pe contrasens cu camionul (se intorcea la brasov) explicam situatia  ,,militian,, se uita la noi si imi zice-- platesti caruta lu tata sau iti fac dosar penal de parca eu eram de vina.Am pus mina pe telefon am sunat si eu un prieten si rezolvat treaba.Pe fraier l-am inregistrat pe telefon cind treaba s-a ingrosat.A cum e la gardieni publici.IN CONCLUZIE PROBLEMA CARUTELOR NU ARE SOLUTIE.SINGURA SOLUTIE SA RIDICAM PICIORUL PUTIN DE PE ACCELERATIE MAI ALES PE TIMP DE NOAPTE SI SA LASAM DE LA NOI CITEODATA.

P.S.  Am o vorba ajung mai tirziu dar ajung intreg

        Graba strica treaba

Share this post


Link to post
Share on other sites

O experienta cat se poate de neplacuta.Din pacate puteam fi sau mai bine zis putem fi in continuare si noi in situatia in care ai fost si tu atunci.Nu stiu cum se face ca mai mereu soferii sunt vinovati , nu acei imbecili care nu sunt in stare macar sa se asigure cand ies pe DN-uri de pe drumurile laturalnice...ca sa nu mai zic de faptul ca , carutele nu sunt semnalizate deloc...Bine macar ca nu s-a terminat mai rau..cu victime sau cu dosar penal pt tine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai da Danutzz nu vezi si la stirile de la televizor cind se intimpla o nenorocire care sunt primele cuvinte ale agentului de ,,militie..  NEADAPTAREA VITEZEI LA CONDITIILE DE DRUM. Automat pica soferul indiferent de situatie doar cu un mic ajutor un martor ceva mai iesi mineca curata in ziua  de azi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prima mea masina, nou nouta,dacie bineinteles, o probam pe Campulung Pitesti,aveam pe bancheta din spate un cass Pioneer nou sa-l montez,primii 12 km facuti cu ea,recunosc 120 km/ora, recunosc lipsa de experienta la volan, dar de pe un drum lateral dreapta iese in goana una bucata caruta pe care am reusit s-o evit,dar am facut slalom pe sosea vreo 80 m, dupa care m-am trezit in curtea unui cetatean de pe partea opusa, pe lateral.

Concluzia: - eu nimic,in cass am gasit pamant,dar din dacie a mai ramas intreaga fata de la portiera dreapta fata , capota de la portbagaj si motorul. Fain a fost ca am luat si o borna indicatoare de 100m care m-a aruncat si invartit in aer. Indescriptibila fata martorilor cand am iesit singur din masina.....iar militianul a zis :hai cascadorule ia-ti actele si masina ,dute acasa si sa vi sa repari gardul cetateanului....

Am fost norocos tinind cont ca era al 13-lea kilometru.....

Si am mai avut odata noroc,cand la ocazie m-am urcat intr-o alta dacie,noaptea si s-a oprit soferul in inima carutei care a trecut prin parbriz si cei 2 din fata si pe langa mine care eram in spate. Nu era semnalizata si n-a vazut-o soferul.... si nu avea nici viteza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neadaptarea vitezei zici?Dar atunci cand ai 60km/h pe un drum cu limitare de 90 si iti iese in fata o caruta de pe un dum laturalnic fara sa se asigure , cum e ? Tot soferul e vinovat? Eu am patit-o imediat dupa ce ma oprisem sa ma asigur la o trecere de cale ferata.Sincer sa fiu daca aveam vreo Dacie 1310 si eram singur in masina , il aruncam in sant.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fum pe autostrada, cai, vaci, oi, carute, tractoare, ornitorinci, cratere, canioane, maimute, etc toate astea sunt "Conditii de drum" trazneasca-le dumnezo', ca imi vine sa sparg TV-ul cand aud "Neadaptarea la conditiile de drum" din gura robotilor aia care zic aceasi propozitie parca citesc pe prompter, se si vede cum isi trag aer in piept si incep.

Mergi noaptea pe sosea si iti apare o vaca in fata condusa de baba inconstienta pe marginea soselei ca nu ii ajunge campul de nush cate sute de km pe ambele parti ale carosabilului, scapi ca prin minune, iesi sa ii ceri socoteala si tot ea te baga in dumnezei si da cu sfintii pe tine.

ROMANIA, *************** ***

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au la scoala un set de fraze sablon pe care sunt obligati sa le invete.Cum credeti ca i-ar duce mintea sa formuleze singuri(cei mai multi) asemanea raspunsuri savante?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orice acuzatie trebuie sa fie concreta, nu bazata pe "conditii de drum". Pe multe portiuni n-ar mai trebui sa se circule din cauza combinatiei de carute, gropi, betivani pe biciclete si ce fauna mai populeaza drumurile noastre dragi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca aceasta  problema isi v-a gasi rezolvare numai atunci cand primariile vor fi obligate  sa  amenajeze  drumuri cu caracter "agricol"ptr. circulatia carutelor, tractoarelor, etc.Aceste drumuri sa fie amenajate prin munca voluntara a celor care au inscrise la primarie mijloacele hipo si utilajele agricole.Sub nicio forma numai trebuie acceptata prezenta carutelor pe soselele indiferent de gradul lor (european, national,judetean, comunal, etc.)chiar daca li se impun diferite  mijloace de avertizare luminoase.Dupa cum ne-am convins prevederi legale mult mai importante se trateaza cu dispret ,asa  ca jumatatile de masura sunt contraproductive, deaceea cred ca numai interdictia totala a circulatiei carutelor pe drumurile publice ne poate duce spre o rezolvare.Lucrez intr-o meserie in care ma lovesc foarte des cu urmarile dezastrelor produse de aceste intalniri "nefaste" ,automobil-caruta. Ca nou membru al distinsului club incerc prin pozitia ce vremelnic o ocup in legislativ sa fac ceva in sensul acesta. Astept sugestii in privinta unor aspecte ,de ex.-cum  se rezolva pasajele acestor drumuri cu soselele nationale ?; ma gandesc sa se amenajeze astfel de pasaje intr-un singur loc pentru un sat si sa se semnalizeze corespunzator ;  este o ideie, astept si altele. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca nou membru al distinsului club incerc prin pozitia ce vremelnic o ocup in legislativ sa fac ceva in sensul acesta. Astept sugestii in privinta unor aspecte ......... si altele. 

In primul rand felicitari ca ai descoperit acest forum. Speram ca esti posesor al unui automobil Volvo, si chiar daca nu esti, ne bucuram de aprecierea facuta.

In al doilea rand, ne bucuram sa vedem ca un membru „vremelnic†al legislativului ne solicita sugestiile. De altfel, e foarte buna si ideea propusa. Eu o sustin. Iar pentru carute, si alte atelaje nemotorizate, interdictia totala nu poate fi impusa, atat timp cat nivelul de dezvoltare al educatiei cetatenesti nu permite. Exigenta trebuie impusa celor au indatorirea de a aplica legea, si care o trateaza preferential.

PS: Recomand sa iti completezi profilul, macar cateva date, sa ne cunoastem mai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru  calda primire in randurile dvs. Nu stiu  exact in ce consta completarea datelor despre mine , dar cred ca  elementar si  de bun simt  trebuie sa va comunic :

- sunt  craiovean

-  de 3 ani sunt posesorul unui volvo  xc 90 ;

-  dupa cum  cred ca ati banuit  din primul mesaj ,sunt medic,prof. universitar.

-"vremelnicul " cred ca numai comporta explicatii si comentarii. caci ramane tot vremelnic.

  Toate cele bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru  calda primire in randurile dvs. Nu stiu  exact in ce consta completarea datelor despre mine , dar cred ca  elementar si  de bun simt  trebuie sa va comunic :

- sunt  craiovean

-  de 3 ani sunt posesorul unui volvo  xc 90 ;

-  dupa cum  cred ca ati banuit  din primul mesaj ,sunt medic,prof. universitar.

-"vremelnicul " cred ca numai comporta explicatii si comentarii. caci ramane tot vremelnic.

  Toate cele bune.

Uitate in stanga sub poza fiecaruia, ai sa vezi niste date despre unde e si ce masina\motorizare are, etc. Ala se numeste profil si se completeaza la setarile contului tau din forum. Este util cand vb despre tehnica ca asa fiecare stie despre ce masina\motor este vorba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rezolvare? poate peste 100 si mai bine de ani in Romanika banana, lipsa de educatie, alcoolul, mentalitatile ancestrale, coruptia  si saracia sunt cauzele; nu va faceti iluzii, nu se va rezolva nimic, vom auzi non stop de accidente, ne vom intrista, vom asculta aceleasi explicatii stupide.... asta e "normalul" nostru, aici, in "eterna si fascinanta Romanie".....; am un an de cand circul, mai mult prin Bucuresti si am vazut atata nesimtire in trafic incat sunt ingrozit, ma urc la volan cu inima stransa si ma intreb intotdeauna ce-mi va rezerva ziua respectiva, imi spun in gand "mergi incet, fii atent, fii f atent...", caut sa vizualizez traseul, cam asa imi incep ziua; si tot am patit-o, unu a intrat in portiera dr spate mi-a indoit-o si a fugit, in plin centrul capitalei, i-am luat nr-ul, l-am reclamat, din Bacau tipul si a primit ca "recompensa" o amenda de 240 lei, nici macar nu i-au luat permisul pt fuga de la locul accidentului, iar politia mi-a spus ca nu e obligatia lor sa imi procure RCA-ul tipului...,  nu stiu daca si prin alte tari o fi la fel, poate prin Africa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now