Roskat

Don't try this at home

25 posts in this topic

Revelion 2010...

Eu am stat in spital cu prietena mea care a fost operata avand fractura de clavicula. Acum totul e bine si frumos...

sau hai...mai putin bine si mai putin frumos :) dar macar s-a terminat... deja am ametit ca eu m-am lovit la cap.

Va descriu tot accidentul cand imi revin.

DRIVE SAFE ;) ;)

edit: Dunga galbena e de la telefonul meu care a suferit si el leziuni in urma accidentului :) A ramas cu sechele

post-696-12877871950819_thumb.jpg

post-696-12877871956977_thumb.jpg

post-696-12877871961118_thumb.jpg

post-696-12877871965389_thumb.jpg

post-696-12877871969619_thumb.jpg

post-696-12877871973604_thumb.jpg

post-696-12877871977778_thumb.jpg

post-696-12877871982017_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol moment! :( Bine ca sunteti OK! Insanatosire grabnica!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol moment! :( Bine ca sunteti OK! Insanatosire grabnica!

Yep, suntem mai bine acum.

Daca tot m-am ridicat din pat sa va mai scriu doua randuri.

Accidentul nu s-a intamplat cu masina mea si nu cu mine la volan. Este vorba despre un audi a3 2007-2008 (nu stiu exact) care era pe leasing de la o firma din bucuresti si era asigurat Casco.

Patania s-a petrecut in noaptea dintre ani in localitatea Bogdanesti, la iesire din Onesti spre Brasov.

Soferul a pierdut controlul volanului, a derapat si initial a intrat intr-un stalp (pe care l-a si daramat), apoi oprindu-se intr-un cap de pod. Impactul a avut loc la 101 km/hm (am avut timp sa trag cu ochiul inainte de accident)

Eu am fost in dreapta spate si cand am vazut ca derapeaza NEcontrolat m-am tinut bine de portiera si m-am impins putin in scaun, insa ce rost la 100 la ora ??

Am dat un cap de tetiera de am vazut stele, m-am lovit la mana stanga, la antebrat la mana dreapta (probabil cum m-am tinut de portiera) si evident la cap. Maine ma duc sa fac un control la cap, sper sa nu am nimic. Nu am avut nici o leziune, nici macar un cucui, nu mi-a curs sange dar...you never know.

Fata s-a lovit cel mai tare insa acum e bine si ea, stam in pat amandoi, unul mai "viu" ca altul si ne ajutam reciproc.  :D

Vedeti ca scaunul din stanga este rupt... :D

Un prietenu de-al meu Danut (cine a fost la intrunirea de la Magura Buzau il stie) era aproape adormit, statea cu capul in jos si a reusit performanta sa rupa scaunul de la sofer. Asta ca sa nu mai spun ca bancheta din spate s-a rupt ca avea cauciucurile de iarna in portbagaj..

Aaaaaa.....nu v-am zis? Nu avea cauciucuri de iarna si era umed pe jos.

In incheiere vreau sa multumesc tuturor celor care m-au sunat dupa ce am postat accidentul  :-*:-*

Morala: ... defapt moralele:

1. PURTATI CENTURILE DE SIGURANTA SI IN PORTBAGAJ, nu numai in fata si spate.

2. NU va urcati cu cineva la volan care nu stiti cum conduce.

3. Incercati sa va dati jos din masina (nu din mers) daca face pe nebunul soferul (chiar daca-l cunoasteti). Mai bine dati 10-100-1000 Lei la taxi decat la doctori.

4. Beti santal  :D :D

Am scris prea mult...iar am ametit.

Numai bine, asfalt uscat

@cristi lazar Multumim mult  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Subscriu la ce a scris @cristi lazar

Urat, urat

In legatura cu santal-ul, sa nu crezi ca e prea natural si sanatos :D :D ;D:D;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine ca sunteti sanatosi!

asta conteaza cel mai mult.

in rest.....ai mare dreptate cu ''moralele'' tale.

sa va faceti bine..REPEDE

Share this post


Link to post
Share on other sites

insanatosire grabnica ! controleaza-te , mai ales la cap si coloana vertrebrala.

io era sa mor intr-un trabant, cind eram student, la 20 km/h, din cauza soferului care a adormit la volan. de atunci nu mai merg cu "ia-ma nene"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca ati scapat doar cu atat!Daca aveai centura....era mai bine(poate  ::) )oricum incasai ceva cauciucuri in coloana :P

Insanatosire grabnica!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Insanatosire grabnica si sa "revii" cit mai curind printre noi

Sanatate, sanatate si iarasi sanatate ca-i mai buna decit toate!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumim la toti  :-*:-*

@Iulirx maine ma duc la doctor, mi-am luat trimitere de la medicul de familie si am vorbit cu cineva sa fac si un tomograf.

Coloana vertebrala? hmmmmm nu m-am gandit,  nu ma doare spatele, nu m-am lovit dar ... nu strica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumim la toti  :-*:-*

@Iulirx maine ma duc la doctor, mi-am luat trimitere de la medicul de familie si am vorbit cu cineva sa fac si un tomograf.

Coloana vertebrala? hmmmmm nu m-am gandit,  nu ma doare spatele, nu m-am lovit dar ... nu strica

Tocmai !

Share this post


Link to post
Share on other sites

DE cervicala e vorba, nu toata coloana ;D

E bine ca nu a fost ceva mai grav, oricum centura e sfanta.

Hai sa fii cumintzel si sa te faci bine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ati scapat cu viata si asta e cel mai important. Aveti grija de voi si va doresc sa va reveniti cat de repede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca a fost doar atat. Putea fi mai rau, cu infirmitati sau chiar decese.

Sanatate multa si intelepciune maxima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau de cele patite .

Bine cu nu ati patit ceva mai grav !!

Insanatosire grabnica !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand ne revenim trebuie sa mergem pe la toate manastirile din Moldova sa ii multumim lu' Doamne Doamne ca suntem in viata.

Ah...am uitat mai sus sa scriu o concluzie:

Nu mai exista alta masina decat VOLVO pentru mine. N-am sa gasesc motoarele de la bmw pe volvo, stabilitatea de la subaru, luxul de la lexus sau mercedes, dar gasesc ceva ce nu gasesc nicaieri. Siguranta.

Acum tratez cu ai mei, sa vedem cum facem, sa dau masina mea pe un S80 + diferenta. Ca sa fie si mai sigura...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Forte nasol incidentul, noroc c-ati scapat cu viata si fara sechele. Centurile de siguranta sunt sfante, am invatat asta pe pielea mea. Imi pun centura chiar daca stau in spate. Iar masina mi se pare ca s-a comportat f bine (mai putin sa c-a rupt bancheta) .In orice masina te loveste daca n-ai centura pusa. Apropos, ce-a patit soferul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intai si intai insanatosire grabnica, fara urmari pe la ani tarzii.

Apoi abia vedeti de o alta masina. Nici un Volvo nu e suficient de sigur in mainile unui sofer inconstient ca cel cu audi.

PS: oare cat de inconstient trebuie sa fii sa mergi cu 100 la ora cu cauciucuri de vara pe lapovita/ninsoare, pe un drum in curbe? Mare noroc ati avut ca ati scapat cu viata. Sa va ajute Dumnezeu sa va faceti bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Insanatosire grabnica.

Ai tras o mare spaima ,cum probabil  multi am simtit pe pielea noastra la un momnet dat asta,dar este bine ca sinteti sanatosi .Daca te-ai dat de pragul de jos (nu din vina ta)devii mai intelept in a stii cu cine mergi ,te pui etc.

Doamne ajuta ..Un Dzeu exista pt toti..

 

  P.S.Nici o masina nu te salveaza cind este sa nu mai ai zile de la Dzeu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intradevar nici o masina nu e sfanta, dar s80-ul e mai safe decat s40ul meu. Si ce face din s80 sa fie si mai safe, e ca eu il voi conduce :)

Am facut azi control la cap, coloana, inima, torace si plamani.

Sunt ok la toate, nu am absolut nimic la partea osoasa insa am racit putin si am un inceput de bronsita, dar mi-a dat tratament.

@betty soferul nu a patit mai nimic. S-a lovit putin la mana dreapta ca a dat cu mana in butoanele de pe consola, in rest nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roskat

"Sunt ok la toate" Ma bucur pt tine, sper ca si prietena ta se reface bine dupa operatie.

Am avut si eu un accident nasol tare, am ramas cu un tiuit in ureche vreo saptamana, apoi mi-a trecut. N-am apucat sa fac atunci niciun control la cap, n-am facut decat ecografie toracica (si asta pt ca m-au speriat colegii de serviciu cu niste povestiti SF).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai ganduri bune si din partea mea.

Sa va faceti bine cat mai repede.  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumim la toata lumea  :-*

Deja amandoi suntem mai bine, cel putin eu nu mai am nimic... am si condus ieri  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bucur pt tine prietene ca ai reusit sa treci destul de repede pt acel accident.Cred ca de acum calci mai cu atentie acceleratia,cand esti tu la volan.

P.S : Astept sa ma plimbi si tu pe mine cu s80-ul. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bucur pt tine prietene ca ai reusit sa treci destul de repede pt acel accident.Cred ca de acum calci mai cu atentie acceleratia,cand esti tu la volan.

P.S : Astept sa ma plimbi si tu pe mine cu s80-ul. :D

:D :D

Pana mi-l cumpar mai dureaza mult .... dar bineinteles ca voi face o plimbare pana la Galati sa-ti arat bijuteria :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now